Ağız Ve Diş Sağlığı Mezunu Elvan Doruk Röportajı

1
22113

1-) Merhaba, Ağız Ve Diş sağlığı bölümü hakkında merak ettiklerimizi sormadan önce bize biraz kendinizden bahsedebilir misiniz?

İsmim Elvan. Ağız ve Diş Sağlığı mezunuyum. Lisans tamamlama Sağlık Yönetimi 3. sınıf öğrencisiyim.

2-) Her ne kadar ismi ile çağrışım yapsa da Meslek Hocam olarak en doğru bilgiyi uzmanından öğrenmeyi görev edindik. Bu yüzden bize Ağız ve Diş Sağlığı bölümünden bahseder misiniz?

Bu bölümün hekim yardımcısı ve klinik destek personeli yetiştirmek adına açılan yeni bir bölümdür. Diş hastaneleri ya da özel bir klinikte diş hekimi asistanı olarak görev yapar. Bir hemşire değildir fakat aynı statüdedir. Hatta hemşireden daha fazla iş yüküne sahip bir meslektir.

3-) Sağlık sektörü oldukça geniş. Peki, sizin bu sektörde Ağız Ve Diş Sağlığı bölümü tercih etmenizin özel bir nedeni var mı? Ayrıca verdiğiniz karardan hiç pişmanlık duyduğunuz oldu mu?

Bu bölümün yeni olma avantajını göz önüne alarak bu bölümü seçtim. Gerek araması gerekse iş bulma konusunda çok avantajlı (açıkta kalmazsınız) bir bölüm olduğunu düşünmekteyim.Pişmanlık herkes gibi bende de oldu tabi. Fakat başka bölüm tercih etmiş olsaydım iş avantajlarım bu kadar fazla olmayacaktı.

4-) Ağız Ve Diş Sağlığı bölümünde aldığınız eğitimde bir şeyleri değiştirme fırsatınız olsa bunlar neler olurdu?

Bir şeyleri değiştirme fırsatım olsa asistanların özel asistan olarak değil sadece hekime hasta konusunda yardımcı olmakla görevli olan bir personel olduğunu aşılamak isterdim. Ayrıca her şeyden önce bu bölümde çalışan arkadaşlarımın tüm öncelikleri kendilerinden yana kullanmalarını saklardım. Çünkü her işin başı sağlık :)

5-) Okul hayatında hepimizin başına bela olan belli başlı dersler oluyor. Peki, sizin üniversite hayatınızda en çok zorlandığınız ders hangisi oldu?

Standart dersler hariç bölüm derslerinin hepsi ayrı ayrı zor ve ayrı ayrı hassasiyet gösterilmesi gereken dersler. Çünkü hepsi teoride kalmıyor uygulanması olan dersler.

6-) Hemen hemen her bölümün öğrencilerinde aradığı belli başlı özellikler mevcut.Bu durum sizce Ağı Ve Diş Sağlığı bölümü içinde geçerli mi? Geçerli ise sizce bu özellikler neler?

Zeki, hızlı, çevik, sağlığına önem veren, stratejik düşünebilen, yönetim ve organizasyonu iyi yapabilen kişiler bu bölümde aranan özelliklere sahip olacaktır.

agiz-ve-dis-sagligi-elvan

7-) Sizce 2 yıllık bölümler mesleği öğrenebilmek için yeterli mi? Yoksa sadece öğrencilere basit bir temel mi hazırlıyor?

Basit bir temel hazırlığı sadece :)

8-) Günümüzde maalesef birçok kişi sağlık alanını sadece iş garantisi olduğu için tercih ediyor. Sizin bu konuda ki düşünceleriniz neler?

Tabi ki de iş garantisi. :) Yoksa hiç kimse sanmıyorum kendilerini zorlayan ve sağlık yönünden risk taşıyan bölümleri tercih etmez.

9-) Tecrübeleriniz doğrultusunda gelecekte Ağız Ve Diş Sağlığı bölümünü tercih edecek veya bu sene okula yeni başlayan kişilere tavsiyeleriniz neler?

Kendilerine uygun gördükleri meslekleri seçmeleri en büyük tavsiyem. Bu bölüm iş yükü fazla bir meslektir. Tercih hakkı yine kendine güvenen öğrenciler için bu bölümden yana olabilir.

10-) Ağız Ve Diş Sağlığı uzmanı olarak 4 yıl çalıştınız. Peki, sağlık alanında çalışmanın artı ve eksi yönleri neler?

Artısı – insanlara yardım edebilmenin verdiği güven ve mutluluk, insanlara iyiliklerde bulunmak bencillikten kurtulmak, daha yapıcı ve olumlu düşünebilmek, organizasyon yeteneğinin gelişmesi

Eksileri – başkalarının sağlığı için kendi sağlığımızı geri planda tutmak, bulaşıcı hastalıklarla birebir temas halinde olmak.

11-) 4 yıllık iş hayatınızın ardından şuanda Erciyes Üniversitesinde Sağlık Yöneticiliği okuyorsunuz. Peki, iş hayatından sonra üniversiteye tekrar başlama sürecinizden biraz bahsedebilir misiniz?

:) Daha fazlası her zaman iyidir.

12-) Erciyes Üniversitesinde eğitim hayatınızı tamamladınız. Bu süreçte gerek sosyal imkanları ile gerek ise eğitim kalitesi ile üniversite beklentilerinizi karşıladı mı?

Erciyes Üniversitesi, öğrencilerine tüm imkanı sağlıyor beklentileri fazlasıyla karşılıyor.

13-) Tüm cevaplarınız için teşekkürler. Son olarak Meslek Hocam okurlarına neler söylemek istersiniz?

Meslek Hocam sitesini ilk defa duydum ve çok beğendim. Üniversiteye yeni başlayan yada başlamak isteyen tüm öğrenciler için yararlı olabileceğini düşünmekteyim. Meslekleri kaynağından birebir araştırmaları çaba sarf etmeleri araştırmalarda bulunmaları bu programı gerçekleştiren şahıslar için büyük bir artı. Meslekler hakkında araştırma yapmak isteyen öğrenci adayları mutlaka bu siteyi ziyaret edip yardım istemeli. Çünkü eminim çok yararlı olacaktır.

İlginize teşekkür ederim.

1 YORUM

  1. agiz ve dis sağlığı asistanlık yaptim tecrübem var çalıştigim hekim im el becerimin çok ii olduğunu söyledi kesinlikle bu bölümü okumam gerektiğini.ve çok seviyorum bu mesleği ilaçları aletleri cerrahiyi…
    özel üniversite okuyan kpss ile atananlar varsa bana bilgi verebilir mi ? özel uni ne kadara kayıt oldular, kpss ye kaç puanla atandılar

CEVAP VER

Lütfen yorum yapmadan önce diğer yorumları inceleyin.
Please enter your name here