Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Öğrencisi Rabia Atılgan

0
4509

1-­) Merhaba, Siyaset Bilimi Ve Uluslararası İlişkiler bölümü ile ilgili sorulara geçmeden önce bize biraz kendinizden bahsedebilir misiniz?

­Merhaba, ben Rabia Nur Atılgan, 1993 Adana doğumluyum. Şu an İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesinde Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler okuyorum.

2-­) Siyaset bilimi ve uluslararası ilişkiler bölümünden bize biraz bahsedebilir misiniz?

­Adından anlaşılacağı gibi siyaset ve uluslararası ilişkiler disiplinleri üzerinde şekillenmiş bir bölüm ancak birçok farklı disiplini de barındırdığı için(ekonomi,hukuk,sosyoloji vs.) ileride çalışabileceğiniz alanlar sadece bölümle sınırlı değil. Oldukça fazla okuma ve analiz yapmayı gerektiren ve aslında hukuktan çokta farklı olmayan bir bölüm.

3-­) Siyaset Bilimi Ve Uluslararası ilişkiler bölümünü tercih etmenizin özel bir sebebi var mıydı? Ayrıca bu karardan hiç pişmanlık duyduğunuz oldu mu?

­Özel bir sebep sayılır mı bilmiyorum ama kendime uygun ve ileride çalışmak isteyebileceğim başka bir meslek düşünemedim. Diğer seçenekleri tamamen eleyip sadece uluslararası ilişkiler tercih etmiştim o dönemde. Pişmanlık değil ama bölümümü eleştirdiğim zamanlar çok oldu yine de her siyasal öğrencisi gibi bölümün esnekliği, çok farklı alanlarla işbirliği içinde olması, güncel konulara yönelik olması gibi sebeplerden dolayı okuması zevkli ve farklı olduğu için pişmanlık duymadım hiçbir zaman.

4-­) Siyaset bilimi ve uluslararası ilişkiler bölümün iş imkanları ve çalışma alanlarından bize biraz bahsedebilir misiniz?

­Öncelikle genelde uluslararası ilişkiler bölümü üniversitelerin iktisat fakültelerinde olduğu için müfredatlarında iktisat,işletme alanlarından dersler ağırlıklı olabiliyor bu yüzden bu fakülteden mezunsanız özel sektörde iktisat ve işletme mezunlarıyla hemen hemen aynı iş imkanlarına sahip olabiliyorsunuz. Ancak İstanbul Üniversitesinde bölümün kendine ait bir fakültesi yani Siyasal Bilgiler Fakültesi olduğu için buradaki öğretim daha çok kamu ve hukuk ağırlıklı. Seçmeli derslerinizle de ilgi duyduğunuz bir alanda yoğunlaşıp onun üzerine çalışmalar yapabiliyorsunuz. Avrupa Birliği, Orta Doğu siyaseti, Uluslararası Örgütler başlıcaları. Mezun olduktan sonra uzmanlaştığınız bu alanlarla ilgili özel kuruluşlarda, stratejik araştırma merkezlerinde çalışabilirsiniz. Kamu sektöründe ise başta Dış İşleri Bakanlığı olmak üzere bütün bakanlıklarda ve yerel yönetimde görev yapabiliyorsunuz. Tabi ki çok aşamalı sınavlardan sonra.

5-­) Bölümünüzde verilen eğitimde bir şeyler değiştirme fırsatınız olsaydı bunlar neler olurdu?Neden?

­Sosyal bilimlerden bir bölüm olduğu için dersler çoğunlukla teorik, bir yerden sonra öğrendiklerinizi pratiğe dökmek istiyorsunuz ancak bununla ilgili çok fazla seçeneğimiz yok ve bu kesinlikle değişmeli.

rabia-nur-atılgan

6-­) Her bölüm öğrencilerinde belli başlı özellikler aramakta. Peki siyaset bilimi ve uluslararası ilişkiler bölümünde okuyacak öğrencilerde sizce ne gibi özellikler bulunmalı?

­En başta gelen özellik kesinlikle çok okumak olmalı çünkü dört yıl boyunca çoğunlukla yapacağınız tek şey okumak olacaktır. Kendini geliştirmeye, yeni fikirlere, kendi düşüncelerini sorgulamaya,eleştirmeye açık olmak gibi özellikler bu bölüm için olmazsa olmaz. Ve tabi ki en önemlilerinden biri de dil öğrenmeye yatkın olmak. Rakiplerinizden fark yaratmak istiyorsanız en az iki yabancı diliniz olmalı çünkü uluslararası ilişkiler bölümü okuyan herkes hemen hemen İngilizceye zaten hakim ve sizin bunun yanında ikinci hatta üçüncü bir dile sahip olmanız kariyer açısından oldukça avantaj sağlar.

7­-) Herkesin zorlandığı belli başlı dersler vardır. Peki sizin şuana kadar en çok zorlandığınız ders hangisiydi?

­Aslında dersler sözel olduğu için ve bir yerden sonra sizin yorum ve analiz yapma becerinize kaldığı için zor ya da kolay kişiden kişiye değişir. Yani özel olarak ilgi duyduğunuz bir konuyla ilgili bir dersi çok kolay verebilirken ilgi alanınıza girmeyen bir konuyla ilgili olan dersi sevmeyip veremeye biliyorsunuz. Benim en zorlandığım ders Uluslararası Hukuktu.

8 -­) İstanbul üniversitesinde okuyorsunuz. Sizce İstanbul üniversitesinde okumanın artı ve eksi yönleri neler?

­Olumlu yönü olarak en başta ismi geliyor bence. Akademik kadro olarak da pek çok üniversiteden daha iyi bir konumda. Olumsuz olarak aklıma gelen ciddi bir şey yok belki kampüsün daha düzenli bir hale getirilmesi gerektiği olabilir.

9-­) İstanbul gibi kalabalık bir şehirde öğrenci olmanın avantajlı ve dezavantajlı yönleri sizce neler ?

­Bence İstanbul’da öğrenci olmanın dezavantajlı bir yönü yok. Kalabalık olması bir süre sonra alışılan bir durum korkulacak bir tarafı yok. Bunun dışında söyleyebileceğim tek şey üniversite İstanbul’da okunur. :)

10­-) Özellikle eşit ağırlık öğrencileri siyaset bilimi ve uluslararası ilişkiler bölümüne ilgi duyuyor. Peki siz bu bölümde okumak isteyen öğrencilere ne gibi tavsiyelerde bulunursunuz?

­Öncelikle bu bölümü okumaya karar vermişlerse bunu her yönüyle araştırmalılar. Gitmek istedikleri üniversitenin bu bölümde verdiği mezunların durumu, derslerin içerikleri ve en önemlisi akademik kadroya göre bir tercih yapmalılar. Bunların dışında mümkün olduğunca çok okumaları ve araştırmaları gerek çünkü bu bölüm aslında tamamen sizin kendinizi ne kadar geliştirdiğiniz ile alakalı.

Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü Taban Puanlarını Görmek İçin Tıklayın

CEVAP VER

Lütfen yorum yapmadan önce diğer yorumları inceleyin.
Please enter your name here