Ebe Funda Gül Atlamaz Röportajı

0
5968

1-) Merhaba, öncelikle meslek hocam okuyucularınıza kendinizden bahsedebilir misiniz?

Merhabalar 1986 Bartın doğumluyum ama Muğla’nın Fethiye ilçesinde büyüdüm. Canımdan çok sevdiğim bir oğlum var. Üniversiteye kadar Fethiye’de öğretimimi tamamladım. 2008 yılında 4 yıllık Akdeniz Üniversitesi Ebelik Bölümünü bitirdim. Ankara’da özel bir doğum hastanesinde çalıştım. Ailem Fethiye’de yaşadığı için ve bu şehri çok sevdiğim için geri döndüm. KPSS sınavında derece yaparak buraya atandım. 3,5 yıl sağlık evinde görev yaptım.Mesleki olarak standartlarımın altında bir çalışma alanı olduğu için aile hekimliğine geçiş yaptım ve 6 aydır Aile Sağlığı Elemanı olarak görev yapmaktayım. Mesleğime aşkla bağlıyımdır. Alanımla ilgili her türlü bilgiyi araştırır, öğrenirim ve hastalarım bu durumumdan çok memnun olduklarını ifade ederler. Buda benim için en büyük mutluluk.

2-) Ebelik bölümü hakkında herkesin hemen hemen biraz fikri var. Fakat yine bölümünüzden bize bahsedebilir misiniz?

Ebe bilinenin aksine bir ailenin yani toplumun temelinde görev alıyor. Nasıl mı? Eğer bir ebe doğum öncesi anneye anne sütü eğitimini doğru bir şekilde verirse sağlıklı nesillerin ilk adımını atar. Doğum esnasında anneye destek olursa kötü doğum hikâyeleri son bulur. Bunun gibi verebileceğim binlerce örnek var. Ve bir ebe hemşirelik eğitiminin üzerine ebelik eğitimi alır. Hemşirenin yaptığı ve bildiği her şeyi bilmek zorundadır ve yine aynı zamanda ebedir.

3-) Geçmişte halk arasında ebeler bulunuyordu. Bu tarz kişiler ebelik mesleğinin saygınlığı sizce azaltıyor mu?

Geçmişte takılı kalmayalım o günlerin sağlık, ulaşım ve ekonomi şartlarında ebe tabiriyle anılan kişilerde olmasaydı ne yapardı insanlar. Ama bugün için o ebelere ihtiyaç kalmadığını düşünüyorum. Bir mesleğin saygınlığının değerlendirilmesi için geçmişle değil bugünle ilgili analiz yapmak gerekiyor.

4-) Ebelik bölümünü tercih etmenizin özel bir sebebi var mıydı? Bugüne kadar bu karardan pişman olduğunuz oldu mu?

Aslında mesleği çok iyi tanımadan seçtim ebelik yapan bir tanıdığım bile yoktu. Bu konuda hazırlamış olduğunuz siteyi çok sevdim. Zamanında böyle bir siteyle karşılaşmış olmayı çok isterdim. Hemşirelik bölümüne puanım yeterken ebelik bölümünü seçmemin sebebi kadınların en zor anlarında desteği olmak içindi. Ve cennetten gelen bir hediyenin ilk nefesini görmenin huzuruna paha biçilemez.

ebe-funda-gül-atlamaz

5-) Ülkemizde ki hemen hemen her bölümün eğitim kısımında bazı eksiklikler var. Sizce üniversitelerde ebe adaylarına verilen eğitimlerde eksiklikler neler ?

Açıkçası Akdeniz Üniversitesinin farkını nerede çalışırsam çalışayım hissettim. Çünkü aldığım eğitim hem teorik hem de uygulama alanında dört dörtlüktü diyebilirim. Diğer üniversitelerden mezun olmuş arkadaşlarımın en büyük eksiği uygulama yapmalarına izin verilmemiş olmasıydı. Birçoğu mükemmel teorik donanıma sahipken uygulamada zorluk yaşıyor. Bu konuda eğitimcilerin stajlarda daha aktif katılım için kurumlarla birebir görüşmesiyle çözülecektir. Sadece yoklama almaya gelen bir öğretim görevlisi olmamaları gerekiyor.

6-) Sağlık sektörü tüm dünyada bitmeyecek bir alan olsa da insanlar yine çalışma şartlarını ve alanlarını merak ediyor. Ebeler için çalışma alanlarından ve iş imkanlarından bahsedebilir misiniz?

Ben bu konuya farklı bir cevap vermek istiyorum. Ebe olabilmeleri, pratik kazanabilmeleri ve farklı vakıalar görebilmeleri için, ayrıca hastaya karşı empatik yaklaşım ve güler yüz eğitimi için öncelikle özel hastanelerde tecrübe kazanmaları gerekiyor. Sonrasında ise KPSS de iyi bir puan alarak bildiği ve alışkın olduğu bir bölgede sağlık evi, devlet hastanesi ve aile hekimliğinde çalışabilirler. Birde Türkiye’de son yıllarda başlayan özel doğum koçluğu sektöründe çalışabilirler. Ben şuan gönüllü olarak özel hastanelerde doğum yapacak olan arkadaşlarıma doğum koçluğu yapmaktayım. Bunun sebebi gerçekten meslek aşkı.

7-) Birçok kişinin merak ettiği bir diğer konu ise ebelerin hemşirelik yapıp yapamayacağı? Bu konuda internet üzerinde birçok farklı bilgi bulunuyor işin doğrusunu sizden öğrenebilir miyiz?

Evet yapabilirler. Ancak sağlık sektöründe ebelerin istihdamı gerçekten çok ilginç yapılmış. Bir ebe evet iş yeri hemşireliği yapabilir ama bu kadar ebe ihtiyacı varken iş yeri hemşiresi olmak zorunda kalmış, buda sistemin hatası. Ayrıca bizler bu kadar alanda çalışa biliyorken aile danışmanlığı, iş yeri hemşireliği gibi sertifikaları alma hakkımız yok bunu da bilmeleri gerekiyor.Ebeler hemşirelerin çalıştığı her bölümde çalışabilir ama mutlu olurlar mı bilemem.Çünkü ben olamazdım.

8 -) Gelecekte ebelik bölümünü okuyacak veya yeni başlayacak kişilere ne gibi tavsiyelerde bulunursunuz?

Eğer severek yapacaksanız maaşım olsun diye bu mesleği seçmediyseniz iş doyumu yüksek, siz gelişmek istedikçe önünüze yeni kapılar açabilen ve insanların en mutlu oldukları anlara tanıklık edeceğiniz bir mesleğe hoş geldiniz.

funda-gül-atlamaz-ebe

9-) Uzun süredir mesleğiniz ile ilgili çalışıyorsunuz. Peki, ebe olarak çalışmanın sizce artı ve eksi yönleri neler?

Aslında diğer sorularda birçok artısından bahsettim. Tek olumsuz yanı devlet kurumlarındaki istihdamın yetersiz ve dengesiz oluşudur.

10-) Akdeniz üniversitesinden mezun oldunuz. Sizce Akdeniz üniversitesi eğitim kalitesi ve sosyal imkanları ile öğrencilerini memnun edebilecek bir üniversite mi?

Kesinlikle mükemmel bir üniversite. Eğitim kalitesini ve farkını zaten söyledim. Sosyal imkanları tatmin edici düzeyde mükemmeldir.

11-) Antalya’da öğrenim hayatınızı tamamladınız. Peki, Antalya gibi bir şehirde okumanın artı ve eksi yönleri neler?

Büyük şehir olması sosyal hayatın canlı olmasını sağlıyor. Ve İzmir veya İstanbul gibi şehirlerde okuyanlar için ekonomik olarak büyük zorluklar varken Antalya’da okumak çok zor değil.

12-) Sorularımızı cevapladığınız için teşekkürler. Son olarak genç okurlarımıza gelecek adına neler söylemek istersiniz?

En önemlisi kendilerini tanımadan bir meslek seçmemelerini tavsiye ediyorum. Birçoğu maddi olarak geliri yüksek meslekler seçmeye yönlendiriliyorlar. Ama geliri yüksek olup mutsuz olmaktansa, mutlu olacakları, kişilik yapılarına uygun meslekler seçmeleri çok daha başarılı olmalarını sağlayacak bundan emin olsunlar.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapmadan önce diğer yorumları inceleyin.
Please enter your name here