Meslek Lisesinde Okumanın Avantajları Ve Dezavantajları Neler?

5
12767

Ülkemizde lise döneminden itibaren gençlerimize meslek bilgisini aşılamak amacı ile kurulan meslek liselerinde birçok öğrenci okuyor veya gelecekte okumak istiyor. Peki, meslek lisesinde okumanın avantajları ve dezavantajları neler?

Meslek Lisesinde Okumanın Avantajları Neler?

1-) Meslek Eğitimi

Endüstri meslek lisesi öğrencileri 10. sınıfa geçerken, Anadolu meslek liseleri ise lise tercihi sırasında eğitim almak istedikleri meslekleri seçiyorlar ve her ikisi de 10. sınıfa geçince mesleki eğitim almaya başlıyorlar. Bu noktada gelecek adına erken yaşta mesleklerine karar vermek ve eğitimini 10. sınıftan itibaren almaları oldukça güzel bir şey. Ayrıca birçok meslek lisesi amacına yönelik olarak meslek eğitimi noktasında oldukça kaliteli işler çıkartabiliyor. Bu sebeple meslek liselerinin en büyük avantajı erken yaşta öğrenciye mesleki eğitim vermesi.

2-) Disiplin

Meslek lisesinde yer alan her bölümün hemen hemen tehlikeli durumları olabileceği için öğretmenler tarafından ilk olarak öğrencilere  iş ahlakı ve güvenliği öğretilmesi amaçlanır. Bu sebeple erken yaşta iş hayatı ile ilgili bilgileri almak öğrenciler için son derece faydalı olabilir.

3-) Çalışma İmkanı

Endüstri meslek lisesinde okuyorsanız son sene haftada 3 gün, Anadolu Meslek Lisesinde okuyorsanız ise yazları 1 aydan fabrikalarda veya iş yerlerinde mesleğiniz ile ilgili staj yapıyorsunuz. Yine diğer maddelerde saydığımız üzere mesleğiniz ile ilgili bilgi edinmek ve tecrübe kazanmak adına stajlar oldukça önemli.

meslek-liseleri

Meslek Lisesinde Okumanın Dezavantajları Neler ?

1-) İnancı Olmayan Bir Topluluk

Meslek liselerinin en büyük dezavantajı maalesef ve maalesef öğrencilerin çok fazla üniversite hayali kurmaması. Birçok öğrenci için tek hedef okulu bitirip işe girmek olunca diğer hayali olan öğrenciler de bundan hali ile etkileniyor. Öğrencilerin bu denli inançsız olmasına etkilen birkaç etken daha var. Bunlara da 2. ve 3. madde de yer verelim.

2-) Kültür Derslerinde Yetersizlik

Meslek liselerinin amacı her ne kadar hem kültürlü hemde mesleki doygunluğa ulaşmış bireyler yetiştirmek olsa da kültür noktasında hemen hemen hiçbir okul yeterli eğitimi maalesef vermiyor yada veremiyor. Özellikle endüstri meslek lisesi okuyan öğrencilerin 10. sınıftan itibaren birçok kültür dersi askıya alınıyor ve ağırlıklı olarak meslek dersi görüyorlar.Anadolu lisesinde okuyan öğrenciler ise biraz daha şanslı olarak daha fazla kültür dersi görüyor. Fakat bunlar kağıt üzerinde ki istatistikler çünkü birçok hoca meslek lisesinde dersleri oldukça temelden işleyerek eğitim veriyor. Bu gerçeği kabul edin çünkü bu duruma istisna çok az okul bulunuyor. Eğitimin temelden verilmesi sebebi ile üniversite sınavlarında veya üniversiteye hazırlanırken öğrencilerin birçoğu hüsrana uğruyor.

3-) Amacı Olmayanlar Topluluğu

Bir önceki madde de her ne kadar kültür derslerinin yeterli verilmeyişinden şikayetçi olsakta maalesef ondan çok daha önemli bir noktada zaten hiçbir zaman üniversite hayali olmadığı için meslek lisesine aileleri tarafından yollanan öğrenciler. Bu öğrenciler aslında genel itibari ile meslek liselerinin maalesef çoğunluğunu kapsıyor. Yani hemen hemen her sınıfta bu tarz öğrenciler daha fazla oluyor. Hal böyle olunca bu öğrenciler genellikle vurdum duymaz tavırlar ile diğer öğrencilerin de eğitimine maalesef en büyük zararı verenler oluyor.

dogru-meslek-secimi-nasil-yapilir

4-) En Önemlisi ! 

Meslek lisesinde okuyan birçok öğrenci maalesef diğer maddelerde de belirttiğimiz gibi üniversite hayalinden uzak bir şekilde eğitim görüyor. Bunun sebeplerini çoğaltmak mümkün, okulda ki eğitimden dolayı yada sınıftan kaynaklı diyebiliriz ama hal ne olursa olsun birçok öğrencinin umudu kırılıyor ve üniversite hayallerinden vazgeçiyor. Yada birçoğu bu hayale son sınıflarda kapılıyor fakat son sınıflarda da eksiklerini kapatmak ciddi anlamda öğrenciler zorluyor.

5-) Meslek Seçimi

Meslek Hocam bildiğiniz üzere meslek seçiminde birçok öğrenciye yol gösterebilmek amacı ile hazırlanmış bir internet sitesi ve bu zamana kadar sayısız kişiye ekibimiz ile yardımcı olduk. Fakat bu kişilerin birçoğu üniversiteye hazırlanmalarına rağmen yada kazanmalarına rağmen hala fazlası ile kararsızken orta okulun sonunda liseye geçen bir öğrencinin doğru kararı vermesi oldukça güç ve bu durumda genellikle kararları aileler veriyor. Buda maalesef mesleğini sevmeyen bireylerin artmasını oldukça etkileyen bir faktör. Bu sebeple eğer meslek lisesinde okumaya karar veren biriyseniz dahi meslekler ile ilgili mutlaka kendi araştırmanızı kendiniz yapın ve sonrasında ailenize fikir danışın. Unutmayın meslek seçimi son derece önemli bir karar.

Bununla ilgili yazılarımız ise ;

Bana Uygun Meslek Hangisi ?

Meslek Seçiminde Yapılan 5 Hata

Meslek Testi İle Kendine Uygun Mesleği Bul !

Toparlamak Gerekirse

Eğer gerçekten meslek lisesinde okumaya karar vermiş veya çocuğunuzun okumasını isteyen bir veli iseniz her şeyden önce yukarıda bahsettiğimiz meslek lisesinde okumanın avantajları ve dezavantajları hemen hemen her meslek lisesinde geçerli olduğunu unutmayın. Genç yaşta öğrencilerin mesleki eğitim alması son derece güzel ve faydalı bir durum fakat bugün kimse lise diploması ile işe almıyor yada gerçekten orta okul sonrası bir öğrenci meslek seçiminde çok doğru kararlar veremiyor. Bunun sonucunda yetersiz kültür eğitimi ve meslek lisesinde ki amacı olmayan kişiler ile aynı ortamda çocuklarınızın eğitim almasına müsaade etmeyin. Her şeyden önce böyle bir düşünceniz varsa tercih öncesi aklınızdaki okulları araştırın ve gerçekten detaylıca düşünerek karar verin.

Meslek Liseleri ile ilgili merak ettiğiniz soruları bize sorabilirsiniz ayrıca meslek lisesinde okuyorsanız yazımız ile ilgili düşüncelerinizi de paylaşabilirsiniz.

5 Yorum

  1. okumayın kardeşlerim ayağınızı atmayın bile ilk gün gelirsiniz her yer erkek aaa bak erkek ondan sonra kavgalar başalar size bile bulaşabilen kekolar vardır 9. sınıfı geçme stresi başlar kardeşlerim aa 9u geçtim 10 meslek dersleri başlar kardeşlerim ygs lys hayalleriniz biter çok zorlaşır mal gibi 10 sınıfıda geçirirsiniz 11 . sınıf olur meslek dersleriniz artar bir çok gereksiz ders olur 11. sınıfta tuvaletler pis çete klupler sigara içen dövüşen ezilen hatta varya delileri bile böyle okullara gönderiyorlar bir kız arkadaşınız olmaz uzaklaşırsınız hayattan sizce meslek lisesini savunan öğretmenler neden öğrentmen oldu çakma memur hepside elindeki ingilizce kağıdını okuyamayan tahtaya direk anlatmadan yazan çakma memurlar 12.sınıf yaklaşır staj illeti çıkar dostlarım sizi üniversite hayallerinizden iyiyce uzakşatırır okul size staj yeri bulmaz gidin siz bulun der kısaca dostlarım bu yazıyı okuyon 3 5 aile varsa dediklerimi dikate alsınlar ben bu illetli yerde okudum dostlrım meslek lisesi pişmanlıktır

    • o zaman sende o kekolardansın ne alaka yani bende meslek lisesiyim çokta güzel üniversiteye hazırlanıyorum senin içinde yokmuş okumak insanlara yanlış bilgi verme anadolu liselerinide görüyoruz

  2. Kızımı Anadolu Lisesinden aldım sağlık meslek lisesine yazdırdım bu sene 12 oldu meslek dersleri görmekten matematik az gördüler şimdi benle tartışıp duruyor ben hemşireliği o zaman da kazanırdım bana meslek dersleri zaman kaybettirdi diye -ek puan kalktı dikey geçiş kalktı lütfen önümüzü açın bu sene de staja gidecek Üniversitesiye hazırlanması zorlaştı keşke almayaydım kızımı okulundan çok pişmanım bi de 150000 sıralaması olması lazım hemşirelik için işimiz çok zor Allah yardımcımız olsun :-(

CEVAP VER

Lütfen yorum yapmadan önce diğer yorumları inceleyin.
Please enter your name here