12. Sınıfların Okuması Gereken Kitaplar – 2

0
288
12. Sınıfların Okuması Gereken Kitaplar – 2

12. Sınıfların Okuması Gereken Kitaplar – 2 ile listemize kaldığımız yerden devam ediyoruz. Okumanız gereken kitapların büyük bir kısmını şiir kitapları oluşturuyor. Şiir kitapları okumak size çok şey kazandırır. Sınavda sorulan paragraf sorularında şiirlerle karşılaşabilirsiniz. Tanıdığınız bir şiirle ilgili soruyu cevaplamak daha kolaydır. Bu listede belirttiğimiz şiirlerin hepsini okuyamazsanız bile en azından birkaç tanesini okumanızı tavsiye ediyorum. Ayrıca sınavdan önce kitap okumanın size kazandıracaklarını da daha önceki yazımızdan okuyabilirsiniz.

Rahatı Kaçan Ağaç – Melih Cevdet Anday

Melih Cevdet Anday bu şiir kitabında mesut bir ağaçtan bahsediyor. Ağaç saadet kelimesini bilmediği için mutludur. Sadece doğa içinde yaşamıştır. Doğa güzeldir, sevilir ve onun içinde sadece mutlu olunur. Halbuki doğanın içinde yaşayan insanlardan dert çekmeyi, kıskanmayı öğrenir. İnsanlar da zaten bu yüzden mutlu olamazlar. Ağacı, kuşu, karıncayı her şeyi kıskanırlar. Melih Cevdet de kitabında bu kıskançlığı ele alıyor. Kitabın içinde ayrıca ilk şiirleri ve 1946 – 1956 yılları arasında basılan 3 eseri de bulunuyor.

Havaya Çizilen Dünya – Fazıl Hüsnü Dağlarca

Fazıl Hüsnü Dağlarca yaklaşık on beş yıl kadar askerlik yapmıştır. Bu süreç içerisinde de bir çok gazetede şiirleri yararlanmıştır. Hayatı boyunca 11 adet ödül almıştır. Türk edebiyatına çok büyük katkıları bulunmuştu. Şair asıl kişiliğini bütün yönleriyle yansıtır. İnsan kaderine sevgiyle karışık çocuksu bir şaşkınlık ile karşılık veriyor. Fazıl Hüsnü Dağlarca’nın ilk şiirleri Necip Fazıl etkisinde yazılmış. Ancak şair daha sonra kendi çizgisini bulmuştur. Şair sanat eserinin gideceği yönü gösteren bir pusula olduğunu söylemiştir.

Sevgilerde – Behçet Necatigil

Behçet Necatigil kendi seçtiği şiirlerini bu kitabında toplamıştır. Dolayısıyla şairin şiir macerasını kendi kendinize deneyimlemiş olursunuz. Kitabı için en uç noktalara kadar gidip geldiğini söylemiştir. Sözcükler üzerinde uzun süreler boyunca uğraşmış ve yeni bir şiir deneyimi oluşturmak istemiştir. Ta çocukluğundaki duyguları, özlemi ve hasreti hala şiirlerinde hissedebilirsiniz. Şiir kitabını okuyunca şairin kendi iç dünyasını keşfediyorsunuz. Şair en güzel şiirlerini toplamıştır. Şairi ilk defa okuyacaksanız en güzel kitabı bu. Kitaptaki her şiir farklı bir renk barındırıyor. Okuyan herkes bu şiirlerden en az birinin kendi için yazıldığını düşünebilir.

Rüzgar – Cahit Külebi

Cahit Külebi temiz ve rahat bir anlatıma sahip olan yazarlarımızdan birisidir. Şiirlerde yer alan yarım kafiyeler, iç sesler duygu ve benzetmeler ile sevilen şairlerden birisi olmuştur. Behçet Necatigil, Orhan Veli Kanık gibi ünlü şairler tarafından övgüyle bahsedilir. Bu kitapta da Anadolu şiirleri bulabilirsiniz. Ayrıca kitabın içerisinde Kurtuluş Savaşı ve Atatürk ile ilgili zafer duygusu dolu şiirleri vardır. Cahit Külebi’nin yazdığı şiirleri destansı, memleket ve aşk şiirleri olarak 3 grupta inceleyebilirsiniz. Şair köylerin zenginliğinden faydalanmış nadir şairlerimizdendir. Halk, doğa ve kadınlar yazdığı şiirlerin ana konusudur.

Şairin Seyir Defteri – Edip Cansever

Normalde şiir bittikten sonra bile bir şekilde değişir, eskir. Bazı şeyleri kaybeder, bazı şeyleri ekler. Bu kitapta da bunu görürsünüz. Şiirler şairin yazdığı diğer şiirlerle çatışmaya girmiştir. Şiirler arasındaki çatışmayı çok daha iyi bir şekilde anlayacaksınız. Şiir kitabı okuyucuları tarafından oldukça beğenilmiştir. Edip Cansever şiirlerini okurken dinleniyor ve hayatınızın bazı kesitleri ile yüzleşiyorsunuz. İnsanda gerçekten derin duygular uyandıran bir kitaptır. Şairin kitabında yeni akımın izlerini görebilirsiniz. Edip Cansever şiirleri yalnızlık, çaresizlik ve alın yazısı konuları çerçevesinde yazmıştır. Türk Dil Kurumunun 1977 şiir ödülünü kazanmıştır.

Sevda Sözleri – Cemal Süreya

Cemal Süreya Cumhuriyet dönemine damga vurmuş şairlerden birisidir. Açık sözlü ve cesur olan Cemal Süreya’nın bu özelliklerini de şiirlerde rahatlıkla görebilirsiniz. Kimsenin dile getiremediği şeyleri Süreya şiirlerinde kimsenin söylemeye cesaret edemediği şeyleri açık sözlülükle dile getirir. Arzu ve tutkularını şiire aktarabilmiş olan şair politik kargaşaların içerisinden sesini duyurabilmiştir. Sevda Sözleri kitabı da Cemal Süreya’yı daha iyi tanıyabilme imkanı tanımak için harika bir kitap. Bazen güleceğiniz, sitem edeceğiniz ve hüzünleneceğiniz şiirler bulunuyor. Şiir kitabı herkes tarafından beğenilmiştir.

12. Sınıfların Okuması Gereken Kitaplar – 2 Listemiz şimdilik bu kadar. Ancak bu son değil. Diğer listelerimiz için takipte kalın. Hepinize kolay gelsin.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapmadan önce diğer yorumları inceleyin.
Please enter your name here