Çin Dili Ve Edebiyatı Mezunu Emel Özgözen Röportajı

2
7610

1-) Merhaba, Çin Dili Ve Edebiyatı bölümü hakkında merak edilen sorulara geçmeden  önce bize biraz kendinizden bahsedebilir misiniz?İ

İsmim Emel (Ayan) Özgözen, 28 yaşındayım Fatih Üniversitesi Çin Dili ve Edebiyatı bölümünden 2009 yılında mezun olup Konfücyüs bursu ile Çin’de ‘Teaching Chinese’ üzerine master yapıp 5 yıl Çin’de ikamet ettim. Son bir yıldır İstanbul’da yasamakta olup 3,5 yıldır bir deri firmasının ihracat müdürüyüm.

2-) Çin Dili Ve Edebiyatı hakkında genel olarak kimsenin net bir fikri yok. Bu yüzden bize biraz Çin Dili ve Edebiyatı bölümünden bahsedebilir misiniz?

Öncelikle herkesin bildiği üzere Çince dünyanın en zor dillerinden biri ve ayrıca nüfusa oranla dünyada en çok konuşulan dil. Bu bölümü okumak isteyenler kendini ilkokul sıralarında bulmuş ve çizgi çizerek yeni yazmayı ve okumayı öğreniyormuş gibi hissedebilir. Kolay bir bolum değil ama sıfırdan bir şeye başlıyorsunuz baştan sıkı tutar ve emek harcarsanız sanıldığı kadar da zor değil. Tek dezavantajı Türkiye’de okuduğunuz hangi dil olursa olsun maalesef pratiğiniz hiç gelişmiyor ve okuduğunuz dilin ülkesine gitmeniz zorunlu hale geliyor. Ama bu bölümü Türkiye’de mevcut olan 4 üniversiteden (  Ankara Sinoloji, Fatih, Erciyes ve Okan ) hangisinden mezun olursanız olun 1 yıl Çin’de alacağınız ekstra eğitimle pratiğinizi de çok kolay bir şekilde tamamlayabilirsiniz.

3-) Çin Dili Ve Edebiyatı bölümünü seçmenizin özel bir sebebi var mıydı? Ayrıca kararınızdan hiç pişman olduğunuz oldu mu?

Lisede Yabancı dil okudum, o dönemde herkes İngiliz Dili Ve Edebiyatı yada Amerikan Kültürü tercih ediyordu. Ben bir şekilde İngilizceyi hallettiğimi düşünerekten farklı bir dil öğrenmem gerektiğini düşündüm. İspanyolca, Rusça, Farsça, Arapça tercih ettiğim bölümler arasındaydı ve Çince aslında en son tercihimdi. Ama hiç pişman olmadım, bu bölümü okuyarak toplumda hep özel bir statüde oldum, 5 yıl Çin’de yaşadım, ve Çinlilerin hiç bir zararını görmemekle birlikte insan olarakta her zaman sıcak ve samimi buldum.

emel-özgözen

4-) Çin Dili Ve Edebiyatı hakkında birçok kişi bilgi sahibi olmadığı için iş imkanlarını herkes merak ediyor. Bize biraz çalışma alanlarınızdan ve iş imkanlarınızdan bahsedebilir misiniz? 

Öncelikle aldığım eğitim doğrultusunda öğretmenlik yapabiliyorum ilkokuldan üniversiteye. Tercümanlık bu işin en popüler olan alanı, çünkü hemen hemen her sektörün ucu Çin’e dokunuyor ve mutlaka herkesin yolu ya Çin’e düşüyor veya aldıkları makine için, yada ihracat için Çinliler ülkemizi ziyaret ediyor, yani hiç bir is yerinde çalışmadan sadece tercümanlık işlerini de takip ederek aç kalınmaz bu meslekte. Onun haricinde benim yaptığım gibi firmanın daimi çalışanı olunabilir ihracat ve ithalat sektöründe aktif bir rol alınabilir, ama İngilizce’de bilmekte buyuk fayda var bunun için. Mesela ben dış ticaret ile uğraştığımdan açık öğretim dış Ticaret diplomamı da aldım faydasını dokunduğuna inandığımdan. Bunlar en temel yapılabilecek meslekler ama bunun yanında; turist rehberliği, Çinlilere Türkçe özel ders gibi alanlarda da çalışılabilir.

5-) Geçmişe dönme şansınız olsaydı yine tercih edeceğiniz bölüm Çin Dili Ve Edebiyatı mı olur yoksa farklı bölümleri tercih etmek ister miydiniz?

Bu bölümle ilgili hiç bir pişmanlık yaşamadım aksine birçok kapıyı açabildiğini fark ettim ayrıca Çin’de yaşarken esimle tanıştım, yani Çin ve Çince benim kaderimdi :) ama geriye dönme şansım olsa Üniversitede çift ana dal yapıp başka bir dil daha öğrenmek isterdim.

6-) Her öğrenciye üniversite döneminde bazı dersler kabusu olmuştur. Sizin en çok zorlandığınız ders hangisiydi?

Tabi ki Çince Edebiyat dersleri bizi çok zorladı. Çin tarihi ve şiir çevirileri tam bir kabustu.

7-) Çin’de öğretmenlik üzerine master yaptınız. Bize bu eğitim sürecinden ve kariyerinize katkılarından bahsedebilir misiniz?

Orada önemli olan Çinceyi en basite indirgeyip karşıdakine nasıl aktarabileceğini öğrenmekti ve ben hepimizin bunu çok güzel öğrendiğini düşünüyorum. Onun haricinde tabi ki Çin’de 2 yıl eğitim almak burada ki 5 yıl cince öğrenmeye eşdeğer. Artık siz düşünün farkı. :) Şuan bile imkanı olan ailelerin Türkiye’de bu bölümü okuyup zaman kaybetmek yerine Çin’de 5 yıl okumalarını öneririm.

8-) Uzun süredir özel sektörde çalışıyorsunuz. Çin Dili Ve Edebiyatı mezunu olarak çalışmanın artı ve eksi yönleri sizce neler?

Artı yönü olarak daha öncede bahsettiğim gibi özel sektörde hangi alanda çalışırsanız çalışın hep Çince bilen biri olarak özelsiniz ve öyle kalacaksınız.Eksi yönü olarak Çince mezununa sadece dil bilen biri olarak bakılıyor ki bu gerçek, özel sektörde çalışabilmek için kendinize yeni bir şeyler katmanız şart bu MBA olur, dış ticaret yada İngilizce eğitimi gibi..

9-) Gelecekte bu bölümü seçecek kişilere veya şuanda okuyan öğrencilere ne gibi tavsiyelerde bulunursunuz?

Baştan işin ucunu sıkı tutarlarsa bu dili çok rahat bir şekilde öğrenebilirler, benim tavsiyem ilk yıldan itibaren imkanları varsa sık sık Çin’e gidip gelmeleri ve Çinlilerle daha çok muhatap olmaları.

 

emel-ayan-özgözen

10-) Fatih Üniversitesinde okudunuz. Bu üniversite sizce öğrenciler için yeterli eğitim kalitesine ve sosyal imkanlara sahip mi ?

Fatih üniversitesi Çin Dili Ve Edebiyati kurucularından Li Shuzhen Hocamız gerçekten yeterli eğitim düzeyine sahip biri ve yıllardır Türkiye’de yaşayıp yüzlerce öğrenci mezun etmiştir.

Fatih üniversitesinin de sosyal imkan ve kalitesi diğer özel üniversitelere göre çok güzel olup özellikle kampüsüyle  girmek isteyen öğrencilere önerebilirim. Tek dezavantajı kampüse ulaşımın çok zor oluşu. Şehir dışında kaldığından İstanbul’da okuyormuş hissi olmuyor maalesef.Ayrıca şunu da söylemeliyim ki son dönemde ülkemizde siyasi farklılıklardan dolayı Fatih üniversitesi pek tercih edilen bir okul olmamaktadır.

11-) Türkiye’nin en hareketli şehirlerinden olan İstanbul’da öğrencilik hayatınızı geçirdiniz. Bu şehirde öğrenci olmanın sizce artı ve eksi yönleri neler ?

İstanbul için sadece şunu söyleyebilirim Anadolu’da okuyan öğrencinin her zaman ilk hedefi İstanbul oluyor. Ama İstanbul’da okuyan öğrenci her zaman daha büyük hayaller kurup yurt dışını hedefliyor. Ve yurt dışına açılan öğrenci ufkunu daha çok açıp daha çok kendini geliştirme imkanı yaratabiliyor.

12-) Verdiğiniz cevaplar için teşekkürler… Son olarak okuyucularımıza neler söylemek istersiniz?

Ne okursak ne öğrenirsek öğrenelim benimseyeceğimiz ilke her zaman   Konfüçyüs’un dediği gibi ‘  Öğrenme ilkesi insanın temiz karakterini ortaya çıkarmak, insanlara yeni yaşam vermek ve nihai iyiye ve doğruya ulaşmak demektir. ‘ olmalı.

Meslek hocam’a ilgilerinden dolayı ve bu şekilde geleceğe yeni adım atan bireyleri bilgilendirme platformu hazırladıklarından dolayı teşekkür ederim.

Çin Dili Ve Edebiyatı Taban Puanlarını Görmek İçin Tıklayın

2 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorum yapmadan önce diğer yorumları inceleyin.
Please enter your name here