Biyoloji Bölümü Mezunu Hürcan Tik Röportajı

0
3548

1-) Merhaba, Biyoloji Bölümü hakkında ki sorulara geçmeden önce bize biraz kendinizden bahsedebilir misiniz?

Merhabalar, ben Hürcan TİK, Uludağ Üniversitesi Biyoloji Bölümü mezunuyum. Mezun olduktan sonra kendi bölümümde Genel Biyoloji Ana bilim Dalında Yüksek Lisans çalışmasına başladım ve tez dönemine devam eden bir öğrenciyim. Aynı zamanda Fen Edebiyat Fakültesi mezunlarının öğretmen olabilmek için aldığı formasyon eğitimini de yine Uludağ Üniversitesinde aldım. Yani tam bir Uludağ Üniversiteliyim. Aynı zaman da özel bir eğitim kurumunda 4 senedir Biyoloji öğretmenliği yapmaktayım.

2-) Biyoloji bölümü hakkında bilgi sahibi olmayanlar için biraz okuduğunuz bölümden bahsedebilir misiniz?

Biyoloji canlı bilimidir.Biyoloji eğitimine lisans düzeyinde olan bir öğrenci, 4 sene boyunca, şu ana kadar tanıyabildiğimiz, bilimin bize sunabildiği canlıların özelliklerini öğrenir.Bu eğitimde her bir canlının ne kadar birbirine benzediği ve aslında bu benzerlikler dışında da ne kadar farklı ve eşsiz özelliklerinin olduğu görülür.

3-) Biyoloji bölümünü tercih etmenizin özel bir sebebi var mıydı? Ve verdiğiniz karardan hiç pişman olduğunuz oldu mu?

Aslına bakarsanız “Ülkemizde kim en başından itibaren istediği mesleği yapıyor?” sorusu sorulursa daha doğru olabilir.Her gencin önüne, lise son sınıfta, üniversite tercih edebilmesi için geçmesi gereken bir sınav çıkar. İstekler ve sonuçlar çoğunlukla örtüşmez. Bende en çok tercih ettiğim bölüme giremedim ancak yine çok sevdiğim bir bölüme yerleştim.Bu tercihimde bugüne kadar hiçbir pişmanlık duymadım umarım bundan sonra da duymam.

4-)Okuduğunuz bölümün size göre olumlu ve olumsuz yönleri nelerdir?

Biyoloji bölümü bütün canlıları öğrettiği için tamamen hayatın içinden, ilginç, popüler, bilime ve bilim kurguya yatkın. Aklın sınırlarını zorlayacak bilimsel gelişmeler her geçen gün bu alanda yaşanıyor. Bu bana göre biyolojinin en olumlu yanı.Merak hiç bitmiyor. Okunacak araştırılacak pek çok şey mevcut. Olumsuz yönü ise yine maalesef ki ülkemizin koşulları. Bilimin, öğretilerin, bilimsel gelişmelerin yeteri kadar destek bulmadığı bir ülkede ideallerimizi gerçekleştirmek zor oluyor.

5-) Okuduğunuz bölümün gelecekteki konumu hakkında ki düşünceleriniz neler?

Biyoloji bölümü dünya çapında geçerliliğini ispatlamış ve her geçen gün ilerleyen bir bölüm. Bu bölümü okuyan insanların akademik çalışmalar yapması ve bilim adamı olması amaçlanmış olsa da günümüzde öyle olmuyor. Belkide günümüzün en büyük sorunu, bir bölümün, tam tanınmadan kulaktan dolma bilgilerle veya sonuçta mesleğin kazandıracağı maaşına bakılarak tercih edilmesidir.İstediği ve sevdiği mesleği yapan bir insan o işte fark yaratır ve kimseden başka bir şey beklemesine gerek yoktur. Ama tabi objektif bakarsak pek çok meslektaşım bugün bazı sınavlarda başarılı olup standart bir hayat için çabalamakta. Bu da maalesef mesleğimin geleceği hakkında beni karamsarlığa sürüklemekte.

6-) Herkes üniversite okurken gelecek için bazı hayaller kurar. Bu dönemde sizin hayalleriniz nelerdi? Ve hala bu hayalleriniz devam ediyor mu?

Üniversitede okurken hayalim kendi alanımda yüksek lisans yapıp uzman olabilmekti.Yüksek lisansım devam ediyor ancak iş hayatında iken eğitime devam etmek bir hayli yorucu oluyor.

7-) Okuduğunuz bölümde bir şeyler değiştirme fırsatınız olsaydı neleri değiştirirdiniz ?

Biyolojiyi sadece ezberci bir sistem haline getiren ve ezber bilgiler soran bütün sistemi değiştirirdim. Çünkü ezber eğitimi, öğrenmenin en alt düzeyindedir ve kolayca unutulur. Uygulamaya dönüşmeyen, yorumlanamayan hiçbir bilginin aslında değeri yoktur.

8-) Her genç hayallerindeki mesleği seçmeye çalışsa da iş imkanları da oldukça önemli. Biyoloji bölümünün iş olanaklarından biraz bahsedebilir misiniz?

Bölümün amacı aslında bilim adamı yetiştirmektir.Fen-Edebiyat bünyesinde yer alır. Bölüm mezunları biyolog unvanını alır ve çeşitli kurum ve kuruluşların laboratuvarların da çalışabilir.Bunun yanında bölümü bitiren bir öğrenci tezsiz yüksek lisans (formasyon eğitimi) yaparak öğretmenlik sıfatını da devlet tarafından alır. Bölümün asıl amacı bilim insanı yetiştirmek olduğundan, bölümü bitiren bir öğrenci sırası ile tezli yüksek lisans ve doktora çalışmalarını yaparak akademik kadro için yarışabilir.

Röportajın devamını okumak için lütfen bir sonraki sayfaya geçiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapmadan önce diğer yorumları inceleyin.
Please enter your name here