TYT ve YKS Kimya Dersi Nasıl Çalışılır?

0
20
TYT-ve-YKS-Kimya-Dersi-Nasıl-Çalışır

Fizik ve Biyoloji dersleri ile ortak konu içeren Kimya dersi öğrenciler tarafından daha çok sevilir. Kimya dersinde başarılı olabilmek için Fizik ve Biyoloji derslerindeki konuları iyi bilmeniz gerekebilir. Kimya ezber gerektiren bir derstir. Ancak bu ezberleri kodlayarak çok kolay bir şekilde aklınızda tutabilirsiniz. Kimya dersi öğrenciye farklı düşünme ve pratik çözümler üretme yeteneği kazandırır. TYT ve YKS Kimya dersi nasıl çalışılır?

Dersi Sevin

Karışık ifadeler içerdiği için öğrenmesi biraz zor olan bu dersi sevmeniz başarılı olmak için atacağınız ilk adımdır. Soru çözmeye başlamadan önce konuyu anladığınızdan kesinlikle emin olmanız gerekmektedir. Önemli gördüğünüz yerleri post-itler sayesinde kısaca not alabilirsiniz. Bu ders çalışmayı biraz daha eğlenceli bir hale getirebilir.

Formülleri Kodlayın

Kimya dersi sıcaklık, hal ve basınç gibi faktörlere göre değişen bir derstir. Bu derste başarılı olmak için terimlere ve formüllere hakim olmalısınız. Formülü aklınızda tutmanın en kolay yolu onu anlamaya çalışmaktır. Eğer formülü anlarsanız daha çabuk hatırlayacaksınız. Ayrıca formülü anladığınızda onu daha kolay kodlayabilirsiniz. Bu sayede sınav esnasında daha çok formülü hatırlayabilirsiniz.

Kavramları İyi Anlayın

Kimya dersinde birçok kavram bulunuyor. Bu kavramların anlaşılması ileriki konuları da anlamanızda büyük bir rol oynuyor. Çünkü kimya konuları birbirine bağlı konulardır. Eğer bir kavramı iyice öğrenmeden başka bir kavrama geçerseniz öğrenmeniz biraz daha güç olur. Bu yüzden atladığınız bir ünitedeki kavram başka bir ünitede başarısız olmanıza neden olabilir.

Soruları Dikkatli Okuyun

Kimya dersindeki sorular genellikle yorum içeren sorulardır. Bu nedenle sayısal verileri yorumlayarak çözüme odaklanmanız daha doğru bir hamle olacaktır. Ayrıca soruları büyük bir dikkatle okumanız gerekir. Özellikle sorudaki kök cümleye dikkat etmelisiniz. “Olabilir…, Oda koşulunda…” gibi ifadeler sorunun gidişatını belirler.

Oldukça Fazla Kaynak Edinin

Kimya dersine çalışırken konulara daha fazla önem vermelisiniz. Bir konuyu tamamen anlamadan başka bir konuya geçmemelisiniz. Bu nedenle diğer derslere nazaran daha fazla kaynaktan çalışmanızı tavsiye ederim. Farklı kaynaklardan faydalanmanız konu hakkındaki bilginizi de arttıracaktır.

Bizim TYT ve YKS Kimya dersi nasıl çalışılır? Sorusuna verdiğimiz yanıt bu şekilde. Hepinize kolay gelsin

CEVAP VER

Lütfen yorum yapmadan önce diğer yorumları inceleyin.
Please enter your name here