Coğrafya Dersine Nasıl Çalışılır?

0
533
Coğrafya Dersine Nasıl Çalışılır?

Bir matematik bir geometri kadar gündemde olmasa da eşit ağırlıkçı ve sözelcilerin ya da sıralama yapmak isteyen sayısalcıların sıkça yakındığı durumlardan biri de coğrafya yapamamak. Genellikle sınıftan geçmek için çalışılan 12. Sınıfa gelindiğinde hiçbir şey bilinmediği fark edilen ve daha da beteri ezberlenmeye kalkılırsa edebiyat kadar ezberin çıktığı derstir coğrafya. Sizlere coğrafya bilginizi arttırmak için birkaç öneri vereceğim bu yazımda.

Coğrafya Dersine Nasıl Çalışılır? – Tüyolar

1) Kitaptan çalışırken konu anlatımlı soru bankalarını tercih edin. Hem uzun açıklamalar olmaz. Hem de biten konudan pekiştirme amaçlı test çözersiniz.

2) Öğretmen notları önemli. Kitaplardaki kaynakların altını çizerken hepimizin bütün sayfayı boyadığı olmuştur. Bu noktada öğretmenimizin yazdırdığı ya da dediklerinden yakalayıp yazdığımız notlar çok önemli. Kitap notlarımızla birleştirdiğimiz bu notlar kısa, öz ve eksiksiz olmalı.

3) Notlarınızı derlediğiniz bir defter ya da dosyanız olsun. Dersin işlendiği gün ya da hafta okul defterinizden not dosyanız için o konuyu tekrar yazın. Tekrar yazın dediysem fotokopi gibi değil. Öğretmeninizin ya da kaynağınızın o karmaşık cümlesini kendinizce kısaltın ve kendinize uygun hale getirin. Sizin anlamanız yeterli olacaktır.

4) Notlarınızı kendinize hitap edecek yerlere tutun. Eğer bir coğrafya dosyanız varsa renkli kağıtlar kullanabilirsiniz. Hem ilginizi o kağıda verir hem de farkında olmadan öğrenebilirsiniz. Ancak dikkat edilmesi gereken şey kendi zamanınızı ayırmadan gerçekleştirmek örneğin her sayfanın sol köşesine farklı bir motif yapmakta kişiselleştirir ancak çok vakit kaybettirir.

5) Başlıkları ezberlemeye çalışmayın konuya odaklanın. İçeriğe odaklanın başlıklara değil. Oluşumları anlamaya çalışın. Madde madde ezberlerseniz bir süre sonra konular karıştırılacaktır. Örneğin Kuzey Yarım Küre Yazı daha uzun yaşadığı için (Dünyanın Yörüngesinin sonucu), 21 Eylül olması gereken ekinoks 23 Eylüle kayıyor (Ekinokslar Eksek Eğikliğinin sonucu) gibi. Ayrıca gireceğimiz sınav çoktan seçmeli olacağından başlıklar tanıdık olacaktır yada başlıktan en azından tahmin yürütebiliriz.

6) Soru çözmeyi ve tekrar yapmayı ihmal etmeyin. Artık konuyu bildiğinizi düşünseniz de unutmak çok kolay. Birkaç kez tekrar yapıp bolca soruda çözerseniz Coğrafyayı yapamamanız için bir neden kalmaz.

Coğrafya bilginizi arttırmak için bu yöntemleri kullanırsanız notlarınızda ve netlerinizde artış gözlemleyeceksiniz. Öğrenciler tarafından en çok gelen sorulardan biri Coğrafya Dersine Nasıl Çalışılır? sorusuydu bunu anlatmaya çalıştık umarız yararını görürsünüz. Herkese sınavında başarılar.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapmadan önce diğer yorumları inceleyin.
Please enter your name here