11. Sınıflara Tavsiyeler

0
57
11. Sınıf YKS ve TYT Nasıl Hazırlanmalı

11. sınıf her şeyin daha yeni başladığı stresin az olduğu mutlaka değerlendirilmesi gereken bir dönemdir. Eğer 11. Sınıftaysanız önümüzdeki sömestr tatilini oldukça iyi değerlendirmeniz gerekiyor. Sınava erkenden çalışmak isteyen arkadaşlarımız çalışmaya geçmiş yılların konularını tekrar ederek başlayabilirler. TYT sınavı için geçmiş konular oldukça önem taşımakta. Bahar ve yaz aylarında özellikle TYT konularını halletmek size 12. Sınıf süresince büyük bir rahatlama yaşatacaktır. Sorunlu konuların üzerine gitmek ve onları halletmek için oldukça bol zamanınız olacak. Sömestrdan başlayarak yaz tatiline kadar TYT çalışmak konuların büyük bir kısmını halledebilirsiniz. Yaz tatilinde ise YKS sınavına ağırlık vererek 11. Sınıfta gördüğünüz konuların üzerine gidebilirsiniz. 11. Sınıflara Tavsiyeler iki gruba ayıracağız Sayısılcılar, Sözel ve Eşit Ağırlıklar için.

Sayısalcılar için Tavsiyeler

Sayısalcı arkadaşlarımız sömestr döneminden yaz tatili dönemine kadar TYT çalıştıktan sonra yaz aylarında YKS sınavına çalışmalıdır. Birçok rehber öğretmen sizi TYT’ye çalışmaya yönlendirecektir. Bu doğru bir yönlendirme değil. Çünkü sadece TYT sınavına girmeyeceksiniz. YKS sınavında türev, integral gibi çok soru getiren konular bulunmakta. Yaz tatilinde bu konuların üzerine giderek ve 11. Sınıfta gördüğünüz dersleri pekiştirerek geriye çok az konu bırakmış oluyorsunuz. 12. Sınıfa geçtiğinizde artık bol bol TYT ve YKS denemeleri çözebilirsiniz. YKS denemelerinde çok net çıkartamazsanız üzülmeyin. Çünkü daha görmediğiniz konular bulunmakta. TYT’de ise hatalı çözdüğünüz soruların üzerine gitmeyi unutmayın.

Sözelciler ve Eşit Ağırlıkçılar İçin Tavsiyeler

Yaz döneminde bu arkadaşlarımızın TYT dil bilgisinin yanında eser-yazar ezberini yapmaları gerekmektedir. Dil bilgisi konuları 12. Sınıf boyunca tekrar edilerek pekiştirilebilir. LYS konularından Cumhuriyet Edebiyatı mutlaka 11. Sınıf konuları pekiştirildikten sonra çalışılmalıdır. Bu yüzden edebiyat konularının bu kısmını mutlaka yaz tatiline kadar olan süreçte çalışmalısınız. Böylece 12. Sınıf boyunca Cumhuriyet Edebiyatı konularını tekrar edip pekiştirmek için oldukça çok vaktiniz olacak. Matematik sorularını çözmekte zorlanan eşit ağırlıkçılar yaz tatilinde ve yaz tatiline kadar olan süreçte mutlaka pürüzlü konuları halletmelidirler.

Okulla aynı anda yürütmeye çalıştığınız bu çalışma sistemi sizi biraz yoracak. Ancak bu tavsiyeler sizin 12. Sınıf boyunca rahat etmenizi sağlayacak. 11. Sınıflara Tavsiyeler konusunda size bahsedeceklerimiz bu kadardı. Bir başka rehber yazımızda görüşmek üzere

CEVAP VER

Lütfen yorum yapmadan önce diğer yorumları inceleyin.
Please enter your name here