Felsefe Öğrencisi Gökçe Yaşar Röportajı

0
1554

1-) Merhabalar, Felsefe bölümü ile ilgili sorulara geçmeden önce okuyucularımıza biraz kendinizden bahsedebilir misiniz?

Merhabalar, ben Gökçe YAŞAR, Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi Felsefe Bölümü son sınıf öğrencisiyim aynı zamanda Anadolu Üniversitesinde Sosyal Hizmetler Bölümünü de okuyorum.Kitap okumaya aşık bir insanım.

2-) Necmettin Erbakan üniversitesi Felsefe bölümünün akademik eğitimi hakkında bize biraz bilgi verebilir misiniz?

Üniversitenin Felsefe bölümünün akademik kadrosu gerçekten çok kaliteli,kısaca bahsedecek olursam; Bölüm Başkanımız Prof.Dr. Bilal KUŞPINAR (lisans: Selçuk Üniversitesi Yüksek Lisans:Felsefe ve Bilim Tarihi,Mantık,Doktora;Selçuk Üniversitesi Felsefe İslam Felsefesi Doktora; Mcgıll Universitesi )gibi harika bir eğitim geçmişi vardır.Konya’da iyi bir felsefe eğitimi verebilmek ve Türkiye’deki felsefeye olan ön yargıyı kırmak ve gereken değeri verilmesi için çaba harcayan çok değerli bir hocadır.Ayrıca hala birçok ülkede Mevlana başta olmak üzere Türk Düşünürlerini konferanslarla anlatan nadide hocalardandır.Gene Türkiye’de yalnızca zihin felsefesi dersini verebilecek olan Yrd.Doç.Dr. Murat ARICI ve Doç.Dr. Hasan Hüseyin BİRCAN’da çok kıymetlidir.Uzun uzun anlatmayı çok isterdim ama sıkmak istemiyorum.

3-) Felsefe bölümünü tercih etmenizin özel bir sebebi var mıydı? Ayrıca verdiğiniz bu karardan hiç pişmanlık duyduğunuz oldu mu?

Olaylara farklı açılardan bakabilmeyi sağlayabilecek bir bölüm gerçekten.Gelecek kaygısı maddi sorunlar birçok felsefeye ilgi duyan kişiyi bir şekilde engelliyor,engelleniyor ailesi,çevresi ya da toplumsal statüsünün yüksek olması gibi etkenlerle ilgi duyduğu felsefeyi geri plana atıyor,ben bu durumun ülkemiz için büyük kayıp olduğunu düşünüyorum mesela Büyük İskender harika bir yöneticiydi ama o aynı zamanda Aristo’nun öğrencisiydi,bir düşünürdü,bu tesadüf mü sizce? Hala çoğu yöneticinin örnek aldığı Büyük İskender’in felsefeye olan ilgisi birçok alanda olduğu gibi yönetici kişiliğini de etkilemiştir,daha farklı açılardan olaylara bakabilme yeteneği kazandırmıştır.Bu yüzden felsefeyi tercih etmemin tek özel sebebi yok özel sebepleri,gerekçeli argümanları var.Ayrıca kararımdan pişmanlık duymadım çünkü ben bu bölümü artısıyla,eksisiyle araştırarak yazdım yani üniversite okumama korkusuyla “ne olursa yazarım” anlayışında olmadım, eğer yanlış tercih yaptığını düşünen arkadaşlarım varsa pişmanlığın arkasına sığınmasınlar.Çünkü ; her şey için seçimimiz vardır ve hiçbir şey için geç değildir.Belki de gereken sadece biraz cesarettir.

gökce-yasar-felsefe-roportajı

4-) Herkesin okul sonrası için planları vardır. Sizde son sınıf öğrencisi olarak gelecek için ne gibi planlar yapıyorsunuz?

Herkesin A,B,C,D….planları olmalı tek bir şeye bağlanan insanlar o istedikleri şey olmayınca ,çöküşleri kaçınılmaz oluyor.Bunun en büyük örneklerini de üniversiteye hazırlanan gençlerde gözlemleyebilirsiniz,sadece bir üniversite,sadece bir bölüm planı yapınca ve bu olmayınca sonuç koca bir boşluk ve mutsuzluk oluyor.Benimde birçok planım var mesela;Felsefe alanında kendi bölüm hocalarımdan yüksek lisans ve doktora yapıp Akademisyen olmayı ,hocalarım gibi sevilen,aranılan hocalardan olmak hayalim.Bu olmazsa formasyon hakkımız var bilindiği üzere Felsefe Grubu Öğretmeni olabilirim veya bir basın organında bildiklerimi insanlarla paylaşmak,yazılar yazmak harika olurdu vs vs… Bu listeyi uzatabilirim.

5-) Son sınıf öğrencisi olarak üniversitelerde verilen Felsefe eğitiminde bir şeyleri değiştirme şansınız olsa bunlar neler olurdu?

Eğitimin “ezberci anlayışı” insanları kısıtlıyor.Her alanda olduğu gibi felsefede de bu geçerli,bunu değiştirmeyi isterdim.

6-) Genel olarak Felsefe bölümü mezunlarının öğretmen olacağı düşünülüyor. Peki Felsefe bölümünün çalışma alanı sadece öğretmenlikle mi kısıtlı yoksa çok daha geniş bir çalışma alanına mı sahip? 

İş kaygısı ve sadece bir meslek edinmek isteyen, felsefe ile yakından ilgisi olmayanların zorlanacağı ve sonrasında hayal kırıklığına uğrayacağı bir bölümdür; zira üniversitenin entelektüel becerileri geliştirme ve entelektüel kapasiteyi arttırmaya yönelik bir eğitim verdiğinin göz ardı edilmesi ya da bu amacın ıskalanması; yalnızca meslek eğitim kursu mantığı ile mesleki kaygılara düşülmesi neticesinde ne yazık ki yalnızca ilgilendiğimiz iş bulunur mu sorusunun yanıtı oluyor. En çok insanları felsefe bölümü seçmekten alıkoyan şey bu ne yazık ki peki üniversite okuyup da iş garantisiyle mezun olan kaç kişi vardır? Tıp, hukuk, mühendislik vs okuyan ama felsefe okumayı çok isteyen.Burada çok farklı etkenler felsefeyi seçmelerini engellemiş fakat en büyük etkenin maddi beklentiler, çalışma alanlarının kısıtlı olmasından kaynaklandığı aşikar.Şimdi bir bakalım gerçekten korkulduğu kadar kısıtlı mı?
Öncelikle bilindiği üzere formasyon hakkımız var. Felsefe Grubu Öğretmeni(sosyoloji, psikolojiyi de kapsayan) olabiliyoruz.Kendi bölümümüzden hariç başka bölümlerde de yüksek lisans yapıp Akademisyen olabiliyoruz.
Dershanelerde (ya da şimdiki adıyla özel okullarda) danışmanlık yapabiliyoruz.Milli Eğitim Bakanlığı  Kültür Bakanlığı  olmak üzere bakanlıkların eğitim ve kültür ile ilgili birimlerinde  TRT’de, üniversitelerde  kamu kuruluşları ile özel kuruluşların eğitim  kültür  insan ilişkileri  planlama ve değerlendirmeyle ilgili birimlerinde değişik kadro unvanları ile çalışma imkanı bulabiliyoruz.Tabi bide yazmayı seven insanlar için gazete, dergi gibi yerlerde yazar olabiliyoruz.Bu aralar biraz muallak olsa da aile danışmanlığı hakkı getirilmesi içinde uğraşıyoruz.Eh pekte az denilemez değil mi?

gökce-yasar-roportajı

7-) Hemen hemen her öğrencinin okul döneminde zorlandığı belli başlı dersler olmuştur. Peki sizin şuana kadar en çok zorlandığınız dersler hangisi ?

Tabi ki benim de zorlandığım dersler oldu ama bana işkence gibi gelen ders mantıktı. O dersi iki sene boyunca aldım.Baktım kaçışı yok mezun olamayacağım, bende anlamak için baya uğraş verdim,uğraşlarım sonucu zafer benim oldu. Şuan 1. Ve 2. Sınıftan yanıma mantık dersini anlamak için gelen arkadaşlarım bile var.

8 -) Geçmişe dönme şansınız olsa yine Felsefe bölümü tercih eder miydiniz ? Neden?

Evet tercih ederdim.Bana kattığı çok şeyler olduğunu düşünüyorum.Her şeyden önce olaylara farklı bakış açılarıyla bakmak, gözlemlemek gerçekten farklı bir tecrübe bunu nasıl anlatabilirim bilmiyorum.Sanırım bu felsefenin büyüsüyle alakalı.

9-) Konya’da öğrenim görüyorsunuz. Peki sizce Konya öğrenciler için uygun bir şehir mi?

Bence çok uygun hem ekonomik (ulaşım, yurt, ev vs.) açıdan hemde öğrencilere sunduğu fırsatlar yönünden, ücretsiz birçok kurs imkanı da var ayrıca.Tabi ki burada öğrencilerin o şehirden ne beklediğiyle de alakalı biraz bu yüzden sadece üniversiteyi değil şehirde iyice araştırılmalı.

10-) Necmettin Erbakan üniversitesinde okuyorsunuz. Sizce Necmettin Erbakan üniversitesi gerek öğrencilere sunduğu sosyal imkanlar gerekse eğitim konusunda beklentileri karşılayabilecek düzeyde bir üniversite mi?

Üniversitem yeni kuruldu bu yüzden sosyal açıdan eksikleri olduğunu söylemeliyim.Mesela benim gibi dans, müzik vs beklentileri olanlar bu kulüpler yok , yani aktif değiller çünkü kampüs yeni kuruldu kulüplere gereken önem verilemedi bu yüzden hayal kırıklığı yaşayabilirler.Öte yandan eğitim konusunda kesinlikle çoğu üniversiteden kaliteli olduğunu gönül rahatlığıyla söyleyebilirim.Eğitim kadrosunu araştıranlar ne demek istediğimi daha iyi anlayacaktır,özenle seçilmiş akademik kadrosu bulunuyor.

11-) Verdiğiniz cevaplar için teşekkürler… Son olarak okuyucularımıza bir şeyler söylemek ister misiniz?

Ben teşekkür ederim.Umarım verdiğim cevaplarla birazda olsa felsefeye ilgisi olanlar için aydınlatıcı, yol gösterici yanıtlar olmuştur.Tercihlerinden her zaman mutlu olmaları diliyorum.

Felsefe Bölümü Taban Puanlarını Görmek İçin Tıklayın

CEVAP VER

Lütfen yorum yapmadan önce diğer yorumları inceleyin.
Please enter your name here