Mezun Psikolojisi – Mezuna Kalmak

0
382
Mezuna Kalmak

Hepimiz 12. Sınıfta okul, dershane ve ev üçgeninde sürekli ders çalışmaktan bıkıp ‘acaba mezuna mı kalsam’ diye düşünmüşüzdür. Kimimiz istediği bölümü tutturamayınca mezuna kalma cesaretini göstermiş, kimimiz bir şey kazanamayıp mezuna kalmışızdır. Mezuna kalmak sadece oturup ders çalışabileceğiniz bir sene değildir. Size 12. Sınıfa göre çok daha fazla baskı uygulanacak bir senedir. Ailenizin ‘Geçen seneki gibi olmasın çalışta güzel bir bölüm kazan’ gibi söylemlerinde tutun arkadaşlarınızın(!) ‘Benim vizelerim başladı ama sen anlamazsın.’ gibi ezmeleri mezun psikolojisidir.

Mezuna Kalmakta olanların hiç önemsemesi gereken şey

Üniversite kazanan arkadaşlarınız. Burada arkadaş gibi arkadaştan bahsetmiyoruz. Burada ‘Aman ben kazandım da ne oldu senin gibi yapsaydım daha iyidi’ Diyen ama üniversitesini dondurup mezuna kalınacağını bildiği halde yapmayan ve serzenişle aşağılamayı harmanlayarak sunan arkadaşlar. Anladınız siz o kişileri. Arada hani onlara bakıp ‘Ya falanca yer tutuyordu yazsaydım daha mı iyidi’ diye düşündüğünüz hayallerinizden ödün verdiren o insanlar var ya işte en önemsizi onlar. Bırakın onları 1 sene daha önünüze dönün çünkü hedefinize vardığınızda arkanızdan size yaklaşmaya çalışacaklarda onlardır. Siz çok kötü bir halde olabilirsiniz ancak bu sizin eseriniz. Lisede ki 4 yılınızın eseri. Bunu kabullenin çünkü bu hale getiren sizsiniz. Ancak değiştirebilecek olan da sizsiniz.

Mezuna kalanların en çok önemsemesi hatta tek önemsemesi gereken şey

Hayalleriniz. Her ne kadar üzerinizde ki baskı ve beklenti çok artsa da bu sene çoğunuz için son şans olacak. Sizin yapmanız gerekense o baskı ve beklentiyi üzerinizden atmak. Size baskı yapabilecek tek güç yine sizsiniz. Ailenizin beklentisi değil sizin kendinizden beklentiniz sizin geleceğinize şekil verecek. Nasıl bir insan olmak istiyorsunuz, hangi bölüme gitmek istiyorsunuz, gelecekte kendinizi nasıl görüyorsunuz? Bütün bunların cevaplarına göre kendinize bir hedef seçmeli ve o doğrultuda ilerlemelisiniz.

Aileniz mühendis olmanızı istediği için mühendis olmamalısınız. Kendiniz ne istiyorsanız onu olmalısınız. Hayal ettiğiniz üniversite yaptığınız netlerden çok mu yukarda, o zaman sizde daha çok çalışarak ulaşacaksınız. Bir söz vardır bilir misiniz? Zoru yaparım, imkânsız zaman alır. Kolay gelsin.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapmadan önce diğer yorumları inceleyin.
Please enter your name here