Üniversite Tercihi Nasıl Yapılmalı?

0
103
Üniversite Tercihi Nasıl Yapılmalı?

Öğrencilerin çalışmalarının meyvelerini toplama vakti yaklaşıyor. Tercih dönemi sınavdan sonra belki de en stresli dönemdir. Tercih dönemi özellikle kendisine hedef belirlemeyen öğrenciler için daha stresli geçebiliyor. Herkes kendisine farklı hedefler belirler. Bu nedenle en doğru bölüm, en doğru üniversite diye bir kavram yoktur. Bu nedenle tercihlerinizi yaparken kendi isteklerinizi göz önünde bulundurmalısınız.

İlgili Olduğunuz Mesleği Bulun

Tercih yapmadan önce kendinizi iyi tanımalısınız. İlgi ve yeteneklerinize göre bir tercih listesi oluşturmaya çalışın. Tercih döneminde etrafınızdan “Ya .. bölümünde çok iş var maaşı da iyi” gibi ifadeleri oldukça sık duyacaksınız. Bu gibi ifadeleri dikkate almamalısınız. Okula gidip 2 veya 4 yılınızı o bölümle geçireceksiniz. O yüzden istediğiniz bir bölüm seçmeye özen gösterin

Tercih Listesini Önceden Hazırlayın

Puanlar açıklandıktan sonra tercih yapmadan önce kendinize bir liste oluşturun. İstediğiniz her şeyi bu listeye ekleyebilirsiniz. Daha sonra bu liste içerisinde gerçekten istediğiniz 24 tercihi seçin. Daha sonra bu tercihlerin sıralamasını yapın. Tercih listenizdeki her tercihin gelme ihtimalini göz önünde bulundurarak bu sıralamayı yapmalısınız.

Tercihleri Düzenli Sıralayın

Tercih listeniz hazır ama nasıl sıralayacağınıza bir türlü karar veremiyorsunuz. O zaman en üst kısımlara girmeyi en çok istediğiniz bölümleri yazabilirsiniz. Ortalarda ise sıralamanızın biraz üzerinde bulunan programlardan sıralamanızın biraz altında olan bölümleri yazabilirsiniz. Sonlara yaklaştıkça girmeniz en garanti olan tercihlerinizi ekleyebilirsiniz. Bu sayede daha verimli bir tercih listesi oluşturmuş olursunuz. Sıralama yaparken asıl kriter en çok istediğinizden en az istediğinize doğru olmasıdır.

Kimseyi Dinlemeyin

Tercih listenizi oluştururken etraftan size karışmak isteyenler olacaktır. Ancak tercihinizi etkileyecek, kararınızı değiştirebilecek kişilerden uzak durmanızı tavsiye ediyoruz. Önemli olan hangi mesleğin son dönemde ne kadar popüler olduğu değil. Önemli olan sizin hangi mesleği yapmak istemeniz. Popüler diye seçtiğiniz bölüme gidince daha sonra oraya ait olmadığınızı anlayabilirsiniz.

Üniversite tercihi nasıl yapılmalı sorusu için vereceğimiz öneriler bu kadar. Eğer sizin de önerileriniz varsa yorum kısmında bize bildirebilirsiniz. Hepinize kolay gelsin.

 

CEVAP VER

Lütfen yorum yapmadan önce diğer yorumları inceleyin.
Please enter your name here