Acil Tıp Teknikeri Vahid Yüksekkaya Röportajı

6
3613

1-) Merhaba, Acil Tıp Teknikeri hakkında merak edilen sorulara geçmeden önce bize biraz kendinizden bahsedebilir misiniz?

Ben Acil Tıp Teknikeri diğer adıyla Paramedik mezunu Vahid Yüksekkaya, sağlık meslek lisesini Hatay Dörtyol’da, sağlık hizmetleri meslek yüksek okulunu da Batman Üniversitesinde okudum.

2-) Acil Tıp Teknikerliği günümüzün popüler meslekleri arasında olsa da birçok kişinin bölümünüz hakkında tam bilgisi yok. Bu yüzden Acil Tıp Teknikerliği nedir gibi sorulara cevap vererek bize bölümünüzden bahsedebilir misinizi?

Acil Tıp Teknikeri (Paramedik) ambulans sorumlusu olarak geçer, yanımızda 1 yardımcı sağlık personeli (acil tıp teknisyeni) ile birlikte hastalara müdahalede bulunuruz.

3-) Sağlık alanında çalışmak için birçok alan bulunuyor. Peki, bu alanlar arasında Acil Tıp Teknikeri olmayı tercih etmenizin sebebi neydi? Ayrıca tercihinizden hiç pişmanlık duyduğunuz oldu mu?

Tercihim den hiç pişmanlık duymadım mesleğimi gerçekten severekten yapıyorum diğer türlü bizim mesleği sevmeyen insanların yapabileceğini düşünmüyorum.

4-) Acil Tıp Teknikerlerine üniversitede verilen eğitimde bir şeyleri değiştirme fırsatınız olsa bunlar neler olurdu? Ayrıca Acil Tıp Teknikeri olmak için sizce iki yıllık bir eğitim tam anlamı ile yeterli mi?

Eğitimde bir şeyleri değiştirme gibi bir fırsatım olsa kesinlikle bölüm başkanlarını paramediklerden seçerdim çünkü  saha görmemiş insanların acil sonrası anlatımları ile bizim yaptığımız iş arasında çok farklılıklar oluyor. 2 yıllık bir eğitimin bu bölüm için yeterli olduğunu düşünmüyorum.

5-) Acil Tıp Teknikerlerinin çalışma saatleri birçok mesleğe göre farklı. Bize biraz bu çalışma saatlerinden bahsedebilir misiniz?

Bizler özel ambulanslarda 24 saat çalışıp 24 saat dinleniyoruz, yalnız devlette yani 112 de 24 saat çalışıp 3 gün dinleniyoruz. İnsanlara hep çok dinleniyoruz gibi geliyor yalnız normal devlet memurları günde 8 saat çalışırken biz nöbete gittiğimizde 24 saat yani 1 devlet memurunun 3 günde  çalıştığını çalışıp öyle eve dönüyoruz.

acil-tıp-teknikeri-vahid-yüksekkaya

6-) Uzun süredir özel sektörde çalışan biri olarak Acil Tıp Teknikerlerinin çalışma şartlarından, çalışma alanlarından bahsedebilir misiniz?

Özel ambulans şirketlerini kesinlikle meslektaşlarıma önermiyorum çalışma şartları ağır çok çalışıp az dinleniyoruz ve mesleki olaraktan da körelme hat safhada oluyor önemli vakıaların çok çıktığı söylenemez.

7-) Okul dönemi herkesin zorlandığı belli başlı dersler olmuştur. Peki, sizin için bu ders hangisiydi ? 

Benimde eminim diğer Paramedik meslektaşlarımın da en çok zorlandığı acil hasta bakımı 3-4 tür :) Çünkü Paramediği Paramedik yapan temel derslerden biri ve bölüm adına gelişmemizi sağlayan derslerin başında geliyor. Bir o kadar da zor bir ders.

8-) Sağlık alanı birçok öğrenci tarafından sadece iş garantisi olduğu için okunmak istenen alan olmaya başladı. Bu düşüncede ki gençlerimize tavsiyeleriniz neler?

Sağlıkta meslek enflasyonu oluştuğunu düşünüyorum artık sağlık meslek lisesi ve sağlık hizmetleri myo mezunu binlerce genç var bende dahil olmak üzere, atanabilmek için 80 üstü almak gerekli yada özel ambulans ve hastanelerde tam bir kölelik sistemi ile çalıştırılıyoruz.

9-) Her ne kadar iş garantisi için okumak isteyenler olsa da bunun yanında sevdiği için Acil Tıp Teknikeri olmak isteyenlerin sayısı azımsanmayacak kadar fazla. Peki, ileride Acil Tıp Teknikeri olmak isteyen kişilere tavsiyeleriniz neler?

Tavsiyem mesleklerini severek yapmaları insanların hayır duasını almak kadar güzel bir şey yok.

10-) Birçok üniversitede eğitim gördünüz. Bize biraz bu üniversitede aldığınız eğitimin yaptığınız işe olan katkılarından ve gittiğiniz üniversitelerde ki sosyal ve eğitim kalitesinden memnun kalıp kalmadığınız dan bahsedebilir misiniz?

3 ayrı üniversitede okudum gerek özel gerekse devlet, Paramedik bölümü için yeterli olmadığını düşünüyorum bunun sebebi okullar değilde bölümün ne yazık ki 2 yıl olması.

11-) Birçok üniversite birçok şehir demek. Bize gittiğiniz şehirlerde öğrenci olarak kalmanın size göre artı ve eksilerinden bahseder misiniz?

İstanbul’da öğrenci olmak maddi olaraktan gerçekten zor ama Batman ve Hatayla kıyaslarsak zor olmasına rağmen trafiği saymazsak yaşanılası memleket.

12-) Tüm cevaplarınız için teşekkürler. Gezmiş görmüş biri olarak tecrübeleriniz doğrultusunda son olarak okurlarımıza neler söylemek istersiniz?

Bölümü sadece para kazanmak için değilde severekten yapacak kişilerin okumasını isterim sadece bizim bölümümüz için değil tüm meslek alanlarında insanların sevdikleri işi yapmaları gerektiğini düşünüyorum.

Tavsiye Röportaj : Sağlık alanında ki bölümlerle yaptığımız röportajları buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

6 Yorum

  1. Selamun aleyküm şimdi ben sağlık lisesinde okumuyorum üniversitete ATT okumak istyiorum ATT okudukdan sonra iş imkanı olur mu ?

CEVAP VER

Lütfen yorum yapmadan önce diğer yorumları inceleyin.
Please enter your name here