Uçak Gövde Motor Bakımı Bölümü Mezunu Röportajı

44
37881

1-) Merhaba, Uçak Gövde Motor Bakımı bölümü hakkında ki sorulara geçmeden önce bize biraz kendinizden bahsedebilir misiniz?

1989, Adana doğumluyum. 2007 yılı Anadolu Lisesi mezuniyetim sonrasında 2 yıl Sakarya Üniversitesi Metalürji ve Malzeme Bölümü okudum. Sakarya’da ki 2. yılım bitmeden tekrar sınava girerek Erciyes Üniversitesi Uçak Elektrik-Elektroniği bölümünü kazandım. 2014 mezunuyum ve şu an aktif olarak THY Teknik A.Ş de çalışmaktayım. 2012 yılından itibaren nette teknik bölümleri tercih edecek arkadaşlara elimden geldiğince somut bilgilerle yardım etmeye çalışıyorum. İnşallah daha da devam ettirmeye çalışacağım

2-) Uçak Gövde Motor Bakımı bölümü ve Uçak elektrik-elektroniği hakkında bir çok kişinin aklında soru işaretleri var. Bize biraz bölümünüz hakkında bilgi verebilir misiniz?

Bu bölümlerden mezun olan arkadaşlar aktif olarak uçak bakım işine atılırlar. Ülkemizde, bu denli eğitimli olarak yapılan teknisyenlik alanındaki bakım işi, belki de sadece bizim sektörümüzdedir. Nedeni ise, yapacağımız işi, gerekli araçlar yardımıyla (yan keski, tornavida, alyan anahtar vb.) bizzat kendimiz, şirketlerin bizlere temin ettiği; tulumlar, maskeler, koruyucu ayakkabılar vb. teçhizatlarla yapmamızdır. Asla masa başı hayalleriyle gelinmemelidir. Çoğu zaman oldukça yorucu olmakla beraber usta çırak ilişkisi devam etmektedir. Uçakla ilgili alanlara ayrılan bir çok insan takım çalışmasıyla, verilen zamanda uçağı sefere hazırlamakla yükümlüdürler.

İngilizce olmazsa olmaz önceliğimizdir. Örnek olarak, ne kadar abes olsa da, İkea dan alınan bir dolabı kurmaya çalışmamızı, yabancı dilde gönderilen kullanım kılavuzundan ise yararlanamamamızı gösterebiliriz. Yaptığımız iş ya yanlış olacaktır yada deneme yanılma yoluyla vs çok zaman alacaktır ki havacılıkta hataya yer yoktur ve uçak işinde zaman çok büyük nakittir. Üstüne, kurduğunuz dolabın devamlı değişerek geldiğini ve bir önceki ile aynı olmayacağını düşünün. İngilizce olmadan asla iş yapamazsınız ama yaptığınızı düşünsek bile  daha önce bir şekilde nasıl kurulduğu öğrendiğiniz dolabın vida yerleri ve boyutlarının hatta vida sayılarının, şekillerinin devamlı değiştiğini düşünün. Yazımı uzatmamın sebebi ‘’ yaa ben öğrenirim İngilizce olmadan yapmayı’’ yada ‘’ bir yolunu bulurum ben’’ demenizi engellemektir. Yaptığımız iş büyük sorumluluk gerektirmektedir ve şirket içi eğitimler çalıştığımız sürece devam etmektedir. Doktor hatasıyla bir kişiyi, teknisyen ise yüzlerce kişiyi öldürebilir

ucak-gövde-motor-bakımır-roportajı

3-) Bu bölümü tercih etmenizin özel bir sebebi var mıydı? Bugüne kadar bu bölümü seçtiğiniz için hiç pişman olduğunuz oldu mu?

Şahsen, yaptığım iş yada çalıştığım şirketle ilgili çok fazla bir pişmanlığım olmadı ama lisans sıkıntıları, tecrübe süresi, pis uçaklar, iş yeri tabiriyle kırbaç :) anlayacağınız şekliyle işi yetiştirme baskısı vb. sıkıntılar zaman zaman söylenmeme neden oluyor :)

4-) Uçak gövde motor bakımı bölümü ile  uçak elektrik elektronik bölümü bir hayli kıyaslanıyor. Bu bölümlerin arasında ki farklılıklardan bahsedebilir misiniz?

Burada bence insanlar sevdiği işi yapmalılar diye düşünüyorum. Mekanik mi Aviyonik mi çalışacaklarına, iş bulma sıkıntıları yerine hangisini sevdiklerini göz önüne alarak karar vermeliler. Şuan gövde-motor ne kadar önde olsa da uçakların giderek daha elektronik olmaya başlamasını da göz ardı etmemeliler. Her insan yatkın olduğu işi yapmalıdır. Aynı uçakta çalışsalar da çok farklı işler aslında. Bu işi hakkıyla yapmak isteyen biri zaten eninde sonunda ikisinin de lisansını alacaktır zaten.

5-) Uçak gövde motor bakımı veya Uçak elektrik-elektroniği bölümünden bir şeyler değiştirme şansınız olsa bunlar neler olurdu?

İkisi içinde geçerli olan modül sınavları hakkında şuan da gelişmeler mevcut fakat tecrübe süresi inecek gibi görünmüyor. İlk değiştireceğim tecrübe süresini azaltmak olurdu. Üniversitelere ise hayatında yolcu olarak bile uçağa binmemiş hocalar yerine uçak bakım mühendisliği kökenli hocalar yerleştirip, eğitim kalitesini bilgisizlikten arındırırdım. Bu arada uçak bakım mühendisi demişken, bu unvanı YÖK ten almakta prestij sağlayacağı için değiştireceğim başlıca şeylerden biri olurdu. Unvan konusu da sektörün kanayan yarasıdır. Her ne kadar maaşımızı etkilemese de bu kadar önemli bir iş yapıp, uçak teknisyeniyim dedikten sonra insanlarda oluşan ( ‘’’Allah Allah!! Bu çocuk 4 sene okumadı mı yaa? :S’’ yada ‘’Demek ki sadece teknisyen, ben daha iyi bir şey sanmıştım’’ ‘’Sen İngilizce de biliyorsun, okusana 2 yıl daha mühendis ol’’ vb.) yanlış algının yıkılmasını isterdim. Teknisyenlikle ilgili bir derdim asla olmadı ama insanların algısını değiştirmektense bize layık olan Uçak Bakım Mühendisi unvanını getirmeyi tercih ederdim. Daha kolay olurdu.

6-) Uçak gövde motor bakımının en çok merak edilen diğer bir konusu ise iş imkanları. Bize biraz bu bölümden mezun olanların iş bulacağı alanlardan ve iş bulma olanaklarından bahseder misiniz?

Bana telefon yoluyla ulaşan arkadaşlara da söylediğim gibi; iş imkanları sektörün doyuma ulaşmasıyla azalacaktır fakat devamlı alınan uçaklar doyuma ulaşmayı geciktirmektedir. Aslında bu soruya hiç bir zaman tam cevap veremedim ve açıkçası bir öngörüm de yok. Çok bıçak sırtı bir konu ve bence tam olarak kimse cevaplayamaz, sadece tahmin yürütür. Tercihleriniz hayatınızı değiştirecek ve ben bu sorumluluğu almak yerine kaçamak cevap vermeyi tercih ediyorum. Araştırmalarınız sonunda iç güdülerinize kulak verin :)

7-) Uçak gövde motor bakımı yada uçak elektrik elektroniği okuyacak öğrencilerde sizce ne gibi özellikler olmalı?

Öncelikle sabırlı olsunlar. Çalıştığınız ortamda sizin okuduğunuz okulun çok da bir önemi olmayacak. Önemli olan sizin İngilizce bilginiz ve tecrübenizdir bunu sakın unutmayın. Bilmediğiniz hiç bir işe tahminle girişmeyin. Yapılan yanlışın asla açıklaması, bahanesi yoktur. 30 yaşında 40 yaşında demez azarlanırsınız hatta hatanın önemine göre çok daha acı sonuçlarla karşılaşabilirsiniz.. Asla dikkatsizliği kaldırmaz bu iş. Bedenen çok yorulmaya hazırlıklı olun. Gelişime açık olun, çoğu mesleğin aksine ne kadar gelişim o kadar geri dönüş sağlar bu meslekte. Ekip çalışmasına yatkın olun, her zaman iyi niyetle çalışın ve garanti iş yapın. İşin önemini kavrayın kısaca. Kavradıktan sonra buraya yazamadığım yüzlerce madde özellik üzerinde dikkatli olmaya başlayacaksınız zaten.

8-) Geçmişe dönme şansınız olsa yeniden uçak gövde motor bakımı bölümünü okumak ister misiniz?

Lisesinde okuyup biran önce mesleğe atılmak isterdim. TYP programlarını bir araştırmanızı isterim.

Röportajın devamını okumak için lütfen bir sonraki sayfaya geçiniz.

44 Yorum

 1. ucak bakım bolumu okumak ıstıyorum ucak motor mu yksa ucak elektrık bolumu mu daha ıyı yardım edermısınız

  • Merhaba Abdurrahman, gideceğin bölüm hakkında başkaların tavsiyelerindense senin araştırman daha önemlidir. Elektrik bölümü mü yoksa Motor bölümü mü diye önce kendine sor hangisi ile uğraşmak seni daha fazla mutlu edecek? Hangisinde daha başarılı olacağını düşünüyorsun? Bu gibi soruları başkasına bırakmadan kendin cevapla ve Meslek Hocam gibi sana yardımcı olabilecek platformlarda araştırma yap. Umarım gerçekten sana uygun olan mesleği bulursun. Kolay gelsin.

   • ben uçak elektroniği istiyorum ama kafam karışık uçak gövde motor ya daha iyi ise diye lütfen yardımcı olun hangisinin iş imkanı daha fazla en az deneyim ele alınarak

 2. Hocam benim renk körlüğü hastalığım var fakat renkleri ayırt edebiliyorum testi yapamıyorum
  Bir sıkıntı yaratır mı işe girerken

  • Merhaba Kerem, hiçbir röportajımızda maaş konusunu sorma gereği duymuyoruz çünkü Meslek Hocam olarak sevdiğiniz mesleği seçmenizi istiyoruz. Bu yüzden sana da tavsiyemiz budur ki meslek araştırmasında maddi kaygıları çok düşünme. Ayrıca içini rahatlatacaksa belirtelim maaş durumları gayet iyi.

 3. Hocam merhaba oglumu ozel ucak bakim anadolu teknik meslek lisesine kayit yaptirmak istiyoruz sizce liseden baslamak dogru egitim olur mu

 4. Ben meslek lisesi motorlu bölümü mezunuyum geçiş hakkımla uçak gövde bakim ve onarım bölümüne girmek. Bu bölümün iş imkanlarınin nasıl olduğunu öğrenmek istiyorum.

  • Merhaba, röportajda gerekli açıklamalar yer alıyor. Daha özel bir sorun varsa iletirsen bizde röportaj yaptığımız kişi ile iletişime geçerek sorunu çözmeye yardımcı olmaya çalışırız, kolay gelsin.

  • Merhaba Altay, eğer bölümün M.T.O.K olarak seçim yapmana izin veriyorsa biraz daha fazla sayılabilir :) Fakat vermiyorsa sıradan bir öğrenciden hiçbir farkın yok. Kolay gelsin.

 5. bir kişinin belirttiği gibi benim renk körlüğüm var ama sadece o renkli halka içindeki sayıları bilemiyorum yani baskın değil ileride mesleki açıdan bir sorun yaratır mı ?

 6. Merhaba hocam ben bu sene mezun oldum ve ne kadar bölüm araştırdıysamda bana en uygun meslek bu geldi ayrıca fizik ve matematik derslerinide çok seviyorum. Bu bölüme gitmek istiyorum fakat arkadaşlarım bölümün iyi oldunu ama iş bulma olanaklarının biraz sıkıntı yaratabilceğini yani boşta gezme olasılığınında biraz yüksek olduğuunu söylediler iş imkanları hakkında yazmıssınız fakat biraz daha açıklayıcı olablirmisinz.

 7. hocam ben mehmet uçak gövde motor bakım ile alakalı bir üniversiteye gitmek istiyorum siz bana hangi üniversiteyi önerirsiniz geleceğimde güzel bir hayat kurmak istiyorum

 8. hocam ben özelden uçak motor bakım kazandım devletde okumadığım için iş bulma konusunda sıkıntı yaratırmı ön ayıt zamanı azaldı hızlı cevap verirseniz sevinirim şimdiden teşekkürler

 9. merhaba meslek hocam;

  bu bölüm hakkında yapmış olduğun yorumlar için ayrıca teşekkür ederim
  benim oğlum uçak gövde motor bölümünde okuyacak. gelecek olarak önü açık bir meslek mi. çok zor bir bölüm mü. işe girerken okuduğun üniversitenin bir önemi var mı? son olarak otomobil tamircisi gibi bir meslek mi.
  bilgi verebilirsen sevinirim.

 10. Hollandada bu bolumu okumaya subatta baslayacagim burada ysiyorum.fakat burada is bulma imkani bayada zor bunu bilerek baslayacagim. Onemli olan meslek sahibi olmam, Turkiyede bu meslegi icra etme sansim nedir? Orada calismak istiyorum

 11. MERHABA. MESLEK YÜKSEK OKULU OTOMOTİV TEKNOLOJİSİ BÖLÜMÜNDEN MEZUN OLDUM. Uçak Gövde – Motor ve Uçak Gövde – Motor Bakım BÖLÜMLERİNE DGS İLE GEÇEBİLİYORUM. BU KONUDA NE YAPMAMI ÖNERİRSİNİZ? İYİ GÜNLER DİLERİM

 12. Merhabalar. Ben bir bayan olarak gövde motor istiyorum. Sizde bir bayan olarak bu işin altından kalkabilir miyim? Lütfen cevap verin bu sene sınava gireceğim hedefim olmadan hiçbir şey yapamam yorumlarınızı bekliyorum.

  • Merhaba Hüda, röportaj yaptığımız kişiye mesajını ulaştırdık cevap vermesi biraz uzun sürebilir :) Hakkında hayırlısının olması dileği ile kolay gelsin.

  • Bayan çalışma arkadaşlarımız var ama sen bu mesleğe bayan olarak ne kadar hazırsın o önemli. Bakım ı masa başından yönetmeyip bizzat kendin yapıyorsun kendi ellerinle. Kimyasallar la yağlarla devamlı iç içersin. İyi düşün. Yolun açık olsun

 13. Merhaba hocam,
  Elektrik elektrik mühendisliği 1. Sınıf öğrencisiyim.Uçak elektrik elektroniği okumak istiyordum ama bazı endişelerimden dolayı tercih edemedim.Elektrik elektronik mühendisi olarak havacılık alanında çalışmak istiyorum bu mümkün müdür? Ayrıca röportaj yaptığınız kişiyle iletişime geçmek istiyorum.

 14. Merhaba . Ropörtaj yaptıgınız kişi askerliğini yedek subay olarak mı yoksa kısa dönem er olarak mı yapmış bunu öğrenmek istedim. Yedek subay olmak istediğini belirtmiş mi ? Teşekkürler şimdiden

 15. Merhaba. Ben Uçak mühendisliğini yurt dışında bitirdim. Denklik belgemi Yök “Uçak-gövde-motor” olarak verdi. Bunun bana iş bulma konusunda artısı ve eksisi ne olur bunu da mümkünse öğrenebilir miyim:) ?

 16. Merhabalar.Benim sorum su olacak sivil havacilik yuksek okulu ucak govde motor bakim bolumu mezunu olan kisi ucak bakim teknisyeni olarak mi Yoksa ucak bakim muhendisi olarak mi mezun oluyor simdiden Tesekkur ederim.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapmadan önce diğer yorumları inceleyin.
Please enter your name here