Biyomedikal Mühendisliği Öğrencisi Abdullah TUT Röportajı

0
7564

1-) Merhaba, öncelikle röportaj teklifimizi kabul ettiğiniz için teşekkürler. Biyomedikal Mühendisliği ile ilgili sorulara geçmeden önce bize biraz kendinizden bahsedebilir misiniz?

Merhabalar öncelikle bu imkanı bana sunduğunuz için teşekkür ederim. İsmim Abdullah TUT, Karabük Üniversitesi Biyomedikal Mühendisliği 3. sınıf öğrencisiyim.

2-) Biyomedikal mühendisliği hakkında çoğu kişi tam fikir sahibi değil. Bu yüzden bize bölümünüzden bahsedebilir misiniz?

Evet bölüm ve meslek ülkemizde yeni yeni geliştiği için birçok kişi mesleği tanımıyor. Oysa Avrupa ve Amerika da geleceğin mesleği olarak adlandırılan meslektir. Meslek ve bölüm ülkemizde özellikle son yıllarda hızlı bir ivme yakaladı. Çeşitli üniversitelerde biyomedikal mühendisliği bölümleri açılmaya başlandı.Ders içerikleri ise : temel mühendislik dersleri, elektrik-elektronik dersleri, temel biyoloji dersleri ve programlama dersleridir.

3-) Biyomedikal ülkemizde yeni sayılabilecek bir mühendislik  dalı. Bu yüzden bu bölümü araştıran kişiler çalışma alanlarını ve iş imkanlarını fazlasıyla merak ediyor. Bize biyomedikal mühendislerinin çalışma alanlarından ve iş imkanlarında bahsedebilir misiniz?

İş imkanları ülkemizde şu an çok yetersiz.Kesinlikle İNGİLİZCE seviyenizin de iyi olması lazım. Malum üniversitelerimizde verilen derslerle yeni tıbbi cihaz üretecek düzeylere gelemiyoruz o yüzden mezun olan arkadaşlar genellikle devlete mühendis olarak atanmak istiyorlar.Ama maalesef ki devlete alımlar çok az.Özel sektör ise az maaş veriyor ve çok iş bekliyor.Genel olarak firmaların teknik servisinde ve pazarlama bölümünde çalışıyor biyomedikal mühendisleri.Teknik serviste genel olarak bozulan cihazların tamirini yapıyorlar ve hastane hastane dolaşıp cihaz tamir ediyorlar.Özel sektörde şu an için biyomedikal mühendisleri yerine elektrik elektronik ve kimya mühendislerini çalıştırıyorlar bunun sebebi ise mesleğin ülkemizde yeni yeni gelişmeye başlaması ve tam olarak tanınmaması.Diğer bir imkan ise Üniversitelerde hızla yaygınlaşan biyomedikal mühendisliği bölümleri ve onların ihtiyacı olan öğretim görevlileri.Mevcut durumda bulunan öğretim elemanlarının büyük çoğunluğu biyomedikal mühendisliği kökenli olmadığı için zamanla bölüm mezunlar bu konumlara gelecektir.Mezun olduktan sonra ALES vb. sınavlar ile üniversitelerde öğretim görevlisi olarak başlayabilirsiniz.

abdullah-tut

4-) Üniversitelerde verilen biyomedikal eğitiminde bir şeyler değiştirme imkanız olsa bunlar neler olurdu?

Öncelikli olarak sadece tıp fakültesi olan üniversitelerde bu bölümün açılması şartını getirirdim.Daha sonrasında üniversite ile üniversite arasında bir protokol imzalatıp bölümün sürekli hastane ile içiçe çalışmasını sağlardım.Değiştirmek istediğim diğer bir konu ise ders içerikleri.Ders içerikleri mezuniyet sonrasındaki çalışma hayatı için çok yetersiz. Ayrıca bazı dersler içeriklerine göre işlenmiyor bunun en büyük sebebi ise bu dersleri verebilecek öğretim elemanlarının bulunmaması.

5-) Her öğrencinin belli başlı zorlandığı dersler olmuştur. Biyomedikal bölümünde şuana kadar sizin en çok zorlandığınız ders hangisi oldu?

Derslerle aram pek iyi değildir hiçbir zaman başarılı bir öğrenci olamadım :) Beni en çok zorlayan ders ise hiç şüphesiz Elektro Manyetik Alanlar Teorisi(EMT) dersi olmuştur. Tamamen soyut bilgilere ve ezbere dayalı bir ders olduğu için çok zorlandım.

6-) Herkesin okuduğu bölüm hakkında geleceğe dair kurduğu hayaller vardır. Peki sizin ileriye dönük biyomedikal ile ilgili düşünceleriniz neler?

Açıkçası bölüme ilk başladığımda çok güzel planlarım vardı (zannediyorum ki bu bölümü tercih eden herkesin bu yönde bir hayali vardır).Tıbbi cihaz yani Mesikal psektörü  oldukça geniş bütçeli ve pahalı bir sektör.Ülkemizdeki tıbbi cihazların yaklaşık %90 ı dış ülkelerden ithal ediliyor.Hastanelerde kullanılan ufak tefek aletleri bile ithal ediyoruz.İlk amacım yerli üretimi arttırmak,bu yönünde çalışma yapmaktı ama üniversitede aldığım eğitim ve mezun olan insanlarla yaptığım konuşmalarda bunun sadece bir hayal olduğu ülkemizde bu konuda hiç adım atılmadığı ve mevcut biyomedikal mühendislerinin tamir üzerine çalıştıklarını öğrendim.

7-) Biyomedikal günümüzün en popüler mesleklerinden diyebiliriz. Bu yüzdende binlerce kişinin tercih etmeyi düşündüğü bir bölüm. Peki siz bu bölümü kazanmak isteyen veya okuyacak olan kişilere ne gibi tavsiyelerde bulunursunuz?

Açıkçası ülkemizde yurt dışındaki gibi popüler bir meslek değil şu an sadece adı var.Öncelikle gelecek arkadaşların bu mesleği severek yapmaları lazım.Benim işim garanti olsun mezun olunca nasıl olsa açıkta kalmam gibi düşüncelerle yazmasınlar bu bölümü. Bölüm içerik olarak karma elektrik-elektronik dersleri var makine dersleri var kimya dersleri var okumak isteyen arkadaşlar bunları göze alarak tercih yapsınlar.

8 -) Geçmişe dönme şansınız olsa yine biyomedikal mühendisliği bölümünde okumak ister miydiniz?

Açıkçası bu konuda kararsızım.Kendi kendime sormadan edemiyorum ‘neden çok daha iyi bir üniversitede 4 yıllık öğretmenlik okumak yerine Karabükte biyomedikali tercih ettim?’ ve halada bu soruma cevap bulabilmiş değilim açıkçası :)

abdullah-tut-roportaji

9-) Karabük üniversitesinde okuyorsunuz. Peki sizce Karabük üniversitesi gerek sosyal imkanları gerekse eğitim kalitesi ile öğrencilerin beklentilerini karşılayabilecek düzeyde mi?

Kesinlikle değil. Laboratuvar imkanımız yok. Bölüme ait özel odamız kütüphanemiz yok.Derslerimiz gereksiz derecede zor.Bölüm hocalarımız biyomedikal kökenli olmadığı için hepsi kendi alanındaki derslerde bizim en iyisi olmamız istiyor buda bizleri çok zorluyor.Üniversite ise yeni bir üniversite olmasına rağmen çok fazla öğrenci alıyor ve üniversite bu öğrenciler için binadan başka hiçbir imkan sağlamıyor

10-) Karabük sizce öğrenciler için uygun bir şehir mi?

Şu an için koşullar iyileşti sayılır ama biz ilk yıllarımızda çok zorluk çektik .Üniversitede öğrenci sayısı 30 binlerde iken sadece 4 5 bin kişilik devlet yurdu imkanı vardı. Bu yüzden özel yurtlar çok pahalıydı şehrin nüfusu 110 bindi ve 30 bin öğrenci olunca kiralarda oldukça yüksekti.Birçok insan maddi imkansızlıktan dolayı kaydını yaptırdıktan sonra okula devam edemedi. Ama şu an öğrenci sayısı azaltılıyor ve yeni devlet yurtları yapılıyor herşey daha güzel olacak

11-)  Cevaplarınız için teşekkürler. Son olarak okuyucularımıza neler söylemek istersiniz?

Bu imkanı bana sunduğunuz için Meslek Hocama ben teşekkür ederim. Son olarak gerçekten bu mesleği severek yapacak arkadaşlar tercih etsin, puanım buna yetiyor ben burada okursam işsiz kalmam gibi düşüncelerle bölüm tercih etmeyin.Sonuç olarak 30-40 yıl boyunca bu mesleği yapacaksınız.Umarım her şey gönlünüzce olur hayatınızda başarılar…

Biyomedikal Mühendisliği Taban Puanlarını Görmek İçin Tıklayın

CEVAP VER

Lütfen yorum yapmadan önce diğer yorumları inceleyin.
Please enter your name here