Paragraf Soruları Nasıl Çözülür?

0
43
Paragraf Soruları Nasıl Çözülür?

Paragraf soruları nasıl çözülür sorusu sınava giren öğrencilerin kafalarına takılan en popüler sorudur. Ösym’nin en çok sevdiği soru tipi olan paragraf sorularını çözme yöntemi ise oldukça basit. Paragraf soruları okuduğunuzu anlamaya yönelik olarak sorulardır. Eğer kitap okuma alışkanlığınız varsa bu soruların üstünden gelebilirsiniz. Hatta edebiyat dersleri boyunca gördüğünüz yazarların en az bir eserini okumak da size yardımcı olacaktır.  Kitap okumayı bir zaman kaybı olarak görmeyin ve asla ihmal etmeyin. Kendinize ayırdığınız sürelerde kitap okumanız sizi daha ileriye götürür. Kitap okumak anlama ve yorumlama yeteneğinizi geliştirir. Paragraf Soruları Nasıl Çözülür? şimdi hep beraber öğreneceğiz.

Paragraf Sorusu Çözme Adımları

  • İlk taktik soru kökünü anlamaktır. Sorunun sizden ne istediğini bilmeniz soruyu çözmenizi kolaylaştırır. Önce soruyu sonra paragrafı okursanız soruda isteneni paragrafta bulmanız kolaylaşacaktır. Hatta paragrafı okumadan önce şıklara bir göz atarsanız parafta anlatılanı kolayca kavrayabilirsiniz.
  • Soru kökünü iyi anladığınızdan emin olun. Bazı sorularda “yapılmamıştır”, “anlatılmamıştır” gibi olumsuz ifadeler öğrenciyi şaşırtmak için kullanılır. Sorulardaki olumsuz ifadelerin altını çizmeniz bu şaşırtmacaya düşmemenizi sağlar.
  • Mutlaka tüm şıkları okuyun. Bazı sorularda ilk şık kafa karıştırmak için konulabiliyor. Genellikle paragrafla ilgili bir şeyler anlatan bu şık yanıltıcı olabilir. Diğer şıklar paragrafı daha iyi anlatıyor olabilir. Bu nedenle mutlaka bütün şıkları okumalısınız.
  • Paragrafı yorumlarken kendi düşüncelerinizi katmadan, soruda istenilen şekilde yorumlamak gerekmektedir. Kendi yorumlarınızı katmak kafanızı karıştırabilir ve sorudan uzaklaşmanızı sağlayabilir.
  • Uzun sorular gözünüzü korkutmasın. Paragrafın uzunluğu ve sorunun zorluğu genellikle ters orantılıdır. Ayrıca uzun sorularda genellikle olay anlatılır ve olayları akılda tutmak kolay olduğundan bu sorular kolayca çözülür.
  • Paragrafın ana cümlesi genellikle son cümledir. Bu her soru için geçerli değildir. Yine de son cümleyi okurken biraz daha dikkatli olmanızı tavsiye ederiz.

Paragraf soruları herkes tarafından çözülebilen kolay sorulardır. Burada önemli olan hızlı bir şekilde okuduğunuzu anlamanızdır. Paragraf sorularında hızını arttırmanız için her gün düzenli olarak paragraf sorusu çözmelisiniz. Günlük 30 adet paragraf sorusu çözmek hızınızı arttırmanızı sağlar.

Yukarıda saydığımız yöntemler ile hızlı bir şekilde paragraf soruları çözmeniz için size yardımcı olacak. Paragraf Soruları Nasıl Çözülür? sorusuna umarız yanıt verebilmişizdir. Bir başka yazımızda görüşürüz.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapmadan önce diğer yorumları inceleyin.
Please enter your name here