Matematik Bölümü Mezunu Özge Özdemir Röportajı

20
18210

1-­) Merhaba ! Matematik Bölümü hakkında sorulara geçmeden önce bize biraz kendinizden bahsedebilir misiniz?

Merhaba, isim Özge Özdemir. Uludağ Üniverstesi Fen Edebiyat Fakültesi Matematik Bölümü mezunuyum.

2­-) Matematik bölümünden bize biraz bahsedebilir misiniz?

Matematik Bölümü, üniversitelerde bilim insanı yetiştirmek amacıyla açılmış ve akademik anlamda matematik eğitimi veren bir bölümdür.

3-­) Matematik bölümünü okumanızın belirli bir sebebi var mıydı? Ve bugüne kadar hiç verdiğiniz karardan pişman oldunuz mu?

İlkokul yıllarımdan beri hep öğretmen olmak istemiştim. Branşıma o zamanlar karar vermemiş olsam da öğretmenlik hayalimdeki tek meslekti. Üniversiteye hazırlandığım dönemde matematiği yoğun bir ilgi duymaya başladım. Matematiksel işlemlerle uğraşmak hoşuma gidiyordu, bu yüzden de matematik bölümü seçmeye karar verdim. Şimdiye kadar verdiğim karardan hiç pişman olmadım. Çok yoğun olduğum ve yorulduğum zamanlar da bile kendimi matematik öğretmenliği haricinde bir yerde hiç görmedim..

4-­) Eğitim fakültesi ve Fen edebiyat fakülteleri arasında ki farklardan ve zorluk derecelerinden biraz bahsedebilir misiniz?

Fen Edebiyat Fakültesi bilim insanı yetiştirmek amaçlı olduğu için, bölümün akademik yanlarını ortaya koyar. Okullarda öğrencilere kural olarak verilen bir çok ifadenin aslında neden öyle olduğunu açıklar. En basitinden 2+3=5 bir matematik bölümü öğrencisi için ispatlanması gereken bir ifadedir. Özellikle matematik gibi geniş bir bilimin bu denli ayrıntısına girmek elbette kolay bir iş değildir. Eğitim Fakültesi ise okullarda verilen matematik müfredatına uygun bir eğitim verir. Elbette akademik alanı da gösterilir ama en azından daha yüzeysel ele alınır. Matematiğin yanında bir öğrenciye nasıl davranılacağı üzerinde durulur. Eğitim Fakültesi daha çok, neden 2+3 ün 5 e eşit olduğuyla değil, 2+3=5 in öğrenciye nasıl öğretileceği ile ilgilenir. Fen Edebiyat ile arasındaki temel fark da budur.Ayrıca Fen Edebiyat bölümü okuyan bir öğrencinin öğretmen olabilmek için formasyon belgesi alması gerekir.

5­-) Okuduğunuz bölümde çektiğiniz zorluklar nelerdi?

Ülkemizdeki sınav sisteminin ve sunuş yoluyla anlatımın bize kazandırdığı “ezber” özelliği dolayısıyla bazı şeylerin sebebiyle değil sonucuyla ilgilenmeye alışıyoruz. Matematik bölümü bu kavramı tamamen yok ediyor. Ezbere asla yer vermiyor. Tabuları yıkmak bu anlamda bölümün en zor tarafı. Bambaşka bir matematik öğreniliyor, günlük hayatta kullanılan dil bir kenara bırakılıp matematik dilini kullanmaya başlıyorsun ve bu da özellikle ilk senelerde öğrencileri oldukça zorluyor.

6­-) Matematik bölümünün çalışma alanları ve iş imkanlarından biraz bahsedebilir misiniz?

Bölüm mezunları formasyon alarak öğretmenlik yapabiliyorlar. Bunun dışında bankalarda görev alınabilir, finans ve yazılım alanlarına yönlenebilir ya da üniversitede akademik kariyer yapılabilir.

7-­) Üniversite yıllarında bölümünüz ile ilgili geleceğe dair kurduğunuz hayaller nelerdi?

Her zaman öğretmenliği düşündüm..

8-­) Okulu okurken umduğunuz iş imkanlarını okul bittikten sonra bulabildiniz mi?

Evet, şu anda öğretmenlik yapıyorum.

9-­) Bölümünüzde bir şeyler değiştirmek ister miydiniz? İsterseniz bunlar neler olurdu?

Uygulama alanını biraz daha artırabilirdim.

10­-) Bursa Uludağ üniversitesinden mezun oldunuz. Peki Bursa sizce bir öğrenci şehri mi?

Üniversiteler bölüm bölüm değişiyor diye düşünüyorum. Örneğin Tıp deyince akla Hacettepe gelmeli ama eğer matematikten bahsediyorsak Uludağ Üniversitesi oldukça başarılı. Bunun dışında öğrenciler için de uygun olduğunu düşünüyorum. Rahat bir öğrencilik geçirilebilir.

11­-) Uludağ üniversitesi sizce öğrencilerin sosyal faaliyetler için beklentilerini karşılayabilecek düzeyde bir üniversite mi?

Evet, her dalda oldukça güzel faaliyetler mevcut. Öğrencinin istemesi yeterli ki ben öğrencilik boyunca olabildiğince fazla etkinlikte bulunulması taraftarıyım. Bu hem o senelerin güzel geçmesini sağlar hem de ileri ki zamanlarda iş olanaklarını artırır.


12­-) Belirttiğiniz gibi fen edebiyat bölümünden mezun olanların öğretmen olabilmesi için formasyon eğitimi alması gerekiyor. Eğer formasyon eğitimi aldıysanız bu eğitimin ne kadar sürdüğü, zorluk derecesi, maddiyatı gibi genel durumlardan bahsedebilir misiniz?

Formasyon durumu seneden seneye değişebiliyor. Örneğin bir sene okulda eğitim durumundayken veriliyor başka bir sene eğitim bittikten sonra ek olarak veriliyor. Bazen bir senede bite bilirken bazen 3 ayda bitiyor. Maalesef sürekli değişen bir uygulama söz konusu.Formasyon eğitimi çok zorlayıcı bir eğitim değil. Öğrencilerle olan ilişkiler üzerine bir öğretmenin bilmesi gereken, mesleğini ve öğrencileri tanımasını kolaylaştıran bir eğitim.Kesinlikle gerekli olduğunu düşünüyorum. Maddiyat üniversiteden üniversiteye ve seneden seneye göre değişiyor.

13­-) Matematik öğretmenlerinin KPSS ile atanma durumu nedir?

Diğer branşlara göre biraz daha avantajlı olsa da yine de devlette öğretmenliği bekleyen birçok matematikçinin olduğunu söyleyebilirim.

14­-) Geçmişe dönme şansınız olsa tekrardan tercih edeceğiniz bölüm Matematik mi olurdu?

Kesinlikle Matematik olurdu.

15­-) Her öğrencini zorlandığı bir ders vardır sizin üniversitede en zorlandığınız ders hangisiydi?

Topoloji dersiyle epeyce uğraşmıştım.

16­-) Gelecekte matematik bölümünü okumak isteyen öğrencilere tavsiyeleriniz nelerdir?

Matematik sevilmeden yapılması imkansız bir bölüm. Lütfen gerçekten kararlıysanız bu adımı atın. Tabii ki zor, asla kolay demiyorum ama gerçekten istiyorsanız asla ulaşılamayacak zorlukta değil.

17-­) Uzun yıllar dershanelerde çalıştınız.Bize biraz öğretmen olarak dershanede çalışmanın olumlu, olumsuz yönlerinden bahsedebilir misiniz?

Özel sektörde çalışmak elbette devlette çalışmaktan daha zor, özellikle çalışma saatleri zorlayıcı. Öğrenciler sizden bir şeyler bekliyor. Bazı şeylerin karşılığını görmek istiyorlar haklı olarak. Bu yüzden sevilmediği sürece yapılamayacak bir meslek. Ama bunun yanında tertemiz insanlarla karşılaşıyorsun, içinde saf temizliğin olduğu insanlardan bahsediyorum.Düşünsenize bir insanın geleceğini şekillendiriyorsunuz. Bu dünyanın en güzel şeyi bence.Yolda yürürken birinin koşarak gelip kocaman bir gülümsemeyle size sarılması, mutluluğunu veya mutsuzluğunu sizinle paylaşması diğer hiç bir meslekte bulunmayan özellikler.Ülkemizde en geçerli mesleğin doktorluk olduğunu göz önüne alarak diyorum ki her doktor bir öğretmenin eseridir :)

Matematik Bölümü Taban Puan Ve Başarı Sıralamasını Görmek İçin Tıklayın !

20 Yorum

 1. Ablamla aramdaki minik tartışmaya son noktayı koyan cümleye kadar(her doktor bir öğretmenin eseridir ) hepsini okudum. Ben bir tıp öğrencisiyim, yani bana bir şeyler öğretenin öğrencisiyim. Öğretmenimin ellerinden öpüyorum. Ancak bu cümle gerçekten büyük bir sorumluluk yüklüyor öğretmenlere; iki sorudan çok daha fazlasını. Bu sorumluluğu yerine getirmekten çekinmeyecek hocalarımızı gördükçe ”daha fazla çalışmam gerektiğini” anlıyorum. Gençlik, öğretmenlerimizin en iyi eseri olmak için büyük başarılara imza atmalıyız. Sen, ben, diğer arkadaşınız… hepimiz!

 2. Merhabalar. Ben de matematik öğretmeni olmak istiyorum. Bunun için Özge Hocam’dan bilgi almak istiyorum, ancak kendisine ulaşamıyorum. Hocam’a nasıl ulaşabilirim? Şimdiden teşekkür eder, iyi bayramlar dilerim.

  • Merhaba Erdem, öncelikle seninde geçmiş bayramın mübarek olsun. Durumu Özge hocamıza bildirdik gerekli açıklamayı kısa sürede yorum olarak sana yapacaktır. Kolay gelsin.

 3. Merhabalar,ben matematik bölümü 1.sinif ogrencisiyim epey zorlaniyorum psikolojik anlamda 1.5 ay suresinde bile zorlandim. Bende küçüklükten beri ogretmen olmak istediğim için seçtim bölümümü fakat bircok kisi formasyon veriminin durdurulacagini soyluyor bende tedirgin oluyorum ve bölümü birakmaya kadar geliyorum bazen sizce ne yapmam gerek ve cok onemli 2 soru sormak istiyorum ilki nasil bir calisma yolu izlemem gerek,2.si ise formasyon alimi sonrasi ilkogretim matematik öğretmeni olabiliyor muyuz,simdiden cok teşekkürler

 4. Matematik bölümü okuduktan sonra formasyon almadan da sizi kabul edecek bazı özel eğitim kurumları elbette var ama devlette öğretmenlik için formasyon şart.

 5. Sevgili Ela, formasyon alsan daha eğer bölüm mezunuysan devlette ilköğretim matematik öğretmeni olarak atanma şansın yok. Ortaöğretim matematik öğretmeni olabiliyorsun. Ama tabi özellerde ilk öğretim derslerine girme şansın var.

 6. Sevgili Havva ilköğretim matematik öğretmeni malesef olamıyorsun. Özel eğitim kurumları haricinde. Formasyonun durdurulmasına gelince bu konuda şöyle olacak ya da böyle olacak diyemiyorum ne yazıkki. Ülkemizde her gün bir şeylerin değiştiği göz önüne alınırsa bunu kimsenin söylemesi de mümkün değil. Ama formasyon verilişi kaldırılsa daha tekrar tekrar geleceğini düşünüyorum. Aksi taktirde bu kadar matematik bilim insanının çalışma alanını ülkemiz ayarlamak zorunda kalacak ki bu da çok zor. Çalışma konusuna gelince kolay olmadığını biliyorum ama birinci seneyi atlattığında her şeyin daha kolay ilerleyeceğine emin ol. Belli bi zaman sonra bakış açındaki genişlemeyi farkedeceksin ve çalışmalarında bu yönde daha kolay olacak. Eğer gerçekten bu alanda ilerlemeye devam etmeyi istiyorsan biraz daha sabret. Ayrıca unutma ki hangi bölümü okursan oku kendini ona göre ayarlayacağın için hepsi bi nebze zor gelecektir. Bir sene de ülkemizden mezun olan matematik öğrencisini düşünecek olursan bu kadar insan yapıyosa sen neden yapamayasın :)

 7. Özge hocam bende matematik bölümündeyim ingilizce hazırlık okuyorum (seneye 1. Sınıftayim umarim bi aksilik olmazsa) bir yandanda matematikten uzak kalmak istemiyorum ne yapmalıyım? Ali Nesin hocamizin bir kaç kitabini aldim calismaya çalışıyorum fakat anlamadığım bi noktada tüm hevesim kaçıyor önerileriniz tavsiyelerinizi almak isterim simdiden teşekkür ederim

 8. Özge hocam ben okuyorum suanda 1.sınıf alltan dersim analiz 1 olur bide fizik bizde fizik hepsinden zor geçemem ilerdede zorlarlar ben öğretmen olmak istiyorum bir ton laf veriyorlar fen fazla iyi deyil bırak diyorlar ama ben seviyorum delta epsilon eşitliğini yapamasamda hoşuma gisiyor napmalıyım

 9. Sayısal bölümü ogrencisiyim. Matematigi cok seviyorum fakat diger sayısal derslerim cok iyi sayılmaz. Matematik yapmam ne kadar yeterli olur? Ve son olarak matematigi ingilizce okumamızı tavsiye eder misiniz? Teşekkürler. :)

  • Merhabalar Hatice, Matematik sadece maalesef yeterli olmayacaktır en azından kaliteli bir üniversite için bunun dışında İngilizce artı günümüzde maalesef bir seçim değil bu yüzden İngilizce okumak sana çok daha fazla fayda sağlayacaktır fakat zor olacağını unutma. Ayrıca şuan ki İngilizce seviyen ile de bu sorunun cevabı değişebilir. Kolay gelsin.

 10. hemn atanmak için ne yapmamız gerekiyor peki ortalamamızı yüksek tutsak ingilizce falan nasıl kolay atanabiliriz

 11. merhaba ben sayısal öğrencisim ve kesinlikle öğretmen olmak istiyorum mat öğretmenlik tutmazsa bölümünü okusammı bilmiyorum

 12. Ben bu sene üniversiteye gidicem yıldız teknikde matematik okumak istiyorum şuan puanım yetiyo herkes okuma bişey olamazsın ordan ne öğretmen olabilirsin ne üniversitede kalabilirsin ne de doktora yapabilirsin diyo ilk hedefim doktora yapabilmek ama bi kötü hissediyorum sizce yapılabilir mi zaten çocukluk hayalim benim matematikçi olmak

CEVAP VER

Lütfen yorum yapmadan önce diğer yorumları inceleyin.
Please enter your name here