YGS – LYS İçin Türkçe Kaynak Tavsiyeleri

0
10331

Değerli Meslek Hocam takipçileri hepinize merhabalar. Yeni eğitim ve öğretim yılı hepinize şimdiden hayırlı olsun. Sizleri bekleyen bu uzun ve zorlu maratonda Dil Anlatım ve Edebiyat dersleri için vereceğim tavsiyeler umarım bir nebze de olsa yolunuza ışık tutar.
Sınav önceliğine göre başlayacak olursak sizleri bekleyen ilk engel YGS. YGS’de başarılı olmak için bilgi, zaman yönetimi, heyecan kontrolü gerekmektedir.Türkçeden 40 soru gelmekte ve bu 40 sorunun 30-32 tanesi anlam; geriye kalanlar da yazım kuralları, noktalama işaretleri, ses bilgisi, anlatım bozukluğu ve karma dil bilgisi sorularından oluşmaktadır. (Öğrenciler genelde anlam sorularını yapıp dil bilgisi sorularını boş bıraksam da olur düşüncesindeler; ancak sınavda 1 soruyu bile boş bırakma lüksünüzün olmadığını,doğru işaretlenen 1 sorunun bile sizi yüzlerce kişinin önüne geçireceğini lütfen aklınızdan çıkarmayın.)

Anlam soruları için düzenli kitap okumak her gün en az 3 paragraf testi çözmek yeterli olacaktır. Anlam sorularında bilgiye dayalı bir şey olmadığından öğrenci bu alanda pratiğini artıracak aktiviteler yapmalıdır. “Paragraf sorusu değil mi sınav gelince okur yaparım, test çözmeye gerek yok.” gibi düşünceler öğrenciyi sınav esnasında heyecanlanma, zamanı doğru kullanamama, konsantre olamama gibi durumlarla baş başa bırakacaktır. Bu nedenle anlam sorularına da en az dil bilgisi soruları kadar önem verip mesai harcanmalıdır.
Bu alanda “Anka, Sıradışı Analiz” gibi yayınların paragraf soru bankaları sizlere yardımcı olacaktır.

ygs-turkce-paragraf-kitap-tavsiyesi

Dil bilgisi alanında ise düzenli tekrar yapmak ve bol soru çözmek gerekmektedir.islenen konular hemen tekrar edilmeli ve konu ile ilgili sorular hemen çözülmelidir ki öğrenilen konunun kalıcılığı artırılmış olsun. (Ayrıca günlük-haftalık-aylık konu tekrarları da sınava hazırlanan gençlerin en başta gelen vazifelerinden biri olmalıdır.) Dil bilgisi için de “FDD, Ekstrem, YayınDenizi, Karekök” yayınlarını tavsiye ederim.

Tavsiye Yazı : YGS Türkçe Nasıl Çalışılır?

ygs-turkce-kaynak-tavsiyeleri

2.engel olan LYS’de Türk Dili ve Edebiyatı bölümünden 56 soru gelmekte, bu 56 sorunun 20-21 tanesi dil anlatım geri kalanlar edebiyat konularındandır. Dil anlatım sorularının yüzde seksen beşi anlam diğerleri karma dil bilgisi ağırlıklıdır. 36 soru edebiyat bölümünde, en fazla soru ise Cumhuriyet döneminden gelmektedir.

2016 LYS EDEBİYAT SORU DAĞILIMI

 • Söz sanatları (2)
 • Şiirde anlam (2)
 • Halk edebiyati (1)
 • Tiyatro Türleri (1)
 • Düşence Yazıları (3)
 • Divan Edebiyatı (1)
 • Şiir Bilgisi (2)
 • Geleneksel Türk Tiyatrosu (1)
 • Tanzimat (5)
 • Servet-i Fünun (4)
 • Milli Edebiyat (4)
 • Bağımsız Sanatçılar (2)
 • Cumhuriyet Dönemi – hikaye/roman – (5)
 • Cumhuriyet Dönemi – şiir – (3)

Çalışırken ilk konularla birlikte Cumhuriyet dönemine de başlamak Ygs’den sonraki süreçte öğrencinin yükünü oldukça hafifletecektir. Lys çalışmasının önemli parçalarından biri olan yazar-eser ezberleri de sene başından itibaren yapılmaya başlanmalı son dakikaya bırakılmamalıdır. Öğrenciler kendi çalışma kağıtlarını hazırlayacağı gibi piyasada bulunan yazar-eser kartlarından da faydalanabilirler. Ayrıca mp3’lerine yukleyecekleri ses kayıtları da ezber yaparken onlara oldukça yardımcı olacaktır. YGS için tavsiye ettiğim konu tekrarları LYS için de geçerlidir. Bu alan için “Yayindenizi, Karekök, Güvender, Şifreliyorum ” gibi yayınlar faydalı olacaktır.

lys-turkce-kaynak-tavsiyeleri

Ayrıca MEB’in kitabına da bakılmalıdır. Sözlerimi toparlayacak olursam sınava hazırlanan gençlere tavsiyem azimle, inançla ve umutla çalışmalarıdır. Elbetteki yorulduğunuz pes etmek üzere olacağınız zamanlar olacak ama şunu unutmayın ki esas başarı işte o anlarda vazgeçmeyip daha da hırsla çalışıldığı zaman gelecektir. Hayattaki hiçbir şey sizden ve sağlığınızdan daha değerli değil. Önemli olan her daim dürüst ve çalışkan olmanız. Bu iki erdemi hayatınızı yönettiğinizde başarı zaten kendiliğinden gelecektir.Hepinize hayat boyu başarılar dilerim.

Saygı ve sevgilerimle Refika Bayar Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni

CEVAP VER

Lütfen yorum yapmadan önce diğer yorumları inceleyin.
Please enter your name here