KYK Burs Sonuçlarına Nasıl İtiraz Edilir ? (2018-2019)

312
23040

Üniversite öğrencileri tarafından uzun süredir beklenen burs ve kredi sonuçları dün gece KYK internet sitesinden açıklandı. Eğer hala bakmadıysanız buraya tıklayın. Yurt sonuçlarında da olduğu gibi burs ve kredi sonuçlarından da kimi memnun oldu kimi olmadı. Bazı kişilerde de olmayan sebeplerden dolayı reddedilme durumu yaşandı.Bu tarz durumlarda her öğrencinin itiraz hakkı bulunuyor. Bizde bu yazımızda KYK burs sonuçlarına nasıl itiraz edebileceğinizi anlattık.

KYK İtiraz Dilekçesi 

Yapmamız gereken aslında çok basit. Kurallarına uygun bir dilekçe hazırlayarak neden itiraz ettiğinizi açıklayın. Ayrıca şikayet durumunuza göre okuldan aldığınız öğrenci belgesi, geliriniz olmadığına dair SGK gelir tespit  belgesi gibi ek belgeleri mutlaka ekleyin. Biz sizin için aşağıda bir dilekçe örneği hazırladık.

kyk-dilekce-örnegi

Yukarıda biz sigorta işlemleri son bulmasına rağmen hala sigortalı olduğu için reddedilen biri için dilekçe hazırladık. Bu dilekçeyi daha sonrasında en yakın posta haneye giderek taahhütlü ve iadeli olarak yolladık. Dilekçeyi ve ekleri yollarken taahhütlü ve iadeli olarak yollamamızın sebebi postamızın varıp varmadığını öğrenebilmek. Bundan sora ki aşama ise size verilen takip kodu ile postanın ulaşıp ulaşmadığını takip etmek. Ulaştıktan sonrada size geri dönüş yapmalarını beklemeniz gerekiyor. Bunun için dilekçede telefon numarası ve mail adresinizin doğruluğundan emin olun.

Hangi Adrese Yollayacağım ?

Yüksek Öğrenim Kredi Yurtlar Kurumu hem bölgesel hemde genel merkez olmak üzere ikiye ayrılıyor. Siz dilekçenizi örnekte olduğu gibi Yüksek Öğrenim Kredi Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğüne yollayacaksınız. Bölgesel merkezlere yollamanız durumunda ise işlem süreniz biraz uzayacaktır.

Genel Merkez Adres : Eskişehir Yolu Üzeri Söğütözü Mah. 2176 Sok. No. 25 Çankaya / ANKARA

İtirazlar Kabul Ediliyor Mu? 

Yüz binlerce üniversite öğrencisinin başvurduğunu göz önünde bulunduran Yüksek Öğrenim Kredi VE Yurtlar Kurumu bu tarz hataların her sene yaşandığını da bildiği için tüm dilekçeleri dikkate alarak başvuruları tekrardan inceliyor.Eğer itiraz ettiğiniz durumun geçerliliği varsa bursunuz aktif ediliyor. Ayrıca bazı kişilerde açıklama olarak: Okula giriş yılınız ve bulunduğunuz sınıf itibariyle yıl kaybınızın olduğu tespit edildiğinden  Burs/Kredi Yönetmeliği hükümleri gereğince müracaatınız işleme alınmamıştır yada başvuru yapıldığı halde başvurunuz bulunamadı gibi sebeplerden dolayı hiçbir şekilde burs ve kredi hizmeti sağlanmaya biliyor. Bu tarz kişilerde dilekçe ile itiraz ederek tekrardan başvurularının incelenmesini sağlayabilir. Kısacası eğer haksızlık yapılan bir durum olduğunu düşünüyorsanız geç olmadan duruma itiraz edin. Herkesin her şey gönlünce olması dileği ile…

Tavsiye Yazı : KYK Bursu Hakkında Merak Edilenler (Soru-Cevap) 2016

Örnek KYK İtiraz Dilekçeleri :

Not: Dilekçeler bilgisayarınızda düzgün görüntülenir. İnternet üzerinde hata alabilirsiniz.

Yıl Kaybı Sebebi İle Kredi Ve Burs alamayanlar için dilekçe örneği için tıklayın.

Sigortası bulunduğu için Kredi Ve Burs alamayanlar için dilekçe örneği için tıklayın.

312 Yorum

  • Merhaba Tülin, daha öncesinde böyle olay yaşan kişilerle sohbet etme şansımız oldu. Her dilekçe sonrasında zaten başvurular tekrar değerlendiriliyor. Yani birinin kabul olması diğer kişininde kabul olacağı anlamına gelmiyor fakat değerlendirme kesinlikle oluyor. Özellikle sınıf kaybından dolayı burs veya kredi alamayan öğrencilerde hata olduğu birçok üniversitede duyurular şeklinde açıklandı.

 1. Merhaba. Ben meb bursu kazanmıştim. Fakat kyk sigorta girişim olduğu gerekçesiyle bursumu kredi yapmış. İşe giriş ve çıkışım eylül ayında olmuştu. 24 aralık günü resmi gazetede çalışan öğrencilerin de burs tan faydalanabileceği yazıyor. Ben de sizin gibi dilekçe yazıp resmi gazete çıkan kanunu not düşersem bursumu geri kazanmış olabilir miyim

  • Merhaba Özlem, öncelikle geçmiş olsun. Bizde bu sorun üzerine araştırma yaptık ve sonrasında dilekçe yolladık. Bu sorunun işten çıktıktan sonra belli bir süre daha sağlık imkanlarından faydalana bildiğiniz için oluyor. Kesin bir şey söyleyemem fakat dilekçeniz mutlaka inceleme altına alınır . Bunun dışında eğer özel duruma sahip iseniz bunu da dilekçede mutlaka belirtin.Umarım her şey gönlünüzce olur.

 2. Bana direk ogrenim kredisi cikti kyk ya dilelce verdim durumun tekrar degerlendirilmesi icin ne zaman cevap alirim kesin geri donus yaparlar mi

 3. merhaba bende kyk ya dılekce yollamak ıstıyorum ama bır yanlıslık belırterek degıl bu sene gercekten bursa ıhtıyacı olan bırcok ogrencıye burs vermemelerıyle ılgılı yazmak ıstıyorum boyle bır dılekce yazıp gondersem acaba dıkkate alırlarmı gercekten bırcok kısıye bursun cıkma ıhtımalı yuksek dıyorduk ama kredının cıktıgını gorunce soka ugradık dılekcemın bır yararı olurmu acaba yada bu sıkayetımı belırtebılecegım baska bır yer yada kurum varmı ?

  • Merhaba Kübra, her devlet kurumu dilekçeleri mutlaka incelemek zorundadır. Fakat bir kişi ile onlarca kişinin başvurusunu inceleyeceklerini pek düşünmüyorum… Eğer birçok kişinin bu duruma tepki göstereceğini düşünüyorsan internet üzerinde imza toplamaya yarayan sitelerde imza toplama kampanyası oluşturabilirsin.

   • hocam benim babamın üzerine ev-araba vb şeyler olmadığı halde kredi çıktı SGK sı var ama maaşı asgari ücret o halde bütün kuzenlerımn arasında sadece bana kredi çıktı evi olan kuzenıme bile burs çıktı okulum bitmek üzere ama ben itiraz etmek istiyorum ne yapmam lazım bana yardımcı olur musunuz ??

    • Merhaba Melek, geç cevabımızdan dolayı öncelikle kusura bakma. İtiraz etmek için dilekçe yollamak en garanti yol. Bunun içinde yazımız içeresinde bilgi verdik. Durumunu anlatan bir dilekçe yolla. Sonrasında geri dönüş yapacaklardır. Hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

 4. Merhaba.Ben yükseklisans 1.dönemdeyim.Bana kredi çıktı.Şu anda krediyi onayladım.Lisansta burs almıştım.Babam 2000 yılında vefat etti.Ondan dolayı annem dul maaşı alıyor.kardeşimde maaş alıyor.Ben almıyorum.Maaşımı annemin üzerine devrettim.Kardeşimde üniversite öğrencisi,oda kredi alıyor.Krediye itiraz etmek istiyorum. Burs’a dönsün diye.Ne yapmam gerekiyor.Dilekçe yaz dediler.Nereye yazacağım,neler yazacağım,bir örnekle yardımcı olursanız sevinirim.

 5. Merhaba , ben Ordu-Ünye meslek yüksek okulunda okuyorum 2 yıllık bilgisayar öğrencisiyim ve kyk da kalıyorum. Burs başvurusunu yaptım ama bana ne burs nede kredi çıktı, sebebi ise yıl kaybınız olduğu tespit edildi yazıyor ama ben 1997 doğumluyum ve yıl kaybım yok. İtiraz dilekcesi yazıcam ama bununla ilgili bir dilekçe örneği bulamadım ne yapmam gerekiyor yardımcı olur musunuz?

  • Merhaba Oğuzhan, bu yıl birçok öğrenci aynı durumdan şikayetçi. Bu bir hata bunun için dilekçe yollaman gerekiyor. Birçok üniversite zaten bu konuda duyuru yaptı. Örnek bir dilekçeyi de yazıya ekledik oradan indirip düzenleyebilirsin.

 6. Meraba ben yunus bana öğrenim kredisi çıktı..aynı şehirde iktisat bölümünü kazandım bu yıl.ama gerçekten burs bekliyordum.babam 54 yaşında ve 3 ay önce işten çıktı.zaten sezonluk çalışoyor sigortalı çalıştığı günüde çok az.yani büyük bi olasılıkla emekli bile olamicak.şuan bi gelirimiz yok.sadece bir tane evimiz var.ve ben gerçekten okula gidecek yol parasını zor buluyorum.arada parttime çalışıyorum.lisede okuyan kardeşim var.ve abim okumuyor ve çalışmıyor.bur çıkmaması Normal mi?
  Sınıfımın neredeyse yarısına çıktı be durumu iyi olanlar var sizce ne yapmalıym?

  • Merhaba Yunus, maalesef böyle yüzlerce durum var. Burs çıkması imkansız dediğimiz kişilere dahi burs çıkartıyor sistem. Bunun için uzun uzun konuşulur fakat şuan elinden, elimizden gelen sanırım sadece itiraz etmek. Bunun dışında dilekçeni yolla fakat ailenin üzerine ev olması bir dezavantaj olmuş. Umarım hakkında hayırlısı olur. İyi günler…

 7. Bana kredi çıktı ama bursa ihtiyacım var. Bunun için dilekçe ile birlikte öğrenci belgemi ve anne baba maaş bordrosu yeterli midir Yoksa söylediğiniz gelir tespitinde Üzerimize kayıtlı olan tüm mallar gözükür mü?

 8. Merhaba Yunus, bu durumda olan onlarca kişi var. Maalesef değerlendirirken gerçekten nelere tam anlamı ile dikkat edildiğini bilmiyoruz. Fakat üzerinize kayıtlı evin olması maalesef bir dezavantaj fakat yine de durumunu anlatan bir dilekçe hazırlayıp yollamanı tavsiye edebiliriz. Umarım hakkında hayırlısı olur. İyi haberlerini bekliyoruz…

 9. iyi günler ben sene kaybından dolayı değerlendirmeye alınmamıştır sorunu yaşayanlardanım biz bu gerekli evrakları posta yoluyla yollamak zorunda mıyız ben daha hızlı olsun diye kargoya verdim birde son itiraz süresi nedir örneğin bizim kargomuz ayın 30 unda ulaştı ve son itiraz süresi 31 .. fakat kargo ulaşmasına rağmen yoğunluktan dolayı 31 inden sonra incelemeye alınsada itiraz geçerli sayılır mı kargonun ulaşma tarihi mi önemlidir şimdiden teşekkürler

 10. Merhaba. Ben başvuru formuna 1 ev var diye işaretlemiştim ama öğrendim ki ev bizim üstümüze değilmiş ve babam da asgari ücretle çalışıyor şu an da dilekçeyle bu durumu belirtsem dikkate alırlarmı?

 11. Merhaba Ben Bedensel Engelli ( A ) sınıfı milli sporcuyum bursum çıkmadı Kredi çıktı. 2 kolejde eğitim veriyordum sigorta çıkışım 6 haziran 2015 te yapılmış. Ama bi tane daha sigorta çıkışım yapılmış 30 kasım 2015 tarihinde ve 6 hazirandan sonra hiç pirim yatmamis kasım tarihine kadar. Dilekçe yazsam bursa cevrilirmi durumumu bildirsem

  • merhaba tuna milli sporcu olmak bir öncelik durumudur. Bende aynı şekilde başvuru yaptım fakat sigortadan dolayı kredi çıkmış. Sosyal güvenlik kurumundan çalışmadığıma dair belge aldım ve dilekçeyle beraber kyk genel müdürlüğü ankaraya gönderdim 4441961 i arayıp sordum 4 gün sonra bursa çevrildiğini söylediler. 31 aralığa kadar sansını dene istersen

 12. Merhaba, Banada kredi çıktı ama bursa ihtiyacım var baba yok anne var oda tek çalışıyo 2 kardeşiz abimin hiç bir sosyal güvencesi dilekçe yazmak istiyorum ne yazacağımı bilmiyorum yardımcı olur musunuz?

 13. ALPER TORUN
  Merhaba , ben Ordu-teknik bilimler m.y.o okulunda okuyorum 2 yıllık mekatronik i.ö öğrencisiyim 1. sınıftayım ve yurt da kalıyorum. Burs başvurusunu yaptım ama bana ne burs nede kredi çıktı, sebebi ise yıl kaybınız olduğu tespit edildi yazıyor ama ben 1997 doğumluyum ve yıl kaybım yok. İtiraz dilekcesi yazıcam ama bununla ilgili bir dilekçe örneği bulamadım ne yapmam gerekiyor yardımcı olur musunuz?

 14. Merhaba bende yıl kaybı sorunu yasadım itiraz için bugün kargo ile gönderdim son itiraz tarihi nedir ? eger yarın ise bi aksilik olupta kargo yarın gitmezse son itiraz tarihini gecmis oluyor sorun olur mu ?

  • Merhaba Samet, itiraz hakkında net bir bilgimiz yok maalesef. 444 19 61 hattını arayabilirsin fakat yoğunluktan ulaşılmıyor. Ayrıca resmi bir açıklamada şuan bildiğimiz kadarı ile yok. Büyük ihtimal ile dilekçen incelenir. Hayırlısı olması dileği ile…

 15. Merhaba ben burs başvurusu yapmama rağmen öyle tahmin ediyorumki eksik bilgi girdiğimden dolayı burs başvurunuz bulunamadı dendi ne yapmalıyım dilekçe yazarsam faydasını görürmüyüm

 16. İyi günler. Yıl kaybı için sadece öğrenci belgesimi olcak yoksa transkript yollamaya gerek varmı? Ayrıca öğrenci belgem lisedekimi üniversitedeki belgemi?

 17. Merhaba , Sgk kaydım gözüküyor halbuki haziranda işten ciktim dilekçe versem sizce bursa çevrilir mi. Sgk dökümünü eklesem dilekçeye burs çıkar mı.

 18. İyi günler ben birşey soracaktım benim daha önceden haberim yoktu itiraz işinden fakat banada öğrenim kredisi çıktı onaylamak zorunda kaldım fakat bizim anne babanın üzerine hiç birşey yok ve bir tek emekli maaşı var itiraz etsem kredi bursa çevrilirmi?

 19. meraba bende yıl kaybı hatası vardı dilekçe yazdıktan sonra burs /kredi sorgulamay giryorum sonuç kısımı gözükmüyor sadece kredi/burs kazanamadınız yazıyor ?

  • Merhaba Can, bunun hakkında net bir bilgimiz yok fakat yüksek bir ihtimal ile itirazınız incelendiği için açıklamayı kaldırmış olabilirler. Ayrıca 444 19 61 nolu telefondan KYK Burs Ve Kredileri hakkında bilgi alabilirsiniz.

 20. Merhaba bende yıl kaybı sorunuyla karşılaştım.dilekçeyi online olarak yılladım tekrardan el ile yollamama sizce gerek var mı?

 21. İyi günler ben iki yıl kredi aldım fakat anne ve babamkn üzerine bisey yok yanı burs çıkması gerekiyor du krediyi bu yaz iptal ettim sonra ne kredi ne de burs çıktı daha önce kurumumuzdan kredi aldığınız tespit edildiği için başvurunuz işleme konulmamıştır dendi Sizce şimdi ne yapmaliyim acil cevap verirmisiniZ

  • Merhaba Yılmaz, maalesef KYK şart namesinde bir defa kredi veya burs alan kişilere tekrar hak tanınmıyor. Bu durum karşısında yapabileceğiniz en iyi şey başka kaynaklardan burs bulmaya çalışmak. :/

 22. Merhaba bana da kredi cıktı fakat ogrencılıgınız teyıt edılememıstır ogrencı belgenızı kurumumuza yollayın uyarısı aldım Ogrencı belgemı kyk ya yolladım 31 aralıkta. Nasıl dönüş yapacaklar ne Zaman ısleme alınır sımdıden teşekkür ederım.

  • Merhaba Şeyma, bu cevabı büyük ihtimal ile bilgilerine girerken yaptığın bir yanlışlık sonucu almışsındır. Genelde bu süreç 2-3 hafta kadar sürüyor ama net bir tarih veremiyoruz. Dönüşü ise genelde telefon ile yapıyorlar ayrıca ara ara kredi / burs durumunu sorgulata bilirsin.

 23. Selamün aleykum hocam peki bu iptal ettiğim krediyi bir dilekçe yazarak yeniden aktif hale getirebilme gibi bi şansım var mi

  • Aleykum Selam Yılmaz, Kredi Ve Yurtlar Kurumu tarafından yapılan açıklamada Burs/Kredi iptali yapıldıktan sonra hiçbir şekilde geri dönüş olmayacağı yazıyor. Bu yüzden sanırım böyle bir şansın yok.

 24. Meraba ben kyk nın okulllara ayırdığı kontenjan icin basvuru yapmıştım ve listede adım vardı dosyam gitti fakat bana kredi cıktı simdi itiraz etmek istiyorum ne yapmam gerekiyor?

  • Merhaba Merve, okuldan listede olduğuna dair bir belge al sonra da dilekçe yazarak durumu açıkla.Tek çözüm yolu bu gözüküyor. Hayırlısı olması dileği ile…

 25. Peki nezaman belli olur acaba yani belli olana kadar benim krediyi onaylamam mı gerekiyor peki bu durum haricinde diğer durumlarıda belirtmeme gerek varmı (babamın maas bodrosu) yani gec kalmış sayılmam öyle degil mi tesekkür ederim

  • Kesin bir zaman biz veremeyiz ama genelde iki hafta içeresinde dilekçenizin incelenmesi gerekiyor.(Resmi kurumlar için belirtilen resmi süre 2 haftadır.)Bunun dışında okulunuzda kayıtlı olduğunuz için babanız ile ilgili herhangi bir durum belirtmenizin gereği yok fakat krediye onaylayıp onaylamamanız hakkında net bir bilgi sahibi olmadığımız için yanlış yönlendirmek istemiyoruz. Bunu 444 19 61 nolu telefondan öğrenebilirsiniz.

  • Merhaba Özlem, herkese maalesef neden burs çıkmadığı ile ilgili açıklama yapmıyorlar. Genellikle özel durumda ki kişilerde açıklama bulunur. İtiraz etmek istiyorsan yazıda bahsettiğimiz formatta bir dilekçe hazırlayarak belirttiğimiz adrese yollayabilirsiniz. Hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

 26. Merhaba bana Okula giriş yılınız ve bulunduğunuz sınıf itibariyle yıl kaybınız olduğu tespit edildiğinden Burs/Kredi Yönetmeliği hükümleri gereğince müracaatınız işleme alınamamıştır.
  bunu şimdi dilekçe yazsam yollasam kabul olurmu zamanı geçtimi

  • Merhaba Mustafa, zamanlama olarak net bir bilgimiz yok fakat biraz geç kaldın gibi ama yinede geç kalmadan yolla dilekçeni. Ayrıca detaylı bilgi için 444 19 61 nolu numarayı arayabilirsin. Kolay gelsin.

 27. Özür dilerim suanda siteden baktım ve tam olarak su yazmakta göndermiş oldugunuz dilekce belgeye istinaden durumunuz duzeltilerek bir sonraki tahsiste yeniden degerlendirilecektir durumunuzu buradan belli aralıklarla takip ediniz yazıyor bu sonucu anlayamadım yardimci olabilirmisiniz?

  • Merhaba Oğuzhan, herkesin şikayeti incelendikten sonra tekrardan tüm herkesin durumu yeniden incelenecektir. O yüzden biraz bekleyip diğer dilekçelerinde sonuçlandırılmasını bekleyeceğiz. Hayırlısı olması dileği ile…

 28. Selam,ben işletme bölümünu kazandım fakat gitmedim özel bi üniversite ye başladım işletme ye başlamadan burs başvurusu yaptım çıktı itiraz ettim özelde tekrardan burs verdiler 1 yıl sürdü bazı nedenlerden dolayı özel okulu dondurdum ve kendi memleketim de kamu yönetimi ne başladım burs başvurusu yaptım fakat sistem de alıyor gözüküyor fakat almıyorum tekrar ne yapabilirim

  • Merhaba, böyle hatalar maalesef çok karşımıza çıkıyor. En kolay çözüm dilekçe yollayıp bursu almadığını belirtmek. Ayrıca iletişim hattı ile de konuşmanın faydası olabilir. Kolay gelsin.

  • Merhaba, yazdığınız adresin kime ait olduğunu bilmiyoruz. O yüzden net bir şey söyleyemeyiz fakat bizim yazıda belirttiğimiz adres şuanda kullanılan resmi adres.Umarım yardımcı olabilmişizdir iyi günler.

 29. Yüksek öğrenim kredi ve yurtlar kurumu genel Müdürlüğü kredi dairesi Başkanlığı diye bu adresi buldum yeniden dilekçe yazıp belirttiginiz adrese göndericem Teşekkürler.

 30. Bu dilekçeler ne zaman belli olur yanı kabul olup olmadığı nerden öğrenebiliriz yoksa onlar mi bize haber verirler

  • Merhaba Semih, daha önceki yorumlarda bir arkadaşımızın da bahsettiği gibi KYK burs sorgulama ekranında uyarılarla, telefonla veya diğer yollarla bilgilendiriyorlar. Bunun dışında zamanlanması hakkında maalesef net bir şey diyemiyoruz. Hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

 31. arkadaşlar 2 yıllık myo ogrencısıydım okulum uzadı ve kredı 2 sınıf 2 ıncı donemken almıstım ama okulum uzadı 1 yıl daha kredı basvurusu yaptım ama kredınız mevcut oldugundan basvurunuz olumlu sonuclanmamıstır ben nasıl uzatıcam ne yapmam lazım hıc bır kuruma ulasamıyorum yardımcı olun.

  • Merhaba Erdem, şuan herkes kurumların telefonlarına ilgi gösterdiği için muhtemelen hat düşmüyor. Dilekçe yazmak dışında çok etkili bir yöntem yok maalesef. Kolay gelsin.

 32. BAna öğrenim kredisi çıktı ve benimde öncelikli belgem vardı ve kredinin bursa çevrilmesi yonunde bi dilekçe yolladım 6 ocakta aceba incelemeye alınırmı ve Bursa dönüşürmü bide bunun nasıl öğrenebilirim dönüşüp dönüşmediğini.

  • Merhaba, resmiyette yazan kredilerin bursa dönüşmeyeceğini fakat önceliği olan kişiler istisnadır diyor. Bu durum hakkında öncelik belgeniz varsa eke ekleyerek yollayın. Kaybedecek bir şeyiniz yok sonuç itibari ile. Bu arada hayırlısı olur umarım.

 33. Merhabalar bana yıl kaybından işleme alınmadı denildi ben izmirdeyim müdürlüğe gittim ordaki örnek dilekçe daha farklı uzun bi yazıydı onu yazdım belgemle gönderdim Yılbasından önce 2 gün öncede aradım orda bi abi 31 ocağa kadar açıklandı dedi henüz 18 yasındayım herhangi yıl kaybımda yok umutlar ile burs veya krediyi bekliyorum inşallah olacak çünkü ihtiyacım var

 34. merhaba. bana öğrenim kredisi çıktı ve buna itiraz etmek isitiyorum bi dilekçe içeriği yazmam gerektiğini bilmiyorum yardımcı olur musunuz

 35. Merhaba ben iki yillik bir bölüm okuyorum iki yildir başvuru yapiyorum ama kredi çikiyor bu yılda kredi dikti babam sigortali ama çalisamaz raporu var %70 oranında bu durumda itiraz edebilirsem bile 31 ocağa kadar yanit alabilir miyim bu durumu yeni öğrendim

 36. merhaba benim bir sene kaybım var 2014te okulumu dondurmustum bu sene birinci sınıf olarak tekrar okula basladım. kredi basvurusunda bulundum fakat sene kaybım oldugu icin cıkmadı dilekçe yazıp gonderdım bir hafta sonra beni aradılar bir hafta içinde çıkabilme ihtimali olduğunu takip etmemi söylediler fakat her gün giriyorum henüz çıkmadı napabilirim yardımcı olabilirmisiniz

  • Merhaba Sabahat, geç cevap verdiğimiz için öncelikle kusura bakma. Bu durumda tekrar arayıp durumunu anlatman en kısa çözüm olacaktır. Hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

 37. Merhaba. Bana kredi çıktı tek çocuğum fakat üzerimize kayıtlı bir malvarlığımız yok. Askeri ücret alıyoruz. Burs başvurusundan sonra babam kredi çekti. İtiraz etmem durumumda kredi konusunu belirtmem burs çıkma ihtimalini ne yönde etkiler. Teşekkür ederim

  • Merhaba Esra, öncelikle geç cevap verdiğimiz için çok teşekkürler. Eğer öncülük şartın yoksa maalesef kredi aldıktan sonra Burs’a çevirmezler. Yine de şansını deneyebilirsin fakat dediğim gibi şartlar kısımında maalesef böyle bir ibare mevcut. Hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

 38. peki 31 aralık tarihinden sora dilekçe yanıtlanır mı yanıtlanırsa bizim itirazımızla çıkan bursu alabilmek için önceden krediyi kabul etmiş olmamız mı gerekiyor

  • Merhaba, 31 Aralık sonrası dilekçe göndermeniz pek bir işe yaramayacak fakat öncesinde yolladıklarınız incelenecektir. Ayrıca Krediyi kabul etmemeniz gerekiyor ki Burs incelemesi yapılabilsin. Ayrıca durumunuz hakkında Kredi Ve Yurtlar Kurumunu arayarak daha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz.

 39. bende de yıl kaybı problemi vardı dilekçem 18 ocakta ulaştı ancak hala bi geri dönüş veya dilekçemin değerlendirmeye alındığına dair herhangi bir açıklama yok sizce işleme alınmış mıdır?

  • Merhaba Kübra, bu süreçte herhangi bir açıklama zaten KYK yapmıyor. Fakat burs ve kredi sorgulama ekranında ara ara sonucunu sorgula. İnceleme sonucu yıl kaybına dair kesin bir değişme olması gerekiyor.

 40. İyi günler. Okul kontenjanı aracılığla burs almak için ne yapmamız gerekiyor tabi bu sene için değil de gelecek sene için

 41. Yıl kaybı çıktı bnde okuldan belge vermediler hep bir hafta sonra bir hafta sonra dediler dilekçeyle beraber ggöndermem gerekiyor du ne yapmam gerek

  • Merhaba Nurgül, bu konu hakkında net bir bilgimiz yok fakat büyük ihtimal ile geçmiş dönem olduğu için dilekçe kabul edilmez. Fakat yine Kredi Ve Yurtlar Kurumu ile iletişime geçip durup hakkında daha fazla bilgi alabilirsin.

 42. Merhaba . Ben dgs ile gecis yaptim ilk okudugum universitede hicbir burs almadim iki yilligi bitirdikten sonra bi sene bosta kaldim ve dgs yle tekrar universiteye gectim burs basvurusunda bulundum ama bna kredi bile cikmadi sebepse yil kaybiymis benim dilekceyle burs alma sansim varmi bu saatten sonra . yardimci olursaniz cok sevinirim

  • Merhaba Fatih, aldığın hata bu yıl birçok kişiyi mağdur etti ve dilekçe ile itiraz edenler için yeniden inceleme yaptılar. Fakat şuan onaylama süresi geçtiği için dilekçenin geçmiş tarihli sayılıp dikkate alınmama durumu olabilir. Bu yüzden Kredi Ve Yurtlar Kurumunu arayarak durumu anlatırsan bilgilendirme yapacaklardır.

 43. Merhaba biz tam beş kardeşiz abim bu sene Afon da iki yıllık ben de Eskişehir de 4 yıllık(bi de hazırlık ) kazandım. Bi ufak kardeşim 8. sınıfa gidiyor. Onun ufağı ise 6. sınıfta şuan. En küçüğü ise daha yeni 1 yaşına bastı. Annem ev hanımı. Küçük eski bir dairemiz var. Araba bir de babaannem öldükten sonra onun evini babam üstüne aldı eski bir yer kırık dökük. Hem abim hem de ben başvru yaptık ikimize de kredi çıktı mecbur almak zorundaydık çünki gerçekten 1 maaşla geçinmek zor. Ben bu sonuca itiraz etmek istiyorum yardımcı olabilir misiniz.(neden bu zamana kadar bir şey yapmadın derseniz böyle bi itirazdan yeni haberim oldu)

 44. Merhaba ben 2014 yılında okuduğum üni de hazirlik sinifinda iken başka bir üni ye yatay geçiş yaptm. 2015 aralık ayına kadar bursumu almada sıkıntı olmadı fakat aralık ayı ve 2016 yılına girdikten sonra bursumu hala alamiyorum bimere msj attım. Kyk ya fax yolladım fakat kyk faxa cvp vermiyomus APS ile dilekçe yollayacagim. Bursumn kesilme nedeni geçiş diyorlar bunun sebebi bu mu sizce ve bursumu alabilir miyim kredi dahi olsa alcam verirler mi?

  • Merhaba Tuba, kurum geçişlerinin şartını tam olarak bilmiyorum. Fakat Kredi her öğrenciye veriliyor. Bu yüzden dilekçe ile itiraz etmeyi deneyebilirsin yada telefonla ulaşabilirsin.Burs Ve Kredi itiraz süresi geçtiği için bu sene nasıl bir yol izlerler pek bilmiyorum. Ayrıca durumunu bize de zaman zaman aktarırsan bizde bilgilenmiş oluruz. Hakkında hayırlısı olsun.

 45. merhaba bana ilk başta öğrenim kredisi çıkmişti bende bunu onaylamadım sayfaya onay süresi bittikten sonra baktım ki bursa dönüşmüş ben buna nasıl itiraz edebilirim ne olur yardım edin teşekkürler

 46. Hocam ben 1 yıldır öğrenim kredisi alıyorum. Ve belirli nedenler dolayısıyla parayı kurumun yatırdığı şekilde aynen hesabımda muhafaza ediyordum ama kyk hesabımda ki paraya dokunmadığım için parayı aynen geri çekmiş konu hakkında ankaraya dilekçe yazdım parayı geri alma sansım var mı daha önce böyle bir olayla karşılaştınız mı ?

  • Merhaba Çınar, maalesef daha önce hiç böyle bir durum ile karşılaşmadık fakat KYK parayı çektiğine emin misin? Durum hakkında bizi de bilgilendirirsen çok seviniriz.Kolay gelsin.

 47. merhaba hocam ben burs basvurusunda bulundum maddi imkansizliktan dolayi fakat bana burs cikmadi herhangi bir sebeb gostermeksizin burs alamadim ama ogrenim kredisi cikti (kredi) bunu suan kullaniyorum ve gelecekte bunu odeme konusunda zorluklar yasacagimi biliyorum..ama neden burs cikmaz diye baya kafami yordum. simdi ki sorum su ben itirazdsa bulunarak krediyi bursa cevirebilir miyim bununla ilgili bir kez daha arastirma yaparlar mi deisiklik olurmu ? bir bilginiz var mi simdiden tesekkurler

  • Merhaba Emrah, maalesef defalarca belirttiğimiz gibi maddi sıkıntısı olan birçok kişi burs değilde kredi alıyor.Bunun sebebi hakkında bir bilgimiz yok fakat son yayınlanan kılavuzda KREDi alan kişilerin öncülük şartı olmadan KREDİLERİ BURSA çevrilemez yazıyordu. Fakat boşa kürek çekmek gözü ile bakmadan bir dilekçe ile durumunu anlatmanı tavsiye ederiz. Umarım hakkında hayırlısı olur, durumdan bizi de haberdar etmeyi unutma. Kolay gelsin.

 48. Merhaba ben geri ödemeli burs kazandım ama hastanede 15 gün yattım ve bursun süresi dolduğu için onaylayamadım 20 gün önce kyk ya dilekçe yazdım daha önce hiç kredi almadım ne Zaman dönüş yaparlar bilen var Mıdır yani kaç günde geri dönüş yaparlar

  • Merhaba Cansu, kesin bir vakit veremeyiz fakat birçok kişiye 2 hafta içeresinde geri dönüş yapılmıştı. Bu durum hakkında mail yolu ile veya telefon ile tekrardan iletişime geçmeni tavsiye ederiz. Ayrıca geçmiş olsun ve bizi de durumdan haberdar etmeyi unutma. Hakkında hayırlısının olması dileği ile…

 49. Mrb. Ben daha önce burs alıyordum ve bir ilden başka bir il’e yatay geçiş yaptım yatay geçiş sonucundan almakta olduğum bursum krediye çevrildi. Tekrar burs a çevirmem için ne yapmam gerekiyor?

 50. merhaba ben maddi imkansizliktan dolayi burs basvurusunda bulundum fakat bana burs cikmadi herhangi bir sebeb gostermeksizin burs alamadim ama ogrenim kredisi cikti (kredi)almadım ama neden burs cikmaz diye baya düşündüm. Şimdi itiraz dilekçesi yollasam bir işe yarar mı?

  • Merhaba Serkan, pek bir şeyin değişeceğini düşünmüyoruz. Zaman bir hayli geçti fakat seneye tekrardan başvura bilirsin. Hakkında hayırlısının olması dileği ile…

 51. Bende kesin burs alacagimi dusunuyordum ama kredi cikti.krediyi daha sonradan odeyemiyecegimi dusunuyorum.benim sorum da hangi sebeple verilmedigini nerden ogreniyoruz onu anlamadim

  • Merhaba Merve, eğer özel durumlardan dolayı burs alamadıysan bunu kontrol ekranında belirtirler. Kontrol ekranı derken kastımız da burs kazanıp kazanmadığını kontrol ettiğin ekran. Özel durum yoksa da sadece burs kazanamadığın belirtilir.

  • Merhaba Ümit, eğer üniversitene daha yakın bir KYK Yurdu var ise dilekçe ile oraya geçmek istediğini bildirmen gerekiyor fakat yoksa maalesef yapacakta bir şey yok demektir. Hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

   • İyi günler ya benimde kyk çıktı
    Ama Üniversiteye çok uzak bunun için nasıl bir dilekçe hazırlayıp nereye göndermem lazım bilgi verirseniz çok sevinirim

    • Merhaba Ali Osman, eğer üniversite yakınlarında KYK varsa dilekçe ile geçiş yapmak istediğini bildirmen yeterli. Eğer kontenjan durumu uygunsa diğer yurda kabul edeceklerdir. Hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

 52. Merhaba ben başvurdum ama bana kyk çıkmadı babam engelli ve ben 698. Yedekteyim öncelik hakkım olması gerekmez mi ne yapmalıyım bu yurda ihtiyacım var

  • Merhaba Dilan, öncelik durumunu araştırman gerekli fakat eğer yurda çok fazla ihtiyacın varsa durumu açıklayan bir dilekçe ile KYK merkezine yollayabilirsin. Geçmiş olsun, hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

 53. Merhaba;
  Ben yazları sezonluk eleman olarak asgari ücretle çalışıyorum. Çalışma surem 120 günü aşmadı. Kyk yurt basvuru sonucumda da asgari üzeri ücret aldığım tespit edildiğinden dolayı yerleştirme yapılamadığı yazıyor. Bunun için ne yapmaliyim.

  • Merhaba Melike, bir dilekçe ile durumu belirterek varsa maaş bordrosu ile KYK merkezine yolla. Gerekli değerlendirmeler sonrasında sonuç ekranın güncellenecektir. Hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

   • Ben bugün dilekçe yazdım dediginiz gibi maaş bordrosunu da ekte sundum. Peki ne kadar zaman da yanıt alabilirim okulların açılmasına az bir sure kaldı sonuca göre yurt ayarlamam gerekiyor.

 54. merhaba bana kyk yurt çıkmadı asgari ücret ile çalışıyorum ama askeri ücretin üzerinde çalıştığınız için yurda yerleştirilmedeniz dendi.benim sadece bayram mesaisi nedeniyle 100 TL fazla oldu sadece buna bakıp askeri ücret üzerinde çalışıyorsunuz dediler bunu nasıl izah edebilirim dilekcede yardımcı olursanız sevinirim

 55. Hocam bisey sorucam ben daha bu sene uni basliyacam 8 eylulde isten ciktim ancak daha sisteme yansimadi ekimnin 10una dogru yansir dedi olurda basvurular ekimin 5inde biterse benimde isten cikisim 8 eylul diye ayin ekimin 10unda duzeltilirse bu sebepten burs kredi almama bu durum engel olsa daha sonrs itiraz dilekcesi hazirlayip kykya gondersem Ben 8 eylulse isten ciksim oldugu ancak sistemde 10 ekimde yansimasindan olmadiginj burs veya kredi almam bu dilekceyle kabul olur mu benzeri durumdaki insanlarla sohbet etttiginizi yukarida soylemissiniz ama onlarda ne oldiguni soylememisniz ilgilenirseniz sevinirim iyi gunler

  • Merhaba Emre, eğer aldığın maaş asgari ücret üstü değilse Burs/Kredi almana bir engel oluştuğunda dilekçe yolladığın zaman düzelir. Geçtiğimiz sene birkaç arkadaşımızın bu durumdan burs/kredi alamadığını görüp itiraz ettik ve hepsi düzeldi. Seninde muhtemelen böyle olacaktır. Yine başvuru zamanında buradan haberleşiriz :) Kolay gelsin.

 56. Merhaba
  Ben kyk ya dilekçe göndermistim değerlendirmeler sonucunda sonuç ekranımin guncellenicegini söylemiştiniz şuan geçerli bir başvurunuz bulunamamıştır yazıyor bu dilekçemin geçersiz olduğu anlamına mı geliyor

 57. Yatay geçiş sonucu 3. Sınıf olmam gerekirken 4. Sınıf gösterildim ve gerçektn 4. Sınıfa geçtim bu yıl kredim kesildi okulum bitmiş göründüğü için durumu düzelttirdim ve öğremci belgesi ve dilekçe ile gönderdim sizce durum düzelir mi

 58. 2011 de ilk uni.me yerlestim. Gecen yil kaydimi yenileyemedim maddiyat malumunuz. Bu sene baska sehire yatay gecis yaptim ve ilk defa burs basvurusu yapicam.
  Bu artik yil öğrencisi olma durumuyla ilgili pek bir detay bulamadim.eger bu konuyu biraz aciklarsaniz sevinirim.
  Annem hayatta degil babam yuzde 40 vucut islev kaybi ile yardim maasi aliyor devletten.eger bu artik yil mevzusundan dolayi cikmayacak ise ne gibi bir itiraz dilekcesi sunsam daha gecerli olur.
  Ya da işe yarar mi .? Yoksa bu kati kurallarindan biri mi kyk nin?
  Bu konuda karşılaştığınız farkli örnekleri oldu mu?

  • Merhaba İrem, öncelikle Allah yardımcınız olsun.Sorduğun soruya gelecek olursak geçen sene KYK tarafından yapılan bir hataydı artık yıl konusu. Bu yüzden herhangi bir engel önünde yok gibi gözüküyor. Hatta annen vefat ettiği için öncelik durumun var yani %100 burs çıkmalı. Detaylı bilgiyi 444 19 61 nolu telefondan almanı tavsiye ederim. Hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

 59. İlk kyk yurt başvurumda asgari üzeri maaş aldığım için çıkmadı. Şuan çalışmıyorum ek yurt yerleştirmelerinde tekrar başvuru yapabilir miyim.

  • Merhaba Şeyma, başvurular açıldığın da başvura bilirsin. Fakat tam emin olmadığımız için yine de sen 444 19 61 nolu telefondan Kredi Ve Yurtlar Kurumuna ulaşmaya çalış.

 60. Merhabalar, 2014 te ilk senemde bana kredi çıkmıştı üstelik abim de kredi alıyordu. Herhalde kredi çıkmasının nedeni yazın 50 gün sigortalı işte çalışmam, işten çıkışımı başvurudan 2 ay önce yapmıştım ama sonuca itiraz edebildiğimizi bilmiyordum. 2015 te bir daha başvurdum bu sefer burs çıktı. Şuan 3.sınıf öğrencisiyim hala burs alıyorum.
  Şimdi sorum şu 2014 teki burs sonucuna itiraz edip yararlanamadığım bursları alabilir miyim?
  Teşekkürler.

 61. Hocam bugün başvurular başladı ben 8 eylul tarihinde iştem çıktım 23 ekimde gözükecek sistemde başvurular 12 ekimde biticek olurda SSK’lı çalıştığım 23 ekimde değerlendirmeler olurken duzelecegi için bana sıkıntı çıkarırsa dilekçe ile aslında 8 eylulde işten çıktığımın belgesini falan göndersem kabul olur mu hocam 23 ekimde işten çıkışım gozukecek

 62. Merhaba hocam benim babam yaklasik bi aydir ise girdi ve sigortasi yatiyor fakat isten ayrilacak bi iki hafta sonra ben babamin is durumunu ve geliri nasil degerlendirip yazabilirim burs basvuru formuna

  • Merhaba Özden, başvuru sonuçları incelenirken bilgilerin doğruluğu bakanlıklar tarafından kontrol edildiği için yanlış bilgi vermemen daha doğru olur. Yani başvuru sırasında çalışıyorsa çalışıyor demen gerekir. Hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

 63. Merhaba . Ben geçen yıl ablama birlikte aynı anda üniversite kazandık ve geçen yıl ablam da bende kendi memleketimizin dışında yerler kazandık ikimiz de kyk burs a başvurduk ve ikimize de kredi çıktı . Ben itiraz etmek istiyorum . Bu sene kardeşim de lise ye başladı iyi bir lise gelmediği için de ailem özel okula yolladı kardeşime 4 bin indirim çıktı . Ablam da kardeşim için kendi ilimize geçiş yaptı . Bu sene çok zorlaniyoruz itiraz etsem dilekçe yazsam sonuç basarili olur mu acaba ? Kredim burs a çevrilir mi?

  • Merhaba Çağla, Kredi Ve Yurtlar Kurumu sözleşmesinde kredi alan biri tekrardan burs alamaz diyor. Fakat durumu açıklayan bir yazı ile dilekçe yollamanın bir zararı olmaz. Hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

 64. İyi günler. Ben şu anda yüksek lisans yapıyorum ve lisans öğrenimimi bitirdikten hemen sonra yüksek lisansı kazandım. Şu anda öğrenim kredisi çıkmış ve lisans döneminde de kredi aldım. İtiraz dilekçesi göndermek istiyorum; ancak dilekçenin sonucunu bekleyene kadar taahhütnameyi imzalamazsam daha sonra çıkmış olan krediyi alabilecek miyim?

  • Merhaba Merve, geçtiğimiz sene biz itiraz etmeden önce hiçbir işlem yapmadık. İtiraza sonuç geldiğinde tahütnameyi imzaladık. Yinede bu sene ki güncelleme hakkında 444 19 61 nolu telefondan Kredi Ve Yurtlar Kurumunu arayabilirsin. Ayrıca bizi de bilgilendirir isen diğer kişilere de yardımcı olmuş olursun.

 65. Merhaba ben şimdi 1 yıldır kredi alıyorum fakat bunu bursa çevirmek istiyorum ve aldigim kredinin parasini da ödeme şartıyla acaba burs cikar mi bana ?

 66. Meraba. Geçen sene babamın rahatsızlığın dan dolayı okula gitmedim ve sene kaybım var ama babamı temmuz ayında kaybettik ve şuan hiç bi gelirimiz yok babamdan maaş bile baglanmadi maliyeye çok borcu olduğundan dolayı sizce itiraz dilekçesi yazsam kabul edilir mi..

  • Merhaba Seda, eğer şuan kredi almıyorsan zaten babanın vefatı üzerine %100 burs alman gerekli fakat kredi alıyorsan pek yapacak bir şey yok. Yinede tabi bu sene babanın vefaat etmesi üzerine dilekçe yazman da fayda var. Allah rahmet eylesin, inşallah sizin için her şey daha hayırlı olur.

 67. Sonuç: Göndermiş olduğunuz belge veya dilekçeye istinaden, durumunuz düzeltilerek bundan sonraki tahsiste yeniden değerlendirileceksiniz.

  Durumunuzu belirli aralıklarla bu alandan takip ediniz.
  Bu ne demek hocam ben memurun. Memur olduğum için mi çıkmadı ne yapmalıyım

  • Merhaba Serkan, eğer memur isen KYK burs vermeyecektir. Bunun dışında itirazın sonucu veya yolladığın belgeler sonucu durumun tekrar değerlendirilecek. Bunun dışında yapacak bir şey yok. Ama dediğimiz gibi memur ise asgari ücret düzeyinin üstünde aldığın için burs alma hakkında yok.

 68. Cevap lütfen!!!

  Selamın Aleykum kolay gelsin ben geçen yıl bursa başvurdum burs çıkmadı ogrenim kredisi çıktı almadim bende ve bu yılda bursa başvurdum başvuru süresi bittikten sonra Terörden dolayı köyleri boşaltılan öğrencilerin ücretsiz burs alabileceklerini duydum ve böyle bir durumunda formda beyan edildiğini ve benim bunu fark etmediğimi öğrendim değişik yapamadığım için kaymakamliktan köyum Terörden dolayı boşaltıldı burs almak istiyorum diye dilekçe gönderdim dilekçeden halen cevap gelmedi derken burslar açıklandı ve bana tekrar kredi çıktı ne yapmam gerekiyor bilgilendirirmisiniz … :(

  • Merhaba Uğur,, bu durum hakkında lütfen tekrar gerekli belgeleri tamamlayarak tekrardan dilekçe gönder. Geçtiğimiz sene itiraz eden arkadaşlar 2 hafta içeresinde sonuç almıştı. Fakat birde şöyle durum var eğer daha önce kredi aldıysan burs alma durumun çok zor çünkü değişiklik yapılmıyor. Fakat sizin durum istisna olabilir. Hakkında hayırlısının olması dileği ile geçmiş olsun.

 69. Merhaba benim babamin uzerine ev sigorta vs şeyler yok ama bana kredi çikti yanlislik oldugunu dusunuyorum kredi alamam ne yapmam gerek dilekce yazmalıyım

  • Merhaba Seral, neden Kredi almaman gerektiğini açıklayan kısa ve öz bir dilekçe yolla. Durumunu tekrar incelemeye alacaktır. Hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

 70. Merhaba. Ben üniversitede okuyorum ve öğrenim kredisi alıyorum. Kardeşim bu yıl üniversiteye başladı. Başka bir şehirde okuyor ve babam çalışmıyor. Kardeşime de öğrenim kredisi çıktı. Bu duruma itiraz etsek düzelme şansı olur mu? Bu krediyi onaylamazsak ve cevabı geç gelirse hakkımızı kaybetmiş olur muyuz? Ya da kabul etsek eğer kabul edilirse bursa çevrilir mi? Cevabınız için şimdiden teşekkürler.

  • Merhaba Eslem, burs olma ihtimali yok değil fakat son güne kadar taahhütnameyi onaylamayın eğer sonuç çıkmazsa son gün onaylayın.Sonrasında işlemler olumlu olursa Kredi Ve Yurtlar Kurumu halledecektir. Hakkınızda hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

 71. Merhaba giris yiliniz ve kaybiniz olduğundan burs alamazsiniz diyor bunun uzerine dilekce yazip gondersem sizce ne olur ve gonderecegimiz adres örnek dilekce kagidindaki adresle aynimidir?

  • Merhaba Aşkın, evet örnek dilekçe ile aynı adrese yollaman gerekiyor yazıda da adresi bulabilirsin. Bunun dışında eğer yıl kaybın yoksa durumu düzeltirler. Hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

 72. Merhaba hocam ben sibel bugün sonuçlar açıklandı ve hiç beklediğim sonuç ortaya çıktı başvuru yapmadan önce babam çalışıyordu ama yeni işten çıktı iki gün oldu bu durumu düzeltebilir miyim ama krediyi kabul etmem gerekiyor dilekçe yazsam ne zaman dönerler tahattutname süresini kaçırmak istemiyorum

  • Merhaba Sibel, bu durum hakkında dilekçe ile itiraz et ve son güne kadar taahhütnameyi onaylama eğer sonuç ekranında her hangi bir değişiklik yoksa maalesef onay vermen gerekli.Hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

    • Merhaba Hasan, tam tarih veremesekte 27 Kasım son diye biliyoruz ayrıca bu sene onaylamazsan seneye tekrardan başvurma şansın var. Hakkında hayırlısını olması dileği ile kolay gelsin.

 73. Hocam ben ikinci sinif öğrencisiyim geçen yıl kredi çıkmıştı almadım bu yıl başvurdum tekrar karşı çıktı. Biz 6kardeşiz ve altimizda ogrenciyiz babam asgari ücretle calisiyo dilekćeye babamın maaş bodrosunun yanında başka bişe koymama gerek varmi?

 74. Hocam ben ikinci sinif öğrencisiyim geçen yıl kredi çıkmıştı almadım bu yıl başvurdum tekrar kredi çıktı. Biz 6kardeşiz ve altimizda ogrenciyiz babam asgari ücretle calisiyo dilekćeye babamın maaş bodrosunun yanında başka bişe koymama gerek varmi?

 75. Merhaba ben geçen yıl kredi/burs başvurusu yaptım ve kredi çıktı.Annemin sağlık probleminden dolayı bursa dönüştürmek için bana en yakın kyk merkezine gittim ve işlem yapılması için taahhütnameyi onaylamam gerektiğini söylediler ve onayladım kredi bursa dönüşmedi ve ben hiçbir şekilde kullanmadan hemen iptal ettim.Bu yıl tekrar yaptım ve tarafımızdan burs veya kredi aldığınız tespit edildiği için başvurunuz incelenmeye alınmadı sonucu geldi.Ben ne yapabilirim krediyi kullanmadım dilekçe yazsam bir faydası olur mu?

  • Merhaba Merve, Meslek Hocam olarak bu gibi durumlarda kesin konuşarak vebal almak istemiyoruz. Fakat bundan önce ki senelerde dilekçe yazan arkadaşlarımızın hemen hemen hepsi olumlu/olumsuz cevap aldı. Sende bir hata olduğunu düşünüyorsan detaylı bir açıklama ile ve elinde varsa belgeler ile dilekçeni yolla. İnşallah hakkında hayırlısı olur.

 76. Merhaba benim babam vefat etti..burs çıkmasını bekliyordum kredi çıktı.taahhütname onaylamadim.acaba itiraz etsem kredi bursa çevirirler mi?gerçekten çok fazla ihtiyacım var bu bursa

  • Merhaba Kadir, başınız sağ olsun öncelikle. Anne veya babası vefat eden öğrencilerin öncelik durumundan dolayı kesinlikle burs alması gerekiyor. Bu yüzden mutlaka itiraz ederek durumunu açıkla. Hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

 77. Ben 2015 Uludağ üni girişliyim isteğe bağlı hazırlık okudum ve bu sene deü ye merkezi sistemle yatay Geçiş Yaptım giriş yılı olarak 2015 yazıyo ve 1.sınıfım.bu sene kyk başvurusu Yaptım ve yıl kaybından dolayı bişey çıkmadı.bi çözümü var mı acaba cevaplarsanız memnun olurum

  • Merhaba Tolga, merkezi yatay yaptığına dair belgeleri dilekçeye ekleyerek Kredi Ve Yurtlar Kurumuna yolladığın zaman tekrardan durumun incelenecektir. Hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

 78. merhaba hocam benim sonucumda Okula giriş yılınız ve bulunduğunuz sınıf itibariyle yıl kaybınız olduğu tespit edildiğinden Burs/Kredi Yönetmeliği hükümleri gereğince müracaatınız işleme alınamamıştır yazıyor
  ben bu yıl merkezi puanla yatay geçiş yaparak bölüm değiştirdim 2. sınıf öğrencisi olarak yeni bölümümde devam ediyorum ve haliyle okula giriş yılım 2016 ve sene kaybım yok ancak benim eski bölümümde sene kaybım vardı yani ben hala eski bölümümden sorumlu muyum? sizce dilekçe yazmalı mıyım?

 79. Hyrlı günler.benim babam vefat etti ve ben burs başvurusunu babam vefat etmeden önceyaptım ve şimdi kredi çıktı bana.durum degişikliginden dolayı dilekçe versem bursa dönüşürmü?

 80. MErhaba hocam, 2016-2017 Öğretim dönemi yüksek öğrenim kredi ve yurtlar kurumu öncelikli burs başvurum ” Okula giriş yılınız ve bulunduğunuz sınıf itibariyle yıl kaybınız olduğu tespit edildiğinden Burs/Kredi Yönetmeliği hükümleri gereğince müracaatınız işleme alınamamıştır. gerekçesiyle KYK tarafından reddedilmiş. Fakat ben okula 2015 2016 yılları arasında girmiş olup 2016 yılının temmuz ayında yeterliliğimi vermiş bulunmaktayım. Şu an itibari ile belirtildiği gibi bir yıl kaybım söz konusu değildir. Söz konusu durumun muhtemelen başvuruda oluşan bir hata sonucunda gerçekleşmiş olabileceğini düşünüyorum. Öyle ki Üniversitemin Kredi ve Yurtlar Kurumundan yapmış olduğum başvuru hatasız. KYK’nın onu neden incelemeye almadığını da anlamıyorum. Yazılı olarak itiraz etmeyi düşünüyorum. Sizce bir sonuç alabilir miyim? Teşekkür ederim

 81. Merhaba benim babam asgari ücretle çalışıyor üzerine ev arsa hiçbirşey yok yurtta kalıyorum bu insan nasıl geçimini sağlayacak benim yurda ücret ödese aç kalacak ben hariç 2 çocuğu daha var . Bana nasıl burs çıkmaz daha aklım sırrım el vermiyor evi arabası olan polis çocuğuna çıkıyor bana çıkmıyor bunu kıskançlık olarak değerlendirmeyin sadece zoruma gidiyor ödemeli bursu ödeyebileceğimi zannetmiyorum bugün kargo şeklinde dilekçe ve eklerimi gönderdim bu gibi sebeplerden krediyi bursa çevrilen olmuş mudur acaba ? Bilelimde boşuna ümitlenmeyelim . Teşekkürler

  • Merhaba Mahmut, her yıl maalesef yüzlerce kişi bize aynı durumdan sitem ediyor ve işin kötü tarafı bunda fazlası ile haklı olmanız fakat maalesef bizde sosyal medya da veya sitemizde bunlara sitem etmekten başka bir şey yapamıyoruz. Soruna gelecek olursak acı gerçek böyle bir örnek daha gelmedi. Geçen sene birçok kişi itiraz etti bu durumdan fakat olumlu/olumsuz cevap aldığını kimse bildirmedi. Hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin. Ayrıca bize de durum cevaplanması halinde bildirirsen diğer arkadaşlara da yardımcı oluruz.

 82. Merhaba dün sonuçlar açıklandı hiç Beklemediğim sonuç çıktı öğrenim Kredisi çıktı üzerimize herhangi ev ya da araba hiçbir şey yok 6 sene önce babamı kaybettim bunlara rağmen öğrenim kredisi çıktı ki kyk nın önceliği de anne ve ya babasını kaybetmiş kişilere öncelik tanınıyodu dilekçe yazsam kesin bursa döner mi geri ödemeli yi almak istemiyoru

  • Merhaba, öncelik durumun olduğu için kesin çıkması gerekiyor. Duruma itiraz etmende fayda var. Başınız sağ olsun, hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

 83. Kyk sonucu açıklandı ve bana öğrenim kredisi çıktı hiç beklemiyordum çünkü üstümüze herhangi bir mal varlığı yok babam 6 sene önce kaybettim sadece ondan kalan emeklilik maaşı var annem çalışmıyor kardeşlerim okuyor dilekçe vereceğim ama ellerine geç ulaşmasından korkuyorum geç olursa elimdeki öğrenim kredisini de kaçırıcağım kesin bursa döner mi

  • Merhaba önceliğin olduğu için kesin dönmesi gerekiyor. Dilekçeyi yolladıktan sonra taahhütnameyi son güne kadar onaylama ardından eğer hala bir şey olmaz ise son gün onayla. Hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin. Ayrıca başınız sağ olsun.

  • Merhaba Ümit, senin gibi yüzlerce kişi yorumlarına cevap bekliyor ve bizimde yetişmemiz hayli zaman alıyor tahmin edersin ki çoğu kişi böyle gönüllü çalışmayı kabul etmiyor. Empati kurmadan sitem etmeyi huy edinmemen dileği ile kolay gelsin.

   • Ben yorumuma cevap beklemedim sayın hocam. Ben onaylanmamasına tepki gösterdim. Onaylandıktan sonra üç günde beklerim. Zaten beklemeye alışkın bir insanım. Ama tabi cevap vermek onaylanmak anlamına geliyorsa orasını bilmiyorum. Hocam benim kurduğum empatiyi bir kaç milyon insanımız daha kullansa dünya çok daha güzel bir yer olurdu. Bendeki empati kimsede yok o yüzden siz benim için endişelenmeyin. Empati kurmaktan kendisi mağdur olan bir insana en son söylenecek sözdü ama tanımıyorsunuz siz de beni o da normal yani… Size de kolay gelsin teşekkür ederim cevapladığınız için. Ne zaman isterseniz ben yardımcı olurum ki size. Evde tuzluk gibi oturuyorum. Buradaki yüzlerce insan gibi.

 84. merhaba,
  benim red sebebinde açıklama olarak daha önce eş değer seviye bir yüksek öğretim kurumundan mezun olmak yazıyor. ben tezli yüksek lisans öğrencisiyim ve ilk defa bir bölümde yüksek lisans yapıyorum. bunu dilekçe yolu ile bildireceğim fakat belge eklemek faydalı olur demişsiniz. ben herhangi bir bölümde yüksek lisans yapmadığımı nasıl belgeleyebilirim? Zaten e devlet de bile tüm mezuniyet belgelerimiz var devlete bak ben okumadım nasıl denir ki…

  • Merhaba Can, okuldan yakın zamanda mezun olduysan en azından mezuniyetini belgeleyen bir dilekçe yollaman da fayda var. Diğer dediğin durumda haklısın olmayan bir şeyi ispatlamak zor olacaktır o yüzden dediğimiz gibi sadece mezun olduğun tarihi belgele ardından da durumunu açıklayan bir dilekçe hazırla. Hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

 85. Merhaba Üniversite kontenjanından burs çıkmasına rağmen KYK sonuç sayfasında öğrenim kredisi yazıyor. KYK’yı aradım bizim de onaylamamız gerekiyordu dedi. Sonuçta okulum bana burs çıkmasını istemiş. Ben de itiraz dilekçesi yazmayı düşünüyorum sizce olumlu geri dönüş alabilir miyim?

 86. mrb benim babam 23 sene öne sehit oldusivil olduğu halde 6 sene önce sehit sayıdlı belgelerimi ankaradaki kyk kurumuna gönderdim fakat burs degil kredi cıktı itiriaz etsem 1 haftalık süreççte kredide elimden alınacak napmalıyım bilmiyorum

 87. Merhabalar. Yorumlarınizi okudum. Ben de mağdurum bu konuda. Ben 4 yıllık lisansim boyunca burs aldım. Sonra 1 yıl aradan sonra yüksek lisansi kazandım. Bu sürede maddi durumumuzda bir değişme olmadı. Ne evimiz ne de arabamiz var. Sadece yaz ayında( yani başvurudan çok önce) babamın arkadaşının rica üzerine babam 1 haftaligina 100.000 TL lik bir araba satısında bulundu. Yani hem aldı hem sattı ama 1 hafta sürdü. Ve bundan evvel babamın sigortası yoktu sadece 1 buçuk senedir var ve asgari ücret alıyor. 2 kardeşim de lisede okuyor. Üniversite okuyan 2 kardeşim mezun oldu. Bana öğrenim kredisi çıkmış. Ve ben gerçekten neden olduğunu anlamadım. KYK yi arıyorum çok yoğun sıra gelmiyor. İtiraz dilekçesi yollayacagim bu konuda hangi belgeleri sunmaliyim ve geri dönüşü ne olur fikriniz var mı ? Sonuç gelirse muhakkak buraya da yazacağım.

  • Merhaba Neslihan, maalesef senin gibi mağdur olan birçok kişi ile karşılaşıyoruz fakat ne diyeceğimizi bizde artık bilmez olduk.Maddi durumu çok iyi olan kişilere burs çıkarken ihtiyacı olanlara nasıl çıkmıyor anlamış değiliz. Durum hakkında düşüncem ise büyük ihtimal ile maalesef değişmeyecektir fakat inşallah yanılan benimdir. Güzel haberlerini bekliyoruz hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

 88. merhabalar,
  bana kredi çıktı yalnız bizim koylerimiz boşaltıldıgı için bize oncelik tanınması gerekiyordu . bunun için ne yapmalıyım krediyi burs’a dönüştürebilir miyim.

 89. Merhaba hocam ben ayşe. Ben burs başvurusu yaptım ama geri ödemeli çıktı. Bizim ailevi durumumuz yol , üstümüze ait herhangi bir şey yok , babam çalışmıyor. Biz çok kardeşliyiz birde.Az kişi de değiliz.Sizce Yazmalı mıyım ve yazsam çıkar mı?

  • Merhaba Ayşe, içinde ister istemez olur mu olmaz mı diye bir düşünce vardır bu yüzden yazıp sonuçları görmenin bir zararı olmayacaktır. Ayrıca bu durumda burs çıkmayan yüzlerce hatta binlerce kişi ile karşılaştık fakat maalesef bizde neye göre gerçek kriterleri olduğunu bilmiyoruz. Öyle kişilere burs çıkıyor ki gerçekten senin gibi kişiler için biz üzülüyoruz ama elden gelen yok. Hakkında inşallah hayırlısı olur, kolay gelsin.

 90. merhaba yüksek lisans öğrencisiyim kredi burs sonuçlarına itiraz edicem fakat öğrenci belgesi göndermem gerekiyormu, sadece dilekçe yazıp göndermem yeterlimidir birde taahütname yapmama gerek yok değilmi kredi için, sonrasında bir problem olurmu şimdiden teşekkürler…

  • Merhaba Seren, eğer kredi almayı kabul ediyorsan taahhütnameyi son güne kadar beklet eğer sonuç alamazsan kabul et fakat ben kredi almam diyorsanız onaylama. Ayrıca dilekçe yazıp yollaman da yeterli fakat ekte öğrenci belgenin de olması fena olmaz. :) Hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

 91. merhaba biz iki kardeşiz bi abim var ona kredi çıkmıştı bana da kredi çıktı ve babam da yıllar önce vefat etti üzerimize kayıtlı mal varlığı var ama işe yaramıyor itiraz etme hakkım var mıdır?

 92. Bizim aileden iki kişi unv okuyoz abime kredi çıktı banada kredi çıktı bana burs çıkması lazım degilmiydi bide bizim köye terör saldırısı olmuştu dilekce gondercem de ne zaman geri donerler

 93. Merhaba Hocam bana kredi çıktı ama maddi durumum iyi olmadiğı için dilekçe yazdim dilekçe 2 3 haftaya sonuçlanır diyorlar benim ayın 23 ünde sonucu onaylatıp kredi kartımı almam gerek diye mesaj geldi kredimi onaylattıktan sonra dilekçem eger kabul olursa bursa dönüşür mü yoksa krediyi onaylatmayıp dilekçe sonucunu mu beklemeliyim

  • Merhaba Serap, son güne kadar değişiklik olup olmayacağını bekle eğer olmazsa ve kredi almayı zaten düşünüyorsan al ve gerekli işlemler sonrasında yap. Hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

 94. Merhaba benim babam vefat etmişti 2 sene önce fakat bana kredi çıktı üzerimize arsa ve ahşao bir ev ama köyde olduğundan bir işe yaramıyor dilekçe yazdım gönderdim incelenme aşamasında şu an ne zaman belli olur acaba ? Bir de şimdi krediyi onaylamama gerek yok dimi itirazım kabul edilirse şayet tahattünameyi onaylayabilecek miyim ?

  • Merhaba Ramazan, iki hafta içeresinde dönüş yapılacaktır bu durumu burs/kredi sonuç ekranından kontrol edebilirsin. Ayrıca taahhütnameyi son güne kadar onaylama ardından eğer bir değişiklik olmaz ve krediyi almak istiyorsan onayla. Zaten herhangi bir değişiklik yapılacaksa taahhütnameyi onay vermene rağmen değişecektir. Hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

 95. Mrb bana bursta geri ödemeli kredi de çıkmadı sebebi de daha önce benzer bir yüksek öğretim kurumundan mezun olmammış fakat ben açık öğretim 2 yıllık mezunum ve devletten hiçbir şekilde burs yada kredi almadım. İtiraz dilekçesi yazdım acaba sorun düzeltilir mi geri dönüş yaparlar mı?

  • Merhaba Filiz, geri dönüş olmayacaktır fakat eğer bir sorun varsa mutlaka düzeltilir. Bunun içinde ara ara sonuç ekranını kontrol etmen gerekli.Hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

 96. Mrb hocam Bn iki yıl önce acikogretim okuyordum koy boşaltım belgem olduğu icinde burs başvurusunda bulundun ve çıktı tekrar iptal edildi hiçbir şekilde yararlanamadım bu sene örgün eğitime başladım burs başvurusun da bulundum ama daha önce burs başvurusu bulunduğundan dolayı başvurum onaylanmamis kyk ya dilekçe yazarsam dilekçem işleme alınır mı

  • Merhaba Gurbet, eğer bursu kabul edip ardından iptal ettiysen KYK kılavuzun da yer alan “daha önce burs alan biri tekrar alamaz” ibaresine göre alamaman normal fakat istisna bir durumun var mı net bir şey diyemiyoruz. En yararlı ve doğru bilgiye 444 19 61 nolu telefondan ulaşabilirsin. Hakkında hayırlıının olması dileği ile kolay gelsin.

 97. hocam merhaba bana kredi cıktı fakat 5 kardeşiz ve babam emekli itiraz için hangi belgeleri yollamalıyım ? itiraza bu hafta içinde dönerler mi ?

  • Merhaba, resmi dilekçeler iki hafta içinde cevaplanması gerekiyor fakat erken cevaplanma ihtimali var. İtiraz ederken maddi durumunu kanıtlayan bir belge yollaman gerekli. Hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

 98. hocam benim babam vefat etti ve bana kredi çıktı annem malülen emekli gelirimiz az itiraz dilekçesi yazacagim fakat bna neden burs çıkmadıgıyla ilgili bi fikrim yok sizce sadece babam olmadiği gerekçesini ileri sürsem yeterli olur mu ne yapmaliyim

  • Merhaba Güler, öncelikle başınız sağ olsun. Kredi ve Yurtlar Kurumu internet sitesinde babası veya annesi vefat edenlerin öncelik durumu olduğu yazıyor. Bu sebeple itiraz etmende babanın vefat etmesi yeterli olacaktır. Ayrıca internet sitesinde ki bilgilere ulaşmak için buraya tıklaya bilirsin. Hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

 99. Merhaba hocam burs talebinde bulunmuştum ama kredi çıktı hic bir mal varliğına sahip değiliz ki zaten yurtta çıktı bana ilk yılım ve benden küçük 6 ogrenci var sadece tatilde iki aylık bi sigortam var babamda bu tatil sezonunda üç boyunca askari ücretle calisiyor itirazda bulunsam bi yararı olur mu?

  • Merhaba Abdullah, bu durum hakkında olur veya olmaz dememiz yanlış olacaktır fakat içinde kalmasından ziyade itiraz etmeni tavsiye ederiz. Hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

 100. Merhaba benim babam 18 sene önce vefat etti.Kyk başvurumda öğretim kredisi çıktı.Kredi Almayı düşünmüyorum onun için taahhütnameyi onaylamadım.burs için itiraz edeceğim.bildiğimiz gibi taahhütname son gün 27 kasım acaba taahhütname tarihi bittiğinde itiraz edip onaylananlar taahhütnameyi nasıl onaylanacak nerden öğreneceğiz. bunlarla ilgili bilginiz var mı acaba ???

  • Merhaba, Kadir geçtiğimiz sene biz itiraz ederken taahhütnameyi onaylamadan itiraz ettik. Zaten taahhütname süresi bitmeden cevap almıştık. Sana da tavsiyemiz son güne kadar sonuç ekranını kontrol et eğer değişiklik yoksa kabul etme varsa zaten kabul edeceksindir. Bunun dışında süreç hakkında KYK sonuç ekranından seni bilgilendirir. Ayrıca resmi Kredi Ve Yurtlar Kurumu telefon numarası 444 19 61, buradan daha net bilgilere ulaşabilirsin. Kolay gelsin.

  • Merhaba Sevgi, yazılarımızda örnek dilekçeler bulunmakta bunun dışında maalesef kişilere özel dilekçe yazmak için vaktimiz yok. Fakat örnek dilekçeleri inceledikten sonra hazırladığın dilekçeyi mail olarak atarsan incelerek yorum yapabiliriz. Hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

 101. merhaba. benim başvurum daha önce eş değer seviyede bir yüksek öğretim kurumunda eğitim gördüğüm gerekçesiyle reddedilmiş. daha önce 2 yıllık bir bölüm okudum, şimdi 4 yıllık okuyorum. 2 yıllık okuduğum sene kredi başvurusunda da bulunmuştum, kredi çıkmıştı hatta ama ben almamıştım. şimdi 4 yıllık okuyorum dilekçe yazdım eşdeğer değiller, o okuldan mezun oldum falan dedim ama belge falan koymadım hiç.

  sormak istediğim şey şunlar;
  soru 1: dilekçe yazarken belge koymamam handikap yaratır mı ? gel gelelim nerede okuduğumu, ne okuduğumu, ne zaman mezun olduğu mu falan çok rahat bir şekilde e-devletten öğrenebilirler değil mi ?
  soru 2: daha önce hiç kredi veya burs almadığıma göre eşdeğer bir eğitim görmem daha sonradan burs kredi almama engel mi ?
  soru 3: daha önce yaptığım başvuruda kredi çıkmıştı, o zaman almamıştım krediyi. önceden başvuruda bulunup da almamam, daha sonra almama engel mi ?

  teşekkürler, iyi çalışmalar.

  • Merhaba Barış, sırası ile sorularını cevaplamak gerekirse;
   1-) Herhangi bir sorun olmayacaktır fakat belge koymak işlemleri daha da hızlandırırdı.
   2-) Bu bilgi konusunda net olmamakla gerek büyük ihtimal engel olmaması gerekiyor.
   3-) Bu herhangi bir sorun oluşturmaz.

   Hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

 102. Merhaba hocam biz uc kardeşiz ablam evli suan ama ona da ogrenim kredisi çıkmıştı şimdi bana da ayni şekilde öğrenim kredisi çıktı. Üzerimize ev var fakat aylık 900 tl ev kredisi ödememiz var. Ayrıca annem mecburen çalışmak zorunda babamda ayni şekilde. Yani ikisi de sigortalı. Itiraz edebilir miyim? Ve krediyi oynayladim bu durumda burs için geri dönüş yaparlar mi? Nasıl sistem ben anlamadım ihtiyacı olanlara çıkmıyor. Arkadaşımın babası müteahhit ona burs çıktı. Çok üzgünüm. Iyi gunler

  • Merhaba Gamze, birçok yorumda da belirttiğimiz gibi maalesef yıllardır yüzlerce kişi ile konuşma, görüşme şansımız oldu ve senin gibi ihtiyacı olan birçok kişiye burs çıkmazken dediğin gibi durumu iyi olan kişilere çıktığı olabiliyor. Bu konuda maalesef sitem etmekten ileri pek bir şey yapamıyoruz. Sorularına gelecek olursak bu durumda itiraz etme şansın var fakat çok olumlu bir sonuç beklememen gerekli aynı zamanda eğer değişiklik olursa taahhütnameyi onayladığın için sorun oluşturmaz. İnşallah hakkında hayırlısı olur kolay, gelsin.

 103. : Daha önceden eşdeğer seviyede bir yüksek öğretim kurumundan mezun olduğunuz tespit edildiğinden Burs/Kredi Yönetmeliği hükümleri gereğince müracaatınız işleme alınamamıştır. Böyle bir durum var. Bunun bir çözümü yokmu

 104. Öğrenim Kredisinden Yararlanamayacak olan öğrenciler

  • Bir yükseköğretim kurumundan mezun olan öğrenciler,(dikey geçiş ve master-doktora hariç)
  • Ek süre öğrenim gören (artık yıl) öğrenciler,
  • Sağlık sebebi dışında önlisans mezunlarından ara vermek suretiyle intibak programına başlayan öğrenciler,
  • Önlisanstan lisans öğrenimine geçmek için intibak eğitimi yapan öğrenciler, (intibak programı süresince)
  • Kredi isteğinde bulunduğu tarihte kayıtlı olduğu öğretim kurumunda bir öğretim yılından fazla başarısız olan öğrenciler,
  • Kurumdan daha önce burs ya da öğrenim kredisi almış olan öğrenciler,
  • Gerçeğe aykırı beyanda bulunan öğrenciler,
  • Yabancı uyruklu öğrenciler,
  • Kurum yurtlarından yurttan süresiz çıkarma cezası alan öğrenciler,
  • Kesin hükümle mahkum olan öğrenciler,
  • Öğrenim Kredisi Yönetmeliği hükümlerine göre kredi almaya yeterli bulunmayan öğrenciler

  Benim başvurum 1. şarttan dolayı reddedildi.

  http://bilgiedinme.gsb.gov.tr/Moduls/Basvuru.aspx?ynl=2 bu linkten dilekçe yazabilirsiniz. ben 1. maddeye itiraz ettim maddeyi gözden geçirin falan dedim ama bir sonuç olur mu bilmiyorum. eğer herkes kendi durumuyla ilgili itiraz ederse ve çok sayıda olursa bence gözden geçirirler. bir de buradan kasın itirazı derim. daha kolay ve bir şey kaybetmezsiniz.

  • Merhaba Barış, güzel yorumun için çok teşekkürler.Biz genel olarak somut bir kağıt ile yollamalarını öğrencilere öneriyoruz fakat bu yöntemle de itiraz etmende bir sakınca olduğunu düşünmüyoruz. İnşallah hakkında hayırlısı olur, kolay gelsin.

 105. Mrba bn koy bosaltim belgesi gondermeme ragmen kredi cikti. Onaylamadim daha bn itirz dilekcesi yazip yanina koy bosaltim belgesinide gondermelimiyim ki zaten gecen defa gondermistim gerek. Varmi ki gondermeme

 106. Merhaba hocam. 4 yıl önce annem vefat etti . lise sonda okuyan birde kardeşim var . büyük ihtimal burs çıkar derken kredi çıktı. Ben yazın İzmir de bir işte sigortalı çalışmıştım hala sigortam görünüyo. Sizin dilekçe örneğine göre her şeyi hazırladım ve bu gün Ankara ya gönderdim.Bu kredi sonucu bursa dönüşür mü? Ben taahhütname yi onayladım sıkıntı olur mu hocam. Bir de ptt de taahhütlü iadeli geç gider dediler aps ile gönderdik. Bir numara verdiler burdan takip edebilirsin ulaşıp ulaşmadığını dediler. Sıkıntı olmaz değil mi? Çok soru sordum hocam kusura bakmayın . TEŞEKKÜRLER.

  • Merhaba Volkan, herhangi bir sorun olmayacağını düşünüyoruz burs/kredi sonuç ekranından gelişmeleri takip edebilir ve 444 19 61 nolu telefondan Kredi Ve Yurtlar Kurumuna ulaşabilirsin. Kolay gelsin.

   • Hocam sizce ne zaman belli olur bu sonuç. Son taahhütname onaylama gününe kadar belli olmazsa taahhütname yi iptal edeyim mi? TEŞEKKÜRLER..

    • Merhaba Volkan, 2 hafta içeresinde dilekçe incelenmeye alınması gerekiyor. Bu süreçte belki süre biraz daha uzayabilir. Bunun yanında eğer kredi istemiyorsan iptal et fakat istiyorsan onaylı hali ile kalsın. Hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

 107. Merhaba, ben bu sene dgs ile geçiş yaptım ve 3. sınıftan devam ediyorum. Kredi/burs başvurusu yaptım yıl kaybından dolayı kredi/burs verilememiştir yazıyor sonuçta. ama benim herhangi bir yıl kaybım yok itiraz dilekçesi yolladım. Dilekçelere cevap ne zaman geliyor nasıl geliyor acaba? Geri dönüşler nasıl oluyor? Sizce bu durum dikkate alınıp düzeltilir mi? Yıl kaybım olmadığını kanıtlayacak belgeleri gönderdim. Teşekkürler.

  • Merhaba Fuat, öncelikle hayırlı olsun. Dilekçeler 2 hafta içeresinde sonuçlanıyor genel olarak fakat bu süre belki bu dönemde biraz daha uzayabilir. Bunun dışında dilekçen incelemeye alındıktan sonra güncellemeler burs/kredi sonuç ekranından gösterilir. Hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

 108. Kyk başvurumda öğretim kredi almaya hak kazandım.Öğrentim Kredisi almak istemiyorum.Babam vefat ettiği için burs bekliyordum öğretim kredisi çıktı bende dilekçe yazıp içine ölüm belgesi,öğrenci belgesi…vb koyarak Çankaya/Ankaraya yolladım.İtirazım sonuncunda hiç bir işlem uygulanmadığı gibi cevapda alamadım.Taahhütnameyi son günü pazar gününe kadar onaylamamız gerekiyormuş…Bu gün Cuma ve Cumartesi-Pazar tatil oldukları için bir değişim yapmayacaklarını düşünüyorum.Kısacası Böyle Adaletin…
  Not:Bilginiz için
  Terörle Mücadele Kanunu kapsamında köyleri boşaltılan öğrencilere sağlanmakta olan burs önceliği 29 Ekim 2016 Tarihinde Yayınlanan 676 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin YEDİNCİ BÖLÜMÜNDE, Çeşitli ve Son Hükümler Başlığı Altında yer Alan 89. MADDE ile yürürlükten kaldırılmıştır.

 109. hocam merhaba.
  lütfen görün.

  ben 2014-15 yılında kastamonuda felsefe okuyordum. yeni başlamıştım. ilk yılımdı zaten. ve burs/kredi başvurusu yapmıştım ve kredi çıkmıştı, alıyordum. ancak sene sonunda ben okulu bırakıp tekrar hazırlanmak istedim yeni bir bölüm ve üniversite okumak için. ve okul kaydımı sildirip memleketime döndüm.
  kredimde eylül ayında kesildi zaten.
  2015-16 yılında hazırlandım ygs lys ye , işte bu yıl yani 2015-16 senesinde tekrar bi okul kazandım kıbrısta okuyorum şuan.
  ben bana bursta değil kredi çıkmasını ümit ediyodum. başvurdum tedirgin bi şekilde bekledim. ancak şu yazı çıktı karşıma ” Kurumumuzdan Burs veya Öğrenim Kredisi aldığınız tespit edildiğinden Burs/Kredi Yönetmeliği hükümleri gereğince müracaatınız işleme alınamamıştır.”
  ama almam gerekti benim bu krediyi. çok ihtiyacım var çünkü..

  Lütfen ne yapmam konusunda yardım edin, hiç birşey bilmiyorum. dilekçe mi yazmalıyım ? yazarsam sonuc ne olabilir ? nreye yazmalıyım. detaylı bilgi verirseniz size çok minnettar olacağım.
  Saygılarımla.

  • Merhaba Deniz, aslında yönetmeliğe göre burs/kredi bir defa alanlar tekrar alamıyor. Bu konuda dilekçe yollasan da cevabın değişeceğini pek düşünmüyorum. Hakkında hayırlısının olması dileği ile ayrıca 444 19 61 nolu numara ile Kredi Ve Yurtlar Kurumuna ulaşarak merak ettiğin şeyleri sorabilirsin. Kolay gelsin.

   • hocam bana 27 kasımda cevap vermişsiniz. şimdi ben o tarihten beridir dilekçe yazcaktım. fakat aksiliklerden dolayı yaazamadım.
    ve yarın ya da pazartesi yazacağım, sizce bu gecikme sıkıntı olurmu kyk için benim için ?
    Yani misal çıkma ihtimali olsa bile bu gecikmeden ötürü çıkmaması olabilirmi ?

    ikinci sorumda şu saygı değer hocam ; dilekcemin ek kısmında neler olması gerekiyor ?

    Sorunumu 27 kasımda size anlatmıştım.

    Dönerseniz sevinirim

    • Merhaba, herhangi bir sıkıntı oluşturup oluşturmayacağı konusunda aslında net bir şey diyemeyiz fakat gerekli bilgiyi 444 19 61 nolu telefondan alabilirsin. Aynı şekilde ek dosya olayını da oraya sorabilirsin. Cevap alamadığın taktirde iletisim@meslekhocam.com adresinden mail atman yeterli :)

 110. Meraba.ben bu yil kyk bursuna başvurdum ve bana kredi cikmisti kredi çıktıktan sonrada babam veft etti.bu durumdan dolayı kredinin bursa dönüşmesi icin kyk müdürlüğüne dilekçe yolladim ve bana kredi taahutnamesini kabul ettikten sonra degerlendirelecegim söylendi.bursa donusmezsede krediyi iptal edersin dediler.cevremdekilerde krediyi iptal ettiğimde gelecek yıl tekrar başvuru yaptığımda değerlendirilmeye alinmiyacagimi söylüyorlar.boyle bisey varmıdır krediyi iptal ettikten sonra seneye tekrar burs başvurusu yapabilirmiyim?

 111. Merhabalar. Ben dönem kaybım olmadığına dair itiraz dilekcesi yazdim gonderdim.
  Donus nasil olur die merak ediyorum baya bir zaman gecti cunku online yapilan bir cok islem falan var…?

  • Merhaba Önder, genelde direkt olarak herhangi bir posta yollamıyorlar bunun yerine burs/kredi sonuç ekranını güncelleniyor. Ayrıca 444 19 61 nolu telefondan da Kredi Ve Yurtlar Kurumunu arayarak bilgi alabilirsin.

  • bende yıl kaybım olmadığına dair dilekçe yazdım bunu belge ile kanıtlamak gerekiyor öğrenci belgesi transkript gibi ve bir kaç gün içerisinde cevap verdiler sonucu düzelttiler

 112. Merhaba hocam size burs sonuçları açıklandığında yazmıştım dilekçe yaZıp yazmama konusunda sizde yazın demiştiniz hocam dilekçeyi yazdim yolladım bugün 10gün oldu merak ettiğim için bugün kyk yi aradım hocam önümde tam 60kişi vardı bekledim ama bekledigime degmedi en sinunda operatore baglandim adam benim başvuru formumu açtı bana doldurdugum bilgileri okudu bende evet bu bilgileri doldurdum dedim hocam adam bana resmen babamın maaşını çok yazmissin dedi eğer binlira yazsaymisim çıkarmış bende zaten incenmiyo mu dedim eğer ucuk derecede küçük mebla yazarsak inceniyormus hocam bu nasil istir hani diger kurumlardan dogrulaniyodu bide ben uc kardesiz yazmışım biz aslında beş kardeş okuyoruz hocam ben burdan sadece bizim yazdığımız bilgilere bağlı kalındığını anlıyorum bide bana yazdığın dilekçe reddolacak dedi tahhattutnameyu de onaylamamusisn dedi çok ihtiyacım varsa krediyi alacak isim ve emin olabilirmişimki burs ihtiyacı olan insanlara cikyormus ben de hiç te öyle olmadığını oda arkadasimin babasının üzerine binlerce dönüm arazi olduğunu ve iki kardeş olduklarını söyledim oda sadece kyk nin burs vermediğini diğer kurumlardan aliyo gibi bise dedi bend e ona ihtiyacı olan binlerce kışınin hakkının yendiğini söyleyip kapattim hocam sizce bu saatt ten sonra napmaliyim ?Bimere de yazmayı düşünü yorum sizce sonuç değişir mi?

  • Merhaba Fatma, öncelikle geçmiş olsun. Açıkçası burada Kredi Ve Yurtlar Kurumunun burs/kredi vermeye nasıl karar verdiğini açıklayabilecek herhangi bir kişinin dahi olmadığını düşünüyorum. Önümüze birbirinden farklı durumlar geliyor ve elimizden bir şey gelmiyor maalesef. Zengini burs aldığını görüp fakirin almadığını gördükçe bizimde içimiz parçalanıyor. Bu duruma gelecek olursak konuşan kişinin şuursuzluğuna veriyorum. Bimer’e yazmanın sonucu ise ne olur gerçekten bir fikrim yok. İnşallah hak ettiğin sonuca en hayırlı vakitte ulaşırsın. Kendine çok iyi bak ve kendini sakın fazla üzme :) Sen değerlisin.

 113. Bankada kart işlemleri için bu hafta son diyo ama ben kredinin bursa dönüşmesi için dilekçe yolladım ve şimdi kredi onaylı haliyle duruyor nasıl olacak ? Bu işlemler biterse bu hafta bi daha kart alamicak mıyım ?

 114. mrb bana ne burs ne kredi cıktı gerekçede daha önce aynı düzeyde yükseköğrenim mezunu olmam yalnız ben açıköğretim mezunuyum daha önce ne burs ne de kredi aldım itiraz dilekçesi gönderdim dönüş yapılmadı 2 hafta oldu dönüşü verdiğim numaraya mı yapacaklar ?

  • Merhaba Nefide, burs/kredi sonuç ekranını kontrol et değişiklik yok ise 444 19 61 nolu telefondan kredi ve yurtlar kurumuna ulaş ayrıca verdiğin numaraya değilde adresine dönüş yapılır genelde. Hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

 115. Merhaba, geçen yıl dgs ile yerleştim hiç yıl kaybım yok. Daha önce ne burs ne de kredi aldım.
  Bu sene başvruduğumda yıl kaybı olduğu gerekçesi ile işleme alınmadığım yazısı ile karşılaştım. Tam 1 ay önce dilekçe, öğrenci belgesi,transkript ile kykya gönderdim. haftalardır operatör ile görüşüyorum evet elimize ulaştı, herhangi bir işlem yapılıp yapılmadığını söyleyemiyoruz biz bilmiyoruz diye konuşmayı sonlandırıyorum. Sürekli e devletten kontrol ediyorum. Tahattütname işlemleri kapanmıştır yazısı ile karşılaşıyordum 1 aydır. Bugün baktığımda ise şu yazıyordu;
  YÜKSEK ÖĞRENİM KREDİ VE YURTLAR KURUMU’ NA GÖNDERMİŞ OLDUĞUNUZ BELGE VEYA DİLEKÇEYE İSTİNADEN, DURUMUNUZ DÜZELTİLEREK BUNDAN SONRAKİ TAHSİSTE YENİDEN DEĞERLENDİRİLECEKSİNİZ. DURUMUNUZU BELİRLİ ARALIKLARLA BU ALANDAN TAKİP EDİNİZ.

  Bu ne demek oluyor? Burs yada kredi çıkabilecek mi yani?
  Ve bu işlem ne kadar sürer biliyormusunuz? açıklarsanız sevinirim..iyi günler

  • Merhaba Elif, öncelikle hayırlı olsun.İtirazda bulunan kişilerin durumları belli aralıklarla tekrar gözden geçirilir. Bu yüzden seninde durumunu tekrardan inceleyerek dönüş yapacaklar eğer bir sorun yoksa tabi ki burs/kredi alabilirsin. Kolay gelsin.

 116. Babam vefat ettiği halde bana kredi geldi ben de bursa dönüşmesi için dilekçe yolladım öğrenci belgemi de yolladım fakat vefatına dair bi belge yollamak aklıma gelmedi. Acaba tekrar kontrol ederler mi yoksa bi sorun olur mu ?

 117. Merhaba, ben kuruma itiraz dilekçesi yollamıştım ve bana şimdi kredi çıktı.Taahütname onaylama süresi 18 aralığa kadar. Ben taahütnameti onayladım fakat kyk ziraat bankası sitesinden sorguladığımde adıma kredi/burs hesabının açılmadığı yazıyor. 18 aralıktan sonra mı hesap açılır? Ne yapmam gerekiyor? Hangi tarihte hangi şubeden kart alacağımı nasıl öğrenebilirim?
  İyi günler.

 118. Merhaba bu sene üniversiteye başladım bursluluk için başvuru yaptım ama öğrenim kredisi çıktı kabul etmek zorunda kaldım babam 2001 yılında vefat etti üzerinden yetim ayliğı alıyorum sigorta gözüküyor kredinin ilk miktarı yattı kullandım dilekce gondersem bursa dönüşme söz konusu Olabilir mi tesekkur ederim .

 119. Yarın dilekçeyi yollayalı 2 hafta olacak daha cevap yok. Sebebi ne olabilir acaba tekrar bi belgeyle kanıtlayıp mı yollasam dilekçeyi ?

 120. Dediğiniz gibi kyk yı aradım bana hem anne hemde baba kayıpsa burs verilir dediler. Ne alaka ama baba vefat etmişse yeterli olması gerekmiyor mu ?

 121. Merhaba. Ben bu sene üniversiteye başladım. Bende her öğrenci gibi kyk ya burs için başvurdum. Bana öğrenim kredisi çıktı maddi imkansızlıklardan dolayı almak zorundaydım ama kişi başıma düşen yıllık gelirimiz falan düşük yani ilerdede bunu ödemede sorunlar yaşayabilirim. Kyk’dan kredimin bursa çevrilmesini talep etmek için yapabileceğim bişey var mı? Durumumu anlatsam yazdığım dilekçe ciddi bi değerlendirmeye alınır mı? Lütfen bana fikir verin bu konuda.

  • Merhabalar Büşra, her dilekçeyi değerlendiriyorlar. Bu konuda bir şüphen olmasın fakat bursa döner mi dönmez mi net bir şey diyemeyiz fakat kaybedeceğin bir şey olmadığını göz önünde bulundurarak dilekçe yazman da fayda var diyebiliriz. Hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

 122. 3 hafta önce dilekçemi gönderdim ve ptt nin verilerine göre dilekçem 14 aralıkta kyk ya teslim edilmiş her gün internetten takip ettikten sonra en sonunda aradım ve dedikleri dilekçeniz gelmiş ancak onay süresi geçti değerlendirmedik bekleyin. Elimde belge var onay süresi bitmeden önce elinize ulaştırdım diyince de daha erken gönderseydin diyen bir KYK var karşımızda muhattap almamız gereken. Şimdi ne yapmam gerekiyor lütfen yardım edin kafayı yedirttiler artık

  • Merhaba Berk, maalesef KYK ile ilgili böyle bir sıkıntı mevcut. İlgisizlikleri fazlası ile arttı fakat sosyal medyada bunu yapamıyorlar çünkü herkes görüyor. O yüzden sosyal medyaya özellikle twitterda durumu belirten tweet at ayrıca BİMER ile şikayette de bulunabilirsin. Bunun dışında maalesef yapabileceğin çok bir şey yok :/ Hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

 123. merhaba. Ben suanda ikinci sınıf ögrencisiyim. abim 4 yıllık ablam 2 yıllık ünversiteden mezun. her ikiside ögrenim kredi aldı ve borcları suanda hala durmakta. Ben 3. ögreciyim 2 yıldr başvuru yapıyorum ögrenim kredisi cıktı. ayrıca bu yıl ünıversitelere yollanan formlardan da doldurdum kyk bursu icin bunun icin de itiraz dilekcesi yazdım 3 hafta oldu faka sonuc hala elime ulasamdı

  • Merhaba, sonuçlara geri dönüş için herhangi bir kağıt göndermiyorlar genellikle. Bunun yerine e-devlet üzerinden veya burs sonuç ekranında yada 444 19 61 nolu telefondan dilekçe durumunu kontrol edebilirsin. Kolay gelsin

 124. merhaba. ben bu ýıl ikinci sınıftayım. 2 yıllk ve 4 yıllık okuyan abim ve ablam ögrenim kredisi aldılar ve suanda hala borcları durmaktadır. iki yıldr basvuru yapmama ragmen ögrenim kredisi alyrm ayrıca ünv. kyk tarafndan gnderilen formlardan da doldurdum bunun icinde itiraz dilekcesi yazdm 3 hafta gecti hala bir cevap gelmedi

 125. merhaba hocam. Ben 3 hafta KYKya dilekçe göndermiştim. Abim 4 yıılık ablam isi 2 yıllık üniversiteden mezun. ikiside ögrenim kredisi almış olmakla beraber şuanda borçları hala durmakta.bu yıl 2.senem tekrar başvuru yaptım üniversitelere gönderilen formlardan da doldurmama rağmen ögrenim kredisi cıktı. buna itiraz ettim ancak hala bir cevap vermediler ne yapmam gerekiyor. aynı aileden 2 kişiye burs verilirken ben 3ncü ögrenci olmama ragmen hala burs vermiyorlar

  • Merhaba Reyhan yazdığın dilekçelere her zaman geri dönüşü posta ile yapmıyorlar bu durumda e-devlet ekranını, burs/kredi sonuç ekranını kontrol edebilirsin. Ayrıca detaylı bilgi için 444 19 61 nolu numaradan Kredi Ve Yurtlar Kurumuna ulaşabilirsin. Kolay gelsin.

 126. Merhaba hocam. Kardeşim Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi öğrencisidir. Bulunduğu şehir itibarıyla terör olayların yoğun yaşandığı bir yerde eğitimine devam ediyor. Kardeşim çarşıdayken kobani olaylarında yürüyüş yapan bir grubun içerisindeymiş gibi fotoğrafı çekilmiş. Terörle Mücadele Ekiplerimiz kardeşimin ifadesine başvurmuş sonra da bu durumu Valiliğe bildirmiştir. Valilik de bu konuyla ilgili KYK’yı haberdar etmiştir. Sonuç olarak kardeşimin bursu kesilmiştir. Neler yapabileceğimiz konusunda bizi bilgilendirirseniz seviniriz. İlginiz için teşekkürler.

  • Merhabalar, öncelikle geçmiş olsun.Bu durum ile ilgili emniyetten temiz olduğuna dair belge alarak dilekçe ile Kredi Ve Yurtlar Kurumuna yollamanız yeterli olacaktır. Fakat o olaylardan temiz olduğunu mutlaka resmi olarak kanıtlamanız gerekli. Kolay gelsin.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapmadan önce diğer yorumları inceleyin.
Please enter your name here