Fizik Bölümü Öğrencisi Mehmet Güven Röportajı

0
1969

1-) Merhaba, öncelikle bizi kırmayıp röportaj isteğimizi kabul ettiğiniz için teşekkürler. İlk etapta Fizik Bölümü ile ilgili sorulara geçmeden önce tanımayanlar için bize biraz kendinizden bahsedebilir misiniz?

Benim ismim Mehmet Güven. Eskişehirliyim. Boğaziçi Üniversitesi Fizik Öğretmenliği Bölümünde 4.sınıfta okumaktayım.

2-) Fizik birçok kişinin korkarak baktığı bir dersken bu bölümü neden tercih ettiniz?

Lisedeki fizik öğretmenim teşviki ve babamın mühendis oluşu bu bölümü tercih etmemde büyük rol oynadı. Lisedeyken fiziğim iyi olduğu için ve fizikle ilgili kitaplar okuduğum için bu bölüme kendimi daha yatkın olarak görmüştüm ve sınav sonucunda bu bölümü tercih ettim. İnsanların fizikten korkmalarını tamamıyla fiziği anlamamalarından kaynaklandığını tecrübe ettim.

3-) Fizik bölümü hakkında herkesin bir fikri olsa da eğitim noktasında bilinmeyenler muhakkak vardır. Bu yüzden bize biraz bölümünüzün akademik kısmından bahseder misiniz?

Fizik + Eğitimi formasyonu şeklinde verilmektedir. Fiziğin birkaç tane dallanmış alt konuları varsa Fizik öğretmenliği bu alt dallarından bir tanesidir. Tezsiz yüksek lisans şeklinde mezun olacağım. Zor bir bölüm olduğunu kabul ediyorum.

4-) Fizik bölümü zaten birçok gencin gözünü korkutan bir bölüm. Bunun yanında siz Boğaziçi Üniversitesi gibi bir üniversitede okuyorsunuz. Peki, bu durum sizi nasıl etkiliyor? Sosyal hayat gibi diğer aktivitelere vakit ayırabiliyor musunuz?

Evet, zamanında birçok sosyal aktivitede bulundum. Bu duruma okulun çevresinin sebep olduğunu söyleyebilirim. Fakat dediğim gibi fizik de tıpkı bir çiçek gibi sürekli ilgilenmeniz gereken bir ders. İlgilenmediğiniz de gerçekten korkmanız gereken bir ders haline gelebiliyor. Ve her ders gibi çalışması, sınav sonuçlarının açıklanması işkence haline gelebiliyor. Çok sıkı çalışmanız gereken bir bölüm. Bunların yanında bir sürü avantajları var. Hayatı anlama kapasitenizi ve vizyonunuzu arttıran ve sizi sürekli analitik düşünmeye zorlayan bir bölümdür diyebilirim.

5-) Fizik bölümünün çalışma alanları ve iş imkânları da merak edilen diğer bir konu. Aktif bir iş hayatınız olmasa da okuyucularımızla bildiklerinizi paylaşabilir misiniz?

Akıllı bir fizikçiyseniz her tarafta çalışabilirsiniz. Ticaret yapabilirsiniz, akademik kariyer yapabilirsiniz veya bankalarda çalışabilirsiniz. Aslında fizik, insanlara hayatı başka açıdan bakmanıza olanak verdiği için ne yapmak istediğiniz seçeneğini size bırakıyor diyebilirim.

6-) Eğitim sistemimizde herkesin eleştirdiği birkaç kısım var. Peki, sizin verilen eğitimde en çok değiştirmek istediğiniz kısım nedir?

Eğitim sistemi Türkiye’de belli başlı okullar haricinde sürekli bir problem haline gelmiş. İster istemez sizler de bu durumu fark edip bir şeyler yapmaya çalışıyorsunuz. Ben bireysel eğitimin teknoloji kısmıyla gelecekte bir şeyler yapmayı planlıyorum.  O yüzden ortağım Yusuf İhsan KURT ile birlikte OkuldanEve fikriyle yola çıktık. Özel eğitim ve teknolojinin birleşmesi adına çalışmalarımız tam gaz devam ediyor.

fizik-bolumu-roportaji-mehmet-guven

7-) Dünya’ya bir daha gelseniz veya geçmişe dönseniz yine Fizik bölümünde okumak ister miydiniz? Neden?

Hayır. Kesinlikle. Çünkü başka şeylere daha fazla yeteneğimin olduğunu biliyorum. İnsanın sevdiğini düşündüğü şeylerden çok yeteneğim olduğu yapabildiği şeylere yönelmesi onun için en iyisidir. Kendi öğrencilerime ve ailelerine de bu şekilde tavsiye ediyorum.

8-) Gelecekte Fizik bölümünde okumak isteyen öğrencilere ne gibi tavsiyelerde bulunursunuz?

Türkiye’de okumamalarını. Çünkü gerçekten Türkiye’de değeri bilinmiyor.

9-) Eğitim Fakültesi ile Fen Edebiyat fakülteleri arasında belli başlı bazı farklar bulunuyor.Bize bu farklardan bahsedebilir misiniz?

Fen edebiyat Fizik bilimini incelemeye ve uygulamaya yönelik iken, Eğitim fakültesi ise bu bilimi nasıl anlaşılması ve öğretilmesi ile ilgilenir.

10-) Türkiye’nin en gözde üniversitelerinden biri olan Boğaziçi’nde eğitim hayatınıza devam ediyorsunuz. Peki, bu durumun artı ve eksi yönleri neler?

Bir sürü artıları var ve bu artılar iş hayatınızda ve normal hayatınızda size bir kaç adım öteden başlama imkânı sunuyor. Eksi yönleri için Boğaziçi’nde okuma zorluğu, bireyselliğin ön planda olması ve hocalarımızın gerçekten acımasız olması diyebilirim.

11-) Tüm cevaplarınız için teşekkürler. Son olarak tecrübeleriniz doğrultusunda okurlarımıza neler söylemek istersiniz?

Vazgeçmeyi düşündüklerinde yola neden çıktıklarını hatırlasınlar.

Tavsiye Yazı : Ders Çalışabileceğiniz Youtube Kanalları Ve İnternet Siteleri

CEVAP VER

Lütfen yorum yapmadan önce diğer yorumları inceleyin.
Please enter your name here