Sınav Stresi Nasıl Yenilir?

0
214
Sınav Stresi Nasıl Yenilir?

Sınav stresi veya sınav kaygısı öğrenilen bilgiyi sınav sırasında kullanılmasına engel olan ve bireyin başarısını düşüren yoğun kaygı duygusudur. Genellikle lise veya üniversite sınavına hazırlanan öğrencilerde yoğun olarak görülür. Birey sınava zihninde çok fazla anlam yüklemiştir. Sınav sonrasında olacaklardan endişe duyan birey sınav esnasında sağlıklı düşünemez. Sınav kaygısı huzursuzluk, tedirginlik, başarısızlık korkusu, mide bulantısı, titreme gibi fizyolojik belirtiler de gösterebilir. Kişi uzun zamandır sınav stresi yaşıyorsa yavaş yavaş kendine olan güvenini yitirir. Peki öğrencilerin sınavlardaki başarısızlığını direk etkileyen sınav stresi nasıl yenilir?

Sınavı Başarılı Olmaya Giden Yollardan Biri Olarak Görün

Sınavı başarılı ve mutlu olmak için tek yol olarak görürseniz sınav stresini arttırmanız oldukça muhtemel. Lise – üniversite sınavları hayatın sonu değil. Sizi başarıya ve mutluluğa götürecek yollardan sadece bir tanesidir. Üniversite sınavını kazanmadan mutlu olabilen bir sürü insan bulunmakta. Bu nedenle sınavı hayatınızın odak noktası haline getirmemelisiniz.

Kazanmak Zorundayım

Bu sınavı kazanmazsam hayatım kayar, mahvolurum gibi bir düşünceye sahip olmamalısınız. Bunlar gerçekle alakası olmayan düşüncelerdir ve sizi olumsuzluğa sürüklerler. Bunun yerine daha olumlu düşünceler düşünmelisiniz. Bu düşünceler etrafınızı sardığında geçmişte yaptığınız başarılı işleri düşünmeye çalışın. Amacınızdan uzaklaşmamaya çalışın.

Sınav Sonucu Sizin Nasıl Bir İnsan Olduğunuzu Göstermez

Sınav sadece öğrencilerin bilgisini ve çalışma becerilerini ölçmek için kullanılan bir araçtır. Bu nedenle sizin ilgili ve başarılı olduğunuz alanları daha kolay bir şekilde görebilmenize yardımcı olur. Sınav asla kişiliğinizi değerlendirmez. Sınavda başarısız olmanız kötü bir insan olduğunuzu göstermediği gibi başarılı olmanız da iyi bir insan olduğunuzu göstermez.

Sınavı Kazanamamak Her Şeyi Kaybetmeye Neden Olmaz

Sınavı kazanamadığınızda her şeyinizi kaybedeceğinizi düşünüyorsanız gerçekten yanılıyorsunuz. Sınavda başarılı olma ihtimaliniz yüksek bile olsa bu düşünce yapısı sınav başarınızı inanılmaz bir şekilde aşağıya çeker. Sınavda başarılı olup isteğinize ulaşmak ilk hedefiniz olsun. Ancak sınav sonucunda daha az istediğiniz bir şeye de ulaşabilirsiniz. Bu dünyanın sonu değil.

Benim sizin için sınav stresi nasıl yenilir önerilerim bu kadar. Hepinize kolay gelsin.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapmadan önce diğer yorumları inceleyin.
Please enter your name here