YGS – LYS İçin Biyoloji Kaynak Tavsiyeleri

0
9107

Merhabalar Meslek Hocam okuyucuları.Yeni bir öğretim yılı ve yeni bir sınav maratonu başlamak üzereyken bu yıl, bu hazırlıkta olan öğrencilerimizin hepsinin oldukça heyecanlı, diken üstünde olduğunu biliyorum.Kaygısı fazla olan bir durum ve hepimiz geçtik bu yollardan.Bütün hocalarınızın ve büyüklerinizin size söyleyeceği şeyler aslına bakarsanız tektir.Bir hedef uğrunda çaba ve çalışmayı gerektirir.Bugün verdiğiniz emekler ilerleyen hayatınızda adımlarınız sağlam atmanızı sağlayacak öz güveni getirecektir.Lafı daha fazla uzatmadan bir biyoloji öğretmeni olarak bu derse nasıl çalışmanız gerektiğini kısaca anlatmaya çalışayım ve bazı kaynaklar önereyim.

Tavsiye Yazı : YGS – LYS Biyoloji Nasıl Çalışılır?

İlk olarak Biyoloji dersi her zaman ezber bir ders olarak görünür ama asla ve asla öyle değildir.Belli temelleri olan ve bu temeller üzerinde analiz yapmanız yorum yapmanız gerektiren sorular barındıran oldukça keyifli bir derstir.Bu temelleri öğrenmeden soru çözmeye kalkarsanız emin olun ki bocalar ve yolunuzu kaybedersiniz.O yüzden Biyoloji çalışırken biraz da sözel bir ders olduğu için iyi bir konu anlatımlı kaynak kullanmanızı tavsiye ederim.Benim size önerebileceği hem YGS hem de LYS konularını eksiksiz ve hatasız bir şekilde içinde barındıran ASEL yayınlarının basmış olduğu Herkes için biyoloji kitabıdır.

herkes-icin-biyoloji-asel

Bu kaynaktan ve tabidir ki hocalarınızı size anlattığı notlardan bol bol konu tekrarı yapmanız temelleri oturtmanız için çok çok iyi olacaktır.

Tavsiye Yazı : Ders Çalışabileceğiniz Youtube Kanalları

Konulara çalıştıktan sonra bu konuların karşınıza nasıl çıkacağını kavrayabilmeniz için bol soru çözmeniz şarttır.Aslında çoğu derste olduğu gibi biyoloji dersinde de çok standart soru tarzı bulunur ve bu sorular bir çok kaynakta yer alır.

Eğer temel olarak fazla bilginiz yoksa ve yeni yeni biyoloji çözmeye başlıyorsanız Güvender yayınlarının soru bankalarını tercih edebilirsiniz. Hem bol soru çeşidi hemde kalitesi ile ilk adımda fazlası ile yardımcı olacaktır.

Fakat iyi bir temeliniz var ve soru pratiğine ihtiyaç duyuyorsanız içinde bol miktarda soru barındıran bir kaynak olan İşleyen Zeka yayınlarının kitabını almanızı tavsiye ederim.Bu sayede aynı konu ile ilgili pek çok soru tipi göreceğiniz için temeliniz oldukça kuvvetlenecektir.

Eğer ciddi anlamda temel sahibiyseniz ve biyoloji hakkında zorlayıcı kaynaklar istiyorsanız sizi her fırsatta zorlayabilecek sorularını çözerken farklı farklı konuları düşünmenizi sağlayacak kaynaklara yönlendirme zamanı gelmiştir demektir.Zaten bu kaynaklar günümüzde biyoloji öğretmenleri tarafından her zaman önerilen adı duyulmuş kaynaklardır ve sınava biyolojiden çok yüksek netler yapmayı hedefleyerek giriyorsanız çözmeniz çok yararlı olacaktır. Bu kaynaklar Palme ve Final yayınlarının çıkarmış oldukları soru bankalarıdır.

palme-fdd-biyoloji

 

Son söz olarak toparlamak gerekirse en az 2 farklı kaynaktan soru çözmeniz ve çok sağlam bir konu anlatımlı kaynağa sahip olmanız sınavda yüksek netler yapmanızı sağlayacaktır.Başarılar dilerim :)

CEVAP VER

Lütfen yorum yapmadan önce diğer yorumları inceleyin.
Please enter your name here