5 Madde İle LYS’ye Nasıl Çalışılmalı

8
44007

Uzunca bir yolun ilk durağı olarak nitelendirdiğimiz YGS geldi geçti ve artık önünüzdeki son ve en önemli durak olan LYS için geri sayıma başladık. Fakat bu geri sayımda kiminizin canı ders çalışmak istemiyor kiminin ise YGS ile hevesi kırıldı. Fakat bir şeyi unutuyorsunuz . Son sözü LYS söyler ! Bizde bunun farkında olarak ve sizlerden gelen yorumlar doğrultusunda 5 madde ile LYS’ye nasıl çalışılmalı sorusunu cevapladık.

Unutmayın !

İyisi ile kötüsü ile YGS sürecini hep beraber atlattık. Kimi sınavda stres oldu kimi beklediğini alamadı kimi ise çok mutlu. Fakat eğer YGS ile tercih yapmayacaksanız bu tür düşünceleri bir kenara bırakmanız gerekiyor. Çünkü her şey LYS ile belli olacak. Daha önce LYS Neden Önemli yazımızı da okuduysanız orada sizlerle bir resim paylaşmıştık. Bu resimde aslında LYS önemini gözler önüne seren güzel bir tablo, eğer hala yazımızı okumadıysanız da buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

1-) Durumunu Analiz Et

Her şeyden önce çalışmaya başlamadan kendi durumunuzu analiz etmeniz gerekiyor. Bunun için ise yapmanız gereken LYS konularını bir kağıda yazıp hangi konuları bilip hangi konuları bilmediğinizi not etmek. Peki, bundan sonra ne yapıyorsunuz? Bildiğinizi varsaydığınız konularla ilgili birkaç testi önünüze çıkartıp çözmeye başlıyorsunuz. Eğer gerçekten dediğiniz gibi başarılı iseniz zaten bu testlerde de başarılı olursunuz.Bunun bir diğer yolu ise LYS adına deneme alıp çözmek. Daha sonrasında hangi konu hakkında ne kadar yanlış ne kadar doğru yaptığınızı görerek durumunuzu öğrenebilirsiniz. Fakat bu maddeyi kesinlikle önemsiz olarak görüp atlamayın çünkü her şey kendinizi bilmekle başlar.

Tavsiye Yazı : 2016 LYS Konuları Ve 2015 Soru Dağılımı

2-) Konu Çalışmak Daha Önemli

YGS biraz daha mantığa dayalı olduğu için bazı konularda yüzeysel bilginiz ile dahi soruları çöze biliyordunuz. Fakat maalesef LYS için bu durum geçerli değil çünkü LYS mantığınızı değil bilginizi ölçmeyi amaçlayan bir sınav. Buda demek oluyor ki artık konuları yüzeysel çalışmak size pek bir şey kazandırmayacak. Bu yüzden hangi ders, hangi konu olursa olsun baştan sona pür dikkat konuyu çalışın ve gerekli notlarınızı çıkarın.

3-) Tekrar Etmek Önemli

Bir önceki maddede belirttiğim gibi LYS öğrencilerin bilgilerini ölçmeyi amaçlayan bir sınav. Bu yüzden sorular daha çok ezbere dayalı kısımlardan geliyor. Buda demek oluyor ki her konuyu en ince ayrıntısına kadar öğrenmeli ve unutmamalısınız. Bunun içinde düzenli tekrarlar artık çok daha önemli. Bunun için kişisel tavsiyem haftanın bir gününü kendinize tekrar için ayırmanız. Bu süreçte hafta boyunca işlediğiniz tüm konuların notlarını okuyun ve her konu için birkaç test çözün. Bu tarz tekrarlar LYS sürecinizde oldukça önemli olduğunu sakın unutmayın.

lysye-nasil-calismaliyim

4-) Kendinizi Düzenleyin

LYS için en büyük dezavantajınız maalesef daha az zamanınızın olması. YGS için neredeyse bir yıl çalışırken LYS için 3 ay kadar bir vaktiniz kalıyor. Buda sizin daha düzenli çalışmanız gerektiği anlamına geliyor. Bunun için isterseniz ders programı hazırlayın isterseniz çalışabildiğiniz kadar ders çalışın. Fakat iki yolda da düzenli olmayı unutmayın.Burada bahsettiğimiz düzen tabi ki hergün X saat ders çalışmak gibi bir düzen değil. Mesela bir konuya çalışıyorsanız o konuyu tamamen bitirin ve artık sadece notlarınız ile o konuyu tekrar edin. Bu sayede detaylı çalıştığınız her konun üzerine bir çizik atın. Fakat bu konuları daha sonraki süreçlerde tekrar etmeyi sakın unutmayın.Ayrıca ders programı hazırlayacaksanız tavsiye yazımıza da göz atabilirsiniz.

Tavsiye Yazı : 3 Adımda Verimli Ders Programı Nasıl Hazırlanır?

5-) En Önemlisi

İyisi ile kötüsü ile ilk sınavı atlattınız ve artık önünüzde ki süreçte bunu düşünerek kendi moralinizi bozmayın. Tamam kabul hepimiz insanız ve bazı şeyleri her ne kadar düşünmeyelim desek de düşünüyoruz fakat önünüzde az bir süre var ve YGS üniversite hayatımıza adım atmanız için önünüzdeki ufak bir tümsek. Asıl merdivenleri LYS ile çıkacak ve bu süreçte hakkı ile çalışırsanız istediğiniz yerleri kazanacaksınız. Buna inanın çünkü olumsuz düşünceler olumsuz şeyleri getirir, boş yere hayal kırıklığı oluşturur. Bu tür aksiyonlar ile kendinizi 3 aylık süreçte ve devamında heba etmeyin. Çevrenize bakın, internette araştırın LYS ile sıralamasını yüz binlerce öne çekende var tam tersine geriye atanda. Sizin yapmanız son LYS çıkışına kadar yılmadan çalışmak ve sonrasında zaferin tadını çıkartmak. Ayrıca bu sözleri size moral vermek için söylediğimi düşünüyorsanız daha öncede dediğim gibi LYS Neden Önemli adlı yazımızı kesinlikle okuyun. Orada ki resimde hiçbir şeyin bitmediğini göreceksiniz.Ayrıca her zaman yanınızda Meslek Hocam ekibinin olduğunu unutmayın. Herkesin hakkında hayırlısının olması dileği ile…

8 Yorum

  1. Merhaba, yazılarınızı okudum. Söylediklerinizde çok haklısınız. Hiçbir şey bitmiş değil. Çünkü LYS daha önemli ama gerçekten olmuyor. YGS den sonra bir gün adamakıllı oturup çalışmadım. Biliyorum sadece zaman kaydı ama insanda da ne moral kalıyor ne de heves. YGS de sıralamam yüz seksen binde puanım ise istediğimin çok altında. Sizce durum çok mu kötü ne yapmalıyım? Yardımcı olabilir misiniz lütfen??

  2. merhaba hocam ben Aysima lys nasıl çalisacagımı hıc bilmiyorum baslıyorum ve hemen sıkılıyorum ne yapabilırım

CEVAP VER

Lütfen yorum yapmadan önce diğer yorumları inceleyin.
Please enter your name here