Sömestr Tatilinde Yapılması Gerekenler

0
131
Sömestr Tatilinde Yapılması Gerekenler

Sömestr tatili birçok öğrencinin dersi boşladığı bir dönemdir. Bu dönemde rakiplerinizi geçip istediğiniz üniversiteye bir adım daha yaklaşabilirsiniz. Sömestr tatili size sınava çalışabilmeniz için dolu dolu 2 hafta sunar. Bu haftaları mümkün olduğunca ders çalışıp kitap okuyarak geçirmelisiniz. Sömestr tatilinde yapılması gerekenler i sizler için hazırladık.

Mutlaka bir plan yapmalısınız!

Ders çalışmayı ertelememek ve ihmal etmemek için mutlaka bir plan hazırlamalısınız. Hazırladığınız plana uymalısınız. Planı hazırlarken sürekli ders ile doldurmamalısınız. Kendinize ve sevdiklerinize vakit ayırmalı çeşitli sosyal aktivitelerden uzak kalmamalısınız.

Televizyon ve bilgisayar başında bir tatil geçirmeyin!

Televizyon ve bilgisayar öğrencileri en çok engelleyen dikkat dağıtma araçlarıdır. Televizyon ve bilgisayarla vakit geçirerek dinlendiğinizi düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Televizyon ve bilgisayar gözlerinizi yorar. Bu da beyninizin çok daha fazla yorulmasına neden olur. Mümkün olduğunca az kullanmalısınız. Vaktinizi daha çok kitap okuyarak geçirmelisiniz.

Eksik konularınızı halletmelisiniz!

Öğrendiklerinizi tekrar yapmazsanız çok çabuk unutabilirsiniz. Unutmayı engellemenin en etkili yolu ise düzenli tekrar yapmaktır. Özellikle geçmişte işlediğiniz konulardan çok fazla hata yapmaya başladıysanız mutlaka düzenli tekrar etmelisiniz. Hatalı çözdüğünüz soruların doğrusunu öğrenip o konudan daha fazla soru çözmelisiniz.

Düzenli soru çözümleri yapın!

Soru çözmek konu tekrarı yapmak kadar önemlidir. Tatil boyunca olabildiğince çok soru çözmelisiniz. Çok soru çözmek bir sürü soru çeşidi görmenizi sağlar. Çeşitli soru çözmek sınava hazırlanırken oldukça önemlidir. Bu sayede sınavda çıkabilecek sorulara hazırlıklı olursunuz. Konu tekrarı yaptıktan sonra mutlaka yaklaşık 30 – 40 adet soru çözmelisiniz.

Deneme sınavı çözün!

Tatil boyunca düzenli olarak deneme sınavı çözmelisiniz. Konuları bitirmemiş olsanız bile mutlaka deneme sınavı çözmelisiniz. Deneme sınavları gerçek sınavda sakin kalmanıza ve gerçek sınava hazır hissetmenize yardımcı olur. Deneme sınavı yaparken süre denemeleri de yapın. Gerçek sınav süresini kesinlikle aşmamanız gerekiyor. Her denemede amacınız bu süreyi azaltmak olmalı. Örneğin ilk deneme sınavını 120 dakikada bitirdiyseniz bir sonrakinde 115 dakikada bitirmeye odaklanın.

Sömestr tatilinde yapılması gerekenler i yerine getirirseniz gerçek sınavdan korkmanıza gerek kalmayacak.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapmadan önce diğer yorumları inceleyin.
Please enter your name here