Moleküler Biyoloji Ve Genetik Öğrencisi Büşra Karataş Röportajı

3
7756

1-) Merhabalar, Moleküler Biyoloji Ve Genetik bölümü ile ilgili sorulara geçmeden önce tanımayanlar için bize biraz kendinizden bahsedebilir misiniz?

Öncelikle merhabalar ! Ben Büşra Karataş. Uludağ Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik 2. sınıf öğrencisiyim.

2-) Moleküler biyoloji ve genetik bölümü hakkında birçok kişinin fikrinin olmadığını düşünüyorum. Bu yüzden bize biraz bölümünüzden bahsedebilir misiniz?

Biyoloji yaşayan organizmanın yapılarını, işlevlerini ve aralarındaki ilişkileri inceleyen bilim dalıdır.Moleküllere indirgendiği zaman moleküler biyoloji ortaya çıkmaktadır. Matematik, fizik, kimya, biyoloji, laboratuvar, biyolojinin prensipleri, laboratuvar teknikleri ve bilimsel metotlar gibi konularda eğitim verirler.

3-) Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümü ile Biyoloji bölümü arasında ki benzerliklerden ve farklılıklardan bahsedebilir misiniz?

Biyoloji ile tüm canlılık ve doğa hakkında çok özel bir yaşam görüşü edinebilirsiniz, diğer bilim dallarıyla işbirliği yaparak insanların bin yıllardır cevap aradığı sorulara bilimsel yaklaşımlarda bulunabilirsiniz ve daha da güzeli, istediğiniz herhangi bir canlının veya canlı grubunun, şu anda yaşıyor olsun veya yok olmuş olsun, herhangi bir özelliğini veya genel olarak tüm o canlı grubunu araştırabilirsiniz ki bu da sonsuz bir çalışma alanı demektir.

Moleküler Biyoloji ve Genetik’in Biyoloji’den kopmasının sebebi, alanının son derece genişlemesiyle beraber, başlı başına bir disiplin olabilecek kadar gelişmesidir. Genel olarak Moleküler Biyoloji ve Genetiği, Biyoloji dallarının bir kısmına moleküler düzeyde (o alanlarda söz konusu olan olayların biyokimyasal olarak incelenmesi) ve özellikle de genetik açıdan (genlerin etkileşimleri ve genlerin özellikler üzerindeki etkileri) bakmayı hedef alan bilim dalıdır. Türkiye’de henüz yeni açılan bölümlerden biri olan Moleküler Biyoloji ve Genetik geleceğin bölümleri arasında gösterilmektedir.

4-) Bu bölümü tercih etmenizin özel bir sebebi var mıydı ve bu kararınızdan hiç şuana kadar pişman oldunuz mu?

Bu bölümü tercih etme sebeplerimden en önemlisi saygıdeğer hocam Hürcan Tik’in düzenlemiş olduğu bir üniversite gezisiydi. Üniversite sınavına hazırlanırken Uludağ Üniversite’sine yapmış olduğumuz bir gezi ile bendeki genetikçi ruhunun doğmasıydı. :) Kararımdan pişman olmadım.Çünkü derslerimiz ve hocalarımız çok iyiler. Bir de bu bölümü seçenler meraklı, araştırmacı ruha sahip kişiler. Bu yüzden zevkle okunan bir bölüm. :)

Tavsiye Röportaj : Biyoloji Bölümü Mezunu Hürcan Tik Röportajı

5-) Herkesin zorlandığı belli başlı dersler vardır. Sizin için bu zamana kadar en zor ders hangisi oldu?

Henüz 2. Sınıfa geçtiğim için zorlandığım dersler olmadı. Açıklamak gerekirse Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü Uludağ Üniversitesinde Fen Edebiyat Fakülte’sine bağlı olduğundan ilk seneniz lise müfredatı ( Genel Fizik,Genel Kimya,Genel Biyoloji ve bu derslerin laboratuvarı, Genel Matematik) ile geçer. Sadece bu dersleri daha ayrıntılı ve doğru şekliyle işlersiniz.Laboratuvarların olması dersleri daha da zevkli hale getirir. :)

molekuler-biyoloji

6-) Hemen hemen herkes okuyacağı bölümün iş imkanlarını ve çalışma alanlarını merak ediyor. Bize biraz bölümünüzün çalışma alanlarından ve iş bulma imkanlarından bahsedebilir misiniz?

TÜBİTAK gibi resmi kurumlarda ve ilaç endüstrisinde araştırmacı, çeşitli sağlık kuruluşlarının laboratuvarlarında yönetici olarak görev alabilirler. Bu bölümün esas amacı, uluslararası düzeyde bilim adamı yetiştirmek olup öğrencilerini bu amacı gerçekleştirecek bireyler olarak yetiştirmeye çalışmaktadır. Moleküler Biyoloji ve Genetik lisans programını mezunları tarım, eczacılık ve gıda sektörü gibi alanlarda faaliyet gösteren özel sektöre ait kurumların Ar-Ge, kalite kontrol veya analiz laboratuvar birimlerinde uzman moleküler biyolog olarak istihdam edilebilmektedirler.Gerekli koşulları sağlayan mezunlar (KPSS gibi) bazı kamu kuruluşlarında da çalışabilmektedirler. Pedagojik formasyon sertifika programını başarıyla tamamlayan bölüm mezunları gerekli şartları sağladıkları takdirde sağlık alan öğretmeni olma hakkını kazanırlar.Ayrıca, kendi alanlarında akademisyen olabilmek için yurt içi ve yurt dışındaki üniversitelerde lisansüstü eğitim öğretim programlarına devam edebilmektedirler.

7-) Okuduğunuz bölümde bir şeyler değiştirme şansınız olsa bunlar neler olurdu?

Okuduğum bölümde değiştirmek istediğim tek şey üniversitenin ilk yılında okutulan zorunlu dersler yerine laboratuvar derslerinin arttırılması olurdu.

Röportajın devamını okumak için lütfen bir sonraki sayfaya geçiniz.

3 Yorum

  1. merhabalar.. ben bilim alanında bir meslek tercih etmek istiyorum ve ilk önceliğim genetik. Bunun yanında astronomi ve uzay bilimleri olsa da Türkiye de iş imkanlarının kısıtlı oldugunu biliyoruz. Doğa bilimciliği de listemde idi fakat sadece özel üniversitelerde olması maalesef seçmeme engel. Genetiğe gelince; gelişmekte ve sürekli bilgi değişikliği geçirmekte olan bir bölüm, bu da çok hoşuma gidiyor :) röportaj için ayrıca teşekkür ederim. Lakin MBG bölümünde mezun olunan okulun acaba önemi nedir? Hedefi yurtdışında master, doktora vs.. belki de yaşamak olan biri için yardımcı olur musunuz ?

    • Genetik öğrencileri yahut mezunlarının en büyük sorunu dildir. Bilim dili ingilizce olduğundan iş imkanları da ingilizceyi çok iyi bilmenizle doğru orantılıdır. Yurtdışı düşünüyorsanız da aynı şekilde. Üniversite eğitiminizde en önemli kriter ingilizceyi iyi öğreten ve eğitimi iyi olan üniversite olmalıdır. Başarılar ?✋

  2. Mbg den mezun olunam okul çok önemli. Çünkü ingilizce bilmeniz şart olan bir okuli seçmeniz meslek hayatınızda sizi 3-0 öne geçirir. Yurtdışı her genetik mezununun hedefidir fakat dil yetersizliğinden seçilemez.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapmadan önce diğer yorumları inceleyin.
Please enter your name here