YGS – LYS Biyoloji Nasıl Çalışılır ?

0
20009

YGS sınavında sözel ağırlıklı olması sebebiyle her ne kadar hem sayısal hemde eşit ağırlık öğrencileri tarafından önemsenen dersler arasında yer alıyor olsa da, Biyoloji maalesef birçok konuda öğrencilere beklenmedik sürprizler yapabiliyor. Ummadığınız taş baş yarar misali sözel ağırlıklı bir ders olarak gözükse de yabancı kelimeleri, farklı soru tarzları ile Biyoloji birçok öğrenciyi çileden çıkartabiliyor. Bizde bu yazımızda hem farklı çalışma tarzları arayan, hemde biyoloji sorularını yapamıyorum diyen öğrencilere yardımcı olması amacıyla YGS-LYS Biyoloji nasıl çalışılır sorusuna cevap vereceğiz.

1-) Bildiklerinizi Unutun

Biyoloji üniversite sınavlarına hazırlanırken karşılaşabileceğiniz en bencil derslerin başında gelir. Yani dışarında kolay gözükse de içi derya denizdir. Bu sebeple herhangi bir konuya çalışma ihtiyacı duyuyorsanız hiçbir şey bilmiyormuş gibi hareket edin. Bunun sebebini de açıklamak gerekirse; bildiğinizi düşündüğünüz konulara çalışırken “ya ben bunu zaten biliyorum” diye diye birçok adımı geçerken aslında sizin için son derece önemli olabilecek noktaları gözden kaçırıyorsunuz.

Bu yüzden aslında hangi ders olursa olsun konu çalışıyorsanız hiçbir şey bilmiyormuş gibi dikkatli ilerlemelisiniz.

2-) Bildiklerinizi Bir Yere Yazın

Konuyu bir kere dikkatlice okuduk, önemli olduğunu düşündüğümüz yerlerin altını çizdik veya not aldık. Şimdi yapmamız gereken ise aklımızda ne kadarının kaldığını öğrenmek.Bunun içinde en faydalı yöntem bir kağıda aklınızda konu hakkında kalanları yazmak. Ee hali ile hepsi aklınızda kalmamıştır sonra aklınızda kalmayan kısımlara tekrar göz gezdirin ve notlarınız arasında eksik kısımları tamamlayın. Daha sonra birkaç test çözerek konuyu iyice pekiştirip hatalarınızı görün.

calısan-ogrenci3-) Ezberden Kaçının

Başta da belirttiğimiz gibi biyoloji yabancı terimlerin bol bulunduğu bir ders ve bunları ezberlemek cidden çok zor bir iş, bu yüzden bazı şeyleri hatta mümkünse her şeyi kafanızda kodlayın. Örnek vermek gerekirse arke bakterileri için;

  • Halofiller; Halamlar tuzlu sever.
  • Psikofiller : Psikopatlar soğuk sever.
  • Termofiller: Termos sıcak sever.

Dışarıdan baktığınız zaman aslında bu tarz kodlamalar çok saçma gözükebiliyor fakat kesinlikle kalıcılık noktasında oldukça fazla fayda sağlıyor.

4-) Ses Kaydı Yapın

Genel itibari ile hatta birkaç konuyu saymazsak tümü ile biyoloji sözel bir ders diyebiliriz. Fakat yabancı terimlerin fazla olması ve soru tarzının çokluğu birçok öğrencinin korkulu rüyası olabiliyor. Bu yüzden olabildiğince temeli sağlam, öğrendiğiniz bilgileri tekrar etmeniz gerekiyor.

Bu noktada yapabileceğiniz en güzel şeyler arasında konuları okuyarak ses kaydı oluşturmanız. Bu ses kaydında özellikle anlamadığınız yerleri vurgulayarak, yada sorularda daha önce yanlış yaptığınız yerleri belirterek kaydederseniz yolculuk esnasında, boş dersleriniz de kısacası her zaman dinleyerek küçük ama etkili tekrarlar yapabilirsiniz.

Fakat bu maddede dikkat etmeniz gereken çok önemli bir nokta var oda sesinizi biraz güzel olması. :)

Tavsiye Yazı : Biyoloji Bölümü Mezunu Hürcan Tik Röportajı

 5-) Bol Bol Test, Bol Bol

Birkaç madde öncede belirttiğimiz gibi biyoloji öğrenilmesi zor unutulması kolay bir ders. Bu sebeple sözel tekrarların yanında farklı soru tarzları görebilmek ve bilgileri daha kalıcı olmasını sağlamak amacı ile sürekli soru çözmeniz gerekiyor. Böylece hem konu tekrarı yapabilir hem farklı soru tarzları görebilirsiniz. Bu durum YGS Biyoloji içinde LYS Biyoloji içinde geçerli.

Tavsiye Yazı : YGS – LYS Biyoloji Kaynak Tavsiyeleri

Son Bir Hatırlatma

İster istemez her insanın doğası yeni şeyleri daha farklı yollardan daha kolay öğrenebiliyor. Bu sebeple burada anlattığımız tüm yöntemlere uymaya çalışmaktan ziyade size en faydalı hangilerinin olacağına karar vererek uygulamanız. Çünkü bazı insanlar okuyarak daha çabuk konuları anlaya biliyorken kimileri de dinleyerek veya başkalarının anlatması ile öğrenebiliyor.

Bu sebeple tekrar altını çizerek belirtelim hepsini yapmak değil sizin için uygun olanını yapmak sizi başarıya daha çabuk ulaştıracaktır.

Tavsiye Yazı : Biyoloji Çalışabileceğiniz Youtube Kanalları Ve İnternet Siteleri

Siz biyolojiye çalışırken hangi yöntemleri tercih ediyorsunuz?

CEVAP VER

Lütfen yorum yapmadan önce diğer yorumları inceleyin.
Please enter your name here