Ales Nedir ? Ales Hakkında Bilmeniz Gerekenler

2
10004

ALES yani Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Sınavı, ÖSYM tarafından yapılan ve akademik kadrolara giriş, lisansüstü eğitim ve doktora eğitimi alabilmek için girilen sınavdır. ALES sınavı ile öğretim görevlisi, okutman, araştırma görevlisi, uzman, çevirici, eğitim öğretim planlamacısı gibi kadrolara giriş yapılabilir. Bu sınav ÖSYM tarafından yılda iki kez ilkbahar ve sonbahar aylarında yapılır. Bu iki sınav ALES İlkbahar Sınavı ve ALES Sonbahar Sınavı olarak adlandırılır.

ALES Neye Yarar?

ALES yüksek öğretim kurumlarında öğretim görevlisi, okutman, araştırma görevlisi, uzman gibi kadrolara ayrıca ülkemizdeki yüksek öğretim kurumlarının lisansüstü eğitimlerine ve yurt dışındaki lisansüstü programlarına giriş için düzenlenir.

ALES Neden Önemli?

ALES puanı yüksek lisans programları için hayati önem taşımaktadır. Üniversiteler yüksek lisans adaylarının ALES sonuçlarına, diplomalarına, mülakat sonuçlarına ve bilimsel sınav sonuçlarına bakarak bir puanlama oluştururlar ve bu puanlamanın %50’lik kısmını ALES sonucu oluşturur. Hatta yüksek öğretim kurumları da yurt dışına yollayacakları adaylarında ilk ALES sonuçlarına bakarlar. Ayrıca bazı kamu kurum ve kuruluşları da burs almak isteyen lisansüstü öğrencilerin ALES sonuçlarına bakabiliyorlar.

Burada unutulmaması gereken bir kısım var; ALES puanınızın çok yüksek olmasının size istediğiniz ölçüde faydası dokunmayabilir, çünkü üniversitelerin farklı değerlendirme yöntemleri olur, ÖSYM her ne kadar ALES sonucunun en az %50’sinin değerlendirmeyi etkileyeceğini söylese de diğer kriterlerin yeterli seviyede olmaması sorun yaratabilir. ALES dışındaki önemli kriterleri Mülakat, Öz geçmiş, Referans, TEOFL, IELTS, YDS, Lisans notu şeklinde sıralayabiliriz.

Tavsiye Yazı : YDS Nedir ? YDS Hakkında Bilmeniz Gerekenler

ALES’e Giriş, Ales İçeriği…

ALES’e giriş için bir lisans mezunu veya yurt dışı denklik belgesine sahip olmanı gerekmektedir. Güzel sanatlar fakülteleri, konservatuvarlara girecek olan yüksek lisans, sanatta yeterlik ve doktora öğrencilerinden ALES şartı aranmaz ve ALES sonucu değerlendirmeye dahil edilmez.

ALES sonucunuz geçerliliğini 3 yıl boyunca korur. Eğer birden fazla ALES sınavına girdiyseniz yerleştirme esnasında en yüksek ALES sonucunuz kullanılır veya sizin istediğiniz bir sonuç kullanılır. En son girilen ALES’in sonucunu kullanma zorunluluğu yoktur.

Sınav içeriği Sözel ve Sayısal olarak ikiye ayrılmıştır. Sözel kısım kendi içinde Sözel-1 ve Sözel-2 olarak, Sayısal kısımda kendi içinde Sayısal-1 ve Sayısal-2 olarak ikiye bölünmüştür. Her bölümde 40’ar soru yer almaktadır. Sınavda toplam 160 soru bulunmakta. Burada bilinmesi gereken bir nokta var adaylar bu sınavların 3 tanesine girecekler yani 120 soru çözecekler. Adaylara verilen süre ise 180 dakika.

Not : 21.09.2016 tarihinde ÖSYM tarafından yapılan açıklama ile ALES süresi 180 dakikaya çıkarılmıştır.

  • Sözelci adaylar: Sözel-1, Sözel-2, Sayısal-1 testlerini ÇÖZECEKLER.
  • Sayısalcı ve Eşit Ağırlıkçı Adaylar: Sözel-1, Sayısal-1, Sayısal-2 testlerini ÇÖZECEKLER.

ALES ile İlgili Bilinmesi Gerekenler

Sınava girişte tıpkı diğer sınavlarda olduğu gibi yanınızda sınav giriş belgesi ve nüfus cüzdanınızı bulundurmak zorundasınız. Nüfus cüzdanı yerine ehliyet veya pasaportta gösterebilirsiniz.

  • ALES sonuçları ÖSYM’nin sonuç açıklama sitesinden bildiriliyor. Sonuç açıklama sayfası için buraya tıklayabilirsiniz…
  • Lisansüstü eğitim için ALES puanınızın en az 55 olması gerekmektedir. Akademik kadrolara atanabilmek içinse en az 70 almalısınız. Fakat üniversiteler alım yaparken bu değerlerden daha yüksek sonuç beklerler, burada verilen sayılar sembolik niteliğini taşır. Mesela bir üniversite sizi akademik personel olarak kabul etmek için sizden en az 80 ALES notu bekleyebilir.
  • ALES sınav ücreti bu sene 80 TL olarak belirlenmiştir. Sınav ücreti her sene farklılık gösterebilir.
  • Bu sene ALES Sonbahar Dönemi başvuru tarihleri 27 Eylül-10 Ekim olarak belirlendi.
  • Sınav tarihi ise 20 Kasım 2016 saat 9.30

2 Yorum

  1. Hocam merhaba..birkaç gün önce bir yazınızın altında bir yorum görmüştüm, meslek liseli bir arkadaş.Sanki içimdekileri yazmıştı..aynı benim durumumu özetler gibi.Cevabınızda güzel olmuş ama içimde kalmasın bende yazayım bence o arkadaşın durumu yine benden de iyi.Bende meslek liseliyim ve bildiğiniz gibi sayısal yok denecek kadar kötü.Malum meslek lisesi Allahtan sözel dersler görüyorduk tabi normal lise kadar olmasada.Bende sözelime güveniyorum.Tıpkı o arkadaş gibi bende il dışında sınavsız bir yere yerleştim (gitmedim donduracağım) ama iki yıllık hem iyi değil hemde ben sağlam çalışıp dört yıllık oturduğum şehirde İstanbul da okumak istiyorum.Çalışıyorum ama daha programlı değil.Bir iki gün içinde programlı yapıp sabahtan akşama kadar çalışacağım.Bu yıl (inşallah) İstanbulda kazanmam şart.Sizce 12.sınıflarla ve normal liselerden mezuna kalmış kişilerle yarışabilir miyim yoksa kendi mi kandırmayayım mı / geçmi kaldım ? fikrinizi / tavsiyelerinizi yazarsanız çok sevinirim.

    • Merhaba Furkan, yorumun için teşekkürler. Öncelikle en önemli cevabı vereyim herkesle yarışa bilirsin fakat bu yarışın kolay olacağını düşünüyorsun işte kendini kandırırsın. O yüzden yarışa geç kalmada yola çık. Bunun dışında sanırım diğer arkadaşa söylediğimiz her şey senin içinde geçerli. Bu sürecin her adımında bize merak ettiklerini sorabilirsin. Hakkında hayırlısının olmaması dileği ile kolay gelsin.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapmadan önce diğer yorumları inceleyin.
Please enter your name here