Raylı Sistemler Mühendisliği Öğrencisi Kazım Bulut Röportajı

1
6991

1-) Merhaba, öncelikle Raylı Sistemler Mühendisliği hakkında ki sorulara geçmeden bize biraz kendinizden bahsedebilir misiniz?

Merhabalar,  İsmim Kazım BULUT, 23 yaşımdayım, Karabüklüyüm ve eğitim öğrenim hayatımın tamamını kendi şehrimde Karabük’te sürdürdüm ve hala devam ettiriyorum. Türkiye’de bir İLK olan ve SADECE Karabük Üniversitesi’nde bulunan RAYLI SİSTEMLER MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ’nü okuyorum ( Nasip olursa bu yıl Türkiye’nin ilk Raylı Sistemler Mühendislerinden biri ben olacağım. )

Üniversitedeki öğrencilik hayatım, çoğu gencin de yaşadığı gibi sosyal ve teknik açıdan dolu dolu kazanımlar içerisinde geçiyor yalnız benimki sıradan olandan biraz farklı … Üniversite’de Raylı Sistemler Kulübü’nün Başkanlık görevini yapmaktayım, Sivil toplum kuruluşları içerisinde arkadaşlarımla kurduğumuz Raylı Sistemler Derneğinin genel sekreteriyim ve yine bir STK ( Sivil toplum kuruluşu ) olan KARÜNDER’in Gençlik Komisyonu Yönetim Kurulu Üyesiyim. Bu kurum ve kuruluşlar sayesinde hem öğrenci arkadaşlarımıza, hem Karabük halkına, hem de kendi faydamıza olan bir çok etkinlik düzenledik ve düzenlemeye devam ediyoruz.

Bunun dışında ailesine gelecek kaygısı olmayan bir hayat sunmayı ve ‘’Vatanının ve Milletinin’’ bir adım daha ileri gidebilmesi için bütün sorumluluklarını yerine getirmeyi hedefleyen, bir Oğuz ATAY okuyucusu, realist ama hayal kurmayı seven birisiyim.

2-) Raylı Sistemler Mühendisliği yeni açılan bölümler arasında ve hal böyle olunca birçok kişi bölümünüz hakkında pek bilgi sahibi değil. Bu yüzden bize biraz bölümünüzden bahsedebilir misiniz?

Belirttiğiniz gibi Raylı Sistemler Mühendisliği Bölümü 2011 yılında İlk ve Tek Karabük Üniversitesinde açılmış yeni ve revaçta olan bir bölüm olmasından dolayı çoğu kişi maalesef ki bölümümüz hakkında pek fazla bilgi sahibi değil. Şöyle ki Raylı Sistemler Mühendisliği diğer mühendislik dallarının temelinde de olduğu gibi bilimi ve matematiksel prensipleri tecrübe ve yaratıcılık kullanarak insanlık için faydalı ürünler, fikirler ortaya koyma, gerçekleştirme amacındadır.

Raylı Sistemler Mühendisliği temeli Demir yolları ve Raylı Sistem Araçları alanında uzman , kalifiyeli mühendisler yetiştirmektir.Bölümümüz daha çok makine ağırlıklı olduğu için ben şahsım adına tren tramvay gibi raylı sistem araçlarına ilgi duyan, yeni bir sektör, yeni bilgiler öğrenmeye her zaman açık olan tercih yapacak öğrencilere Raylı Sistemler Mühendisliğini tavsiye ediyorum. Çünkü demir yolunun geleceğin ulaşım sektörü olması, 4 mevsim durmaksızın çalışabiliyor olması, bu iş için yetiştirilmiş uzman mühendis sayısının yok denecek kadar az olması gibi bazı faktörler diğer mühendislik dallarına göre Raylı Sistemler Mühendisliğini daha ön plana çıkarabiliyor.

3-) Herkes bilindik bölümlerde okumanın hayalini kurarken siz yeni açılmış bir bölümün ilk öğrencilerinden oldunuz. Peki, sizi buna iten sebep neydi? Ayrıca verdiğiniz karardan hiç pişmanlık duyduğunuz oldu mu?

Evet belki ben farklı olmak istemiş olabilirim, belki ilk yaşayarak risk almış olabilirim ya da yeni bir sektörde iş bulabilme olanağımın daha yüksek olacağını fikir edinmiş olabilirim. Bunların hepsi birer etkendi benim için olumlu veya olumsuz yalnız en önemlisi yapacağımız işe duyulan ilgidir o işi severek yapabileceğine inanmaktır. Ben sevdiğim bir işle uğraşmak istedim ve bence herkes aynını düşünerek hareket etmeli.

Verdiğim karardan hiç pişmanlık duymadım hayır fakat zaman zaman her insanın da yaşayabileceği şekilde küçük tereddütlerim oldu evet ama şu an kararlılık içerisinde mezun olmak için çaba gösteriyorum ve iş hayatımda inanıyorum ki iyi bir mühendis olacağım olmak için elimden gelenin en iyisini yapacağım.

4-) Üniversite hayatında herkesin zorlandığı bir ders vardır. Peki, sizi şuana kadar en çok zorlayan ders hangisi oldu ?

En zorlandığım ders Mukavemet oldu ve hala paçamı kurtaramadım :) Bu ders aslında ikinci sınıf dersi ve ne hikmetse üzülerek ifade ediyorum ben bu dersi 3. kez alıyorum …

Dersin mantığı bir malzemenin veyahut ta bir makinenin dayanımını kontrol etmek amaçlı yöntemler ile ilgili ve sınavlarda yöneltilen sorularda matematiksel hesaplamalar, birimler, çözüm yollarını karıştırınca … Ama bu sene olmayacak ve bu dersi vereceğim inşallah !

Aslında bu duruma düşmemin sebebine gelecek olursam zorlandığım dersler için yeterince zaman ayırıp çalışmadığımın farkına varıyorum. Demek istediğim herkes bazen o anda yapması gerektiği sorumlulukların farkına varamıyor. Ben şu an öğrenciyim ve dersime çalışmak zorundayım ve üniversite sınavlarına girecek kardeşlerimin de sınav anına kadar sorumlulukların farkında olmalarını isterim.

rayli-sistemler-muhendisligi

5-) Bölümünüz hakkında bazı kişiler İnşaat Mühendisliğinden ayrılıp yeni bir bölüm olarak açılmasına hiç gerek yoktu gibi fikirler öne sürmüş. Peki, sizin bu konu hakkında ki görüşleriniz neler?

Bence gerek vardı hatta mühendislik dallarının uzmanlık alanlarına göre daha da artacağına inanıyorum. Raylı Sistemler Mühendisliği Bölümü bir bölümden ayrılmış olarak görülmemelidir, çünkü Raylı Sistemler Mühendisliği içerisinde birden çok mühendislik disiplini barındıran bir bölüm.Ki derslerin ağırlığı genel olarak Makine Mühendisliği derslerini barındırıyor. Örneğin; Bir Raylı Sistemler ağı kurmak istiyorsanız eğer, yol yapmak için inşaat bilgisine, tren yapmak için makine, elektrik, sinyalizasyon, malzeme vs konularına hakim olmalısınız. Ve bu kuruluşun idare edilmesi için işletme bilgisine sahip olmalısınız. Raylı Sistemler Mühendisliği içerisinde bulundurduğu farklı mühendislik disiplinleri sebebi ile uzmanlık alanları konusunda bir genişlik var denilebilir.

6-) Raylı Sistemler Mühendisliği bölümü öğrencileri mezun olurken Makine Mühendisliği diploması da aldıkları yönünde dedikodular bir hayli popüler.Bu duruma bir açıklık getirebilir misiniz?

Bu konu aslıda bir hayli can sıkıcı bir konu ama net olarak söyleyebilirim Raylı Sistemler Mühendisliği bölümünden mezun olan mühendisler sadece Raylı Sistemler Mühendisliği diplomasına sahip olacaktır. Herhangi ikinci bir diplomaya ya da diploma ekine sahip olmayacaktır. Maalesef ki her vaat resmi olmadığı sürece gerçekleşmeye biliyormuş. Ama bu konuda hiçbir zarar söz konusu değildir. Sadece bizim için makine mühendisliği derslerinin %70 ine yakın oranda almamızdan dolayı böyle bir ihtimalin gerçekleşebileceği olgusu vardı ve YÖK yaptığı açıklamalarda bunun gerçekleşmeyeceği konusunda son kararı vermiştir.

7-) Herkes araştırma yaptığı bölümün iş imkanlarını ve çalışma alanlarını hali ile merak ediyor. Peki, tecrübeleriniz doğrultusunda Raylı Sistemler Mühendisliğinin çalışma alanlarından ve iş imkanlarından bahseder misiniz?

Çalışma alanlarımız oldukça geniş daha önce de bahsettiğim gibi… Özel sektörde, devlet sektöründe ve üniversitelerde akademisyen olarak iş bulabilme imkanlarımız var. Raylı Sistemler Elemanları üreten herhangi bir kurum veya kuruluşta TCDD, TÜVAŞAS, TÜLOMSAŞ, TÜDEMSAŞ, Belediye Raylı Ulaşım Bölümlerinde iş bulabilme olanaklarımız var.

Türk Demir yolları Şirketleri ile ilgili buraya tıklayın.

8-) İlk mezunlardan olmaya hazırlanırken gelecek adına bölümünüz ile ilgili kurduğunuz planlar veya hayaller nelerdir?

Genel olarak tasarlayabildiğim herhangi bir plan tam olarak aklımda oluşmadı diyebilirim. Bu konuda araştırmalarım ve sektörde bulunan büyüklerimin tavsiyelerini dikkate alarak ilerliyorum. Yalnız bir devlet kuruluşunda garanti altında çalışmayı istiyorum. Bunun için KPSS sınavına hazırlanıyorum. Yüksek lisans yapmayı düşünüyorum, ALES ve dil sınavlarına hazırlanmalıyım. İngilizce’mi iyi bir teknik dil konuşabilecek seviyede geliştirmeyi hedefliyorum. Sektörde kullanılan SolidCAM, CATİA gibi tasarım programlarında uzmanlık seviyesine gelebilecek şekilde iyi bir eğitim almayı planlıyorum. En sonunda yaşım ilerlediğinde üniversiteye geçiş yapıp tecrübelerimi öğrencilere aktarmayı istiyorum.

9-) Herkesin maalesef eğitim sistemimizde yakındığı kısımlar bulunuyor.Peki, sizce gelecekte ki Raylı Sistemler Mühendisliği öğrencilerine daha iyi eğitim verilmesi için neler değiştirilmeli?

Bence teorik bilgiden daha çok uygulamaya yönelik derslerin artırılması ve bu uygulamalı ders hocalarının sektör içerisinde çalışmış olması,tecrübelerini paylaşabileceği bir ortam olması gerekir. Laboratuvar imkanlarının, Raylı Sistemler üzerinde test, bakım, onarım, üretim ünitelerinin olduğu bir sistem oluşturulmalıdır.Üniversite-Sanayi iş birliği içerisinde şu anda biz Raylı Sistemler Kulübü- Raylı Sistemler Derneği çalışanlarının yapmış olduğu organizasyonların üniversite yönetimi tarafından da yapılmasını bu işin öğrenci açısından bir zorunluluk haline getirildiği takdirde daha iyi sonuçlar doğurabileceğini kanaatindeyim.( Gezi, panel, sempozyum, staj desteği, bölüm tanıtımları vs. )

10-) Gelecekte Raylı Sistemler Mühendisliği öğrencisi olmak isteyen veya okula yeni başlayan kişilere tecrübeleriniz doğrultusunda neler söylersiniz?

Olmak isteyen öğrenciler için matematik (4 işlem, türev, integral) , fizik derslerine önem vermelerini, gelecek planları için şimdiden düşünmelerini ve ona göre üniversite hayatında bu doğrultuda ilerlemelerini, kişisel gelişmeleri için faydalı olabilecek hususlar üzerinde araştırmacı olmalarını yabancı dil sorunlarında şimdiden çözüm aşamalarına başvurmalarını tavsiye ederim.

Bölümümüzde yeni başlayan öğrenciler için yapılması önerilen tavsiye edilen hususlar konusunda üniversitemiz bünyesinde bulunan Raylı Sistemler Kulübü-Raylı Sistemler Derneği olarak elimizden geldiğince tecrübelerimizi, tavsiyelerimizi aktarıyor, öğrenci gelişimleri için oryantasyon toplantıları yapıyoruz. Gerek böyle etkinliklerde yüz yüze gerekse sosyal medya üzerinden mesaj olarak bizlere sorularını yöneltebilirler.

Raylı Sistemler Kulübü Facebook sayfası için burayaRaylı Sistemler Derneği için buraya tıklayın.

karabük-üniversitesi-kusbakisi

11-) Bugün kadar gelecekte önemli. Peki, sizin Raylı Sistemler Mühendisliğinin geleceği hakkında ki düşünceleriniz neler?

Raylı Sistemler Mühendisliğini geleceğin ulaşım sistemi olarak görüyorum. Hızlı trenler sayesinde kara yolunda 5 saatlik bir mesafeyi 1-2 saate indirgeyebilmek, en güvenli ulaşım sektörü olmak, 4 mevsim ulaşım sağlayabilmek, toplu taşımacılık adına kentlerde önemli rol almak, daha fazla yükü daha az maliyetle taşımak … Bunlar küçümsenebilecek boyutta özellikler değiller. Ve ilerleyen teknoloji sayesinde günümüzde maglev trenleri, yüksek hızlı trenler zamanla insanların ulaşım için öncelikli tercihi olacağının ve bu alanda yetiştirilmek üzere olan bizlere önemli görevler düşeceğinin kanaatindeyim.

12-) Karabük Üniversitesinde eğitim hayatınızı geçirdiniz. Peki, hem eğitim kalitesi hemde sosyal imkanları ile Karabük Üniversitesinden memnun kaldınız mı?

Eskiye bakılarak sosyal imkanlar ve eğitim daha iyi kalitede diyebilirim. Kampüsümüz derli toplu içerisinde hem sosyal hem teknik açıdan eksikliğini hissettiğim sadece Raylı Sistemler Mühendislik laboratuvarlarının olmaması var. Onun dışında olması gereken çoğu şey mevcut ben şahsım adına memnunum.

Karabük Üniversitesi Resimleri için buraya tıklayın.

13-) Karabük’te öğrenci olarak yaşamanın artı ve eksi yönleri sizce neler?

Doğası ve Safranbolu gibi koruma altına alınmış tarihi bir kente sahip olması, yaşam koşulları normal düzeyde olması yaşanılası ve görülmeye değer bir şehir Karabük. Öğren olarak burada yaşayabileceğiniz en önemli sıkıntı kira konusu olabilir. Kira fiyatları 400- 1300 arası değişiklik gösterebiliyor (evden eve, ev sahibinden ev sahibine göre farklı tabi ki) . Ki bu sorun giderek azalmaya başlıyor. Yeni yurtlar, evler çoğalıyor ve çoğaldıkça bu sıkıntının aşılacağını düşünüyorum.52 000 kişilik bir üniversitede okuyorsunuz ve merkez nüfusu 142 000 olan bir şehirde yaşıyorsunuz neredeyse her 4 kişiden biri öğrenci …Yani öğrenci kenti diyebiliriz…

14-) Tüm cevaplarınız için teşekkürler. Son olarak tecrübeleriniz doğrultusunda okurlarımıza neler söylemek istersiniz?

Tercih yapacak öğrenci arkadaşlarımıza bu aşamada kararsız kalmamalarını umuyorum ve en doğru kararları kendi adlarına verebilmeleri için hizmet vermekte olan Meslek Hocam‘a teşekkürlerimi sunuyorum.

Hangi mesleği seçerseniz seçin o mesleği sevebileceğinizden, isteyerek yapabileceğinizden emin olun. Meslek seçimi yaparken meslek hayatınızda nasıl ilerleyebileceğinizin, kendinizi nasıl geliştirebileceğinizin analizini iyi yapın. Meslekler arasında karşılaştırmalar yaparak size sunulacak hayatı göz önünde bulundurun. Her işinizi sorumluluğunuzu zamanında yerine getirmenizi bilin isterim. Son olarak Bilimsel alanda Nikola TESLA Edebiyat’ta Oğuz ATAY diyorum :) Sağlıcakla ve huzurla kalın …

Liselerde tarafımızdan yapılan Raylı Sistemler Mühendisliği- Karabük Üniversitesi- Karabük – Raylı Sistemler Kulübü ile İlgili Sunum görmek için buraya tıklayın. 

 

1 YORUM

CEVAP VER

Lütfen yorum yapmadan önce diğer yorumları inceleyin.
Please enter your name here