PDR Bölümü Mezunu Sema Mutlu Röportajı

0
5203

1-) Merhaba öncelikle röportaj teklifimiz kabul ettiğiniz için teşekkürler. PDR bölümü ile ilgili sorulara geçmeden önce bize biraz kendinizden bahsedebilir misiniz?

Konuşmayı ve neyse ki aynı zamanda dinlemeyi de çok seven ama sıradan bir insanım.

2-) PDR bölümü hakkında birçok kişi kulaktan dolma bilgilere sahip. Bu yüzden okuyucularımıza PDR bölümünden bahsedebilir misiniz?

Öncelikle eğitim fakültesindeki en havalı ve bir o kadar da fakülteden en kopuk bölüm, eğitim fakültesinde olmanın etkisiyle bol bol öğretmen arkadaşlar demek PDR, aynı zamanda bir okulun en az çalışan ve en çok kazanan hocası olma yolunda emin adımlarla yürümek demek, e biraz da danışmanlık demek, insanlarla ilgilenmek demek, herkesin size “yaa ben sevgilimde ayrıldım, yaaa ben çok mutsuzum” ve benzeri cümlelerle gelip sizden bunları olağanüstülükle çözmenizi beklemesi demek.

3-) PDR ile ve psikoloji bölümleri sık sık kıyaslanıyor. Bize biraz bu bölümlerin ortak ve farklı yönlerinden bahsedebilir misiniz?

PDR ve Psikoloji bölümlerinin en önemli farkı PDR’nin eğitimde ve psikolojinin fen edebiyat fakültelerinde olması.Onun dışında sadece 2’şer dersleri farklı. Eğitim fakültesinde eğitim gören PDR öğrencileri ek olarak eğitim fakültesi ortak derslerinin alırlar ve psikolojik danışmanlık uygulaması alırlar, psikoloji öğrencileri uygulamadan ziyade ek olarak klinik psikoloji ve teorikte psikoloji bilimini daha ayrıntılı işlerler.

4-) Bu bölümü tercih etmenizin özel bir sebebi var mıydı?

Sadece insanlarla konuşmayı seviyordum ve kendime diğer hiçbir mesleği yakıştıramıyordum. Ama bence en önemli şey gerçekten konuşmayı, paylaşmayı ve en önemlisi yardımlaşmayı sevmek bu mesleği seçmek için.

5-) Tercih döneminde PDR bölümünün yanında hangi bölümleri okumaya düşündünüz? Neden?

Sadece psikoloji okumayı düşündüm, zaten kafamda tercih ettiğim alanın psikoloji olduğu açık ve netti ikisinden başka hiçbir bölüm düşünemezdim.

6-) Genel olarak PDR mezunlarını okullarda rehber hocası olarak görev aldığı düşünülüyor. Fakat çalışma alanları çok daha geniş. Bize çalışma alanlarınızdan bahsedebilir misiniz?

Evet sorudaki gibi bayağı geniş gerçekten. :) Öncelikle kpss puanıyla ve ayrıca başvuru yaparak; aile ve sosyal politikalar bakanlığına bağlı BSRM, rehabilitasyon merkezleri, çocuk evleri ve diğer kurumlarda çalışabiliyoruz, Meb’a bağlı rehberlik araştırma merkezlerinde danışman olarak çalışabiliyoruz.Çocuk ve aile mahkemelerinde psikolojik danışman ve bilir kişi olarak, cezaevlerinde psikolojik danışman olarak, özel danışma ve rehabilitasyon merkezlerinde psikolojik danışman olarak şirketlerin insan kaynakları bölümlerinde ayrıca aile ve sosyal politikalar bakanlığına müfettiş olarak atanan bir arkadaşım vardı yani direk bakanlıkta müfettiş olarak da çalışabiliyoruz.Ayrıca özel eğitim kurumlarında da rehber öğretmen olarak çalışabiliyoruz özel okulların da artışını baz alırsak iyi bir iş sahası.Aile danışma merkezlerinde ve artık aile danışmanlığı eğitimi alarak devlette aile danışmanı olarak da atanabiliyoruz. Gençlik ve Spor Bakanlığına atanabiliyoruz ve tabi ki üniversitede kalabilir öğretim üyesi olabiliriz.Ve bence en güzeli de gerekli altyapı ve eğitimimizi alarak kendi danışma merkezimizi açma yetkimiz var.
Röportajın devamını okumak için lütfen bir sonraki sayfaya geçiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapmadan önce diğer yorumları inceleyin.
Please enter your name here