Tıp Mühendisi Mustafa Sakak Röportajı | Tıp Mühendisliği Nedir?

0
7294

1-) Merhabalar, Tıp Mühendisliği hakkında sorularımıza geçmeden önce bize biraz Mustafa Sakak kimdir bahsedebilir misiniz?

Merhaba, Mustafa 1995 Manisa doğumlu, Karabük Üniversitesi Tıp Mühendisliği bölümü 3. Sınıf öğrencisi aynı zamanda Tıp Mühendisliği Derneği yönetim kurulu başkanıdır.

2-) Tıp mühendisliği yeni sayılabilecek bir bölüm olması nedeniyle öğrencilerin aklında birçok soru işareti oluşturuyor. Bu yüzden bize tıp mühendisliği nedir açıklayabilir misiniz?

Tıp Mühendisliği ülkemizin büyük açığı olan tıbbı cihaz üretimini arttırmak ve geliştirmek amaçlı 2013 yılında açılmış 2017 yılında ilk mezunlarını verecek olan bölümümüz; tıbbı cihaz, alet, implant, yapay organ ve sistemlerini geliştirmek, tasarımını ve üretimini icra etmeyi amaçlamıştır. Ülkemizde yeni olan bu meslek dünya çapında büyük ilgi görmektedir. Ülkemiz sağlık alanında yatırımlarına devam ettiği takdirde en kısa zamanda devletimiz ve milletimiz bu büyük ağacın meyvelerini yiyebilecektir.

3-) Yeni açılması sebebi ile birçok öğrencinin kuşku ile baktığı bir bölümün ilk mezunlarından olacaksınız. Peki, bu bölümü size tercih ettiren sebep veya sebepler nelerdi?

Çocukluğumdan beri tıp alanına ve makinelere ilgim büyüktü üniversite çağıma geldiğimde yeni açılan bir bölüm olan Tıp mühendisliğini gördüm ve araştırmaya başladım. Tabi o zaman için Türkçe kaynaklarda çok fazla bilgi edinme olasılığım yoktu. Yabancı kaynaklara ve bölümün yurt dışındaki eşdeğerlerini araştırdım. Bölümün hem benim ilgi alanımın tam ortasında olduğunu hem de bölümün ülkemiz için yapacağı hizmetin küçük bir parçası olmanın bana gurur vereceğini düşündüğüm için seçtim.

4-) İnternet’te belli başlı kişiler Biyomedikal mühendisliği ile tıp mühendisliğinin fazlası ile benzer olduğunu belirtiyor. Bu düşüncelere karşın bize tıp mühendisliği ile biyomedikal mühendisliği arasında ki farkları anlatabilir misiniz?

Tavsiye RöportajBiyomedikal Mühendisliği Öğrencisi Abdullah TUT Röportajı

Evet benim de en çok karşılaştığım soru bu. Biyomedikal Mühendisliği çok güzel bir bölüm Tıp Mühendisliği açılmamış olsaydı eğer ülkemiz şartlarında biyomedikal mühendisliği okurdum bu bir gerçek. Aralarında büyük farklar aramak gereksiz bazı alanlarda beraber çalışacaklar ama illaki bir fark isterseniz; bu sorunun cevabını bölümlerin tanımına baktığında kolaylıkla görebilir.
Biyomedikal mühendisliği tıbbı cihaz geliştirmek amaçlı kurulmuş bir bölümdür der ver içinde üretimden söz etmezken Tıp Mühendisliğinin tanıma üretimle başlaması en büyük farktır. Bunun yanında eğitim açısından bakacak olursak biyomedikal mühendisliği elektronik tabanlı Tıp mühendisliği ise makine tabanlı eğitim görmektedir. İnşallah sizin için yeterli bir cevap olmuştur.

 tip-muhendisligi-nedir

5-) Yeni açılan bir bölüm olması çalışma alanları ve şartları ile ilgili birçok soru işaretini de akıllara getiriyor. Bize stajlarınız da kazandığınız tecrübeler doğrultusunda tıp mühendisliği iş imkanlarından bahsedebilir misiniz?

İş imkanları devlet kadrosunda şuan için asıl değerine ulaşamasa da devletimizin bu konuda çalışmaları hala sürmekte. Ama özel sektörü düşünecek olursak üretim için implant sanayimiz oldukça geniş, tıbbı cihaz üretimine gelecek olursak; siz yeter ki güzel projelere sahip olun gerek devletimiz ve gerekse özel sektör bu konuda destek vermeye her zaman açık. Kısaca çalışma alanlarını sıralamak gerekirse; Hastaneler, klinik merkezler, medikal üretim yapan firmalar, Ar-Ge merkezleri gibi bir çok yerde çalışma imkanı bulacaklardır.

6-) Birçok mühendislik diğer dallar ile bağlantı halinde. Peki, tıp mühendisliği hangi mühendisliklerle bağlantı halinde ve eğitim alanında tıp mühendislerinin gördüğü zorunlu dersler neler?

Mühendisliği bölümlere ayırmak çok zordur aslında bu yüzden birçok mühendislik birbiriyle bağlantı halinde. Tıp mühendisliği multidisipliner çalışan bir mühendisliktir dolayısıyla Tıp ve Fizik, Kimya, Malzeme, Makine, Bilgisayar, Elektrik Elektronik Mühendislikleriyle iç içe bir bölümdür. Bölümde zorunlu olarak Tıp ve Mühendislik dersleridir. Bu konuda gerekli bilgiye bölümümüzün resmi internet sitesinden ( http://muh.karabuk.edu.tr/tip ) ulaşabilirsiniz.

7-) Hazır konuyu derslerden yana açmışken üniversite hayatınız boyunca en çok zorlandığınız derslerden bahsedebilir misiniz? 

Biz öğrenciler için hangi ders kolaydır ki zaten diyerek kapatmak isterim bu konuyu. :)

Röportajın devamını okumak için lütfen bir sonraki sayfaya geçiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapmadan önce diğer yorumları inceleyin.
Please enter your name here