KYK Yurtları Hakkında Merak Edilen Bilgiler (2016-2017)

434
63373

Kredi Ve Yurtlar Kurumu 2016-2017 senesi ilk yurt başvuru sonuçlarını açıklaması ile beraber kazanan öğrencilerin birçoğunun aklında belli başlı soru işaretleri oluştu. Bizde bu soru işaretlerinden sizleri kurtarmak için KYK Yurtları Hakkında Merak edilen Bilgileri yazımızda bir araya getirdik.

1-) Odalar kaç kişilik?

Hemen hemen herkesin en çok merak ettiği soruların başında yurt odalarının kaç kişilik olduğu geliyor. Fakat bu soru tamamı ile gideceğiniz yurda bağlı çünkü bazı yurtlarda 2-3-5 kişilik odalar bulunuyorken bazılarında 3-5-6 veya daha farklı kişi sayısına sahip odalar bulunuyor. Yeni yapılan yurtlarda ise genellikle standart olarak 3 kişilik odalar bulunuyor.

2-) Ne kadar ücret ödeyeceğiz?

İlk ay depozito ile birlikte ödediğiniz ücretin ardından diğer aylarda sadece normal ücretinizi ödeyeceksiniz. Peki, ödeyeceğiniz miktar ne olacak? Bu soru yine kayıt olduğunuz yurda göre değişmekte olsa da ilk ay depozito ile birlikte ödediğiniz miktarın ortalama yarısı kadar diyebiliriz. Misal vermek gerekirse ilk ay depozito ile birlikte 500 TL ödediyseniz diğer aylarda 250 TL ödemeniz gerekecek. Ayrıca unutmadan yurttan çıkışınızda bu depozito size geri iade ediliyor.kyk-yurt-yemekleri

3-) Yemekler Nasıl ?

Sanırım en güzel noktaya geldik ama baştan söyleyeyim evinizde yediğiniz yemeğin tadını asla öğrenciyken bulamazsınız. Fakat Kredi Ve Yurtlar Kurumu yemek konusunda en iyi yerlerden biri. Her yurtta 9 çeşit yemek çıkmak zorunda ki bunları belli kriterlere göre sınıflandırılır. Mesele her akşam mutlaka çorba ve et yemeği bulunmalı gibi. Bunun dışında salata ve tatlı da zorunludur. Kahvaltıda ise yine birçok alternatif olmakla beraber genelde kızartma, yumurta ve reçel gibi ürünler bulunur. Ayrıca kantinde harcamak için devlet size sabah kahvaltısı için 3 TL akşam yemeği için 6 TL vermekte. Bu fiyatların üstüne çıktığınızda ise nakit olarak yemekhane de ödeme yapabilirsiniz.

4-) Genel konfor nasıl ?

Hemen merak ettiğiniz noktaya gelelim yurtlarda çok hızlı olmasa da internet bulunmakta. Fakat filim izlemek, online oyun oynamak gibi düşüncelere çok kapılmayın çünkü genelde sabah saatlerinde herkesin kullanması sebebi ile fazlası ile yavaş oluyor akşamları da ikinci öğretim olanlar sömürüyor kısacası genelde yavaş bir internet var :) Bunun dışında sıcak suyunuz ve ısınma sorununuz hemen hemen hiçbir yurtta olmaz. Ayrıca çarşaf gibi yatak malzemelerini yurt size veriyor ve aylık değiştirme hakkınız bulunuyor bu konuda da sıkıntı yaşamazsınız. Çamaşır yıkama konusu ise yine yurttan yurda değişebiliyor çünkü bazı yurtlarda çamaşırhane görevlisi varken bazılarında yok. İki durumda da değişen pek bir şey yok aslında ya siz gidip çamaşır makinesine eşyalarınızı koyuyorsunuz yada görevli kişi fakat iki durumda da deterjan size ait. Bunun dışında odalarınız her gün temizleniyor sakın şöyle bir düşünceye kapılmayın “ula ben dağıtayım arkamı toplayan zaten var” çünkü yapılan temizlik dolapları silmek yerleri temizlemek gibi işlemler yani dağınıklığa yer yok.

5-) Yurda giriş-çıkış saatleri neler?

Birçok öğrencinin dert ettiği ortak nokta ise yurda giriş ve çıkış saatleri. Bu konuda biraz KYK yurtları sıkı diyebiliriz. Çünkü sabah 6 dan akşam 11’e kadar çıkış ve giriş hakkına sahipsiniz. Eğer bu saatler dışında çıkış yapma veya girme durumunuz varsa önceden izin alma zorunluluğunuz var eğer izin almazsanız da ilk iki girişimde uyarılıp üçüncü denemede yurttan atılıyorsunuz.

6-) Evcil izini alabiliyor muyuz? İzin almada sınırlama var mı?

Yurtta kaldığınız yıl boyunca 60 gün hafta içi kullanabileceğiniz izin hakkınız var. Bu izinleri alırken de çıkış yapmadan önce izin defterini gerekli şekilde doldurmanız gerekiyor. Ayrıca hafta sonu izin alırsanız bunlar evci izni sayıldığı için 60 günden düşmüyor. Bunun dışında 60 gününüz bittiği zaman rapor ile izin alabilirsiniz fakat mümkün olduğunca 60 günü tasarruflu değerlendirin. Unutmadan resmi tatillerde alınan izinlerde 60 günden düşmüyor.

7-) Yurtta ne kadar süre kalabilirim ?

KYK Yurtlarına başvuru yaptığınız tarihten itibaren eğitim sürenizin normal şartlarda ne zaman bitecekse o zamana kadar kalabilirsiniz. Yine anlaşılır olması için örnek vermek gerekirse 1. sınıfta başvuran bir lisans öğrencisi 4 yıl, hazırlık sınıfında başvuran biri 5 yıl veya ön lisans öğrencisi olup 2. sınıfta başvuran biri 1 yıl kalmaya hak kazanır. Peki, bu öğrencilerden herhangi birini örnek alalım. 1 sınıfta başvurup 4 yıl kalma hakkına sahip olan öğrenci sınıfta kalırsa ne olur? Bu durumda 4 yıl yine kalma hakkı devam eder fakat 4 yıl sonunda tekrardan başvuru yapması gerekli ki genelde yurt süresi bittikten sonra başvuranlara yurt çıkma olasılığı daha düşük oluyor.

kyk-yurtlari

8-) Yurt kuralları neler?

Bunlar aslında hemen hemen hepinizin genel olarak tahmin edeceği şeyler olduğu için detaylıca yazmaya gerek duymuyorum. Fakat yurda giriş-çıkış saatlerinize ve odanızın temizliğine dikkat edin. Ayrıca arkadaş ilişkilerinizde ki sıkıntıları kendi aranızda değil yönetim ile çözmeye çalışın. Söylememe gerek yok fakat yinede hatırlatmakta fayda var yurt odaların sigara – alkol yasak. Son olarak kimseyi rahatsız etmediğiniz sürece sizi rahatsız etmezler. Yani kurallar basit :)

8-) Bir soru soracağım
KYK Yurtları hakkında merak edilen bilgileri yazımızda bir araya getirdik. Ayrıca sizin bunlar dışında merak ettiğiniz sorular varsa yorum alanından sorabilirsiniz. :)

434 Yorum

   • Merhaba. Kyk Yurdunda kalıyorum. Ben yurtta değilken memur odama girip kişisel dolabımdan kettle, vb. yasak bir eşyayı alabilir mi? Eğer alamaz ise nasıl bir yol izleyebilirim? Nereye şikayet edebilirim?

    • Merhabalar Emre, kişisel dolaplar karıştırılamaz. Bu durum sonucunda şikayet etmek için 444 19 61 nolu numaradan Kredi Ve Yurtlar Kurumunu arayabilir, BİMER / CİMER gibi iletişim hatlarını kullanabilirsin. Ayrıca Twitter üzerinden Kredi Ve Yurtlar Kurumu sosyal medya hesaplarına ulaşabilirsin. Kolay gelsin.

  • Merhaba, yıl sonunda odanın aynı kalması için dilekçe verirsen aynı odada kalırsın. Yine aynı şekilde değiştirmek için verirsen değiştirirsin. Hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

  • Merhaba Kıvanç, bu sene eğer 3 kişilik bir oda bulup oradaki kişiler ile anlaşırsanız dilekçe ile hemen hal olur. Fakat bunun dışında birde sene sonu dilekçe verirseniz bir daha ki sene sizi aynı odaya koyacaklardır. Hakkınızda hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

  • Merhaba Deniz, bu konuda dilekçe ile veya direkt olarak yetkililere giderseniz onlar gerekli uygulamaları yapacaktır. Fakat rahatsız olmanızın önemli bir sebebi olmalı. Kolay gelsin.

 1. Bu ayin 11 inde cikis yapacam yurt ucretimi yatirdim ayin 15 inden once cikis yapanlara paranin yarisini iade ediyorlarmis dogru mu?? Ayrica depoziteyi de cok gec oduyorlarmis??

  • Merhaba bu konu ile ilgili farklı farklı şeyler olabilir fakat yurt ücretini yatırmamak, kural ihlali yapmak veya yönetimin seni yanına çağırması gibi sebepler olabilir. Hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

 2. Okuldan her geldigimizde yurda giriste canta kontrolu yapma izini varmidir daha sonra disardan yemek getirme gibi bir hakkimiz varmi (dürüm mesela)

  • Merhaba Sule, şuan ülkemizde yaşanan zor zamanlardan dolayı tedbir amaçlı aramalar yapılıyor. Fakat dışarıdan yemek getirmenizde herhangi bir sıkıntı olmaz fakat yönetim aksini söylüyorsa yani dışarıdan yemek getiremezsiniz diyorsa 444 19 61 nolu telefon ile Kredi Ve Yurtlar Kurumundan detaylı bilgi isteyebilir veya şikayet edebilirsiniz. Kolay gelsin.

 3. Açıktan başvuru yaptım ve Maltepe yurdu çıktı fakat çok uzak olduğu için kayıt yapmadım , tekrar başvuru yapabilir miyim ?

  • Hocam kolay gelsin öncelikle birinci sınıf öğrencisiyim bana ekim ayında yurt çıkmıştı fakat yurt hazır olmadığı için geçiş yapmadım.Şimdi tekrar başvuru yaptım sizce çıkma ihtimali nedir? çünkü başvuru yaptığımda yedegi bitmiş gözüküyor ve bu süre içinde teyzemlerde kaldım ikametgahım da teyzemlerde gözüküyor bu bir sıkıntı yaratır mı ? teşekkürler.

  • Merhaba Kaan, bu konu yönetime kalmış çünkü normalde takılmıyor fakat bazı yönetimler görmezden geliyor veya gerçekten görmüyor :) Fakat kişisel tavsiyemiz KYK ürünlerini kullanman hem temizliği onlara ait hemde kalitesiz ürünler değil.

 4. Biz odada 4 kişi kalıyoruz ve az önce memur geldi bizim odayi dagıtcaklarını söyledi boyle birsey mümkün mü 3 ay geçiyor oda arkadaşlarımıza alışıyoruz ve bizi ayırmaya çalışıyorlar bu durumda nereye şikayette bulunabiliriz

  • Merhaba Yesüze, sebep belirtmeksizin odanızı değiştiremez. Şikayet için en iyi yöntem sosyal medya hesapları ile veya resmi sitesi üzerinden Kredi Ve Yurtlar Kurumu ile iletişime geçmeniz. Kolay gelsin.

 5. Merhaba oda arkadasim sabah ve aksam yemegini odada yiyor baska odadan arkadasini getiriyor 2 yatagi birlestirip 3 kisi yatiyorlar sikayet etsem uyari verirler mi yada önlemini alirlar mi

 6. Ben kyk yurdunda kaliyorumda bizim yurda gelmemiz 23 15 i buluyor yemekhane 23 te kapaniyor.O aksam bisey yiyemiyoruz. Normal olarak aksam yemeği hangi saatler arasinda oluyor acaba ? Bizim yurtta uygulanan saatlerde yanlislik varsa nereye şikayet edebiliriz ?

  • Merhaba Yunus, standart yurt yemek saatleri kahvaltı için sabahları 6 ile 13.00 akşam yemeği için de 16.00 ile 23.00 arasında. Sizin yapacağınız en faydalı şey yurt müdürlüğü ile iletişime geçip durumunuzu anlatmak. Mutlaka yardımcı olmaya çalışacaklardır ayrıca kantin ile de konuşabilirsiniz. Ama resmi olarak herhangi bir sorun yok :( Kolay gelsin.

 7. bu yarı dönemden sonra kyk ya başvurup yurtta kalmak istiyorum. böyle bi seçenek var mı ? varsa başvuruyu ne zaman nasıl yapabilirim ?

  • Merhaba Ali, yeni açılan yurtlar için belli aralıklarla başvuru alabiliyorlar bu yüzden KYK İl müdürlüğüne sorabilirsin yada Kredi Ve Yurtlar Kurumu İl Müdürlüğü sosyal hesaplarını takip edebilirsin. Kolay gelsin.

  • ben yeni başvurdum çıktı senin kaldığın yerdeki yurdun yedeği bitmişse başvurabilirsin e devletten yurt başvurusu yap bi iki hafta sonra sana sms ile bildirim yaparlar

 8. Aynı şehirde kyk kartı ile şehiriçi başka kyk yurtlarında kalınabilir mi kalınabiliyorsa max.kac gun ve min.kac gun oluyor. Sehirlerarasi kalindigini biliyorum. Simdiden tesekkurler

  • Merhaba Vedat, yurt izin verdiği sürece kalman da sakınca yok fakat çoğunlukla keyfi durumlara izin vermiyorlar. Ayrıca aynı şeyler şehir dışı içinde geçerli. Kolay gelsin.

 9. yurttan bir günlük kütüphane izni alacağım fakat bir arkadaşım dönem veya sene sonunda ailemize aldığımız izinlerin gönderildiğini söyledi topluca. Bu konuda bir bilginiz varmı?

 10. merbb dun bızım yurtta arama yapıldı.ayrıca dolapları da aradılar.oyle bıseye hakları var mı.ozel alana gırıyor sonucta.

  • Merhaba, aramada dolapları arayamazlar fakat özel bir durum var ise senin eşliğinde olmak şartlı ile bakmaları herhangi bir sorun oluşturacağını düşünmüyoruz. Fakat kesin bilgi için 444 19 61 nolu telefondan Kredi Ve Yurtlar Kurumuna ulaşabilirsin. Kolay gelsin.

 11. Merhaba, ben kyk da yedeklerdeyim bu yüzden yarım dönemlik bir özel yurtla anlaştım sözleşmem 31 ocakta bitiyor fakat o tarihten önce yurt çıkması olası. yurt çıktıktan sonra taahhütnameyi onaylarsam yurda ne zaman girmem gerekir? araya sömestr tatili de girecek yani şubatın sonuna doğru yerleşebilirim acaba bu mümkün mü?

  • Merhaba Ali, her öğrencinin bir yılda kullanabileceği izin kotası belirlidir. Eğer yanlış hatırlamıyorsak bu 60 veya 80’di. Fakat bu süreye hafta sonları ve resmi izinler dahil değil yani hafta sonu iznini kullanırsan yıllık izninden düşüş olmaz. Okulun tatil olduğu günlerde buna dahil edecek olursak iznin bitmez. Kısacası herhangi bir sıkıntı olmaz fakat yurt kaydını tamamladıktan sonra gidip yazılı izin alman gerektiğini belirtelim. Kolay gelsin.

 12. Ben bişey soracam cuma akşamı izin alırsam resmi izin olur mu.cunartesiye bağlayan gece ya.bide pazar izin akşam yine resmi izin sayılır mı.o da pazartesiye denk geliyor çünkü.cevaplarsaniz çok sevinirim

  • Merhaba, Cuma akşamı izin alırsan zaten otomatik olarak iznin Cumartesi gününe yansıyacaktır bu durumda resmi olarak geçer. Pazar günü alacağın izinde ertesi gün yani Pazartesi olacağı için resmi sayılmaz.

 13. Bana maltepe kyk yurdu çıktı. Bugun parayi yatırmak icin son günum ama hala kafamda sorular var. Ben eğer yurda gidip 1 ay kalırsam 1 ay sonunda çıkmak istersem ileriki senelerde yine kazandığımda yurttan çıktığım için ücret 1.5 katı mı oluyor? Ve iki günde bir izin alabilir miyiz evimle yurt ayni sehirde de

  • Merhaba Onur, eğer yurttan çıkış yaparsan bir daha kazanman halinde dediğin gibi 1,5 katını ödersin. Ayrıca yurttan istediğin zaman aralıklarında izin alabilirsin fakat izin alma hakkın gün ile sınırlandırılmış durumda. Hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

 14. merhaba hocam ben bugun kayıt yaptırdım ama yurda yerleşmedim çıkışta guvenlik parmak basarak çıktım şimdi gece 11 den önce dönmem gerekiyor mu ben ara tatil bittikten sonra gitmek istiyorum yurda

  • Merhaba Emrah, eğer izin almadan gittiysen maalesef giriş yapman veya yurt yönetimini arayarak haberdar etmen gerekli. Hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

 15. Bana 1 1 bucuk ay once yurt cikti ama ben gitmedim simdide kaldigim pansiyon ile sorun yasiyorum sozlesme oldugu icinde cikamiyorum sozlesmenin altina yurt cikarsa sozlesme iptal olur diyede not yazdirmistim simdi gitsem kyk dan bna yurt ciktigina dair kagit alabilirmiyim

  • Merhaba, kayıt süresi geçtiyse KYK sıranız düşmüştür. Bunu öğrenmek için çıkan yurt ile konuşmanız daha faydalı olacaktır. Hakkınızda hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

 16. Ben yurtta odada sigara içerken güvenlik görevlisi tarafından yakalandım acaba bana ne yaparlar.Güvenlik görevlisi adımı soyadımı aldı ?

  • Merhaba, yakalayan kişiye göre değişmekte fakat eğer yönetime gidecek olursa para cezasının yanında farklı yaptırımlar alabilirsin. Geçmiş olması dileği ile kolay gelsin.

 17. Merhaba hocam, biz evde kalıyorduk anlaşamadık yurda geçmeye karar verdik. İlk sorum yurtta yer var her zaman kayıt yapabilirmiyiz. İkinci sorum biraz çay hastalığım var yurda ne gibi eşyalarda tahammül sağlanılabilir. Teşekkürler.

  • Merhaba Yunus, KYK il müdürlükleri harici olarak yurt başvurusu açabiliyor onları takip edebilirsin. Ayrıca bazı yurtlar ısıtıcılara göz yumarken bazıları yummuyor. Yani bu durumda yönetmeliğe pek bakılmıyor o sebepten dolayı eğer yurtta kalan arkadaşların varsa onlar ile iletişime geçersen daha faydalı olur. Hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

 18. Benim 3. Sınıfta 6 aylik deniz stajim var. Yani 2. Dönem okulum yok. Staj icin denize cikmam gerek. Bu sürede yurttan atilirmiyim? Yapabilecegim bir sey varmi bu konuda?

  • Merhaba Tolunay, okuldan izin dilekçesi veya rapor aldığın zaman herhangi bir sıkıntı olmayacaktır fakat yurt yönetimi ile veya 444 19 61 nolu numarayı arayarak daha detaylı ve net bir görüşme yapmanı tavsiye ederiz. Ayrıca bizi de bilgilendirirsen diğer arkadaşlarına yardımcı olmuş olursun. Kolay gelsin.

 19. Merhaba ben 1 sınıfta 6 ay kyk da kaldım sonra eve çıktım ve 3 sınıfta tekrar basvurmak istiyorum sizce çıkma ihtimali kac?

 20. Merhaba.Ankara’da bir devlet üniversitesinde Yüksek Lisans öğrencisiyim.Tez döneminde ders olmadığından Ankara dışında olan memleketteyim.Tez danışmanımla görüşmeye gideceğim,Milli Kütüphane’de araştırmalarım olacak ancak kalmaya yerim yok diye gidemiyorum,tezim aksadı.Kyk’da birkaç gün kalma imkanım olur mu?Sorduğumda yok demişlerdi ama sayfalarında var yazıyor,kafam karıştı.Kolaylık dilerim.

  • Merhaba Merve, her KYK kontenjanı olduğu sürede misafir öğrenci karşılayabilir. Okulundan o süreler zarfında Ankara’da bulunman gerektiğini kanıtlayan bir belge ile yurda başvur eğer yine sorun çıkartırlarsa Kredi Ve Yurtlar Kurumu merkezine giderek şikayette bulun. Ayrıca gitmeden de 444 19 61 nolu numarayı arayarak detaylı bilgi alabilirsin. Kolay gelsin.

 21. Merhaba. Önlisans öğrencisiyim ben şuan ikinci senem mezun olduktan sonra dgs ile geçiş yapıcam bu durumda yurt veya burs durumu devam eder mi.

  • Merhabalar Deniz, eğer sene kaybı yaşamadan DGS ile geçiş yapabilirsen bu imkanlardan faydalanmaya devam edersin. Fakat sene kaybında maalesef burs alma ihtimalin tamamı ile ortadan kalkar yurt için ise tekrardan başvuru yapman gerekir. Hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

 22. Merhaba. Ben kyk yurdunda kalıyorum ve ara tatil sürecinde yurtta kalıp kpss çalışmayı düşünüyorum. Acaba yurtlar na zamana kadar açık. Yurtta belirli sayıda öğrenci var acaba yemekhane ya da yurt tamamen kapanır mı kalmamız sıkıntı olur mu ?

  • Merhaba Fatma, ara tatilden kastın 15 tatil ise yurtlar kapanmaz fakat yaz tatili ise yaz tatilinde bazı yurtlar açık kalır ve diğer yurtlar okulların kapanmasından yaklaşık iki hafta sonra kapanır. Ayrıca yaz tatilinde yemek hizmeti olsa da öğrenciler tüm yemek parasını kendi ödemeli. Hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

 23. merhabalar benım söyle bir sorum olacak kyk yurdunda (ODADA DEĞİ) elektronik sigara içmek yada yurda getirmek yasakmı şimdiden çok teşekkür ederim

  • Merhabalar Eni, bu durum hakkında şöyle bir mantık izleyebiliriz. Bugün sigara içilmeyen yerlerde elektronik sigara içebiliyorsan yurtta da tabi ki içebilirsin fakat yasaksa yurtta da içemezsin çünkü bir noktada kamu kuralları yurt odalarında da geçerli. Ayrıca yurda getirmek yasak değil. Kolay gelsin.

 24. yurtta kalan bir öğrencinin sömestir ocak şubat tatilinde yurtta kalması için gerekli şartlar varmı yoksa kalabilirmi

 25. Merhaba, ben Denizli de kyk da kalıyorum odada sorun yaşadım. Tatilde yurdu arayarak blok sorumlusuna bildirdim. Oda değiştirmek istediğimi söyledim. Bana gelmeden önce yurt paramı yatırmamı söyledi. Benim için önemli olan odam değişir mi bir ara kyk ikinci dönemde odaların okul notuyla değiştiğini duymuştum.

  • Merhabalar Zeynep, odanı değiştirmek için dilekçe verdiysen büyük ihtimal ile değiştireceklerdir fakat yaşadığın sorunu anlatır ve haklı çıkarsan bir çözüm üretilmesi gerekli. Buda yine senin veya diğer arkadaşının odasının değiştirilmesi.Ayrıca okul notu ile değiştirilme işlemini hiç duymadım ve muhtemelen böyle bir sistem yoktur çünkü yazılı kaynaklarda da göremedik. Hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

   • Dilekçemi daha vermedim, faxla yollayabileceğimi söyledim fakat alabilecek birinin olmadığı için yollayamadım. Gittiğimde değiştirmek için söylediler hemen değişir mi peki odam gün içerisinde ? Çünkü ben odada sorun yaşadığım için gerçekten huzursuzum yeterki değiştirsinler.

    • Merhabalar Zeynep, eğer yurtta boş oda varsa hemen değiştirebilirler fakat bu biraz yönetimle de alakalı. Ayrıca eğer boş kontenjan yoksa bu sefer farklı bir çözüm bulmaları gerekeceği için bu işlem biraz uzayabilir. Fakat arkadaşlarınla anlaşarak odanı kendinde kolaylıkla değiştirebilirsin. Hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

 26. Merhaba bugün iznim 12 sinde bitmesine rağmen evrak tamamlamak için kyk ya gittim(parmak iziyle giriş çıkış yaptım). 2 dakika içinde işimi bitirip çıktım. Tekrar izin almam gerekiyormu yoksa iznim yine 12 sine kadar devam ediyormu. Ayrıca giriş çıkış ekranında giriş bloke edilmiştir yazıyordu. Hem girdiğimdd hemde çıktığımda.

 27. İznim pazar günü bitiyor fakat ben pazartesi sabah gidicem, yurda haber verip dilekçe yazmam gerektiği söylendi. Dilekçeyi nasıl yazmalıyım ?

  • Merhabalar, kaldığın yurdun müdürlüğüne hitaben hangi sebepler ile gelmediğini açıklayan bir dilekçe yazman yeterli. Zaten dilekçenin çok fazla bir önemi olmayacaktır. Hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

  • Merhabalar uyarı cezası alırsın. Bu durumun tekrarlanması sonucunda müdürlük disiplin kurulunu toplayarak karar verir. Fakat ilkinde kınama dışında bir şey yapılmaz. Kolay gelsin.

 28. Yorum:ıyı gunler ben kaydımı sıldırdım ve okulumuda dondurdum tekrar kyk yurduna basvurmak ıstıyorum seneye yanı aylık 150 tl ucret alıyorlardı kaydımı sıldırıp tekrar basvurdugum ıcın sımdı kac tl alırlar yonetmelıkle ılk yıl ıkı katı para odenır yazıyor ve baska bı sehırde unv kazanıp oraya gıtsek yurt parası aynı 2 katımı olucak veya 1,5 katı 150 tl oduyordum seneye cıkacak olsa kac tl oderım ?

  • Merhabalar Seyfi, eğer bir defa yurttan herhangi bir sebeple çıktıysan ve tekrar başvuru yapıp kabul edildiğiysen normalde ödemen gereken tutarın yarısını daha ödersin. Örnek vermek gerekiyorsa 150 TL ödediğin bir yurda sen 225 TL ödemelisin. Hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

 29. Yorum: tsk ederım pekı sagolun bı sorum daha olacak ben dondurdum unv temı seneye normal bırıncı sınıf olorak devam edecegım ıcın arasnıf gostermeyecegım dırek bırıncı sınıf olarak gırecegım demı yonetmelıkte 2 katı odenır yazıyordu ama 1,5 katı odıcem demı kesın

 30. Bı sorum daha olacak 1, sınıf oldugum ıcın seneye kyk yurt basvuruları basladıgından Ben dırek 1, sınıf olarak basvuru yapacagım demı arasınıf olarak degıl ve 2 katı degıl 1.5 katı odıcem demı

 31. Merhaba hocam, benim kyk yedek sıram şuan 1. 9şubatta tekrar açıklama tarihi var ve yüksek ihtimalle yurda kayıt hakkı kazanıcam. İlk girişte ne kadar ücret yaptırıcam, kağıt hakkı kazandığım günden itibaren kaç gün sürem var parayı yatırmak için

  • Merhaba Buket, kayıt yaptıracağın yurttan yurda ödeyeceğin para değişmekte ayrıca parayı yatırmak için tam bilmemize rağmen 2 hafta kadar bir süren oluyor diye biliyoruz. 444 19 61 nolu numara ile Kredi Ve Yurtlar Kurumuna arayarak kesin bilgilere ulaşabilirsin. Şimdiden hayırlı olsun…

 32. Merhaba hocam ben kyk yurduna daha yeni kayıt yaptırdım internetten yapıldı bu kayıt okul resmi olarak bugün açılıyor fakat ben 1 hafta sonra gidicem yurda herhangi bi şekilde gitmedim sadece ücret yatırıp tahahhutnameyi onayladim benim ne yapmam gerekiyor kalacağım yatağı nerden ogrenebilirim ve şimdi ne olacak

 33. ben şuan 1. sınıfım yazın başvuru yapmıştım ve yurt çıkmıştı ama gitmedim onay da yapmadım 2. sınıf için tekrar başvuru yapıcam yine çıkar dimi ve yedeklerde olursam o zamanlarda kyk da misafir olarak kalabilir miyim

 34. Merhaba, KYK yurtlarından birinde kalıyorum. Fakat okula mesafesi çok fazla olduğundan derse yetişmekte sıkıntı yaşıyoruz. Yurdun bulunduğu yerden okula giden sadece bir otobüs var ve o da saatte bir geçiyor. Bu yüzden dönem başında yurdumu yarı özele geçerek değiştirmek için dilekçe verdim. Bazı arkadaşlarım “Buradan yarı özele geçmen imkansız, boşuna dilekçe verdin.” diyorlar. Gerçekten dilekçeye yanıt gelmeme gibi bir ihtimali var mı? Yani ne zamana kadar beklemem gerekiyor nakil için?

  • Merhabalar Sevginur, eğer geçiş yapmak istediğin yurtta Kredi Ve Yurtlar Kurumuna bağlıysa geçiş yapmanda herhangi bir engel bulunmuyor fakat kontenjan yoksa boşalana kadar beklemen gerekecek. Bunun dışında dilekçeyi nereye yolladığını bilmiyorum fakat mutlaka dilekçeyi kaideye almak zorundalar. O yüzden herhangi bir geri dönüş olmasa da işlem yapacaklardır dönüş ne kadar sürer maalesef kesin bir şey diyemeyiz fakat. Hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

 35. Merhaba okullumuz 20 şubatta açılıyor iznimi 28 şubata kadar yazdım ,bu 8 günlük sürede gitmezsem 75 günlük iznimden mi düşüyor?

 36. Kyk yurdunda kesinlikle kedi beslemek yasak mı ? Yakalarlarsa ne ceza verirler ? Ayrica ozel yurtlarda evcil hayvana izin veriyorlar mi ? Bildiginiz yurtlar var mi

 37. kyk yurdunda kalıyorum güvenlikle kavga ettik sebebi dışarıdan yemek sipariş etmek yasakmış ben araştırdım ama bulamadım biz insanız gece acıkıyoruz 11 de kantin kapanıyor insan olan anlar halimizden bunun yönetmelikte yeri varmı

   • Hocam Merhabalar sizden rica etsem hangi maddede böyle bir husus var birde isi mantık yönünden ele alabilirmiyiz biz akşam 5 de yemek yiyoruz haliyle gece 11 12 de tekrar acikiyoruz ambalajsiz ürün alınmıyor yada dışarıdan yemek soyleyemiyoruz her gün bisküvi yemekten bıktık sadece akşam da değil gunduzde aynı problem var bu kantin 11 dedimi kapatıyor akşam 8 den sonra tost yaptırmak bile imkansız yapmıyorlar madem dışarıdan yemek alınmıyor 24 saat bu kantinin açık olması gerekmiyor mu Görüşünüzü önemle arz ederim hocam

    • Merhabalar mantık çerçevesinde ele aldığımızda tabi ki durum bizim açımızdan gereksiz bir önlem. Sonuç itibari ile 18 yaşından büyük öğrenciler eğriyi doğruyu bilecek ve ne yiyeceklerine karar verecek kıvamda. Bu sebeple uygulanmaması gereken bir durum fakat karşı tarafında haklı olduğu noktalar var. Mesela zaman zaman öğrenci zehirlenmeleri gibi durumlarla karşılaşıyorlar. Bu yüzden hem öğrencileri hemde kendileri için böyle bir çözüm üretmiş olabilirler.Aynı zamanda yurt kurallarına yurt müdürlüğünüzden veya 444 19 61 nolu numaradan ulaşabilirsiniz. Orada bu duruma yer veriliyor. Fakat kantinin tost yapmaması gibi durumlar hakkında net bir bilgimiz yok bu yüzden bu durumu belirttiğimiz telefon numarasında sormanız daha iyi olacaktır. Ayrıca bisküvi gibi ürünler yerine tavsiye istersen ton balığı, meyve gibi şeyleri deneyebilirsin. Durum ile ilgili bilgilendirirseniz diğer arkadaşlarınıza da yardımcı olabiliriz. Hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

  • Merhaba Ayşe, herhangi bir bilgimiz maalesef yok fakat eğer bu durumdan çoğu kişi şikayetçi ise yurt yönetimi veya yemekhane ile konuşarak çözüm bulabilirsiniz. Kolay gelsin.

 38. Kaç kere oda degistirme hakkımız idare 1 dedi ama yeni odadaki kızlar hiç uyumuyorlar ve ben sonradan geldiğim için onlara uyum sağlamak zorunda kalıyorum her gün 9.40 da dersim var yardımcı olabilir misiniz yurtta şu an 2 yatak boş biri benim eski odam diğeri ise baska bir yatak ne yapmam gerekiyor

  • Merhabalar Dilek, eğer anlaşmalı olacaksa herhangi bir sınır yok yine aynı şekilde boş oda varsa herhangi bir sorun olmaması gerekiyor. Fakat daha detaylı bilgiye 444 19 61 nolu numaradan ulaşabilirsin. Hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

 39. Merhaba hocam, ben hazılığı bitirdim ama ders kaydı yaptırmadım, bölümüme seneye başlayacağım. 75 günden kalan sürem tatile kadar yetmiyor. Şu an tatil olduğunu gösterip kalan günlerden düşmemesini sağlamak için ne yapmam gerekiyor?

 40. Merhaba, ben 2. Sınıf öğrencisiyim ama 1. Sınıf bahar döneminde bazi sebeplerden dolayı okula devam edemediğim için bütün derslerden kaldım ancak devam zorunluluğum yok. Bu yüzden sadece sınavlara girip memlekete gideceğim ama kyk izni buna müsade etmiyor. Kyk yönetmeliğine göre devam zorunluluğu olmadığı günlerde yurttaki izin hakkimdan düşmeyeceği yazıyor. Ve izin hakkım dolmak üzere. Izleyebileceğim resmi bir yol var mı acaba ?

  • Merhabalar Şubat, bu noktada net bir yönlendirme yapamayız fakat bilgimiz dahilinde cevap verelim. Eğer okul resmi olarak açık ise yani öğrenciler derse gidiyorsa maalesef yurda gitmediğin günler izinlerinden düşer bu sebeple bu durumu 444 19 61 nolu numarayı arayarak kesin bilgi almalısın. Bunun dışında eğer izin süren bittiyse maalesef rapor alarak yurt iznini uzatabilirsin. Bunun dışında maalesef bildiğimiz farklı yollar yok.Hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

 41. merhaba :D kyk ya e devlet üzerinden kayıt yaptırdım.yarıyıl tatilinde 2 aylık ücret ve depozitomu ödedim.fakat bana çıkan yurt çok uzak ve nakil işlemlerini bekleyemeyceğim.kaydım silinirse ödediğim parayı alabilirmiyim.?ve eğer sene sonuna doğru başvuru yapabilir miyim tekrar?* tekrar kyk çıktığında benimde 2 katı ücret ödemem istenir mi?(not:internet üzerinden ödeme yapıldı fakat yurda gidip bizzat evrak kaydı girişi yapılmadı..yurtta 2 aylık ücret verildi fakat kalınmadı))

  • Merhabalar Sümeyye, durumun maalesef biraz karışık fakat 444 19 61 nolu numaradan gerekli bilgileri rahatlıkla alabilirsin. Ayrıca Kredi Ve Yurtlar Kurumundan öğrendiğin bilgileri bizimle de paylaşırsan diğer arkadaşlarınıza yardımcı olabilmemiz noktasında oldukça faydalı olacaktır. Kolay gelsin.

  • Merhaba Hilal, normal şartlarda alman gerekiyor fakat tavsiyemiz arayarak yurt müdürlüğü ile iletişime geçip durumu anlatman. Onlar yardımcı olabilirler belki bunun dışında yönetmeliğe göre 1. izinsiz çıkışta uyarı 2. kınama 3. durumda ise yurttan çıkışın yapılır. Kolay gelsin.

 42. Merhaba biz arkadaşlarımla eve cıktık ama ben yurda geri dönmek istiyorum ne yapmalıyım kyk ücretinde nasıl bi değişiklik olacak kaç oara yatıracağım yada yurda geri dönme ihtimalim varmı

  • Merhabalar Samet, tekrardan başvuru yapman gerek bir kez çıkış yaptığın içinde %50 zamlı ödeme yapman gerekiyor. Detaylı bilgiye 444 19 61 nolu numaradan ulaşabilirsin. Kolay gelsin.

 43. Merhaba. Ben ikametgah adresimi bir olay yüzünden yurda yakın bir akrabamın yanına aldırdım. Fakat ben yurtta kalıyorum. Bunu idareye bildirmeli miyim? Bildirirsem ikametgahım yakına alındığından dolayı yurttan atılır mıyım? Birde bildirmesem ne olur zaten haziranda geri eski yere aldıracağım.

  • Merhaba Gül, eğer aynı ilçede değilse sorun olmaz. Fakat aynı ilçede ise ne gibi bir prosedür uygulanıyor net bir bilgimiz yok. Fakat 444 19 61 nolu numaradan Kredi Ve Yurtlar Kurumuna sorabilirsin. Kolay gelsin.

 44. Bana bugün kyk çıktı ama özel yurtta kalıyorum ve buraya senet imzalayıp parayı peşin verdik senetleri geri alamıyoruz alabileceğim max izin süresi 75 gün mü ben bu dönemi kendi yurdumda geçiremez miyim

  • Merhabalar Selin, rapor alarak bu süreye uzatabilirsin. Fakat resmiyette bahanesiz 75 gün izin hakkın var. Hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

  • Merhaba Zeynel bu durum yurttan yurda değişiklik göstermekte. Fakat yeni yurtlarda tuvalet ve banyolar odalarda özel olarak bulunuyor, eski yurtlarda durum değişebiliyor. Temizlik ise her gün yapılmak zorunda. Kolay gelsin.

 45. Merhaba ben 2. Sinif lisans ogrencisiyim bu yilin basinda bana kyk cikti ama ben sozlesme yaptigim icin cikan kyk yurdunu onaylamadim. Su an yedegi biten kyk yurtlari bölümune e devletten basvuru yaptim. Basvurunuz alindi diyede onaylandi. Ne zaman belli olur nerden bakicam

  • Merhabalar Zeynep, eğer yurt çıkarsa mesaj ile seni bilgilendirirler bunun yanında diğer bilgilere de Kredi Ve Yurtlar Kurumu sitesinden ulaşabilirsin. Kolay gelsin.

 46. Merhabalar ben dün dışardaydım ve giriş saatine yetişemeyince arkadaşımda kaldım birşey yapmam gerekiyormu?

 47. MERHABA KOLAY GELSİN BEN ÖZEL YURTTA KALIYORUM KYK YURDU ÇIKTI FAKAT ADAM SENETLERİ ÖDEYİP ÖYLE ÇIKARSIN DİYOR KYK YURDUANA NASIL YERLEŞEBİLİRM YARDIMCI OLURMUSNUZ

  • Merhaba İsmail Salım, bu durumda maalesef pek yapacak bir şey yok çünkü sözleşmede genelde böyle bir madde bulunuyor. Bu sebeple en fazla tatlı dil ile senetleri alabilirsin. Kolay gelsin.

 48. Merhabalar ben kyk ya Yen’i geldim 1 hafta oldu yurda dün gelemedim izin alamadım gelemeyeceğim sonradan belli oldu şimdi ne yapmam gerekiyor birşey olur mu ?

 49. merhaba bizim odadaki temizleyen personel sabahın erken saatinde odaya geliyor bu nu bir kac defa dile getirdik rahatsız olup uyanıyoruz temizlik persobe kacta temizlige baslamalı

  • Merhaba Yucel, belirli bir saati bulunmuyor bildiğimiz kadarı ile fakat genel itibar ile sabah saatlerinde oluyor. Rica etmeniz dışında yapabileceğiniz pek bir durum yok bu yüzden. Kolay gelsin.

 50. kredi ve yurtlar kurumundan gönüllü olarak sene içerisinde çıkış yapıldıktan sonra o sene içersinde tekrar yurda giriş yapılamıyor diye biliyorum fakat başka başvuru yapma sansımız tamamen kalkıyor mu? çünkü ben iki yıllık okuyorum seneye geciş yaparsam tekrar basvuru yapmicam ama sımdı yurttan ayrılırsam kyk giriş hakkım tamemen sonlanıyor mu?

  • Merhabalar Eslim, tekrar başvuru yapabilirsin fakat daha öncesinden çıkış yaptığın için ücret noktasında daha fazla ödemek zorundasın ayrıca normal bir başvuruya göre sıranın gelmesi daha zor olacak. Hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

  • Merhabalar Tuğçe, KYK kılavuzunda aynı ilçede ikametgahı bulunan kişilere yurt hakkı verilmez yazıyor fakat farklı ilçelerdeki yurtlara yerleştirebilirler.Kısacası çıkma ihtimali var, kolay gelsin.

 51. Yazın resmi yaz tatilinde yurt ücreti ödemek zorunlu mu sonuçta 3 ay kalmayacağız ve resmi tatil olduğu için de evimize gidiyoruz bununla ilgili bir yönetmelik var mı ödemek zorundaysak da bununla ilgili nereye şikayette bulunabiliriz.

 52. Merhabalar aklıma takılan bir şey var. 15 gün önce kyk ya kayıt oldum. Sonra 21 günlük izin aldım fakat sistem değişmiş bu yüzden izni internet üzerinden aldım. Zamanım yaklaştı ve internete girip baktığımda izin taleplerim kısmında 1 tane izin talep etmeme rağmen hiç izin almamışım gibi gözüküyor. Yurtta da bu şekilde mi gözükür yoksa benim tekrar izin almam için talep etmem gerekir mi ?

  • Merhabalar Minel, internet üzerinde izin alma işlemi daha yeni geldiği için problemler yaşanıyor olabilir bu sebeple yurt müdürlüğü ile iletişime geçmeni tavsiye ederiz. Kolay gelsin.

 53. Merabalar,okulum avcılarda ama bana anadolu yakasında yani sancaktepede yurt çıktı bende dilekçe verdim bu taraftaki bir yurda kaydımı aldırmak için. Cevizlibağ kız öğrenci yurduna vermiştim tercihimi fakat il müdürlüğünde orası sana gelmez,sıran gelse bile atlanır dediler. Okuluma uzak olduğu için diyolar ama karşıya çıkıyor. Bu konuda yapabileceğim birşey varmı? Ayrıca çıkmaz diye bana okuluma yakın olan yurt için tekrar dilekçe doldurttular şimdi ne olabilir?

  • Merhabalar Şeyda, açıkçası bu durum hakkında kesin bir cevap vermemiz maalesef söz konusu değil detaylı bilgi için 444 19 61 nolu numaradan Kredi Ve Yurtlar Kurumuna ulaşabilirsin. Kolay gelsin.

 54. merhaba kyk nın parasını 2 ay geç yatırdım 3. ayda geç yatırırsam ne gibi bir sıkıntı olur acil cevap verirseniz sevinirim

  • Merhabalar geç yatırma ile ilgili yönetmelikte ki detayları bilmiyoruz fakat herhangi bir sıkıntı olmaması gerekli yine de detaylı bilgiyi 444 19 61 nolu numaradan alabilirsin.

 55. Merhabalar ben bölüm değişikliği yapmak istiyorum bu yüzden 2 dönem okula gitmeyip lys çalışacağım yurttan atılır miyim dönem sonuna kadar ?meslek hocam lütfen en kısa zamanda cvp veriniz?

 56. Merhaba ben sene sonu arkadaşımın odası boşalacak ben o odaya geçmek istiyorum fakat o odaya geçmek isteyen 2 kişi daha var oda arkadaşımla beraber dilekçe verirsem kesin geçermiyim.

 57. Merhaba ben 4 kişilik odada kalıyorum oda arkadaşlarımdan 3 ü önceden arkadaş ben yeni geldim ve çok ön yargılı davranıyorlar gece geç saate kadar odaya başka arkadaşlarını çağırıp sohpet ediyorlar odamı değiştirmek istiyorum ne yapmalıyım?

 58. Merhaba, ben bu sene yaz okuluna kalıcam kyk’da ve annem 1-2 günlüğüne benim yanıma gelicek. Kyk’da misafir olarak veya ücret vererek bu şekilde aileden biri kalabiliyor mu acaba?

 59. Hocam Hubbi Hatun Yurdunda kalıyorum ve aldığımız izinlerin sene sonunda ailemizin bulunduğu ikametgah adresine gittiğini bazı arkadaşlarım ve bazı memurlar söylüyor sonuçta 18 yaşını geçmiş bireyleriz neden bu izinler gitsin ki kesin dogru bilgi nedir kaç zamandır bunu merak ediyorum ????

  • Merhabalar Esra, Meslek Hocam ekibinde de birçok kişi Kredi Ve Yurtlar Kurumunda kalıyor yıllardır ve böyle durum ile karşılaşmadık ama kesin olarak bu sorunun cevabını almak istiyorsa 444 19 61 nolu numaradan ulaşabilirsin. Ayrıca cevabı bize de söylersen bizde diğer arkadaşlarınız ile paylaşırız. Kolay gelsin.

   • Diyelim bir ay boyunca yurtta kaldık ve daha sonra yurttan ayrıldık seneye yine yurt başvuru su yapabilir mıyız çıkarsa da yurt ücreti ikiye katlanıyor mu

    • Merhabalar Vedat, yapabilirsin fakat hem çıkma ihtimali daha düşük olacak hemde normal ücretin %50 zam yapılmış halini ödeyeceksin. Hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

  • Merhabalar Esra, ekibimizdeki kişilere geçen sene böyle bir bildiri gitmedi bu sene yönetmeliğe yeni gelmiş olabilir, ailenin isteğine bağlı bir durum olabilir yada kız öğrenciler için uygulanabiliyor olabilir. Bu yüzden kesin bir bilgi veremiyoruz maalesef. Fakat yine de bizi bilgilendirdiğin için teşekkürler.

 60. Merhaba benim arkadaş grubumun odasında kalan kişi 2 ay sonra mezun olacak ve bende o kişiyle karşılıklı yer değiştirmek ıstiyorum. Seneye arkadaşlarımla aynı odada olmak için yurt yönetimi o kişi mezun olacağı için sıkıntı çıkarır mı. Benim böyle bir hakkim bulunuyor mu ?

  • Merhabalar Tuğba, eğer odan değişmeyecekse yapabilirsin tabi. Fakat genel itibar ile yaz aylarında yurtlarda bakım olduğu için yanına almanı tavsiye ederiz. Hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

 61. Merhaba kolay gelsin. Ben 2 haftalık izin almıştım 23 ünde bitiyor fakat gıdemeyeceğim 2 gun daha izin uzatmam gerekiyor fax gönderebileceğimi söylediler. 24 ünde dilekçeyi fax lasam sorun olur mu? izin bittiği gün göndermek zorunda mıyım

 62. merhabalar kyk yurdunda kalıyorum, kalan devamsızlık hakkımı sistemden öğrenmek istediğimde bana defterden kendin hesapla dendi, tekrar sormaya gitmeden önce sistemden sorgulatmam gibi yasal bir hakkımın olup olmadığını öğrenmek istiyorum

 63. 60 günlük izin gününü geçtiğimiz takdirde yurtla ne gibi problemler yaşarız. Ya da rapor alabilirsiniz diyorsunuz nasıl ve nerden? Acill cevap lütfen

  • Merhaba Nur, 60 günü geçince izin alamazsın. Eğer ki izin alamayıp yurda da gitmezsen 3. gününde atılırsın. Ayrıca rapor almaktan kastımız da hasta olduğunda hastanaden rapor alabiliyor olman. Bu raporla dışarıda kalmana izin verebiliyorlar. Bunun dışında diğer detayları yurdun ile görüşmen gerekli, kolay gelsin.

 64. Merhabalar ben kız kyk yurdun da kalıyorum ve benim sevgilim beni yurdun önüne kadar bırakıyor arabayla ve kameralarda görüyor bir sıkıntı olur mu ceza falan alırmıyım acaba yasak mi bu ?

 65. Merhaba, ben de kyk da kalıyorum. Fakat, okullar finaller başladığı zaman kapanıyor. Kyk ne zaman kapanıyor? yani ben ne zaman yurttan çıkışımı verebiliyorum, bunun için bir tarih gerekiyor mu? O tarihe kadar burada olmak zorunda mıyım?

  • Merhabalar Merve, okulun bittikten sonra çıkışını verebilirsin fakat yurdun ne zaman kapanacağını müdürlüğe sorman gerekli. Fakat okul kapanmadan yani okuldaki tüm öğrencilerin sınavı bitmeden yurdunuz kapanmaz. Hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

 66. Merhaba, ben de kyk da kalıyorum. Fakat, okullar finaller başladığı zaman kapanıyor. Kyk ne zaman kapanıyor? yani ben ne zaman yurttan çıkışımı verebiliyorum, bunun için bir tarih gerekiyor mu? O tarihe kadar burada olmak zorunda mıyım?

 67. Merhaba ben yatay geçiş yapmak istiyorum ama dilekçe vs ne yapmam gerektiğini bilmiyorum şu an okuduğum yerde hazırlık yok ve eğer geçiş yaparsam merkezi puanımla geçtiğim için hazırlık okumalıyım yani bi sene okulum uzayacak o sene kykda kalamam mı yoksa yeniden başvuru yapmam mı gerekiyor açıklarsanız sevinirim

  • Merhaba detayları okulundan öğrenebilirsin fakat şöyle bir durum söz konusu herhangi bir sebeple okulunu değiştirdiysen dilekçe ile bunu Kredi Ve Yurtlar Kurumuna bildirmen gerekli. Hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

 68. Merhaba ben yurttan aldığım izni aşarak yurda gitmedim aradılar süresiz uzaklaştırma cezası var dediler savunma yaz dediler ilk defa böyle birşey oluyor uyarı verirlermi

 69. Merhaba dönem içerisinde aldığımız izinler dönem sonunda aileye bildiriliyor deniyor doğru mu,hangi tarihte dışarda kalmışız ailemize bildirilirmi

  • Merhabalar Bahar, bu durumdan şikayetçi birkaç arkadaş daha olmuştu. Sanırız Kredi Ve Yurtlar Kurumu bayanlar öğrenciler için böyle bir hizmet sunmakta fakat kesin bir bilgimiz yok. Bu yüzden 444 19 61 nolu numarayı arayarak kesin bilgi alabilirsiniz. Kolay gelsin.

 70. Benim 60 günlük iznim doldu okulun kapanmasına 26 gün var ben şimdi yaz tatili çıkıyorum diye yurttan izin alıp başka yerde kalmayi düşünüyorum. Şimdi yaz tatili iznine çıkabilir miyim

 71. İyi günler ben yurt iznimi aştım haber verdiler rapor alabilirsin diye raporun belirli bir süresi var mı ayrıca dersler bittikten sonra belge alıp yurda verilirse özel izin olarak geçer dediler böyle birşey var mı acaba

 72. Merhabalar ben kyk yurdunda kalıyorum izin günumden bir gun sonra geldim ve bu iki defa oldu hakkımda tutanak tutmuşlar bu da sicilime işlermis dilekçe verdiğimde tutanak düser mi peki

  • Merhaba Selcan, siciline işlediyse eğer dilekçe ile düşeceğine pek bir ihtimal vermiyoruz. Fakat durum hakkında daha detaylı bilgi almak için 444 19 61 nolu numaradan Kredi Ve Yurtlar Kurumuna ulaşabilirsin. Kolay gelsin.

 73. Kyk da üçüncü yılım odada sigara içerken yakalanmadik ancak sigara sondurdugumuz şişeleri kat görevlileri bulmuş .müdüre şikayet etmiş .müdür bizi çağırıyor ne yapabiliriz şimdi

  • Merhaba Ebru, maalesef herhangi bir tavsiyemiz yok fakat en büyük ihtimal ile kapalı alanda sigara içme cezası olan miktarı ödemeniz gerekir. Bunun dışında çok büyük sorunlar oluşturmayacaktır. Kolay gelsin.

 74. Merhaba hocam ben sene sonu dilekçe verip arkadaşımın odasına geçmek istiyorum ama odasındaki kız ben eve gittiğimde bir kacgun sonra yurttan ayrılıp mezun olacak gidecek olan kız çıkışını alacagizaman beni arasa ve ben durumu o an idareye telefonlada bildirirsem o odaya geçmek istediğimi falansoylersem kesin gecermiyim ilginize tesekkurler

  • Merhaba Duygu, yurt odaları bir sonraki seneye hemen hazırlanmaz. Bu sebeple dilekçeni önceden verdiğin zaman herhangi bir sorun olmayacaktır.Fakat yinede durumu net bir sonuca ulaştırmak için yurt müdürlüğü ile gidip bu konu hakkında konuşmanı tavsiye ederiz. Hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

  • Merhabalar Büşra, bu durum hakkında hiçbir fikrimiz maalesef yok. Fakat 444 19 61 nolu numaradan bunu öğrenebilirsin. Hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

 75. Merhaba hocam bizim yurtta gece 01:00 den sonra bahçede oturmamıza ve dışarıdan yemek söylememize izin vermiyorlar. Böyle bir hakları var mı? Birde çevredeki insanlar yüzünden bizim odadaki camlarımızı ve perdelerimizi kapattırıyorlar. Yurdun bize tutacağı tutanağı imzalamazsak ne olur sorusunu da sorarak size teşekkür ediyorum kolay gelsin.

  • Merhabalar Şahin, dışarıdan yemek söyleme noktasında Kredi Ve Yurtlar Kurumu’nun kuralları mevcut bu sebeple bu durum hakkında yapılabilecek pek bir şey yok fakat bahçede oturmanız ile ilgili bir sorun yok. Buna engel olmalarının sebebi nedir hiçbir fikrim yok. Ayrıca tutanakları imzalamazsanız da yetkililer yine size ceza veya uzaklaştırma işlemi uygulayabilir. Ayrıca şikayetlerinizi de 444 19 61 nolu numaradan direkt olarak kuruma sunabilirsiniz. Kolay gelsin.

 76. Merhaba, kykda kalıyorum ve başka şehirde sırf arkadaşlarımla zaman geçirmek icin onların olduğu ildeki kykda bir iki haftalığına kalmak istiyorum. Bu durumda ne yapmam gerek? İlla resmi bir belge veya bir sebep sunmam gerekir mi seminer, eğitim vb? Yoksa direkt makbuzumla yurt kimligimle gidebilir miyim diğer yurtta kontenjan varsa?

  • Merhaba Hicran, bu durum birazda gideceğin yurt yönetimine bağlı. Bazı yurtlar resmi bir belge istemiyor bazı yurt müdürlükleri ise istiyor. Bu sebep ile yurt müdürlüğünü arayarak durumunu anlatıp onayını almaya çalış. Onayı alırsan git, öbür türlü bir anda çıkıp ben burada kalmaya geldim dediğinde en fazla seni bir gece misafir edeceklerdir. Hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

 77. Haziran ayı 10 günü kalacağım 10 gün için çıkış yapıp misafir olarak kalabilmem mümkündü yoksa bir aylık ödeme yapmam gerekiyormu

  • Merhaba Zehra, bu durumu yurt yönetimin ile konuşmak daha iyi olacaktır. Fakat 10 gün boyunca misafir olarak yemeklere para ödemen gerekiyor bu durumu göz önüne al. Ayrıca yurttan çıktı aldığın zaman kaldığın sürenin parasını alıp geri kalanı iade ederler. Kolay gelsin.

 78. Meraba hocam sene sonu oda arkadaşım mezun oluyor. Ama odama gelmek isteyenler var bende arkadaşımın odama gelmesini istiyorum ne yapmam gerekiyor

  • Merhabalar Ayşe, arkadaşın senin ile aynı odaya çıkmak için dilekçe vermeli. Aynı şekilde sende şuan bulunduğun odada arkadaşın ile kalmak istediğine dair dilekçe vermelisin. Hakkınızda hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

 79. Merhabalar ben merkezi puanimla yatay gecis yapacağım yani ayni fakultede lakin başka bölüm ve başka şehire geçeceğim ve normalde hiç görmediğim dersleri orda göreceğim bunlari alttan almam gerekir biliyorum sorum şu bu derslerin çok olması alttan hiç görmediğim dersimin oluşu bursumu krediye çevirir mi

  • Merhabalar Melike, yazımızda da belirttiğimiz gibi bursun hangi durumlarda kesileceğine okulunuz karar vermekte. Bu sebeple bu durum tercih edeceğin okula göre değişecektir. Ayrıca bu sorunun cevabından emin olmak istersen 444 19 61 nolu numaradan Kredi Ve Yurtlar Kurumuna sorabilirsin. Kolay gelsin.

 80. Merhabalar,KYK Yurtlarında su isiticisi kullanmak yasak.peki bloklardaki guvenlikciler su isiticisi ,ocak gibi eşyaları kullanması yasak değil mi?

  • Merhabalar Elif, onlar için herhangi bir yasak bulunmamakta bildiğimiz kadarı ile ama sorunu 444 19 61 nolu numaradan Kredi Ve Yurtlar Kurumu destek hattına yöneltebilirsin. Kolay gelsin.

 81. Ben 1.5 aydır yurtta kalmıyorum ama 75 gün izin sürem olduğu söylendi acaba bu yurtta kalmadığım günler aileme bildirilir mi?

  • Merhabalar Ayşe, normalde bildirilmemesi gerekiyor fakat sanırız kız öğrencilerin bildirisi ailesine yapılıyor. Bu durum hakkında net bir bilgi almak için
   444 19 61 nolu numaradan Kredi Ve Yurtlar Kurumuna ulaşabilirsin. Kolay gelsin.

 82. Merhaba ben lisans 4.sinif ogrencisiyim kyk dan yurt kaydı sildirme gibi bisey yapmam gerekiyor mu yoksa kendiliginden mi son buluyor birde kyk depozito yatirdigimiz ucreti alabiliyormuyuz.

 83. Sene sonu yurttan ayrılırken dolapta giysi veya eşya bırakabiliyor muyuz? Kışlık giysilerimi götürmek istemiyorum da.

 84. Merhaba,
  24 ve 25 mayıs için 2 günlük raporum var fakat hastalığımdan dolayı yurda gidip veremedim onun yerine internetten izin aldım. Bugün raporumu götürdüğümde özel izin günümden düşülen süre telafi edilir mi yani rapor işlenir mi?

 85. hocam merhaba 4. sınıf öğrencisiyim sınavlarım bitti kyk dan kaydımı sildiricem,kayıt sildirme de aileye haber veriliyor mu?

 86. Merhaba. Kyk yurdunda kalıyorum okulum uzadı(bu sene bitmesi gerekiyordu) seneye kalmaya devam edebilir miyim yoksa kaydım silinir mi?

   • acaba yanlış mı yazdınız. Okulun uzadığı ile ilgili belge neden okula verilsin, yurt yönetimi mi yazacaktınız acaba. Bu arada o belge nedir tam anlamadım bende de böyle bir durum mevcut belki işime yarar 1 yıl uzadı okulum.

 87. Merhaba hocam. Bugün kyk dan kaydımı sildirdim . Fakat eve 5 gün sonra gideceğim. Kayıt sildirdiğimiz reşit olduğumuz halde aileye verilir mi ? Belgeler eve gönderilir mı? İyi günler..

 88. 1.sorum : Başka bir yerde kaldığımızda Yurttan izin almayı unutursak bir sıkıntı çıkarmı? (2.kez bunu yaptım) :(

  2.sorum : 3 kişilik odada kalıyorum seneye oda arkadaşlarım aynı mı kalır?
  Herhangi bir dilekçe vermezsekte aynı kişiler olurmu?

  • Merhaba Ümit, ilk sorun için uyarı yapacaklardır uyarı da yapmasalar 3. defasında uzaklaştırma cezasına kadar disiplin cezası alabilirsin. Arkadaşların ile aynı oda da kalmak veya farklı bir odaya gitmek istiyorsan da dilekçe vermen gerekli. Hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

 89. öncelikler sayfaya verdiğiniz ilgiden cevaplardan dolayı teşekkür ederim. yaz okulu için ben başka bir ilde kyk yurdunda kalacağım. her hafta sonu sevgilimin yanına gitmeyi düşünüyorum kimin numarasını ve adresini vermem gerekiyor?

  • Merhaba Berfin, herhangi bir numara vermene gerek yok. İlla bir numara istiyorlarsa yine çok önemli bir şey olmadığı için istediğini verebilirsin. Hakkınızda hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

 90. Merhaba. Ben yurt dışında yaşıyorum ve bu sene üniversiteye başlayacağım. Kyk yurdu çıkar mı ve kayıtlar ne zaman başlıyor ne zaman yerleşiyoruz?

  • Merhaba, çıkma ihtimali yok değil fakat kesin çıkar mı bilemiyoruz. Okullar ile birlikte yada belli bir süre öncesinde yerleşme imkanı tanıyorlar. Kayıtlar ise genellikle yurt yerleştirme sonuçları açıklandıktan sonra başlar. Hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

 91. Hocam merhaba ben daha önce hiç KYK da kalmadım, Kastamonu’da ailemle yaşıyorum. Bu yaz, yaz okuluna gitmeyi planlıyorum, yaz okulu Samsun’da. Bir ay bir hafta sürecek yaz okulu tam 31 Temmuz’da başlıyor. Dersin hocası devamsızlığa çok takıkmış, öyle duyumlar aldım ve gitmem gerekiyor 31 Temmuz’da. Şimdi asıl sorum şu: KYK misafir öğrencileri parayı aylık yatırıyorsa, 31 Temmuz akşamı yurtta kalabilmem için Temmuz ayının ücretini ödeyip, iki gün sonra da Ağustos’unkini mi ödemeliyim, Yoksa 31 Temmuz-31 Ağustos şeklinde bir ay olarak mı hesaplanıyor ödemeler.

  Ve son soru, misafir öğrenciler de depozito veriyor mu? Şimdiden teşekkürler hocam.

  • Merhaba Fatma, bildiğimiz kadarı misafir öğrenciler depozito vermiyor. Ödeme noktasında da o kadar katı değil KYK 1 ay boyunca herhangi bir zaman diliminde ödeyebilirsin. Yani giriş yaptığında hemen öde diye bir baskısı yok. Ama yaz okulu için bildiğim kadarı ile ücretler günlük ödeniyor. Bu durum ile ilgili 444 19 61 nolu numaradan daha detaylı bilgi alabilirsin. Yada Facebook üzerinden bize yazarsan detaylıca inceleyerek cevap veririz. Kolay gelsin.

 92. Merhaba Hocam.. Ben bugün yarin için izin aldım . İznim yaz izni . Yarin aksam yurttan yemekten sonra çıkıcam.Gün içerisinde çıkış yapmiycam.Fişimi kullanabilir miyim?Teşekkür ederim şimdiden.?

 93. kyk yurdunda kalıyorum birinci senem bitti ikinci sene oda ve oda arkadaşlarım değişecek mi(herhangi bir dileçe yazmadım)

 94. Efendim öncelikle merhabalar benim sorum şu olacaktı ben kişisel bakımına önem veren birisiyim acaba yurtta her gün duş almak bir sorun çıkartır mı böyle bir kısıtlama var mı çünkü bu benim için bir takıntı gibi şimdiden teşekkürlerimi sunarım saygılarımla…

 95. kyk yurtlarında öncelikli olan öğrenciler bölümünde annesi ve babası vefat etmiş olan yazıyor. her ikisidemi yoksa ikisinden birinimi kastediyor. ve bu öğrencilerden depozite ve yurt parası alınmayacağı yazıyor . dogrulugu ne kadardır .

 96. Merhaba ben yaz okuluna kalacağım için yurtta kalacağım. Fakat yazları yurtlarda yemek çıkmıyor gibi bir durum varmış sanırım. Yazları yemekhane açık oluyor mu ?

 97. Merhaba , ben yaz için Ağustos ta staj a kalicam kyk yurdunda , şu an hala kalmaktayim temmuz ayında kalmak için bir mazeret belirtmedim, bir işe girdim çalışıyorum kalmam çok sıkıntı yaratır mı acaba veya sıkıntı olmaması için ne yapabilirim ( yaz okulunu bahane edemiyorum .)

 98. Ben iki kişilik odada kalıyorum ve oda arkadaşım hukuk okuduğu halde hiç okula gitmiyor sabah 6 da uyuyup öğleden sonra kalkıyor ve bu süreç içinde ışık sürekli açık. Ayrıca yüksek sesle telefonda konuşuyor ve sifonu falan da çekmiyor. Blok görevlisine gidip şikayetimi söyledim bizim yapabileceğimiz bir şey yok yüksek lisans ve hukuk öğrencileri iki kişilik odada öncelikli zaten o dilekçe vermeden odasını değiştiremeyiz ancak sen kendi odanı değiştirebilirsin ve sadece üç kişilik odalar mevcut şu an dedi. Bu durumda ne yapmam gerek gerçekten böyle mi oda arkadaşımdan bu sebeplerden rahatsızsam neden ben odamı değiştirmek zorundayım?

  • Merhaba, eğer arkadaşın kural ihlali yapıyorsa ki yapıyor bu durumu yönetim ile konuşarak yardım alabilirsin. Ayrıca hiçbir öğrenciye bölümünden dolayı oda tercihinde öncelik yapılamaz. Hakkında hayırlısının olaması dileği ile kolay gelsin.

 99. Merhaba hocam ben kyk öğrencisiyim eğer veli yurdu arayıp benım izin kartımı isterse yurt bilgi verir yada aileye kartı gönderir mi şimdiden teşekkür ederim

 100. hocam ben bu yıl üniversiteye başlayacağım.Kyk da kalmayı düşünüyorum.sonuçlar ne zaman açıklanıyor,kayıt için okul başlamadan kyk da kayıt yaptırmak zorunlu mu,ayrıca yurtta okul açılmadan kaç gün önce kalınmaya başlanıyor?

  • Merhaba Mustafa, okul açılmadan bir hafta önce kadar ortalama alımlar başlıyor. Eğer Kredi Ve Yurtlar Kurumu yurtlarında kalmaya hak kazanırsan detaylı bilgiler sana iletilecektir. Kolay gelsin.

 101. İyi günler ben 4 yıllık bölüm okuyorum. Birde çift anadal da yapıyorum. 3.sınıfa geçtim ancak bu sene mezun oluyorum yani erken mezuniyet olucak (3 yılda). Yurtta bir yıl daha 4.sınıfta kalabilir miyim ?

  • Merhaba İbrahim, eğer tüm bölümleri bitirdiysen yani okulun tamamı ile bittiyse kalma şansın yok. Fakat çift anadal devam ediyorsa bildiğimiz kadarı ile kalabilirsin. Daha detaylı bilgiyi 444 19 61 nolu numaradan alabilirsin. Kolay gelsin.

 102. Merhaba.Kyk yurtlarında yurda aylık ödenen para haric başka yemek parası da mı odememiz gerekir?
  Bir de kıyafet dolapları yeterince büyük ve kilitlenebilie mı yani esyalarimi çalma olasılığı var mı?

  • Merhaba Burak, şehit, gazi çocukları ve anne bası ölen kişiler ücretsiz kalabiliyor. Ayrıca devlet yurtlarında kalan kişilerde ücretsiz olarak kalabiliyor. Kolay gelsin.

 103. Merhaba kardesim, ben simdi Allah izin verirse bu sene universiteye baslicam. Kayit oldugum yurttan bi 14 gunluk izin alsam aileye haber gider mi bide bu 14 gun ic

 104. Merhaba hocam ben bu yıl yaşadığım şehirden başka bir şehre yatay geçiş yapacağım ve kyk yurdunda kalmak istiyorum problem olurmu, olmaz ve başvururda yedekte kalırsam sıram gelene kadar kalabileceğim bir yer verirler mi hiç çıkmama ihtimali yüksekmidir kyk bursu da alıyorum nasıl etkiler teşekkür ediyorum şimdiden.

  • Merhaba Mustafa, eğer şuan yurtta kalıyorsan geçiş sırasında dilekçe vermen yeterli. Fakat kalmıyor isen tercihin değerlendirilir ve uygun görülürse alınır. Çıkma ihtimali de maddi durumun, aile bireylerinin yaşaması gibi birçok etkene bağlı olarak değişebilir. Kolay gelsin.

 105. Hocam sonradan aklıma geldi yatay geçiş yapacağım için okula kayıttı belli olmasıydı derken kyk başvurum gecikiyor belkide geçiyor buna rağmen geç te olsa başvuru yaptım diyelim başkaları benden önce yaptığı için bana çıkma ihtimali düşer mi veya yedek sıram dahamı öteye atar.

 106. Merhaba ben daha önce kyk yurdunda 4 yıl kaldım. Bu yıl tekrar üniversiteye başlayacam kyk yurdunda tekrar kalabilirmiyim? Yada yarı özel yurtta kalmaMDA sakınca var mı?

 107. Merhaba hocam ben bu sene yurtta kalıyordum fakat yatay gecıs ıle okul degıstırecegım ıcın kaydımı sıldırdım tekrar basvuru yapabılır mıyım?Eger yapabiliyorsam ilk defa basvuruyormus gibi mi basvurucam yoksa farkli bir basvuru var mi?

   • ben yaz okulunda misafir öğrenci olarak kyk kız yurdunda kalıcam.Daha önce hiç kykda kalmadım.Normalde giriş saati 11 diyorlar ama yazında bu saat geçerli mi?Geçerliyse, giriş saatinden sonra girersem nolur veya yurda giriş yapmazsam?İzin alıp geç giriş yaparsam bu benden başka birine(aileye,veliye) söyleniyo mu? Yani benim merak ettiğim veliye herhangi bir bilgilendirme gider mi bu geç kalma ve gelmeme konularında.

 108. merhaba. ben de kyk ya başvuru yapıcam fakat bi ev bulasaya kadar kalmak için acaba sözleşme yada çıkmak istediğim zaman sorun çıkacak bir şey olur mu?

 109. Merhaba hocam ben başvuru kısmını anlamadım mesela ben üniversiteme en yakın olan yurdu istiyorum doğal olarak başvururken bu yurt icin mi başvurucam yoksa sadece kyk yurtlarında kalma hakkını kazanmak icin mi onlar kendi kafasına göre mi yerleştiricek bi yurda

 110. Merhabalar hocam kyk çıkmama ihtimali ne kadar normal düzey bir aileye sahip olan üniversite öğrencisi için istanbulda yani illa bir şekilde yerleşirmiyim yoksa çıkmayadabilir mi ?

 111. Merhaba ben geçen yıl yaz ayında kyk yurdundan ayrildim tekrar dönmek istiyorum ne yapMam gerekiyor ve yurt ücretini her ay mi fazla ödemek zorundayım normalden yoksa sadce 1 ay mi ?

 112. Merhaba birkaç sorum var. Birincisi 2 yıllık üniv. kazandım ama ilk yıl gitmedim yani 1.sınıfı tekrar edeceğim yurt kazandıgım taktirde okulumu bitirene kadar mı kalıyorum yoksa 1 yıl bitince tekrar yurdamı başvurmam gerekiyor. Bir metinde devamsızlıktan kalırsan 4 yıllık üniv için 4 yıl sonunda tekrar başvuru gerekiyor yazıyordu çok anlamadım. İkinci sorum ise gideceğim yurtta 8 kişilik odalar var mış, birçok haber okudum en çok kalınıbilen sayısı 6 olarak yazıyor neden 8 kişi o zaman yasak değil mi ?

  • Merhaba Sabri, şuan maalesef Kredi Ve Yurtlar Kurumu Yurtlarında standart bir kalite tutturulamadı o yüzden 8 kişi ile kalanlar varsa doğrudur şaşırmamak gerekli :) Onun dışında diğer konu hakkında net bir bilgimiz yok maalesef fakat 444 19 61 nolu numaradan bilgi alabilirsin. Kolay gelsin.

 113. BEN kyk yurdunda masaüstü bilgisayar kullanmak istiyorum gerekirse elektrik ve intenet parasınıda öderim yurtlarda masaüstü bilgisayar kullanımı yasakmıdır

 114. Merhaba, nöbetçi KYK yurtları hariç kalmakta olduğumuz yurtlar ne zaman açılacak? İkinci sınıfa başlayacağım fakat 18 Eylülden önce gidip yerleşmek istiyorum. 5 6 gün önceden gitmem sıkıntı olur mu ?

 115. Merhabalar. Ben müzik bölümü öğrencisiyim. Maddi durumlardan dolayı kyk başvurusu yapıcam. Ama aklıma takılan bir kaç soru var. Yurt başvurusu olumlu çıkması halinde kyk’da kalmaya başlayacağım. Ama müzik okumam bir sorun olurmu. Beni bir sayısalcı yada sözelci ile aynı odaya koyarsa benim yüzümden ders çalışamayabilirler. Bende ders çalışmak zorunda olduğum için sürekli bir uyumsuzluk halinde olabiliriz. Bunun bir çözümü varmı. İlginiz için teşekkürler.

  • Merhaba, yönetimden rica ettiğinde senin bölümünden kişiler ile eşleştirmeye çalışır. Bunun yanında uygun saatler dışında rahatsız etmediğin sürece çok büyük sorunlar oluşmayacaktır. Kolay gelsin.

 116. hocam merhaba.
  kyk yurdunda kalıyordum.başka ildeki üniye yatay geçiş yaptım.yurt çıkışımı yapıp tekrar en baştan yurt başvurusu mu yapmalıyım?
  teşekkürler.

 117. Hocam yarım dönem kyk da kaldım fakat bu sene çıkış yapmak istiyorum. Ayrıldığım taktirde aileye mesaj eve yazı vs herhangi bir haber gidiyor mu yurttan ayrıldığıma dair ?

 118. Merhaba hocam. Ben geçen sene 600’lerde yedektim ama hemen çıkmaz zorlanırım diye özel yurtla anlaştık ve 2 hafta sonra yurt sırası geldi. Bu sene ara sınıf olarak yine başvurdum yedek sıram 490. Bu sene özel yurtta kalmam pek mümkün değil ve acele etmek istemiyorum ama yurt çıkana kadar kalabilecek yerim yok. İstanbul’da her kyk yurdu misafir öğrenci alır mı, ne kadar süre orada kalabilirim ve misafir olmak için telefonla aramam yeterli olur mu ? Yoksa dilekçeyle kendim başvuru yapmam gerekir mi ? Bir de sizce ara sınıf bir yedek olarak çok bekler miyim yurdun çıkmasını ? Gerçekten önemli benim için teşekkür ederim şimdiden.

  • Merhaba Selinay, İstanbul’da yurtların kapasitesi çok fazla bu yüzden tahminimizce sıra yine çok hızlı gelecektir. Bu süre zarfında yurtlarda belli bir süre misafir kalabilirsin fakat süre yurttan yurda değişecektir çünkü bu duruma yurdun doluluğuna göre karar veriyorlar. Telefon ile araman yeterli mi değil mi tam olarak bilmiyoruz fakat 444 19 61 nolu numaradan bayram sonrası bilgi alabilirsin. Hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

 119. Merhaba ben gecen sene hazırlık okudum bu sene 1.sınıfım kyk basvurusunu arasınıf olarak yaptım sorum şu ki arasınıfın çıkma ihtimali düşük müdür? 40 yedekteyim çıkarsa tahminen ne zmana çıkar cok teşekkür ederim.

  • Merhaba Zeynep, ara sınıf olmanın bir farkı bulunmuyor fakat ne zaman çıkacağı hakkında hiçbir tahmin yapamayız. Hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

 120. merhaba hocam kyk da yedekte beklerken nerede kalacagız kyklarda mısafır olarak kalınabılıyor dıye bılgı aldım kalınabılıyorsa en fazla kac ay mısafır olarak kalabılırım

  • Merhaba Samet, misafir olarak kalabiliyorsunuz fakat bu gitmek istediğiniz yurda bağlı. Yani eğer yurtta doluluk varsa maalesef misafir olarak kalamama durumu da var bu sebeple önceden yurda bilgi vermeni tavsiye ederiz. Ayrıca cevaplayamadığımız diğer soruları 444 19 61 nolu numaradan öğrenebilirsin. Kolay gelsin.

 121. Hocam merhabalar bana kyk çıktı. Fakat yurt okuluma bayağı uzak. Başka kyk yurdunda kalmak için hangi adımlar izlenmeli?

  1)Orda kazanan biriyle karşılıklı istek doğrultusunda değişim olur mu? Böyle oluyor ise şimdiki yurda kayıt yaptırmamam mı gerekir?
  2)Bir de internette araştırmama ragmen oda bilgileri kişi sayısı yazmıyor. Bir yorumda 6kişilik diye yazmış biri. Tüm odaların bu standartta olma ihtimali var mı?
  Eger ki varsa 2,3 veya 4 kişilik odalarda kalmak neye bağlı?

  Şimdiden cok teşekkürler

  • Merhaba Melisa, soruları numarasına göre cevaplayalım.

   1-) Karşılıklı değiştirmek mümkün fakat bunun için yurda kesinlikle kaydını yaptırmalısın.
   2-) Genelde her yurtta 6 – 3 – 2 gibi farklı kişi sayılarına sahip odalar bulunuyor. Bu durumda kişileri odalara bazı yurtlar rastgele yerleştiriyor bazıları ise ilk sene gelenleri öncelikli olarak 6 kişilik odalara yerleştiriyor. Bu birazda şansa bağlı gibi.

   Hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

 122. merhabalar ben müzik bölümünü kazandım. kyk yurduna özel yetenekle başvuracağım henüz yurda kaydolamadım özel yetenek öğrencileri neden ösymyle beraber başvuru yapamıyor? Benim okulum 25 eylülde açılacak ama ben hala kyk ya kaydolamadım eylül ayı içerisinde girebilir miyiz ? özel durumdan dolayı başvurum kesin kabul edilecek.

  • Merhaba İrem, okullar açılmadan bir hafta önce kadar genel itibari ile öğrenci alımına başlanıyor. Fakat yurtlarda değişiklik olabilir bu yüzden kalacağın yurdu arayarak bilgi alman daha iyi olacaktır. Kolay gelsin.

 123. Merhabalar, kyk yurdu bana çıktı ve bir hafta önce Ankara’da olmam gerekiyor. Bu süre içinde yurt açık olur mu ve yurtta kalabilir miyim? Şimdiden teşekkürler:)

 124. Merhaba Kyk yurdu bana Sakaryada yedeklerden çıktı. 555 inci yedeğim. Sizce gelme şansı var mı ilk yedek yerleştirmelerin de

  • Merhaba Asiye, bu durum hakkında tahmin yürütmek çok zor çünkü şehirde ki yurt kontenjanı, okulun doluluk oranı gibi birçok kriteri düşünmek gerekli. Fakat yine de tahminimizce yakın zamanda gelecektir fakat dediğimiz gibi kesin bir şey söyleyemeyiz.

 125. hocam bana bandırma kyk 65. sırada çıktı sizce ne kadar sürede gelir birde bu süre zarfında misafirhanelerinde kalabilir miyim

  • Merhaba Perseyuz, misafirhanede kalabilmek adına yurt ile iletişime geçmen gerekiyor. Bunun yanında daha öncede belirttiğimiz gibi sıralamaların ne zaman geleceği hakkında çok net bilgiler maalesef vermemiz mümkün değil fakat 65. sıra çok sürmeyecektir diye tahmin ediyoruz. Kolay gelsin.

 126. merhaba bana yurt çıkdı sistemde görüyorum şuan parayı yatırmadım parayı yatırınca odamı falan görebilirmiyim belli olmuşmu kaç kişilik odadayım

 127. Teşekkür ederim cevabınız için peki ben kyk çıkana kadar kyk misafirhanelerin de nasıl kalabilirim? Yer bulma şansım var mı? Zorluk çeker miyim? Özel yurtlar sözleşme yaptığı için kyk çıktığında özel yurttan çıkma şansım yok. Ne yapabilirim?

  • Merhaba Asiye, yurt ile iletişime geçebilirsin ayrıca yer bulma şansın yurttan yurda değişiklik gösterecektir. Özel yurt ile anlaşma yaparken de mutlaka sözleşmeye Kredi ve Yurtlar Kurumu çıkarsa hiçbir bedel ödemeden haber vermek şartı ile ayrılabileceğini belirt. Hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

 128. Iyi gunler. Suan bana kyk yurdunda 110. yedek gosteriliyor. Sizce cikma ihtimali nedir? Ayrica ilk yedekler aciklanmadan once de 110 idi. Acaba yurt hic yedek almadi mi, yoksa bu bilgi bizimle paylasilmiyor mu? Simdiden cevabiniz icin tesekkur ederim.

  • Merhaba, çıkma ihtimali yurttan yurtda şehirden şehre çok büyük değişiklikler gösterebilir bu yüzden net bir şey söyleyemeyiz fakat yedeklerin açılmaması gibi bir durum söz konusu olmaz kısacası yurt yedek almamıştır.

  • Merhaba Hilal, yönetmelikte bununla ilgili net bir bilgi yok fakat genel itibari ile yurt yönetimi anlayışlı ise bu duruma dikkat etmeye çalışıyor. Kolay gelsin. :)

 129. Hocam benim iki sorum Olcak
  1)Ben manisa da yurtta kalicam ve hafta sonlarini izmirde ailemin yaninda geciricem cuma gunleri okul sonrasi izmire gelip pazar gunleri yurda donucem bu problem olurmu bide izin almam gerekirmi.
  2)yurtlar da tv varmi :) tesekkurler

  • Merhaba Mehmet, hafta sonları izin alarak ailenin yanına gidebilirsin. Bu durumda yıllık izin gününde düşme olmaz.
   Ayrıca her yurtta televizyon var fakat hiçbir yurdun odalarında değil. Genel itibari ile kantin, dinlenme odaları gibi toplu kullanım alanlarında televizyon bulunur. Kolay gelsin.

 130. İyi akşamlar.Benim izinlerle ilgili sorum olacaktı.İzin bittikten sonra raporla ek izin alma işi nasıl oluyor acaba ,bilginiz varsa yardım edebilir misiniz?

CEVAP VER

Lütfen yorum yapmadan önce diğer yorumları inceleyin.
Please enter your name here