Çocuk Gelişimi Öğrencisi Hazal Ekin Taş Röportajı

0
2733

1-) Merhaba, Çocuk Gelişimi ile ilgili sorulara başlamadan önce bize biraz kendinizden bahsedebilir misiniz?

Adım Hazal Ekin Taş 21 yasındayım, memleketim Hatay/Antakya İstanbul’da Üsküdar üniversitesinde tam burslu çocuk gelişimi 3. Sınıf öğrencisiyim

2-) Çocuk gelişimi hakkında hemen hemen herkes bir şeyler biliyor. Fakat yine de bilmeyenler için bize bölümünüzden bahsedebilir misiniz?

Bir çok kişinin yanlış bildiği bir yanılgıyı düzelteyim o zaman. Çocuk gelişimi geniş bir bölüm olup sadece okulla sınırlı değildir. Hastahanelerde özel eğitim yerlerinde, çocuk esirgemelerde, bakanlıklarda da çalışabilme yetkimiz var. 4 senelik olduğumuz için imza yetkimiz olup okul açma yetkimiz de olacak. Ayrıca 0-18 yaş aralığını kapsayan çocuk ve gençlerle ilgileniyor,gelişimlerini takıp edip ailelere öneriler sunuyoruz ya da gerekli başka alanlara sevk ediyoruz.İsteyenler formasyon alıp öğretmenlikte yapabiliyorlar.

3-) Çocuk gelişimi okumanın getirdiği zorluklar nelerdir?

Derslerimizin bir kısmı ağır oluyor ve hepsi sözel yani ezbere dayalı. Eğer ezberi ya da bölümü sevmiyorsanız çok zorluk yaşayabilirsiniz. Ayrıca oyuncaklar üretiyoruz ve yaratıcı olmak zorundayız çünkü hocalar bu konuda sıkılar.

4-) Çocuk gelişimi bölümünü tercih etmenizin özel bir sebebi var mıydı? Bu zamana kadar verdiğiniz karardan hiç pişman oldunuz mu?

Küçükken ne olacaksın diye sorarlardı ve ben hep ana sınıfı öğretmenliği okuyacağım derdim çocukları hep sevmişimdir. Ana sınıfı öğretmenliği olmadım bunun yerine çocuk gelişimini tercih ettim çünkü alanı daha geniş. Severek tercih ettiğim için hiç pişmanlık duymadım.

5-) Çocuk gelişimi bölümünde bir şeyler değiştirmek isteseniz bunlar neler olurdu?

Engelli çocuklara daha az önem veriliyor onlarla daha çok çalışılıp insanları bu konuda daha çok bilinçlendirmek için projeler tasarlamak isterdim.

6-)Çocuk gelişimi bölümünün iş olanakları nelerdir?

2. Sorunun cevabında da belirttiğim gibi iş olanakları geniş; adliyelerde, hastahanelerde özel eğitim yerlerinde çocuk esirgemelerde isterseniz okulda yüksek lisans yapıp yükselme şansınız da var.

7-) Çocuk gelişimi bölümü öğrencilerinde olmazsa olmaz dediğiniz özellikler nelerdir?

Yaratıcılık olmalı, çocukları kesinlikle sevmeli, sabırlı olmalı, ezberi sevmeli ve sürekli kendisini geliştirebilmeli.

 

8- ) Özel Üsküdar üniversitesinde okumanın size göre artı ve eksi yönleri neler?Ayrıca özel üniversitede okumayı düşünenlere tavsiye eder misiniz?

Eksi yönü yeni bir üniversite olduğu için bizimle gelişmekte ve yeterince büyük bir kampüs alanımız olmadığı için rahat takılamıyoruz ayrıca alan sıkıntısı olduğu için rahat çalışabileceğimiz bir çocuk gelişimi sınıfımız da yok. Artı yönü çok bu yüzden sayamayacağım ama hocalarımız konusunda şanslıyız çünkü hepsi alanımda çok iyi hocalar ve onlarla ders işlemeyi seviyoruz. Eğer kampüs ortamını seviyorlarsa tavsiye etmem hayal kırıklığı olur ama dediğim gibi çocuk gelişimi bölümü hocalarımız çok iyi onlar için, iyi eğitim için gelip okunulabilir.

9-) Tercih zamanına dönme şansınız olsa yine çocuk gelişimi bölümünü okur muydunuz?

Benim puanım düşük değildi ve bir sürü güzel bölüm geliyordu ama dediğim gibi çocukluk hayalimi gerçekleştirdim başka bölüm seçmezdim.

10-) Hemen hemen herkesin okurken zorlandığı dersler olmuştur. Sizin bu zamana kadar en çok zorlandığınız ders nedir?

1. Sınıfta anatomi ve fizyoloji dersi. Tıp okuyanların gördüğü derstir biz sağlık bilimleri fakültesi adı altında çocuk gelişimi bölümüyüz bazı başka üniversiteler eğitim fakültesinde alıyor ama biz sağlık fakültesinde olduğumuz için sağlık alanında da dersler görüyoruz ve anatomi ve fizyoloji en zorlandığım dersti çünkü yabancı bir dildi, tıp dil yani bütün kelimeler latinceydi ve bütün insan vücudunu öğrenmeye çalıştığımız için çok ayrıntı vardı.

11-) İstanbul’da öğrenci olmanın size göre artı ve eksi yönleri neler ?

İstanbul çok başka bir şehirdir. Öğrencilik için en güzel şehirdir bence ama bi o kadar da pahalıdır. Trafiği ve havası kötüdür ama burada öğrenci olduğunu hissettirir sana gezilecek eğlenilecek çok yeri vardır. Kaynaşacağınız çok öğrenci bulunabilir ve bir çok farklı kültürden farklı düşünceden arkadaşlıklar edinile bilme sansı sağlar burası, ufkunu genişler.

12-) İlerleyen dönemde bu bölümü okuyacak kişiler için tavsiyeleriniz neler?

Bu bölümle ilgili sürekli kendilerini geliştirip kitaplar okumalılar. Yaratıcı düşünmeyi geliştirmeliler ve sabırlı olmayı öğrenmeliler.

13-) Son olarak sorularımızı cevapladığınız için teşekkürler. Okuyucularımıza ekstra söylemek istediğiniz bir şeyler var mı?

Çocukların iyi eğitilip hayata hazırlanmaları gerek hele ki bu dönemlerde, bu yüzden gerçekten çocukları seviyorsanız ve mesleğinizi sevecekseniz çocuk gelişimini seçin. Teşekkür ederim.

Çocuk Gelişimi Bölümü Taban Puanlarını Görmek İçin Tıklayın…

CEVAP VER

Lütfen yorum yapmadan önce diğer yorumları inceleyin.
Please enter your name here