YKS Sayısal Bölümleri ve Meslekleri

0
536
yks-sayısal-bölümler-ve-meslekler

Sınav sistemi puan türleri üzerinde de değişime neden oldu. Yeni sınav sisteminden sonra puan türleri sayısal, eşit ağırlık ve sözel olmak üzere üçe düşürüldü. Bu yazımızda YKS sayısal bölümleri ve meslekleri hakkında bilgi vermeye çalışacağım. Sayısal öğrencileri TYT’ye ve alan sınavları için Fen Bilimleri ve Matematik testlerini çözmek zorundasınız.

Üniversite giriş sınavında alınan puanların hesaplanması için ayarlanan puan türlerinden bir tanesi de sayısaldır. Bu puan türü ile giriş yapabileceğiniz bazı bölümler için matematik bazı bölümler için daha çok fizik gerekir.

YKS Sayısal Bölümleri ve Meslekleri

Acil Yardım ve Afet Yönetimi; afet öncesi eğitim, bilinçlendirme, proje geliştirme gibi önlemleri kayıp azaltıcı faaliyeti yapmaya hazır yenilikçi ve girişimci uzmanlar yetiştirmek amacıyla açılmıştır. Bölümün 2 ve 4 yıllık seçenekleri vardır.

Adli Bilimler; adli ve idari soruşturmalar sırasında elde edilen maddi delillerin incelenmesi ve değerlenmesi ile suç ve suçlunun tespitini yapabilecek uzmanlar yetiştirmek için açılmıştır. Bölüm 4 yıllıktır.

Adli Bilişim Mühendisliği; internetin yaygınlaşması nedeniyle yetkisiz erişim ve internet korsanlığını engellemek için uzman yetiştirmek için açılmıştır. Bölüm 4 yıllıktır.

Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği; bölümün amacı hammaddesi ağaç olan malzemenin işlenmesi, ağaçtan ürünler tasarlamak, üretimin planlanması, ürünlerin kalite kontrolü alanında çalışacak teknik eleman yetiştirmektir.

Aktüerya; rastgeleliğe bağlı öngörülemeyen olaylarla ve bu olayların finansal etkileriyle ilgilenen bilim dalıdır. Aküterler bu tür olayların oluşma risklerini analiz ederek bu olayların finansal etkilerini hafifletici güvenlik programlarını oluştururlar. Bölüm 4 ve 2 yıllıktır.

Astronomi ve Uzay Bilimleri; gök cisimlerinin nitelik ve nicelik bakımından özelliklerini, hareketlerini araştırıp inceleme yapabilecek nitelikteki teknik insan gücünü yetiştirmek için açılmıştır. Bölüm 4 yıllıktır.

Bahçe Bitkileri Üretimi ve Pazarlaması; bölüm araştırmacı, bilim adamı, peyzaj, bitkisel üretim eğitmenliği gibi bir çok alanda bilgi sahibi teknik eleman yetiştirmektir. Bölüm 4 yıllıktır.

Beslenme ve Diyetetik; programın amacı beslenme ve besinlerle ilgili bilimsel ilkeler kullanılarak hastaların sağlığını iyileştirme çalışmaları yapacak insan gücü yetiştirmektir. Bölüm 2 ve 4 yıllıktır.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorum yapmadan önce diğer yorumları inceleyin.
Please enter your name here