Görsel İletişim Tasarım Mezunu Vatanay Özbeyli Röportajı

13
11769

1-) Merhaba, Görsel İletişim Tasarım bölümü hakkında sorulara geçmeden önce bize biraz kendinizden bahsedebilir misiniz?

Merhaba. Ben Vatanay Özbeyli. 1 Ocak 1988 İzmir doğumluyum. Eğitim hayatıma İzmir’de başladıktan sonra sırasıyla Rize, Kocaeli ve İstanbul şehirlerinde yaşadım. En son İstanbul’a yerleşerek üniversite eğitimimi tamamladım. Hala İstanbul’da ikamet etmekteyim.An itibariyle bir teknoloji firmasında Kullanıcı Arayüzü ve Kullanıcı Deneyimi Danışmanlığı yapmaktayım. Bu iş sıfatının altında tasarımın her haline temas etmekteyim.Sürekli teknolojiyle meşgul olan birisiyim. Mesleğim ile ilgili bildiğim her şeyin günden güne değiştiğinin ve genişlediğinin farkındayım. O yüzden Türkiye’de ve yurt dışında yapılan fuar ve seminerlere katılmaya çalışıyorum.

2-) Görsel İletişim Tasarım bölümü maalesef günümüzde ki popüler meslek arasında değil. Bu yüzden bize bölümünüzden bahsedebilir misiniz?

Sanıyorum bunun sebebi bu bölümün genellikle özel üniversitelerde olması ve devlet üniversitelerinde de grafik tasarım benzeri bir statüde ilerliyor olması.Bu bölümü okuyarak görsel tasarım, felsefe, reklamcılık, animasyon, prodüksiyon, ses – müzik yönetimi, sosyoloji ve sanat tarihi gibi birçok konuda fikir sahibi olabilirsiniz.

3-) Hemen hemen herkes üniversitede okuduğu bölümü özel sebeplerden seçer. Peki, Görsel İletişim Tasarım bölümünü size seçtiren bir sebep var mıydı?

Kendimi bildim bileli yazılım sektörüyle haşır neşirim. UI bilgisi olmayan bir yazılımcının da günümüz şartlarında fazlasıyla yalnız kalacağını düşünmekteyim. Dolayısıyla tasarım tarafına sert bir giriş yapma gereği duydum. Sanıyorum lise dönemimdeydi bu geçiş. Ve o yoldan yürümeye devam ettim.

Yazılımdan gelen bir tasarımcı olduğum için de Türkiye’nin en büyük Ar-Ge merkezlerinden birinde mühendislerle birlikte çalışırken hiçbir sorun yaşamıyorum. Kolaylıkla yazılımcılarla aynı dili konuşabiliyorum.İşte bu sebeple Görsel İletişim Tasarımı bölümü okumayı istedim. Tasarımın temel felsefesini daha iyi kavramaktı amacım. İstediğim gibi de oldu.

4-) Gençler aradığı bölümde maddi yöne de haklı olarak fazlası ile önem veriyor. Bu doğrultuda Görsel İletişim Tasarım bölümü mezunların çalışabileceği alanlarından ve iş imkanlarından bahsedebilir misiniz?

Mezun olduğunuzda birçok kurumsal firmada, ajanslarda ve medya kanallarında iş imkanı bulabilirsiniz. Ya da ekonomik özgürlüğünüz varsa kendi ajansınızı kurabilirsiniz.

Öğrencilik döneminde iş başı yaptığım için bütün bu firma tiplerinde çalışma imkanı buldum. Her birinin farklı avantaj ve dezavantajları var diğer mesleklerde de olduğu gibi. Örneğin ajanslarda kazancınız daha yüksek olabilir ama her ay düzenli olarak maaş yatmayabilir. Kurumsal firmada daha devlet dairesi sistematiği içerisinde boğulabilirsiniz ama maaşınız da yine bu düzende sorunsuz olarak yatar.Burada artıları ve eksileri değerlendirip kariyer planı yapmak size düşüyor.

gorsel-iletisim-tasarim

5-) Üniversite hayatın herkesin zorlandığı belli başlı dersler oluyor. Peki, sizin eğitim hayatınızda en çok zorlandığınız ders hangisi oldu? 

Çalışkan değildim ancak zorlandığım bir ders hatırladığım kadarıyla olmadı. Hatta birçok ödevi son güne bırakıp mezuniyet tezini bile 1 ayda yazmış bir öğrenciyim. Benim yaşadığım tek sorun akademisyenler ile alakalıydı.Bu da her üniversitede karşılaşabileceğiniz bir sorun olsa gerek.

6-) Üniversitelerde Görsel İletişim Tasarım bölümü öğrencilerine verilen eğitimde bir şeyleri değiştirme fırsatınız olsa bunlar neler olurdu? Neden?

Kesinlikle akademisyenler. Görsel İletişim Tasarımı Bölümü gibi sanatla haşır neşir bir bölümün daha esnek ve yaratıcılığı destekleyen akademisyenler tarafından özenle işleniyor olması fazlasıyla sağlıklı olurdu.

7-) Koç Holding’de yaklaşık 2 yıldır çalışıyorsunuz. Peki, şirketteki göreviniz nedir? Ayrıca böyle büyük bir şirkette çalışmanın artı ve eksileri sizce neler?

Çalıştığım firmanın tam adı “Koç Sistem Bilgi ve İletişim Hizmetleri” olarak geçiyor. Koç Holding’in şirketlerinden birisi. Ben bu dev şirketin Ar-Ge biriminde daha önce de belirttiğim gibi “Kullanıcı Arayüzü ve Kullanıcı Deneyimi Danışmanı” sıfatıyla çalışıyorum.Bilenler bilir, “Koç’lu ahlakı” diye görünmez bir pozitif kural zinciri vardır. Burada çalışırken bu ahlakı görüyor ve öğreniyorsunuz. Türkiye’nin en büyük şirketlerinden birinde çalışıyor olmak hem öz güveniniz tazeliyor hem de kariyeriniz için büyük önem taşıyor.

Bugüne kadar 30’dan fazla projede rol aldım ve Türkiye’nin en büyük firmalarıyla çalışma fırsatı buldum. Daha önce çalıştığım ajans ve freelance iş yaptığım dönemlerle kıyaslayınca bu çok büyük ve önemli bir fark. Şahsen kurumsal bir şirkette çalışmanın en büyük avantajı kazandığınız iş tecrübesi ve CV’nize koyduğunuz onlarca dev firmalarda gerçekleştirilmiş projeler.Dezavantajları da çok tabii. En önemlisi çalışan sayısı çok fazla olduğu için şirketler teknolojik adımları sıradan bir ajans gibi hızlı atamıyorlar. Ufak bir örnek vereyim. Bir web tasarımı ajansı jQuery ile geliştirme yaparken bir anda Angularjs’ye geçebilir. Ancak bu tip çalışan  sayısı yüksek bir firma bu virajı o kadar hızlı alamayabilir.

gorsel-iletisim-tasarim-bolumu-vatanay-ozbeyli

8-) Her bölüm öğrencilerinde ister istemez belli özellikler arar. Peki, sizce Görsel İletişim Tasarım bölümünde okuyacak birinin hangi özelliklere sahip olması gerekir?

Tasarım yapmaktan keyif alıyor olmalı. Sanatla ilgilenmeyi seviyor olmalı. Bence temel özellikler için bu ikisi yeterli. Teknik bilgiyi edinmek heves olduktan sonra fazlasıyla kolay. Ancak bu hevese ve hissiyata sahip olmadan Görsel İletişim Tasarım Bölümü’ne girerseniz sonu hüsranla bitebilir. Yeditepe Üniversitesinde beraber okuduğum birçok kişinin LinkedIn’deki iş açıklamasında bambaşka meslekleri görmemin sebebi de bu olsa gerek. Üniversitelerde Görsel İletişim Tasarımı Bölümü’ne yetenek sınavıyla alındığı için de öncesinde belki bir eğitim ve kurs tercih edilebilir.

9-) Geçmişe dönme şansınız olsa Görsel İletişim Tasarım bölümü dışında hangi bölümü tercih etmek isterdiniz?

Benzer bölümler isterdim herhalde. Grafik Tasarımı olabilir.

10-) Gelecekte Görsel İletişim Tasarım bölümü okumak isteyen veya şuan okuyan kişilere tecrübeleriniz doğrultusunda neler tavsiye edersiniz?

Her zaman günceli takip etmeliler. Çünkü tasarımın da trendleri çok hızlı değişiyor.

Dün Apple’ın dünyamıza soktuğu skeuomorphism yerini Flat tasarımlara, hatta Google’ın yarattığı Material Design’a bırakır oldu. Sinema’da bol bol yer edinen görkemli geçiş efektleri yerlerini sert ve düz cut efektlerine bıraktı. Gazetelerde sıklıkla kullanılan tırnaklı yazı tipleri artık tırnaksız düz yazılara dönüştü.Yani kompleks bir yapıdan basite yönelen bir tasarım dünyası içerisinde yaşıyoruz. Ama şu bir gerçek ki tasarımın kendisi de tekerrürden ibaret. Yani gelecekte yine et kalınlığı olan, gölgeler barındıran karmakarışık tasarımlar yapar ve satın alır olacağız.

11-) Yeditepe Üniversitesinde eğitim hayatınızı tamamladınız. Peki, öğrencilik hayatınız boyunca Yeditepe Üniversitesinde aldığınız eğitimden ve sosyal imkanlardan memnun kaldınız mı?

Yeditepe Üniversitesinde güzel bir öğrencilik geçirdim.Eğitim anlamında çok memnun olduğum ve beğenimi kazanmayan yönler olmadı değil. Yukarıda belirttiğim gibi bu tamamen akademik kadronun kalitesiyle alakalı.

12-) İstanbul’da öğrencilik hayatınızı tamamladınız.Peki, İstanbul’da öğrenci olmanın sizce artı ve eksikleri neler?

Artısı imkanlar fazla. Eksi tarafı ise trafik. İstanbul’da yaşayıp trafikten şikayet etmeyen kimse yok herhalde.

13-) Tüm cevaplarınız için teşekkürler. Son olarak okurlarımıza tecrübeleriniz doğrultusunda neler söylemek istersiniz?

Türkiye gibi ülkelerde insan kaynakları departmanları ve patron şirketleri genellikle ilk filtre olarak diplomaya göz atıyor. Üniversite mezunu olup da mesleğinden bihaber onlarca kişi tanıdım. Yine sektöre hem teknik hem de sosyal yönden çok hakim olup bambaşka bölümler okumuş ya da lise mezunu tasarımcılar da gördüm.Öncelikle kendinize “Ben ne yapmak istiyorum?” sorusunu sorun. Siz hayaliniz peşinde hırsla ilerlerken belirsizlik ve karamsarlıklarla dolu bu yol yavaş yavaş aydınlanacak, önünüzü daha rahat görür olacaksınız.Önerebileceğim tek şey ise hiçbir zaman doymayın.

Ne bir kurumsal şirket ne de söz sahibi bir ajans sizin iştahınızı kaçırmasın.Unutmayın, bu eğlenceli yolda en iyi dostlarınız hayal gücünüz ve yaratıcılığınız olacaktır.

13 Yorum

  1. gerçekten çok yararlı bir röportaj olmuş, ben ilk başta bu işi isterken grafik tasarım olarak araştırıyordum. Görsel iletişim tasarım bölümünü grafik tasarım alanına girdiğini düşünmemiştim. Ancak şuan da tam olarak bu bölümü okumam gerektiğini fark ettim.

  2. Merhaba hocam ben bu bölümü düşünen oğlum için araştırmalar içinde bocalarken sizin röportaj gördüm bu bölüm hakkinda çok aydınlattıniz çok teşekkür ederim bu bölüm okuyanlar ingilizce bilmeleri sartmı

    • Merhabalar öncelikle oğlunuz için böyle bir araştırma yaptığınız için tebrikler. Günümüzde artık İngilizce bilmeden hiçbir şey olmadığı gibi bu bölümde de İngilizce bilmenin artısı çok fazla olacaktır. Bu sebeple oğlunuzun İngilizce eğitimi almasına da imkan vermenizi şiddetle tavsiye ederiz. Kolay gelsin.

  3. Ts2 puanıyla mı yoksa yetenek sınaviyla mı alıyor çok yararlı bir röportaj olmuş teşekkürler soruma yanıt verirseniz sevinirim :)

CEVAP VER

Lütfen yorum yapmadan önce diğer yorumları inceleyin.
Please enter your name here