Ders Çalışırken Müzik Dinlemek

0
324
Ders Çalışırken Müzik Dinlemek

Pek çoğumuzun en büyük zevki olan müzik ders çalışırken bizim dostumuz mu düşmanımız mı? Ders çalışırken müzik dinlemek bazı durumlarda motivasyonumuzu arttırabilir. Hepimizin aklında bu soru var. Eğer düşmansa onu dost olarak kullanabilir miyiz? Onu nasıl dostumuz yapabiliriz? Bu soruların cevaplarına bakalım. Ders Çalışırken Müzik Dinlemek adına neler yapılır şimdi bi göz atalım;

1) Yeni konuya başlarken müzik dinlemek

kesinlikle yapmamanız gereken hatalardan. Beyniniz yeni konuyla uğraşırken bir yandan da müziğe odaklanacağından tabiri caizse ikiye bölüneceksiniz. Hele o şarkı son zamanlarda sizin aklınıza takılmış bir şarkıysa dersten kalktığınızda maalesef konuyu değil de şarkıyı hatırlamanız muhtemel.

2) Bilinen konunun testleri çözülürken müzik dinlemekse

sizin konsantrasyonunuzu azaltacağından yine bir performans düşüklüğü yaşatabilir. Örneğin sizin Türkçe dersinin sorularını çözerken sıkıldığınızı bu yüzden arkadan enstrümantal şarkı açıp bu sıkıntınızı giderdiğinizi ve sınava böyle hazırlandığınızı varsayalım. Gerçek sınav anında müzik dinlemeyeceğiniz için tekrar sıkılacak ve normalden daha fazla gerileceksiniz. Çünkü sizin evinizde veya okulunuzda Türkçe çözerken hazırladığınız müzik listesi sınavda olmayacak.

3) Peki hiç mi müzik dinlemeyeceğiz?

Tabi ki dinleyebilirsiniz ancak burada da uymanız gereken bazı önemli noktalar var. Örneğin dışarıdan gürültü geliyorsa müzik dinlemek mantıklı olacaktır. Dışarıdan gelen o karmaşık sesler yerine kulağınıza gelen tanıdık bir melodi iyi olacaktır. Çalışmadan önce arkadan cesaret verici müzikler motivasyonunuzu arttırabilir.

4) Ne tür şarkılar dinlemeliyiz?

Bu konuda genel olarak edilen tavsiye enstrümantallerdir. Beyniniz sözleri anlamakla uğraşmayacağından soruya daha fazla odaklanabilirsiniz. Çok yavaş şarkılar dikkatinizi dağıtıp sizi uyumaya teşvik edeceğinden orta ritimli müziklere yönelebilirsiniz. Ama ben klasik sevmem diyenlerdenseniz en sevdiğiniz dizi ya da filmlerin sound tracklerini bulup indirebilirsiniz. Dizi ya da film müziği dikkatinizi dağıtıyorsa izlemediğiniz dizi ya da filmlerin müziklerini dinleyip dikkatinizi bir nebze daha arttırabilirsiniz.

5) Hangi derslerde müzik dinlemeliyiz?

Benim size bu konuda tavsiyem matematik ya da geometri gibi sayısal dersler olacaktır. Türkçe ya da Tarih gibi dersler okuduğunuzu anlamaya ve anladığınızı yorumlamaya dayalı olduğundan herhangi bir dikkat dağınıklığında anlamamanızı sağladığından soruyu tekrar tekrar okuyabilirsiniz daha da kötüsü o soruyu yanlış çözebilirsiniz.

Kısacası konuya göre ders çalışırken müzik dinlemek sizi motive eder. Şimdiden iyi çalışmalar.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapmadan önce diğer yorumları inceleyin.
Please enter your name here