12 Yıllık Doktor Metin Aksu Röportajı

2
6038

1­-) Merhaba, Tıp Fakültesi ile ilgili sorulara geçmeden önce bilmeyenler için bize biraz kendinizden ve kariyerinizden bahseder misiniz?

İsmim Metin AKSU. 38 Yaşındayım. 12,5 yıldır doktorluk yapıyorum. Pratisyen hekimim.

2­-) Günümüzde tıp bölümü hakkında hemen hemen herkesin bir fikri var. Fakat yinede işin doğrusunu uzmanından yani sizden öğrenelim. Tıp bölümünde öğrenciler ne öğrenir, neler yapar?

Üniversite sınavında tıp fakültesi kazanıldıktan sonra 6 sene Tıp okunur. 6 sene sonunda pratisyen hekim olarak mezun olunur. Tıp öğrencisinin bu 6 sene içinde temel tıp bilgisi öğretimi (anatomi, fizyoloji vs.) sonrasında bütün uzmanlık dallarında kısa süreli stajlar yaptırılır ve tüm uzmanlık dallarında temel düzeyde bilgi sahibi olması sağlanır.6 sene sonunda mezun olan tıp doktoru, antibiyotik, soğuk algınlığı ilaçları, ağrıkesiciler vs. ile kısa sürede düzelebilecek hastalıkları tedavi edebilme yetkinliğindedir. Bunlar haricinde şeker, tansiyon, kalp gibi kronik hastalıkların idame tedavilerini sürdürebilme yeteneği kazanır. Çoğu basit psikiyatrik (depresyon, anksiyete) hastayı da kolayca tedavi edebilir. Bunun dışında uzun süreli tedavi gerektiren veya cerrahi işleme ihtiyaç duyulabilecek veya bir şekilde uzman doktora sevk edilmesi gerekeceğini bilecek seviye de tıp bilgisine sahip olur. Yani hastaya tanı koyamıyorsa veya kendisi tedavi edemiyorsa hangi uzmanlık dalına sevk edeceğini bilir. Ayrıca acil servislerde acil durumlara(kalp krizi, trafik kazası, intihar, zehirlenme vs.) müdahale edebilecek yeteneği kazanır. Ancak 6 sene sonunda mezun olan tıp doktoru uzman doktor değildir. Uzmanlık için TUS (tıpta uzmanlık sınavı) dediğimiz sınava girer. Bu sınav dünyanın en zor sınavlarından biridir. Çünkü tüm tıp dallarından uzmanlık gerektiren sorular sorulur.6 senelik tıp eğitiminde öğretilen her şey sorulur.

3­-) Herkes başarılı çocuklarının tıp okumasını ister. Sizin tıp bölümünü seçmeniz böyle bir dayatma sonucu mu yoksa kendini isteğiniz ile mi oldu? Ve bu güne kadar doktor olduğunuza hiç pişmanlık duydunuz mu?

Ailemin isteği ile oldu diyebilirim. Daha çok mühendislik dallarından birini istiyordum. Ama Tıp kazandıktan sonra doktorluğu sevdim. Gelir açısından sıkıntı olmaması, atanma derdinin olmaması, toplumda saygın bir yerinizin olması gibi şeyler mesleğimi sevmemi sağladı.

 

metin- aksu-röportajı

4-­) Teknoloji sürekli ilerliyor ve tıp alanında da kendini gösteriyor. Teknolojinin ilerlemesinin tıp alanına etkileri hakkında neler düşünüyorsunuz?

Teknoloji ve tıp birbirinden ayrılamaz iki parçadır. Modern tanı cihazlarının gelişmesi, sürekli yeni ilaçların geliştirilmesi mutlaka olması gereken şeylerdir. Bir MR cihazının olmadığını düşünün. Hastanın beyninde ne olduğunu anlamak için kesip açmanız gerekirdi. Beli ağrıyan herkesi (belki basit bir kas ağrısı olabilecekken) bel fıtığı ameliyatı yapmanız gerekirdi. MR ve diğer birçok tanı cihazı eskiden olmayan şeylerdi. Teknolojinin gelişmesi ile tıp alanına girdiler. İyi ki de girdiler.

5­-) Yaklaşık 12,5 yıldır doktor olarak görev yapıyorsunuz. Belki bu duygu tarif edilemez fakat yinede elinizden geldiğince bize doktor olmanın kazandırdıklarını, kaybettirdiklerini açıklar mısınız?

Bu mesleğin en güzel tarafı hastalığını tedavi ettiğinizde insanların gözlerindeki o şükran duygusunu görmek. Bir insanı sıkıntısından kurtarmış olmak. Allah razı olsun sözünü duymak.Kaybettirdiği ise, gençliğim kütüphane de ders çalışıyor olmanız. Gençliğinizin en güzel yıllarını yaşayamıyor olmanız. Ders çalışırken alınan kilolar vs.

6-­) Doktor olacak kişide mutlaka bulunması gerek dediğiniz özellikler var mı? Varsa bu özellikler nelerdir?

Sabır, sabır, sabır. Doktora ve sağlık çalışanlarına şiddetin arttığı bu günlerde, size hakaretler yağdıran veya sizinle kavga eden hastadan sonra ki hastaya da, sanki hiçbir şey olmamış gibi güler yüz gösterebilecek sabra ve iradeye sahip olabilmek.

7­-) Tıp bölümünde bir şeyler değiştirme şansınız olsa bunlar neler olurdu?

Türkçe ve İnkılap tarihi gibi tıp eğitiminde yeri olmayan ve bir amaca hizmet etmeyen dersleri kaldırırdım. Tıp eğitimini 7­-8 seneye çıkarıp 4 sınıftan sonra uzmanlık dalı seçilmesini ve eğitimin kalan kısmını o uzmanlık dalında tamamlanmasını sağlardım.

Röportajın devamını okumak için lütfen bir sonraki sayfaya geçiniz.

2 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorum yapmadan önce diğer yorumları inceleyin.
Please enter your name here