Gece Ders Çalışmak Hakkında Herşey

0
2201
gece ders çalışmak
gece ders çalışmak

Gece ders çalışmak öğrencilerin sıklıkla yaptığı bir eylem. gece ders çalışmak yararlı mı? Yoksa gece ders çalışmak zararlı mı? gibi sorular aklınızı meşgul ediyor olabilir. Haydi hep beraber bunun üzerinden gidelim.

Gece ders çalışma teknikleri

Sabah okula, dershaneye veya herhangi bir yere gittiğinizi varsayarak size bir teknikten bahsedeceğim. Bu teknikte akşam erken yatıyorsunuz 9-10 gibi. Sabah 3-4 gibi kalkıp 5-6’ya kadar ders çalışıp sonrasında ise 1 saat uyuyup gününüze devam ediyorsunuz. Eğer okula sabah gidiyor ve evden erken çıkmanız gerekiyorsa 3’te uyanıp 5-6 gibi uyumanız sizin için uygun olabilir. Bu saatleri kendinize göre ayarlamaktan çekinmeyin. Yalnız atlamamanız gereken nokta şu ki saat 11 – 02 arasını karanlık bir ortamda uyuyarak geçirmeniz. Bu sağlığınız ve gelişiminiz için olmazsa olmaz bir durum.

Gece ders çalışmanın zararları

Nasıl ve hangi saatlerde çalıştığınıza bağlı. Eğer gece 11 gibi başlayıp 02-03’lere kadar çalışıyorsanız bu zararlı olabilir. Çünkü uyumanın en verimli olduğu saatlerde çalışmak çok mantıklı bir hareket olmaz. Eğer gündüz okula gitme temponuzu ve uyku ihtiyacınızı karşılarsanız gece ders çalışmak pek zararlı sayılmaz.

Gece ders çalışmak yararlı mı?

Uyumanız gereken saatlerde uyuduğunuzu ve gece 04’te ders çalışmaya başladığınızı düşünelim bu durumda etraf sessiz olduğu için konsantrasyon problemi çekmezseniz. Bu çalışmanız için olumlu bir etken.

Gece ders çalışmak verimli olur mu?

Gece saatlerinde diğer insanlar uyuduğu ve telefon, televizyon gibi mecralarda dikkat dağıtacak bir şey olmadığı için gece ders çalışmak verimli olabilir.

Gündüz uyuyup gece ders çalışmak

Gündüz uyumaktansa akşam saat 11-03 arası uyumayı tercih etmelisiniz. Bu saatler arasındaki uyku yapılan araştırmalara göre en verimli uyku dönemi. Vücut bu saatler arasında kendini yeniliyor ve bir çok hastalıktan sizi koruyor.

Gece namazından sonra ders çalışmak

Gece namazından sonra kastınız yatsı namazı ise, yatsı namazından sonra uyumanız daha sağlık olacaktır. Yok ama sabah namazını kastediyorsanız evet bunu yapabilirsiniz. Zira sabah namazına kadar uyuduğunuz için uyku ihtiyacınızı karşılamış oluyorsunuz.

Son olarak tekrar üzerinden geçmemiz gerekirse, gece geç saatlere kadar uyanık kalıp ders çalışmaktansa, akşam erken uyuyup sabah erken kalkıp ders çalışmak sizin için daha verimli olacaktır. Unutmamanız gereken en önemli nokta saat 11-03 arasında uykuda olmanız. Uyuduğunuz ortam mümkün olduğunca karanlık, ne çok sıcak ne çok soğuk olmalıdır. Yatağınızın yakınlarında telefon bulundurmamaya dikkat edin.

Verimli ders çalışma hakkında aşağıdaki yazılarımıza da göz atmayı unutmayın.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapmadan önce diğer yorumları inceleyin.
Please enter your name here