Liselere Geçiş Yeni Sistemi LGS Nedir?

0
12
Liselere Geçiş Yeni Sistemi LGS Nedir?

Üniversite sınavı ile birlikte liselere giriş sınavı da değişti. Eskiden TEOG olarak bilinen sınav LGS (Liselere Giriş Sınavı) olarak değişti. Liselere geçiş yeni sistemi LGS nedir sorusunu çok aldığımız için bu yazıyı yazıyoruz. Sınavın dönem ortasında değişmesi öğrenciler üzerinde büyük bir stres oluşturdu. Bu yıl ilk defa uygulanacak olan sistem liseye hazırlanan öğrenciler tarafından merakla bekleniyordu. LGS sınavı hakkında merak edilen tüm detayları ve gelişmeleri bu yazımızda derledik.

2018 yılı itibariyle yürürlüğe giren Liselere Giriş Sınavı ilk kez uygulanacak. Bu sınava göre 8. Sınıf öğrencileri liselere yüzde 70 sınav puanı, yüzde 30 diploma puanı ile yerleşecek. LGS ile merkezi sınav kaldırılacak. İl Milli Eğitim Müdürlükleri kendi sınavlarını düzenleyecek. Sorular ise Milli Eğitim Bakanlığının hazırladığı soru havuzundan seçilecek. Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz yeni sistemin ihtiyaçtan kaynaklandığı için değiştiğini söyledi. Bu sınavla bakanlık, öğrencileri okul dışı kaynaklardan uzaklaştırmayı hedefliyor. Orta okullarda TEOG’a katılmak için öğrencilerin ek devamsızlık yaptığı ortaya çıkmıştı.

Liselere Geçiş Yeni Sistemi LGS Nedir?

Yeni sisteme göre öğrenciler sınavsız veya sınavlı olarak liseye yerleşebilecek. Sınavsız yerleştirmeye göre öğrenci evinin yakınındaki 5 liseden birini seçmek zorunda. 600 lise için isteğe bağlı sınav yapılacak. Sınavın soruları Milli Eğitim Bakanlığı tarafından oluşturulacak. Öğrenciler sınava kendi okullarında kendi sınıflarında girecek. LGS sınavı bu yıl 2 Haziran 2018’de yapılacak. Sınavda sözel ve sayısal olmak üzere 2 bölüm yer alacak. Öğrenciler 90 dakikalık süre zarfında 60 soru çözecekler.

Sorular 8. Sınıf müfredatı ağırlıklı olarak oluşturulacak. Ancak 6. Ve 7. Sınıfların da konularından soru çıkabilir. Sınava girip yerleşmek isteyen öğrenciler de 5 tercih yapabilecek. Bu yapılacak 5 tercih de öğrencinin bulunduğu yere göre en yakın okulları içerecek. Yerleşilmek istenen okulun kontenjanı dolduğunda öğrenciler okul başarı puanına göre yerleştirilecek. Milli Eğitim Bakanı yaptığı açıklamada kimseyi istemediği bir liseye göndermek istemediklerini belirtti. Liselere Geçiş Yeni Sistemi LGS Nedir? LGS nasıl olacak? gibi merak edilen soruları cevapladığımız yazımızı burada bitiriyoruz. Eğer merak ettiğiniz bir şey olursa yorum kısmına bırakabilirsiniz. Kolay gelsin.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapmadan önce diğer yorumları inceleyin.
Please enter your name here