Kamu Yönetimi Mezunu Hülya Alkan Röportajı

2
1570

1-) Merhaba, Kamu Yönetimi ile ilgili sorulara geçmeden önce bize biraz kendinizden bahsedebilir misiniz?

Merhaba, ben Hülya  Alkan 20 Ocak 1988 Bursa Doğumluyum.

2-) Kamu yönetimi bölümünden bize biraz bahsedebilir misiniz? Bu bölümün amacı nedir, ne gibi eğitimler gösterilir?

Kamu yönetimi ,kamu kurum ve kuruluşlarda yöneticilik misyonunu geliştirmektir.Kamu yönetimi hem özel sektörde, hem de kamu alanlarında kurum ve kuruluşların her yerinde önemli bir vizyona sahiptir.Genelde bu bölümü bitirenlerin amacı özel sektörden çok kamu sektöründe yer almaktır.Bu bölümde, yöneticilik, siyaset ve  hukuk dersleri ve işletmeyle ilgili her alanda eğitim verilir.

3-) Bu bölümü tercih etmenizin özel bir sebebi var mıydı? Ayrıca verdiğiniz karardan hiç pişman olduğunuz oldu mu?

Bu bölümü seçerken özel bir nedenim yoktu.Aslında bu bölümü isteyerek, bu bölüm hakkında bilgi sahibi olarak seçmedim.Sınav mağduru oldum desem yeri var.Bir sene daha üniversite sınavlarına hazırlanmak istemedim.O yüzden seçmek zorunda kaldım gibi bir şey oldu. Ama pişman degilim.Bu bölümü okurken siyaseti ne kadar çok sevdiğimin farkına vardım.Tek pişman olduğum nokta kendimi bu bölümü hakkında daha fazla geliştirmek olurdu.

4-) Kamu yönetimi mezunlarının çalışma alanlarından ve iş olanaklarından biraz bahsedebilir misiniz?

Aslında pek bir alanda iş bulmak olanaksız.Tek çaresi Kpss’yi kazanmak, birde imkansız gibi de olsa kaymakam olabilirsiniz.

5-) Gelecekte bu bölümünü okumak isteyen kişilere tavsiyeleriniz nelerdir?

Gelecekte bu bölümü okumak isteyenler için eğer okulda kalmayı planlamalarını söyleyebilirim. Bir de 1. sınıftan itibaren tek yapacakları şey kendini geliştirmek olsun.

hülya-alkan

6-) Kütahya Dumlupınar Üniversitesinde mezun oldunuz. Peki Kütahya sizce bir öğrenci şehri mi?

Kütahya tam bir öğrenci şehri .Tekrar üniversite okusam yine bu şehirde okumak isterim.İlk senede hayal kırıklığı yaşamıştım.Fakat alıştığım zaman vazgeçemeyeceğiniz şehirlerden biri.

7-) Dumlupınar üniversitesinin size göre artı ve eksi yönlerinden bahsedebilir misiniz?

Eksi yanlarını say desen pek bir eksi yanını söyleyemem. Hocaları deneyimli ve bilgili hocalardır.Planlamasıyla, hocalarıyla, eğitimiyle bence çok iyi bir üniversite.Yeni bir üniversite olması onu kötü gibi gösteriyor ama Uludağ Üniversitesi gibi eski bir üniversite olsaydı eminim çok iyi yerlerde olurdu.

8-) Her öğrencini zorlandığı belli başlı dersler vardır.Sizin üniversitede en çok zorlandığınız ders hangisiydi?

Ben sözel derslerde pek iyi değilim.Ezberim sıfır desem yeri vardır.En çok zorlandığım ders 1. sınıftan tarih dersi oldu.Birde işletme dersim pek iyi değildi.

9- Tercih dönemine dönme şansınız olsa yine Kamu Yönetimi bölümünü tercih eder miydiniz? Neden?

Tercih dönemine dönsem seçer miydim, iş bulamadığım için seçmezdim.Ama çok eğlenceli ve okuması çok zevkli bir bölüm seçmek zorunda kalsaydım da tek yapacağım şey kendimi geliştirmek olurdu.

Kamu Yönetimi Bölümü Taban Puanlarını Görmek İçin Tıklayın

2 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorum yapmadan önce diğer yorumları inceleyin.
Please enter your name here