İktisat Bölümü Öğrencisi Numan Ekşi Röportajı

0
1571

1­-) Merhaba, İktisat bölümü ile ilgili sorulara geçmeden önce bize biraz kendinizden bahsedebilir misiniz?

Merhabalar ben Numan Ekşi, 1993 Bursa doğumluyum. İlk okulumu Bisaş orta okulumu ise Rahmiye Malcıoğlu İ. Okullarında okudum. Liseyi ise Şükrü Şenkaya Anadolu Lisesinde okudum. Özellikle lise konusunda kendimi şanslı hissediyorum. Lise sonrasında ise çok farklı bir dünyaya geldim. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi İngilizce İktisat bölümü. Elimden geldiğince bu bölüm ve okulum hakkında öğrenmek istediklerinize cevap oluşturmaya çalışacağım.

2-­) İktisat bölümü hakkında birçok kişi tam anlamı ile bilgi sahibi değil. Bu yüzden bize biraz bölümünüzden bahsedebilir misiniz? İktisat bölümü öğrencileri veya mezunları neler yapar?

İktisat bölümü öğrencileri Eşit ­Ağırlık muhabbetini tam anlamıyla yaşayan öğrencilerdir. Matematik ağırlıklı bir çok sözel dersinde yer aldığı bir bölümdür iktisat. İktisat ‘kıt kaynaklarla sınırsız ihtiyaçları karşılama sanatı’ böyle de şekilli bir tanımı vardır. Daha modern ismi Ekonomi , iktisatçıya da ekonomist diyebiliriz. İsminden anlaşılacağı gibi parayla uğraşır, malzememiz para, parayı en yararlı nasıl kullanabiliriz sorusuna en iyi cevabı iktisatçı verir. Büyüklerimizde iktisatçı denilince hemen bankacı damgası vururlar, öyledir aslında bankalar en önemli çalışma alanımızdır ancak sadece bankayla sınırlamak çok yanlış olur. Finans kuruluşları, şirket yönetim kademeleri ki bu aklınıza gelebilecek tüm şirketler. Buna kendi işinizi kurmayı da katabiliriz. Mali Müşavirlikten, muhasebeye kadar kamu yönetim yönetiminden uluslararası ilişkiler ve ya ticarete kadar bir çok üniversite bölümünü bir çatı altında toplayan bir bölümdür ve diploması da çok kıymetlidir tabi ki de.

Tavsiye Yazı : 2016 YGS Konuları Ve Çıkmış Soru Dağılımları

3­-) İktisat bölümünü tercih etmenizin özel bir sebebi var mıydı? Ayrıca verdiğiniz karardan şuana kadar pişmanlık duyduğunuz hiç oldu mu?

Özel bir neden yoktu aslında maalesef ülkemizin şartlarından dolayı geleceğimi olabildiğince güvence altına alabileceğim bir bölümü seçmek istiyordum. Pişmanlıksa genelde zor ve kötü geçen sınavların ardından hissettiğim bir duygu ve bu her öğrenciye olur sanırım. Realist yaklaşırsak pişman olmak yerine hatamı telafi etmek, en iyiyi yapmaya çalışmak her zaman en iyisidir, bence.

4-­) Okuduğunuz bölümün size göre olumlu ve olumsuz yönleri nelerdir?

Bu soruyu kapitalist sisteme bağlayıp uzun şeyler yazabilirim aslında, okulumuzla ilgili olumsuzluklardan bahsedeyim, İstanbul Üniversitesi Türkiye’nin en iyi okullarından birisi ancak her devlet üniversitesinde olduğu gibi öğrenciye değil de hocaya, yönetime değer veren bir sistem var. Bu da işleri daha zor ve sıkıcı kılıyor. Olumlu yanları saymakla bitmez tabii birinci olarak İstanbul Üniversitesi adı bile ayrı bir olumlu yan. Bu ismi almasını sağlayan ise kaliteli hocalarımız.

5­-) İktisat bölümünün iş olanaklarından bize biraz bahsedebilir misiniz?

Diğer soruda da cevabını verdim ama dediğim gibi para ana malzememiz ve para her yerde yani iktisat her yerde.

6­-) Geleceğe dair iktisat bölümü hakkında ki düşünceleriniz nelerdir?

İktisat fakültelerinin modernizasyona ihtiyacı olduğunu düşünüyorum, daha pratik ağırlıklı bir eğitim sistemine ve eğitim sistemimizdeki en önemli sıkıntıdan kurtulmak, ezberci sistem.

Röportajın devamını okumak için lütfen bir sonraki sayfaya geçiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapmadan önce diğer yorumları inceleyin.
Please enter your name here