Besyo Mezunu Ayşe Kabakcı Röportajı

0
1838

1-) Teklifimizi kabul ettiğiniz için öncelikle teşekkürler. İlk etapta tanımayanlar adına bize biraz kendinizden bahsedebilir misiniz?

1975 Amasya doğuluyum.1998 Celal Bayar Üniversitesi Beden Eğitimi Spor Yüksek Okulundan mezun oldum, öğretmenlikte 18.yılı çalışmaktayım.Ritmik cimnastik antrenörüyüm, ayrıca  halk oyunları ulusal hakemiyim.Çalıştığım okullarda voleybol, hentbol takımları çalıştırıyorum.

2-) Besyo hakkında herkes bir şeyler bilse de kimse tam anlamı ile bilgi sahibi değil diyebiliriz. Bu yüzden bize Besyo hakkında bilgi verebilir misiniz?

Besyo, üniversite sınavında baraj puanı aştıktan sonra spor alanında yetenek sınavı yapılarak öğrenci alan okullardır.Mezun olduktan sonra ,beden eğitimi öğretmeni olarak mezun olunur.

3-) Besyo bölümünde okumanızın özel bir nedeni var mıydı? Ayrıca verdiğiniz karardan hiç pişmanlık duyduğunuz oldu mu?

Ortaokul ve lise yıllarında sporla uğraştığım için bu mesleği seçtim.Okullardaki salon, malzeme yetersizliği, velilerin ve okul idarelerinin bizim derse bakış açıları nedeniyle zaman zaman bu mesleği icra etmekte zorlandım, ama pişman olmadım.

4-) Besyo mezunlarının çalışma alanları ve iş imkanları da fazlası ile merak edilen bir nokta. Bize biraz bu kısımlardan bahsedebilir misiniz?

Beden eğitimi öğretmenliği bölümünü nerde ,hangi üniversitede okuduğunuzla da ilgili de iş imkanları değişmekte.Şöyle ki; ilk düşünülen öğretmenlik olsa da okuduğunuz üniversitede eğitim aldığınız bazı branşlarda antrenörlük, özel ders vererek güzel bir gelire sahip olabilirsiniz; kayak, sörf, kort tenisi, yüzme, kule atlama, squba, aerobik, pilates, futbol vb.Bu branşlar her üniversitede ders olarak okutulmuyor.Bu alanlarda  benim okuduğum üniversitede dersler veriliyordu,böylece okurken de çalışıp, güzel gelir kaynağımız oluyordu.

besyo-ayse-kabakcı-roportaji

5-) Uzun süredir beden eğitimi öğretmeni ve hakem olarak çalışıyorsunuz. Peki Besyo mezunu olarak çalışmanın sizce artı ve eksi yönleri neler?

Besyo mezunu olarak çalışmak, eğer mesleğinize elinize almışsanız ve layığıyla çalışıyorsanız oldukça zevkli.Son yıllarda sınıf öğretmenlerinin beden eğitimi branşına hazırlıksız ve bilgi eksikliğiyle geçiş yapmış olmaları ise olumsuz ve zor bir durum.

6-) Ülkemizin eğitimini birçok noktadan eleştirmek mümkün. Peki sizce üniversitelerde verilen Besyo eğitiminin eksik noktaları neler?

Üniversiteler yeterli salon, saha, havuz vs olmadan Besyo bölümlerini açtılar.Akademik kariyeri olmayan öğretmenleri de bu okullarda okutan yaptılar.Bu üniversitelerde eğitim çok yetersiz.Bu okullardan mezun olanlar kpss yi de kazanamayınca, alanlarında ek işler yapamaz haldeler,çünkü alanlarında yetersizler.Nerden mezun olduğun bu anlamda da çok önem kazanıyor.

7-) Geçmişe dönme şansınız olsa Besyo dışında hangi bölümde okumak isterdiniz? Neden?

Tekrar şansım olsa yurt dışında  Besyo okurdum.Gelişmiş ülkelerde bu branş çok değerli.

8-) Besyo’nda okuyabilmek için öncelikle başarı sıranıza ardından da özel yetenek sınavında ki başarınıza bakılıyor. Peki Besyo özel yetenek sınavında öğrenciler hangi durumla karşılaşıyor ve hazırlanan kişilere tavsiyeleriniz neler?

Aktif spor yapıyor olsa da gireceği üniversitenin yetenek sınavına özel ,disiplinli bir şekilde hazırlanmak zorunda, çünkü yaptığı branş, sınavı kazanması için yeterli olmuyor.

9-) Gelecekte Besyo’nda okumak isteyen veya okumaya yeni başlayan kişilere tavsiyeleriniz neler?

Muhakkak iyi bir üniversiteyi tercih etsinler, okurken ilgi alanlarını iyi tespit edip, bu alanda antrenörlük ve hakemlik sertifikalarını alsınlar, alanlarında ek iş yaparak tecrübe kazansınlar.

10-) Verdiğiniz tüm cevaplar için teşekkürler. Son olarak okuyucularımıza neler söylemek istersiniz?

Şu anda kpss gibi bir sınav var önlerinde,eğer öğretenlik yapacaklarsa okurken bir yandan kpss sınavına da hazırlansınlar,bu yorucu bir süreç olduğu için kpss ye hazırlanmak yerine  imkanları varsa   dil sınavlarına hazırlanıp üniversitede kalmaya yönelik çalışmaları, daha kaliteli meslek icra etmelerini sağlar, çünkü milli eğitim okulları yetersiz;çoğu okulda salon yok, zor şartlarda öğretmenlik yapıyoruz.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapmadan önce diğer yorumları inceleyin.
Please enter your name here