Pedagojik Formasyon Nedir?

0
112

Üniversitelerin lisans bölümlerinden mezun olan öğrenciler pedagojik formasyon sayesinde lise ve dengi kurumlarda öğretmenlik yapabiliyorlar. Ülkemizde artan işsizlik düzeyi ile birlikte lisans bölümlerinden mezun olan öğrenciler pedagojik formasyon eğitimi alarak öğretmen olarak atanmak istiyor. Bu doğrultuda alınan kararlar neticesinde çeşitli üniversitelerin eğitim fakülteleri her yıl öğrencilere pedagojik formasyon eğitimi vermeye başladı. Pedagojik formasyon nedir? Şartları nelerdir? Hepsini sizler için derledik.

Pedagojik Formasyon Nedir?

Pedagojik formasyon öğretmen olmak isteyen kişilerin öğrencilere nasıl yaklaşacağı, eğitim psikolojisi ve öğrenci psikoloji hakkında dersler içeren bir eğitim programıdır. Pedagojik formasyon sertifika programında eğitim bilimine giriş, program geliştirme ve öğretim, ölçme ve değerlendirme, sınıf yönetimi, özel öğretim yöntemleri ve rehberlik gibi dersler bulunmaktadır. Bu sayede formasyon alan öğrencilere öğretmenliğin temel şartları gösterilmiş olur. Pedagojik formasyon sertifika programları YÖK tarafından yürütülmektedir.

YÖK onaylı formasyon eğitimi veren üniversitelerde belirli kontenjan sayısı bulunmaktadır. Bu nedenle başvuru yaparken kontenjan sayısını da göz önünde bulundurmalısınız. Kontenjan bilgilerine YÖK’ün sayfasından ulaşabilirsiniz. Pedagojik Formasyon Sertifikası ile özel veya devlet kurumlarında okuduğunuz lisans bölümü ile alakalı dersler verebilirsiniz. Sözleşmeli öğretmen olarak kadrolarda yer alabilirsiniz. Sertifika eğitimi aşamasında not ortalamanız ve başarı puanınız sertifika alımınızı etkileyen unsurlardır. Her üniversite kendi sertifika programını açtığı için başvuru tarihlerini üniversite sayfasından öğrenebilirsiniz.

AÖF mezunu olan lisans diplomasına sahip öğrenciler de pedagojik formasyon almak için üniversitelere başvuruda bulunabilmekteler. Pedagojik formasyon eğitim ücreti ise üniversitenin 2. öğretim ücretinin en fazla 2 katı olabilecek şekilde ayarlanmıştır. Bu sayede üniversiteler eskiden olduğu gibi 10 bin TL gibi fahiş fiyatlar isteyemiyorlar. Öğrenciler mezun olduğu üniversiteler dışındaki üniversitelere de pedagojik formasyon eğitimi almak için başvurabilir. Ancak üniversiteler açtıkları programda kendi mezunlarına daha yüksek kontenjan ayırabilmekteler.

Bazı öğretmenlik alanlarında sadece eğitim fakültesi mezunu olan öğrenciler alınmaktadır. Bu nedenle her mezun olan lisans programı öğrencisi pedagojik formasyon alamaz. Pedagojik formasyon programları sadece eğitim fakültesi bulunan okullarda açılabilmektedir. Ancak yeterli öğretim üyesi yoksa o fakültede formasyon eğitim programı açılmaz.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapmadan önce diğer yorumları inceleyin.
Please enter your name here