Hemşire Yağmur Ergin Röportajı

9
6266

1-) Merhaba öncelikle röportaj teklifimizi kabul ettiğiniz için teşekkürler. Tanımayanlar için bize biraz kendinizden bahsedebilir misiniz?

12 Haziran 1992 Mersin doğumluyum.İlkokul,ortaokul ve lise hayatımı Orduda tamamladım.Ordu Anadolu lisesi mezunuyum.İstanbul Üniversitesi Florence Nightingale Hemşirelik Yüksek Okulu mezunuyum.İstanbul’a üniversite için geldim ve mezun olduktan sonra burada kalmaya karar verip özel bir hastanede işe başladım.Şuan aynı hastanede 2. yılım ve bu ay eğitim hemşireliği için terfi aldım.Şuan pediatrik onkoloji yatan hasta servisinde eğitim hemşireliği yapıyorum.

2-) Hemşire bölümü hakkında herkesin bilgisi vardır. Fakat bu bölümün eğitim kısımından bize biraz bahsedebilir misiniz? 

İlk yıl hemşirelik kavramını,temelinde neler yattığını,değişik kuram ve kuramcıları görüyoruz.İlk yılın 2.yarısında uygulamaya ilk adımımızı atıp staja başlıyoruz. 2.ve 3. yıl cerrahi,dahiliye,kadın hastalıkları ve doğum, çocuk hastalıkları gibi ana dersler ile hastalıklar,tedaviler,hemşirelik bakımları işin içine giriyor.3 gün okulda teorik ders alıp 2 gün staj için hastaneye gittik.İstanbul Üniversitesi olduğu için staj Çapa, Cerrahpaşa, Haseki,Bakırköy ve Ok meydanı gibi üniversite hastanelerinde olup bize değişik vakıaları görme fırsatı tanıdı.Son sınıfta halk sağlığı dersiyle aile sağlığı merkezleri ve okullarda geçiyor.Burada sağlık taramaları yapıp stajımızı bu şekilde tamamlıyoruz.Bitirme tezi yok ama ana derslerde staj kapsamında hazırladığımız ödevlerin tezden pek farkı yok.

3-) Genel olarak halkımız arasında hemşire oku işin garanti olsun zihniyeti var. Bu zihniyet sizce ne kadar doğru ? Ayrıca ilerleyen zamanlarda da hemşirelerin bu kadar kolay iş bulacaklarını düşünüyor musunuz?

İnsan nesli devam ettiği sürece hemşirelik mesleği de devam eder düşüncesindeyim.Ancak işim hazır olsun mantığıyla bu işe başlayan kişiler hemşirelik mesleğinin yüz karası benim için.Çünkü hemşirelik diğer meslekler gibi kağıt üzerinde ya da masa başında yapılan bir iş değil.Hemşirelik demek yeni doğmuş bir bebeğe ve annesinin gözlerindeki heyecana şahitlik etmek demek, gece boyunca ateşi devam eden bir bebeğin ateşini düşürmek için çeşitli alternatifler aramak demek, ölüme yaklaşan birinin huzurla ölümü için elinden geleni yapmak, annesi,babası ya da çocuğu ölmüş biri sana sarıldığında hemşireliği bir kenara bırakıp onunla ağlamak demek.Hemşirelik asla sevilmeden başarabileceğin bir meslek değil.

yağmur-ergin

4-) Genel olarak hemşire bölümü mezunları üniversiteden sonra KPSS ile memur olarak devlette çalışıyor. Peki memur olarak çalışan hemşireler sizce kendilerini geliştirebiliyor mu?

Ben özel sektörde çalışan bir hemşire olarak 2 yılda çok fazla şey öğrendiğimi düşünüyorum.Ki zaten özel sektörün yoğunluğuna katlanabilen biri kendini geliştirmek için bir şeyler yapıyordur düşüncesindeyim.Hastalara verdiğim eğitimler sırasında ben de bir çok şeyi öğrendiğimi fark ettim. Değişik hastalar, farklı hastalıklar bir sürü ilaç derken ne kadar kısa sürede ne kadar çok şey öğrendiğimi anladım.Bunun dışında kariyer isteyen kişiler içinde özel sektörün her zaman daha avantajlı olduğunu düşünüyorum.Çünkü sirkülasyonu çok fazla ve genelde yeni mezunların olduğu bir alan.Eğer iyi bir hemşire isen ve gerçekten her şeyi olması gerektiği gibi yapıyorsan kısa sürede yükselme şansın var.

5-) Hemşire olanların çalışma alanlarından, çalışma şartlarından bize biraz bahsedebilir misiniz?

Hemşireler hastane dışında da bir çok alanda çalışabiliyorlar.Okullarda ve halk sağlığı merkezlerinde halk sağlığı hemşireliği, iş yerlerinde iş yeri hemşiresi, özel hastanelerde özel dal hemşireliği(enfeksiyon hemşiresi,yara bakım hemşiresi,diyabet hemşiresi,vaka hemşiresi), eğitim hemşireliği, diyaliz hemşireliği, ilaç mümessili ve aklıma gelmeyen bir çok alan.Şartlar çalışma ortamına göre değişebiliyor.Hastanelerde özel dal hemşireleri ve eğitim hemşireleri sadece gündüz çalışıyor.Yatan hasta servisinde,yoğun bakımda yada ameliyathane gibi alanlarda çalışan hemşireler gece ve gündüz olmak üzere 2 vardiya şeklinde çalışıyor.İş yeri hemşireliği,halk sağlığı hemşireliğin de de yine gündüz çalışılıyor.

6-) Hemşire olacak kişilerde mutlaka bulunması gerekiyor dediğiniz özellikler var mı? Varsa bu özellikler neler?

Öncelikle bulunması gereken özellik sabır.Dikkatli davranmakta bulunması gereken özelliklerden biri. Empati kurabilmek, saygı, güler yüzlü olmak, soğukkanlı davranabilmek, araştırmacı bir yapıya sahip olmak gibi önemli özellikleri olmalı.Ve yaptığı işi iğrenerek yapmamalı.

Röportajın devamını okumak için lütfen bir sonraki sayfaya geçiniz.

9 Yorum

  1. gerçekten hemşirelikle ilgili yaptığınız tüm röportajları okudum çok iyi :) kafamdaki bir çok sorunun cevabını buldum sizin sayenizde Allah razı olsun <3

CEVAP VER

Lütfen yorum yapmadan önce diğer yorumları inceleyin.
Please enter your name here