YKS’ye Bir Ay Kala 5 Tavsiye

46
14418

Kimi zaman sabahlayarak, kimi zaman test kitapları üzerinde uyuya kalarak, kimi zaman ise “boş ver yarın çalışırım” diyerek ayları geçirdin ve artık son düzlüğe geldin. Bizde son düzlük yani son 1 ayda YKS adına neler yapabileceğin hakkında birkaç tavsiyede bulunduk. İşte YKS’ye bir ay kala 5 tavsiye.

1-) Konu Çalışma

Son bir ay yani sayılı gün ve cidden göz açıp kapayıncaya kadar geçecek bir zaman dilimi. O yüzden vakit şuan senin için oldukça değerli. Bu yüzden hiç bilmediğin konuları oturup saatlerce çalışmak için artık maalesef çok geç. YKS’ye son 1 ay kala yapman gerekenlerin başında denemelerde yaptığın yanlışların hangi konulardan olduğunu tespit edip o konuya kısaca bir göz gezdirip diğer denemelerde aynı hatayı yapmamayı sağlamak. Yani oturup saatlerce konu çalış ardından pekiştirmek için sorular çöz gibi vakit kaybettirecek kısımları son 1 ayda unut.

Tavsiye Yazı : 2016 YGS Konuları Ve Çıkmış Soru Dağılımı

2-) Soru Tarzlarına Odaklan

YKS test kitapları ile artık yavaş yavaş vedalaşma vakti.Son günlerde test kitaplarında bir konuya dair onlarca soru çözmek yerine her konudan birkaç soru çözerek hem tekrar yapıp hemde yeni soru tarzları öğrenebilirsin. Ayrıca aklında takılı kalan soruların cevabını bulman ve bilmediğin soru tarzlarını öğrenmen için de en uygun zaman şuan. Yani bilmediklerini sor ve denemelerde yeni soru tarzlarını öğren.

ygs-son-1-ay-kala-5-tavsiye3-) Deneme Çöz

Son 1 ayın altın kuralı; her gün 1 deneme. Sınav stresi, gelecek kaygısı gibi düşüncelerin tavan yaptığı bu süreçte her gün bol bol deneme çözüp kendinizi bu gerçekle yüzleştirin. Tabi bununda bir yolu yordamı var. Son denemeler her zaman önemlidir çünkü gerçek sınava yakın provalar yaptığınız zamanda faydasını fazlası ile görürsünüz. Peki bunu nasıl yapacağız? Her gün deneme çözmeniz gerektiğini zaten başta belirtim.Fakat önemli olan çözdüğünüz denemeleri gerçek sınava yakın şekilde çözmek. Bunun için ise sabah erken saatlerde kalkın ve güzel bir kahvaltı yapın. Ardından en yakın kütüphanenin yolunu tutun ve saat ortalama 9:40 gibi optik formunuzu kurşun kalem ile doldurun.Ardından saatiniz 10.00 olduğunda denemeye başlayabilirsiniz. Mümkünse her denemenizi bu şekilde çözün en kötü 3 günde bir bu şekilde kendinizi gerçek sınava girermiş gibi deneyin. Ardında 1 aylık deneme sonuçlarınızı yazmak için bir tablo hazırlayarak oraya not alın. Bu tabloda totalde kullandığınız sürenin yanına mümkünse hangi dersi ne kadar sürede çözdüğünüz de not alın.

Ayrıca günde bütün şekilde birden fazla deneme çözmek biraz zor olabilir. Bu yüzden yayın evlerinin ders ders olan denemelerini satın alın ve her gün bir toptan denemenin ardından fasikül denemelerini çözün.

Tavsiye Yazı : Deneme Çözerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

4-) Çıkmış Sorular

Bu zamana kadar birçoğunuz muhtemelen çıkmış sınav sorularını tamamen yada kısmen çözmüştür. Eğer kısmen veya hiç çözmeyenler kategorisindeyseniz son 1 aylık sürçte kesin yapacağınız işlerin başında çıkmış soruları çözmek geliyor. Ayrıca son yılların özellikle de 2015 yılının sorularına fazlası ile dikkat edin. Çünkü tarz olarak her yıl çok büyük değişiklikler yapılmıyor.

Tavsiye Yazı : Sınav Stresi İle Nasıl Mücadele Edilir?

5-) 1 Aydan Bir Şey Olmaz

Çevrenizde son zamanlarda bu ve buna benzer olan “seneye kaldık artık”, “evleneceğim ben” gibi cümleler kuran arkadaşlarınızın sayısı hızla artacaktır.Bu tarz moral bozucu kelimelere kesinlikle kulak asmayın ve çalışma hevesinizi kırmayın. Eğer zaten bu düşüncede olan biri iseniz size sınavın asıl son 1 ayda kazanılacağını söyleyeyim çünkü son zamanlara kadar onlarca konuyu çalıştınız ve iyi kötü bitirdiniz son zamanda ise artık uygulamaya geçme zamanı. Gerek denemeler, gerek diğer çalışmalarınız artık tuğlaların tam yerli yerine oturmasını sağlayacak ve yavaş yavaş değil hızlıca yükseleceksiniz. Bunun için bu süreçte bırakmak hazırlık sürecinizde yapacağınız en büyük ahmaklık olacaktır. Ayrıca önceki yazılarımdan birinde bir film repliğine yer vermiştim ve bu replik gerçekten beni çok etkilediği için tekrardan burada da sizlerle paylaşayım.

-İşte bitti.
-Evet bitti !
-Peki bunu değil de diğerini seçseydi, hayatı çok mu farklı olurdu? Bunu herkes için soruyorum.Gerçekten farklı mı olurdu hayat?
-Evet farklı olurdu ama sadece öyküsü. Bunu yaşayacağına öbürünü yaşamış olurdu!
-Yani?
-Yani sonuç seçimlerde hep aynıdır. Acı… Her neyi seçersen seç, seçemediğin hep üzüntü kaynağı olacaktır, aklın hep o seçemediğin de kalacaktır. O seçemedigini seçmiş olsaydı yine bana bu soruyu sormuş olacaktın. Hayatta her şey yüzde ellidir. Aklınla davransan yüreğin, yüreğinin sesini dinlesen aklın bu soruyu sana hep soracaktır. Seçemediğin hep acı verecek bu sabit acı hep olacak!
-Bu kadar mi umutsuz yani? Güzel bir yönü yok mu bu seçimlerin?
-Olmaz olur mu var! Acını seçmekte özgürsün…

Kıssadan hisse şuan önünde iki yol var genç. Ya çalışmayı bırakır bir ay sonra “neden elimden geleni yapmadım” diye hayıflanırsın yada çalışarak “en azından elimden geleni yaptım” dersin. Yani kısacası her zaman olduğu gibi şuanda da acını seçmekte özgürsün.

 

46 Yorum

 1. İlk önce Selamlar hocam.Şimdi ygsde .nasıl soru çözdügümü anlatcam.İlk önce bana kolay ve sevdigim dersten başlarım oda Tarihdir ve 10 dakika gibi biter ortalama 13 net alırım.Sonra dine geçerim ordada bir kaç dakika mı alır.Net sayısı ise 5 ile 3,5 arası gider ama genelde fullerim.Sonra ise paragrafından hoşlandıgım felsefe gelir
  genelde 6 net veya full getirim.Sonra Çografyaya bakmadan Türkçeye geçerim.Çünkü Türkçe Çografyaya göre kolayıma geliyor.Türkçede ise ilk 5 ve son 10 soru ilk önce çözerim.Çünkü kolayıma geliyor vede morelim düzeliyor. sonra ise Diger soruları çözüyorum.Sonra daha zorlarına geçiyorim.Ve Türkçeden Sonra Çografyya geçiyorum.Atlas bilgim nufus ve diger hazırlanfıgım konulardan sorularla ortalama 12 soruda 4 ile 6 net getiriyorum.Şuanlık hedefim ise 6net vee üzeri.Ve en son mat sorularına geçiyorum.Problem, Orantı sorularından yapabilirsem 2,3 veya 1 net getiriyorum.ve benim ygs böylece bitiyor.
  Siz bir sorum olcak hatalarım sizce neler olabilir?

  • Merhaba Numan, yanlış olarak nitelendirebileceğim bir durum söz konusu değil.Önümüzde bir aydan daha az zaman varken soru çözme sıranı değiştirmeni tavsiye etmem.Bu çizgide ilerle fakat genel itibari ile Matematikte biraz daha uğraşman gerekiyor gibi denemelerde özellikle matematik sorularını yapsan da yapamasan da çözümlerini mutlaka izle ve öğrenmeye çalış. Ayrıca diğer derslerde ki yanlışlarını da anlamaya çalış. Böylece inşallah her şey daha iyi olur. Kolay gelsin.

 2. Bilgilendirici yorumunuzdan dolayı teşekkür ederim.Son bir kaç gündür Yanlışlarımın olduğu ve ya eksiklerim olduğum konulara ve de testlere yoğunluk verdim.Ve böyle sınav gününe kadar devam edeceğim.Matematiğe gelince elimden gelenin en iyisini yapacağım.

 3. merhaba hocamben demet bu siteyi gece saat 01.20 de keşfettim ve bir anda hala yapabilirim elimden gelenin en iyisini yaparsam başarabilirim hissini uyandırdınız zihnimde ancak şöyle bir şey de var ki kalan süreyi düşününce sanki her şeyi elime yüzüme bulaştıracağım ve bu zamanı boş bir şekilde geçirecekmişim gibi hissediyorum ve biliyorum ki eğer böyle olursa çok büyük bir pişmanlık duyacağım böylesine karamsar düşünmemim sebebi ise ben siyasal bilimler istiyorum ve bölüm TM2 den alıyor ancak matematik konusunda akıl almaz derecede yeteneksizim bunun için çok uğraştım ancak denemelerde hiç matematik yapamıyorum sürekli bunu düşündüğüm içinde diğer derslere yeterince vakit ayıramadım ancak bugün bu siteden konulara göre soru dağılımlarını gördüm ve problemlerden 2015 te 10 soru çıktığını gördüm ve şöyle bir karar aldım matematikten sadece problemler konusuna çalışıp bu süreçtede diğer derslerden deneme çözeyim dedim ancak hala kararımdan tatmin olmuş değilim bu kadar uzun yazdığım için lütfen kusura bakmayın ancak en kısa zamanda aldığım bu kararla ilgili cevap verirseniz çok mutlu olurum biliyorsunuz zamanımız kalmadı. sabredip sonuna kadar okuduğunuz için teşekkür ederim ( muhtemelen yazımı sabah okuyabileceksiniz Hayırlı sabahlar hocam )Hocam bunu eklemeyi unutmuşum ygs den sonra birde lys ye gireceğim

  • Merhaba Demet, önünde ki süre maalesef kısa fakat bazı şeyler için hala geç değil. Bu sene elinden gelenin en iyisini yaptıktan sonra en kötü ihtimal ile pişmanlıklarını azaltabilirsin. Seneye de umudun artar ama bizim hedefimiz bu sene ve bunun için biraz konuşalım.Matematik yapamıyorum diyorsun öncelikle bu psikolojiden kurtul çünkü aklında bu düşünce oldukça matematik adına her zaman başarısız olacaksın.Öncelikle bunu aklına soktuktan sonra önünde ki 1 ay sürede olabildiğince fazla deneme çözüyorsun. Mutlaka her sabah saat 10’da bir deneme çöz. Ardından hem kendini dinlendirmek adına hemde yanlışlarını görmek adına denemeni kontrol et ama bu kontrol Türkçe’den 10 doğru 5 yanlış gibi olmasın. Şöyle yapacaksın her yanlışın hangi konudan olduğunu yazacaksın. Sonra gidip yanlışlarını sorabileceğin biri varsa gidip ona sorularını sor. Ardından ders ders yirmi beşli denemeler bulunuyor. Onlardan biraz çöz geri kalan zamanda da matematik çalış. Fakat biraz acımasız olacak ama Problemler matematikte en zor konulardan biridir denklem kurmayı bilmeden, üslü sayıları, köklü sayıları bilmeden yapman biraz zor o yüzden tavsiyem temel konuları yapmaya çalış ve ön yargıdan kurtul ayrıca sitemizde bulunan Deneme Nasıl Çözülür, Ders Çalışabileceğiniz Youtube Kanalları Ve İnternet Siteleri adlı yazıları da okumanı tavsiye ederim. Umarım aklında ki soru işaretlerini ortadan kaldıra bilmişizdir. Ayrıca aklına takılan tüm diğer soruları uzun uzun yazmaktan çekinme. Kolay gelsin.

 4. hocam cevap verdiğiniz için çok teşekkür ederim açıkçası problemler konusunun zor olduğunu biliyorum haklısınız ancak diğer konuları yetiştirebilir miyim bilmiyorum sizce bu düşüncem yanlış mı . hocam bu arada her gün 2 veya 3 deneme çözmek istiyorum sizce çözmemde bir sakınca var mı ağır gelir mi onu öğrenmek istiyorum hocam . bir de yorumunuzda ders ders olan denemeler var demişşiniz yani türkçe , met , sosyal ayrı ayrı mı deneme alayım bir de önerdiğiniz bir deneme yayını var mı eğer sakıncası yoksa bir yayın önerebilir misiniz son olarak bana 15 mat yapabileceğim basit mat konuları önerebilir misiniz galiba dediğiniz gibi problem çözemeyeceğim

  • Merhaba Demet öncelikle geç cevap verdiğim için kusura bakma yorumunu gözden kaçırmışız.Sırası ile sorularını cevaplayayım.
   1-) Bildiğin üzere YGS saat 10.00’da gerçekleşiyor. Bu yüzden güne mutlaka saat 10.00 da deneme çözerek başla. Ardından eğer odaklanabileceğini düşünüyorsan ekstra deneme çözebilirsin.
   2-) Matematik, Fen gibi dersler için yayın evlerinin genelde 25’li denemeleri oluyor. Bu tarz kitaplar alabilirsin evet fakat yayın önermeyi pek sağlıklı görmüyorum. Kendi durumuna göre bir yayın seçmen daha iyi olacaktır.
   3-) Gönül ister ki sana 15 net yaptıracak konuları bileyim fakat böyle bir bilgim yok.2016 yılında yapılacak olan sınavda gelecek konular belli fakat hangi konudan ne kadar soru geleceğini kimse bilemez. O yüzden sana konu söyleyemem fakat geçmiş yıllarda çıkmış konulara ve soru dağılımına bakarak az çok bu yıl için tahminde bulunabilirsin.

   Tekrardan kusura bakma kolay gelsin.

 5. hocam ne kusuru, yorumunuz için teşekkür ederim . ben dediğiniz gibi deneme çözmeye saat 10:00 ‘ da başlayacağım ve günde 3 deneme çözeceğim ve denemelerde hangi konulardan yanlış yapmışım bunları tespit edip gün somunda o konulara çalışacağım . yorumunuz için çok sağolun hocam

 6. Merhabalar, ben dersaneye gitmiyorum. Bazı yayınların/gazetelerin denemelerini alıyorum. Puanlarım zaman denemelerinde 430-440larda seyrediyor cidden zor denemelerde ise 410-420 civarı bunu 1 ayda 450ye getirebilir miyim türkçem çok istikrarsız bazen full bazen 5-6 yanlışı geçiyor. Fende ise genelde 30 üstüyüm ama 33-35 e sabitlemem için ne tarz sorulara yönelmeliyim ?Matematikte ise 30-35 arası oluyor ama sınav formatında mat problem soruları yüzünden yetiştirme fobim var. Sınavda aniden panik yapıyorum o anda bunu bloke edebileceğim öneriniz var mı ? Sosyalde ise 28-30 arasıyım bunu nasıl yükseltebilirim. Şimdiden teşekkürler.

  • Merhaba Venüs, önünde ki zamanda eksiklerini tamamlamak için yapabileceğin en güzel şey deneme çözmek. Fakat denemeleri çözdükten sonra hangi konudan yanlış yaptığını mutlaka bir kenara not çıkart ve biraz dinlendikten sonra o konu hakkında sorular çöz. Bunu her ders için yapabilirsin bunun dışında Türkçe Paragraf sorularını çözmek hem Türkçe hemde Matematik problemlerini anlamadan sana yardımcı olur bu yüzden paragrafı önemse. Matematik hakkında ki düşüncelerin ise her öğrencide olan şeylerden çözmek için sınav esnasında derin nefes alma egzersizi yapabilirsin ayrıca bilinç altına bunun denemelerden farklı bir şey olmadığını yerleştir. Sınav kaygısı, stres yeterli düzeyde oldukça fayda sağlar fakat dozu kaçırdığın zaman zararlı olur. Bu yüzden çok düşünme, herkesin girdiği sınavda sende sorularını çöz ve çık. Netlerinde güzel ve inşAllah her şey gönlünce olur. Aklına takılan sorularda buradayız. Kolay gelsin.

 7. merhaba hocam bn havva ben lıse sona kadar geldım fakat ısledıgım derslerden ve ders sayılarından dolayı temelım pek ıyı degıl bn resım ogretmenlıgı fakultesı ıstıyorum barajı gecmen yeterlı dıyorlar ama sankı gecemıcekmısım gıbı hıssedıyorum bn barajı gecmek ıcın ne yapmam gerkır

  • Merhaba Havva, öncelikle aklından olumsuz kelimeleri sil “yapamam” dediğin bir işi yapma ihtimalin yok gibi bir şey zaten. O yüzden olumsuz düşünceler ile kendini stres altına sokmaya gerek yok. Önünde az bir zaman var bu sürede bol bol deneme çöz bilmediğin konularda kesinlikle sorularını sor birilerine ve çözümlerini öğren. Ayrıca geçen yıllarda çıkmış soruların youtube üzerinde çözümünü yapan birçok video var onları izle. Ayrıca Youtube üzerinde Hocalara Geldik adında bir youtube kanalı var burada birçok dersin 101 soruda serisi var. Bu seride 101 tane sınava yakın soru çözüyorlar, faydalı olacaktır. Ayrıca Türkçe’de başarılı olmak için bol bol paragraf çözmelisin. Bunun dışında dediğim gibi olumsuz düşüncelere asla yer vermek yok. Güzel haberler ile bizi de mutlu etmen dileği ile, kolay gelsin.

 8. merbaba hocam ben turkcede pragrafda 20 sorudan 4 yanlıs falan getiriyorm paragrafım iyi ama noktalama işartlerini anlayamıyorum bide unlu dusmesi falan yıne unlu dusmesine göz gezdiriyorum tabi calsısıyorum tarihten bişey bılmıyorum cgrafyayı anlamıyorum 20 gun kaldı matematk zaten cözmicem suan tarihle cgrfyaya turkcede dil bilgine bakıyorum calsısıyorum daha ck tarihe yonekliyorum bıde tairihi bitirnce cgrafyaya bakıyorum tabı ama az bı gun kaldı benım 270 almam lazım deneme czdum 200 yaptm cok kotu bı puan test kitabnda turkcede boyle yapmıyorum ama denemede boyle oldu napmam lazım lutfen soylermisinz az kaldı ve benm cgrafyayla tarihi ogrenmem gerek biey soylermsnz

  • Merhaba Nazlı, denemelere genelde farklı bir bakış açısı ile girer öğrenciler. Bu yüzden test kitabında ki başarının altında kalman normal. Puanın biraz dediğin gibi kötü bu yüzden önünde ki yaklaşık 20 günlük süreci iyi değerlendirmek gerekli. Bol bol paragraf çöz en başta çünkü son yıllarda Türkçe kısımında paragraf sayısı bir hayli arttı. Bunun dışında Tarih ve Coğrafya içinde küçük küçük notlarına göz at denemelerde ki yanlışlarına odaklan. Bunun dışında kendini fazlası ile şartlandırmışsın bunu yapma yoksa sınav anında iyice moralini bozarsın. Rahat ol, elinden geleni yaptıktan sonra her şey olacağına varır. Umutsuzluğa kapılmaman dileği ile, kolay gelsin.

 9. Merhaba,
  Ben ygs coğrafya ve tarihi konu olarak bitirdim,şimdi soru çözüyorum. Türkçeye pek çalışmadım, matematiğe hiç bakmadım. Şuan çok az vaktim var ve az da olsa matematik çalışıp soru çözmem gerekiyor. Bir hafta önce ilk denememi çözdüm, Türkçe: 31.25 net, Sosyal: 32.5 net, Matematik: 4.25 net. (fen hiç çözmedim) Eşit ağırlıktan LYS’ye girmek istiyorum, TM-2 veya TM-3. YGS-3 puanım: 336.174, YGS-4: 339.106, YGS-5: 298.692 ve YGS-6 puanım: 252.147. Bu denemeyi özdükten sonra coğrafya testi çözmeye devam ettim bazı eksikliklerimi giderdim, tarihten de çok fazla bir eksiğim yok. Türkçeden eksikliklerimi tamamlayıp matematikten en az15 soru çözmem gerekiyor, 400-410 gibi puan almak istiyorum önerebileceğiniz birşey var mı? son ana kadar elimden geleni yapmak istiyorum. Aslında vaktim vardı ama çalışırken dikkatimi veremiyorum hemen dağılıyor, bu yüzden yine böyle son dakikaya kaldı. LYS’den de en az 450 civarında puan almak istiyorum ve ona daha çok çalışacağım inşaallah :(
  Şimdiden teşekkür ederim :)

  • Merhaba Dilara, önünde belirttiğin gibi biraz az vakit var bu sürede yapabileceğin en güzel şey çıkmış soru çözümlerini izleyip mantıklarını kavramaya çalışmak.Bunun yanında Hocalara Geldik Youtube kanalının 101 Soruda serisi var, bu seride üniversite sınavına yakın soruları çözüyorlar. Bu seride senin için faydalı olacaktır.Bu vakitten sonra YGS adına oturup konu çalışmak biraz mantıksız olacak o yüzden dediğim gibi çıkmış sorulara odaklanmalısın. Kolay gelsin, güzel haberlerini bekliyoruz.

 10. hocam merhaba , nasılsınız yine ben en son mesajımı 9 gün önce göndermiştim . Geçte olsa artık kararlarımdan eminim kötü bir haberim var matematik çözemeyeceğim yine de sınavda zamanımın yettiği yere kadar üzerlerinde uğraşacağım 1 net bile olsa çok önemli , hocam size netlerimden bahsetmek istiyorum Türkçe genel olarak : 34-35 sosyal : 30 mat : 1 hocam aslında türkçeden konu eksiğim yok full yapmam lazım ama bazı soruları öyle dikkatsiz okuyorum ki ben bile yaptığım yanlışa şaşırıyorum çünkü çok basit hatalar bunlar sizce bu dikkatsizliğimi önlemek için ne yapmalıyım bir de hocam tarih te netlerim arttı ve bunun çok test çözmeim sayesinde olduğunu farkettim tarih konularımı bitirdikten sonra coğrafyaya geçtim ancak çok zamanım olmadığı için konu çalıştıktan sonra o konuların testlerini çözemedim ve hemen deneme çözmeye başladım denemelerimde türkçe ( ne kadar dikkatsiz olsam da ) ve tarih netlerim yükseldi ancak coğrafyadan sadece 2-3 net yükselebildim bunun nedeninin konulardan sonra hemen test çözüp antrenman yapmadığım için olduğunu düşünüyorum ( sizce doğru mu? ) bu yüzden bir kaç gündür soru bankası çözüyorum sizce sınava bu kadar az zaman varken denemelere ayıracağım süreyi soru bankasına ayırmam doğru mu eğer soru bankası çözmezsem coğrafya netlerim düşük olacak galiba gerçi hala çok yükselmiş değil hocam yine sizi soru yağmuruna tuttum ama bu sorular yüzünden çıldırmak üzereyim sınavdan 0 alacağım diye korkuyorum sanki gece ve gündüzün arasında 1 saat varmış ta zaman hemen geçiyormuş gibi hissediyorum ne yapmalıyım hocam kafamı toparlayamıyorum omuzlarımda ağır bir yük taşıyormuş gibi hissediyorum

  • Merhaba Demet, öncelikle mesajını okurken yüzümde tebessüm oluşturduğun için teşekkürler. Sınav sürecinin en sancılı dönemindesin ve bu tarz düşünceler herkes de hemen hemen şuanda var.Bu zamana kadar deli gibi çalıştın ve sınavda Allah’ın izniyle elinden gelenin en iyisine yapacağına inan. Kaygılarını anlıyorum bu yoldan herkes gibi bende geçtim. Fakat kaygılanmak yani aşır kaygılanmak senin felaketin olabilir. 9 gün içeresinde bunca güzel şey başarabilen biri 1 yılda çok çok daha güzel şeyler başarmıştır diye düşünüyorum. Şimdi sırası ile sorularına cevaplarımı vereyim.

   1-) Deneme çözerken dikkatsiz oluyorum, engellemek için ne yapmam gerekiyor?
   Cevap: ÖSYM sınavlarda uzun uzun paragraflar ile öğrencileri çileden çıkartmayı her zaman sever. Bu yüzden de odak noktanın başka yöne kayması çok normal fakat bu durumu fark ettiğin anda kendine gel ve derince bir nefes al hatta sınav esnasında suyundan bir yudum alman da iyi gelecekrie.Birde şuan denemelerde biraz konsantre sorunu yaşayabilirsin bunun sebebi de sınav düşüncesinin her an aklında olması ama YGS sırasında emin ol hiçbir denemede olmadığın kadar sorulara odaklanıyorsun, malum biraz korku oluyor :)

   2-) Coğrafya netlerimin artmama sebebini yeteri kadar soru çözmediğim için olduğunu düşünüyorum.Bu yüzden birkaç gündür sürekli soru bankasından soru çözüyorum. Sizce deneme çözmek yerine bunu yapmak mantıklı mı?
   Cevap : Deneme çözmek sınava yaklaştıkça yapılacak en iyi şeylerin başında gelir. Sadece bir dersten değil tüm derslerden hangi durumda olduğunu görürsün ayrıca bir nevi YGS provası olur senin için. Fakat her gün saat 10’da deneme çözdükten sonra kalan vakitte biraz soru bankasından Coğrafya soruları çözüp ardından hazır hissediyorsan kendini bir deneme daha çözebilirsin. Unutma deneme çözmek ile iş bitmiyor.İlk olarak deneme çözmüş olmak için deneme çözersen çıkan kötü netler moralini bozar, çözdüğün denemeden sonra sadece yanlışlarını görüp üzerilerine düşmezsen fazla katkı sağlamaz veYGS havasında çözmezsen sınav için prova yapmış olmazsın. Bu durumlara dikkat ederek günde kaç deneme çözebileceğine sen karar ver fakat kesin tavsiyem mutlaka artık her gün 1 deneme çözmen gerekiyor ki bunu saat 10.00 da yapmanı şiddetle tavsiye ederim.

   3-) Kısacası korkuyorum.
   Cevap : Şuan durumun hakkında açık konuşayım. Matematiği saymazsak gayet güzel netlerin ve bu çalıştığının en büyük göstergesi. Bu yüzden kaygılanması gereken kişiler arasında değilsin. Hedeflerin yüksek olabilir, hayallerin başka olabilir fakat elindekinin de kıymetini bilmek gerekiyor bu durumda. Ayrıca ciddi olarak bir şey söylemeliyim ki YGS aslında sadece ön ayak oluşturuyor. Yani bugün YGS çok iyi geçti diye ne fazla sevinme nede kötü geçti diye fazla üzülme. Çünkü asıl sınav herkesin dediği gibi LYS ve bu duruma defalarca şahit olduk. LYS ile hiç gidemez dediğimiz kişiler üniversitelere gittiği gibi tam tersi de oldu. Uzun lafın kısası elinden geleni yaptın ve önünde sayılı günler varken biraz daha dişini sık ve çalış. Fakat olumsuz düşünüp bu süreçte kendini yıpratma. Başaracağına inan ve içini ferah tut.

   Bonus ! Matematik :/

   Matematik durumun pek iç açıcı değil fakat daha öncede belirttiğim gibi Hocalara Geldik kanalının 101 Soruda YGS Matematik adlı 5 bölümden oluşan videoları var bu videoları anlayarak izlemeye çalışmanı şiddetle tavsiye ediyorum. Her zaman buradayız, sınavdan sonrada bizi unutmaman dileği ile başarılar.

 11. hocam sitenin üzerinde 22 yorum yazısını görünce çok sevindim yorumlarınızın benim için ne kadar önemli olduğunu bilemezsiniz verdiğiniz tüm tavsiyelere uyacağım sınavdan sonra sonucumu ev ahalisinden önce sizinle paylaşacağım . Ama hocam ne kadar kendimi rahatlatmak istesemde rahatlayamıyorum bunun nedeni bu sene okul birincisi olma ihtimalim var eğer ygs ve lys den iyi bir sonuç alamazsam okul birinciliği hakkımı seneye kullanamayacağım ( şimdi matematiği iyi olmadığı halde nasıl okul birinciliğini düşünüyor diyebilirsiniz ama ben yakın tarihli okul sınavlarında tuhaf bir şekilde başarılıyım ) stresimin bir nedeni bu, diğer nedeni ise okul derslerimin iyi olmasının vermiş olduğu yük okuldaki hocalarım arkadaşlarımın yanında sen kazanırsın ,yaparsın diyorlar ben bunları duydukça daha çok stres altına girdim deneme sonuçlarım düştü sağlıklı düşünemiyorum , uykumu alamıyorum aldığım zamanlarda bile kendimi uyumuş yeni güne hazır hissedemiyorum , denemelerde soruyu hızlıca okuyup diğer şıkları okumama alışkanlığı başladı bu yüzden çok yanlışım çıkıyor , beynim yapboz parçaları gibi toparlayamıyorum hangi derdimi düşünsem bilmiyorum ha birde ben meslek lisesinde okuyorum haftanın 3 günü anaokulunda staj yapıyorum eve geldiğimde bıkkınlık hissi geliyor tabi ki bunlar bahane değil ama hocam kafam çok karışık tavsiyelerinize uyup elimden geleni yapacağım ayrıca lys çalışmalarımı sıkı tutup lys ile üniversite tercihi yapmak istiyorum hocam matematik konusunda başarılı değilim ama 20 bilinmeyenli denklem gibi yorum yazdım tekrardan çok teşekkür ederim

  • Merhaba Demet, geç cevap verdiğim için çok üzgün olduğumu en başta söylemeliyim ayrıca bizi önemsediğin için ayrıca teşekkürler.Şimdi ilk olarak okulunda ki arkadaşlarının beklentilerini ele alalım.Sen bugün okul birincisi olmasan da çalıştığını görüp kıskanan herkes seni stres altına sokmak adına konuşur. Bu bir gerçek yani çevreden hırslı olduğunu gören çalışmalarını kıskanan herkesin bir şekilde senin moralini bozmaya çalıştığını fark etmişsindir.Bu yüzden her şeyden önce “ben” diyebilmelisin bu durumda. Sınav sonucun kötü geçerse bunun en büyük sebebi sen olursun aynı şekilde iyi geçerse de bunun en büyük sebebi sen olursun. Fakat bu iki durumda da çevreden ki kişilerin sana verdiği değer hiçbir şekilde azalmayacaktır. Evet biraz konuşan olur başarısız olduğunda fakat bunları önemseme. Yaşın daha çok genç ve 18 yaşında üniversiteye giden çok az insan var buna emin ol. Ayrıca yaşın ilerledikçe başkalarının düşünceleri ile yaşamanın ahmakça olduğunu anlayacaksın. Yani kısacası çevrene kulak asma hayallerinin peşinden koş. Diğer bir konu ise okul birinciliği ki bu durum çok güzel ve avantajlı. Bunu bu sene değerlendirip değerlendirmeyeceğini şimdiden düşünmeye başlama. Sınava girmeden hatta LYS bitmeden hiçbir şey belli olmayacak bunu bilmelisin. Bunun dışında denemelerde yaptığın hataların tek sebebi şuan bulunduğun stres durumu. Biliyorsun ki stres anında hem odak noktan başka yere gidecek hemde saçma hatalar yapıyor olacaksın. Ama sen farklısın çevrende ki yüzlerce kişi içinde okul birincisi olmuşsun, meslek lisesinde hemen hemen kimse üniversite hayali kurmuyorken sen bunun hayalini kuruyorsun. Kendine haksızlık etmeyi, sınav kaygısı ile kendini yıpratmayı bırak. Çalış, şükret ve hayırlısı ile sınavına gir. Hakkında umarım hayırlısı olur. Bende bu yorumda biraz daldan dala atladım kusura bakma. Ayrıca geç cevap verdiğim için tekrardan çok üzgün olduğumu bil. Bunu telafi etmek ister ve uzun uzun konuşmak istersen Facebook sayfamızdan mesaj atman yeterli. Kendine iyi bak ve dua etmeyi unutma.

 12. Hiç sorun değil hocam yorumunuz için teşekkürler . Facebook kullanmadığım için buradan mesaj gönderiyorum sınava 8 gün kaldı bu sürede elimden geldiğince çalışıp bolca dua edeceğim ayrıca sınav yerleri açıklandı sınava üniversitede gireceğim hocam
  öğrendiğimde çok sevindim hocam sınava üniversitede girmek istiyordum yanı bu çok iyi oldu verdiğiniz moral için teşekkür ederim hocam iyi günler

 13. Sınav esnasında asırı heyecanlanıyorum bu Yüzden yapabılecegım soruları bıle yapamıyorum ve sınav esnasında sebepsiz yere ağlamaya başlıyorum ne yapmalıyım

 14. Hocam ben yeni başladım sınava sizin tavsiyeleriniz var mı neler yapabilirim ne oneriyorsunuz olur mu çok da kötü değilim çabuk anlıyorum

 15. hocam merhaba şimdi benim olayım biraz değişik ben normalde 70 netledeydim tmciyim ben ve türkçe 30 sosyal 20 mat 20 filan geliyordu ortalama şimdi nedense bildigim her şeyi her geçen gün unutuyorum gittikçe bilgiler beynimden siliniyor gibi napcagımı bilmiyorum zor denemelerde 55 e kadar düştüm cidden morel bozuyor napmalıyım kütühanede kamğ yapmayı planlıyorum sabahlamayı 1 haftada şu ygs konu tekrarı ve test çözme filan ne düşünüyorsunuz yapablrmiyim uygun bir program yapmamda yardımcı olursanız sevinirim nasıl dagitayim güne benim 10 dan başlayıp gece 2 ye kadar çalışma sürem var sadece 1 saatini bana verirseniz hoş olur yemek filan

  • Merhabalar Mert, bahsettiğin durum büyük ihtimal ile kaygı ve stresin oluşturduğu bir durum. Yani aslında hala her şey aklında fakat stres ve sınav kaygısı ile unutmuş hissine kapılarak yanlış cevaplar veriyorsun. Bu durum için en iyi çözüm bol bol deneme çözerek tekrar yapmak ve mümkün olduğunca denemeleri sınava girermiş gibi yani sabah saat 10.00’da yapmak önemli. Bunun dışında ders programı konusunda maalesef kişilere özel çözümler üretemiyoruz fakat eğer nasıl bir ders programı hazırlayacağım diyorsan tavsiye yazımıza bakabilirsin. Son olarak yine sınav kaygısı ile ilgili tavsiye yazılarımızı okumanı tavsiye ederiz. Umarız aklında ki soru işaretlerinden kurtulursun, kolay gelsin.

   Tavsiye Yazı #1 : Sınav Stresi İle Nasıl Mücadele Edilir ?
   Tavsiye Yazı #2 : 3 Adımda Verimli Ders Çalışma Programı Nasıl Hazırlanır?
   Tavsiye Yazı #3 : Deneme Çözerken Nelere Dikkat Etmeliyiz ?

 16. Merhaba hocam. Ben sayısalım ve bu yıl 3.senem. Yine erteleye erteleye cok bos vakit gecirdim. Çok pişmanım. Ygsye simdi baslasam bir şeyleri değiştirebilir miyim? Su an sadece 45-50 net yapıyorum. Simdi baslasam olur mu acaba? 80 Nete cıkabilir miyim?

  • Merhabalar Barış, önünde uzun bir süreç kalmasa da temelin var ise çalışmalar ile 70-80 nete ulaşman çok zor olmayacaktır. Şuan için uzun zaman çalışmadığın için birçok bilgi aklında yarım yamalak kalması sebebi ile bu netlerde olman normal fakat dediğimiz gibi kısa zamanda kendini toplayabilirsin. Kolay gelsin şimdiden.

 17. merhaba hocam, artık az bir zaman kaldı farkındayım başlarda çok iyi çalışıyordum, sıkı sıkı. başlarda bir an böyle yüklenince aralık ve ocak ayında kopmalar yaşadım ve hala toplayamıyorum. 1 ay kadar bir vaktimiz kaldı ve ben artık tamamen deneme çözmeye çalışıyorum, son 1 ay boyunca da böyle yapacağım acaba bu bana bir fayda sağlar mı? günlük bir genel deneme ve iki yayından alan denemesi şeklinde planladım kafamda. sizce böyle bir şey yapmam iyi olur mu? türkçe netlerim 20-30 arasında, matematik netlerim 20-25 arasında, fen netlerim 20 olarak ve ben sayısalcıyım. fiziği sevmediğim için fen netlerim hep böyle düşük geliyor. bu dediğim programı uygularsam yükselebilir mi? en azından bazı şeyleri aşıp kalıpları öğrenmiş olurum diye düşünüyorum. cevabınız için şimdiden teşekkür ederim

  • Merhabalar Beste, aslında izlediğin yol hemen hemen her öğrencinin izlemesi gereken bir yol.Fakat burada dikkat edilmesi gereken denemeleri çözdükten sonra hangi konularda yanlışlar yaptığını, neden yanlışlar yaptığını detaylıca analiz etmek. Yani sadece denemeyi çözüp netlerine bakmak sana fayda sağlamaz detaylı bir denemeyi analiz ettiğin sürece fayda sağlar. Denemelerden arta kalan vakitlerde de ufak ufak konu tekrarları yapmanı tavsiye ederiz. Ayrıca deneme analizi nasıl yapılır diyorsan buraya tıklaya bilirsin. Hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

 18. hocam bu siteyi yeni keşfettim öncelikle teşekkür etmek istiyorum
  ben genellikle 80-85 net arasında yapıyorum
  sayısalcı olmama rağmen fen netlerım 15 civarında geliyor
  son bır ay kala sadece fen ağırlıklı çalısacagım bunun yanında gunluk deneme de cözeceğim
  gunluk olarak çalısacagım fen derslerının yanında baska ders calısmalımıyım bırde fen dersklerınde nasıl calısmalıyım
  teşekkürler..

  • Merhabalar Onur, güzel yorumların için öncelikle teşekkürler. Sorularına gelecek olursak ilk etapta bir aylık süreçte fen yanında diğer derslere de çalışmalısın fakat şöyle bir durum var eğer fen kısımında zayıf olduğunu düşünüyorsan çözdüğün denemelerde Fen dışındaki derslerdeki yanlışların hangi konulardan olduğunu inceleyerek yanlışların üzerine konu tekrarı yap, fakat bunu dışında eğer iyi olduğunu düşünüyorsan oturup diğer derslere saatlerce çalışmak yerine Fen çalışmak daha faydalı olacaktır. Bunun dışında bazı yayın evlerinin 25’li denemeleri oluyor onları alarak günlük Fen için çözüp yanlışlarının üzerine düşersen çok fayda sağlayacaktır. Ayrıca tavsiye yazılarımızda sana yardımcı olacaktır. Kolay gelsin.

   Tavsiye Yazı #1 : Deneme Çözerken Nelere Dikkat Edilmeli?
   Tavsiye Yazı #2 : Biyoloji Nasıl Çalışılır?

 19. Hocam öncelikle kolay gelsin. Size birkaç sorum olacak. Sınava son 30 gün kaldı ve biraz gerçekçi olmak gerekirse bir TM öğrencisi olarak ben sosyale pek çalışmadım hatta çok az çalıştım diyebilirim. Sınavlarda 80-85 net yapıyorum. YGS hedefim 100 net bunun için sosyali artırmam gerek. Ama konu çalışmak için çok geç kaldım. Sosyal de 0 değilim 22-25 net çıkarıyorum genelde. Son 30 gün sosyale ağırlık vermek istiyorum sadece soru üzerinden giderek 32-33 nete çıkarabilir miyim ? Eksik olduğum dersler genel olarak tarih ve coğrafya

  • Merhabalar, bu durumda tavsiyemiz bazı yayın evlerinin 25’li denemelerini çözmen. Bildiğin üzere deneme çözmek hem eksiklerini görmek hemde soru tarzları görmek adına çok önemli. Ayrıca temelinde olduğu için hızla toparlayacaksındır. Hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

 20. Hocam merhabalar. Öncelikle önerileriniz için teşekkür ederim. Hocam ben sözelciyim. Türkçeden 35+ , sosyalden de 25-30 arası net yapıyorum. Şu an elimde Türkçe sosyal bölüm deneme kitapları var. Paragraf ve matematik haricinde sadece denemelerle bu 1 ayda iyi hazırlanabilir miyim yoksa soru bankası almalı mıyım? Deneme daha iyi gibi geliyor ama deneme çözünce de az soru çözmüş olmak biraz huzursuz ediyor. Ne diyorsunuz bu duruma? Şimdiden teşekkür ederim:)

  • Merhabalar Ensar, günde maksimum 1-2 deneme çözeceğini varsayalım bu durumda geri çok fazla boş vaktin kalacaktır bu yüzden ekstra kitap alman iyi olacaktır. Özellikle bazı yayın evlerinin 25’li ders ders denemeleri oluyor. Onları alman da fayda var. Hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

 21. hocam ben 11. sınıf öğrencisiyim ygs konularına yeni başladım türkçem hiç çalışmadığım halde fena değil hergün 30 soru civarı paragraf çözmeye çalışıyorum matematikten temelim yok sadece ilk konulari temel kavramlar sayı basamakları ve bölme bölünebilme konularını tek biliyorum tarihim çok kötü coğrafyamda aynı şekilde biyolojı kıtabım var ona çalışmaya başladım 2 gündür ve fiziktende hiç bir bilgim yok 3,4 ay sonra inşallah dershanem başlıyor dershanem başlayana kadar bana ne önerirseniz daha verimli olur hocam

  • Merhabalar Şeyma, Matematik zor öğrenilip kolay unutulan bir ders bu yüzden dershaneye başlayana kadar Matematik çalışmaya devam et eğer nasıl çalışacağın hakkında bir fikrin yoksa da rehber yazılarımızı inceleyebilirsin. Bunun yanında Biyoloji bildiğin üzeri her ne kadar sayısal olarak gözükse de sözel ders gibi bu yüzden bu süreçte yine Biyoloji çalışmalarına başla, notlarını iyi tut ki dershaneye başladığın zamanlarda notlarından tekrar edebilesin bunun yanında Türkçe çalışmalarına yine aynı şekilde devam et. Bunlardan hariç vakit bulursan yine Fizik ile Kimya içinde çalışmalar yapmaya başla. Unutma ne kadar çok çalışırsan o kadar rahat edeceksin. Hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

 22. Merhaba hocam ben 11. Sınıfım ve buseneyi çok boş geçirdim son 1 aydır dersi dinliyorum ve kinular çok nasıl yetiştireceğimi bilmiyorum ve 2. Dönem konularını çalımayı düşünüyorum ve böyle yetiştirirmiyim yetiştirsemde nasıl yetiştiririm acaba rica etsem yardımcı olurmusunuz

  • Merhabalar Serhat, YGS temelin iyi ise bu süreçte LYS çalışmaya başlamanı tavsiye ederiz fakat eğer YGS temelin iyi değil ise ilk olarak YGS ile başlamanı tavsiye ederiz. Ayrıca yetişmeyecek, olmayacak gibi düşünceleri şimdiden aklına sokma hatta hiçbir zaman sokma çünkü eğer gerekli emeği gösterirsen bu sınavda istediğin yere gitmen imkansız bir durum değil. Ayrıca daha detaylı bilgileri sosyal medya hesaplarımız üzerinden alabilirsin. Kolay gelsin.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapmadan önce diğer yorumları inceleyin.
Please enter your name here