Neden Felsefe ve Din Kültürü Çalışmalısınız?

0
175
Neden Felsefe ve Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Çalışmalısınız?

İkisini bir arada görmek her ne kadar değişik gelse de ortak bariz bir noktaları var. ‘Amaaan onlara mı çalışcaz matematikle geometri varken.’ Cümlesine maruz kalmaları. Bu konu sayısalcıları daha az ilgilendirse de derece yapmak isteyen öğrenciler için önemli. Bunun nedeni önceki sistemde nasıl bir sözel öğrencisi fen yaptığında sıralaması artıyorsa aynı şekilde sayısal öğrencileri içinde geçerli. Çözdüğünüz her sosyal sorusu sizin sıralamanızı arttıracaktır. Peki Neden Felsefe ve Din Kültürü Çalışmalısınız?

Felsefenin zorlayıcı yönüyle tanıştınız mı?

Yoruma dayalı olarak sorulan sevimli mi sevimli bir konu gibi görünse de son dönemde ÖSYM’nin son dönemlerde önünüze koyduğu sorularsa birer canavar. Hatta internette ‘Sokrates gelse çözemez.’  Diye söylemler olmuştu. Bunun nedeni son dönemlerde verilen bilgiyi yorumlamak yerine direk bilgiyi sormaları. Felsefenin Antik Yunan’dan başlayan ve hala devam eden uzun sürecinde pek çok görüş ayrılığı yaşanmış ve bu görüşleri savunan farklı insanlar ve onlarında kendi görüşleri varken felsefenin dallı budaklı bir ders olduğu gerçeğini unutmamalıyız. Bu sene 5 soru geleceğini de unutmazsak ve bu kadar konu ve öğrenci varken sizin gibi ‘Matematik var ya ona çalışsam daha iyi’ diye düşünen pek çok öğrenciden maalesef farkınız kalmayacak. Ancak üzülmeyin çünkü felsefe çalışırken kodlanan ve bu kodların akılda en kalıcı olduğu derslerden bir tanesi. Biraz çalışıp ara ara dönmek felsefeye yetecektir. -Tabi felsefe için yazdığımız onca şey din kültürü ve ahlak bilgisinden sorumlu olmayanlar için değil. Çünkü sizler için durum daha ciddi. 10 soru az değil. Diğer sosyal derslerin ağırlığını buraya verirseniz yarısını yaparsınız. Bu diğerlerine göre önemli bir avantaj.-

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi

Genelde neden dine çalışayım ki diye söylemler burada da var. Ancak yine önceki senelerde öğrencilere  ‘İmam girse çözemez.’ Dedirten sorular sordukları da yadırganmaz bir gerçek. Bakın felsefe de de dinde de ortak olan bir şey var ÖSYM son dönemlerde YGS için alışılmışın dışında soru tarzı soruyor. Yorum değil bilgi istiyor. Daha eski sorulara kanıp çalışmazlık etmeyin. Hem son dönemde bu soru tarzı değiştiğinden hem de sınav sistemi değiştiğinden. Hala vakit varken çalışın yapabileceğiniz sorulara bakıp üzülmeyin. Şimdiden kolay gelsin.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapmadan önce diğer yorumları inceleyin.
Please enter your name here