KPSS Nedir?

0
184
KPSS Nedir?

‘Okuyun evladım okuyun memur olun.’ Demiş büyüklerimiz. Ancak memur olmak için KPSS gerekli. Peki KPSS nedir? ‘KPSS’ ya da ‘Kamu Personeli Seçme Sınavı’ farklı branşlardaki insanları devlet kadrosuna almak için yapılan eleyici sınavlardır. Bu sınavlar adayın mezun olduğu bölüm ve kadroya göre üçe ayrılır: KPSS-A, KPSS-B, KPSS ÖĞRETMENLİK.

KPSS-A

KPSS-A Kadroları; genel olarak müfettiş, uzman, denetmen ve kontrolör yardımcılığı ile kaymakam adaylığı kadrolarından oluşmaktadır. Alım yapacak olan kamu kurumları hangi fakülte mezunlarının başvuru yapabileceğini açtıkları ilanda belirtirler. KPSS A sınavına girip puan almak için üniversiteden mezuniyet şartı aranmamaktadır. Ancak iş başvurusu yapıldığı anda mezun olma şartı aranmaktadır. Ayrıca KPSS’de puanlar 2 yıl geçerliliğini koruduğu için mezun olduğunuzda önceden aldığınız puanla tercih yapabilirsiniz.

KPSS-B

KPSS-A dışındaki tüm kadrolar KPSS-B’dedir. KPSS-B’ye girmek için çift yıllarda (2012,2014…) girerek uygun puan alınır (Burada bir uyarı yapalım bu sadece KPSS-B’de vardır. KPSS-A ve KPSS öğretmenlik için her yıl sınava girebilirsiniz.). ÖSYM tarafından bilgisayar ortamında atama yapılır. Herhangi bir sözlü yada yazılı sınava tekrar sokulmayacaksınız. Aşağıdaki şartları sağlamak yeterli;

1) KPSS 3 puan türünde yeterli puanı almış olmak.

2) 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun belirtilen genel şartları taşımak.

3) Üniversitelerin en az dört yıl süre ile eğitim veren fakülte veya yüksekokulları ile bunlara denkliği yetkili makamlarca kabul edilen yurt içi ve yurt dışındaki dört yıl süreli fakülte veya yüksekokullardan birini bitirmiş olmak.

4) Erkeklerde askerliğini yapmış veya erteletmiş olmak.

5) Görevini yapmasına engel olabilecek daimî vücut veya akıl hastalığı veya vücut sakatlığı ile özürlü bulunmamak.

6) Süresi içinde başvurmuş ve başvuru belgesi ile birlikte istenen belge ve bilgileri vermiş bulunmak.

KPSS A ve B’ye aynı anda girilebilir mi?

Evet girebilirsiniz burada önemli olan B grubunu tercih ederken çift yıllarda olması.

KPSS yaş sınırı nedir?

Sınava girmek için herhangi bir yaş sınırı yoktur. Ancak kurumlar kadrolar için ilan verirken yaş sınırı koymaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapmadan önce diğer yorumları inceleyin.
Please enter your name here