Yaz Okulunda Üstten Ders Alma Şartları

0
881

Yaz okulunda ders almak, normal dönemde ders almak gibi basit bir işlem. Yaz okulunun güz veya bahar döneminden tek farkı dersler hızlandırılmış bir takvimde işlenmesidir. Bu yazıda söyleyeceklerimin genel bilgiler olduğunu ve her üniversitenin yaz okulu için ayrı bir yönetmenliğe sahip olduğunu unutmayın lütfen.

Yaz okulunda istediğin her dersi danışman hocandan onay almak koşulu ile alabilirsin. Danışman hocandan onay almanın nedeni eğer desi başka bir bölüm veya fakülteden alıyorsan dersin normal dönemde alacağın dersin yerine sayacağından emin olman. Örneğin inşaat mühendisliğinde Genel Matematik (Calculus) dersinden kaldığını düşünelim ve senin bölümün bu dersi yaz okulunda açmıyor. Açılan derslere bakarken eğitim fakültesinde o dersin açıldığını gördün, bu durumda hemen danışman hocana gidip eğitim fakültesinden genel matematik dersi alacağını bunu kaldığı matematik dersinin yerine sayıp sayamayacağını öğreniyorsun. Onay verdi mi atla git al o dersi.

Yaz okulunda genel olarak ders almanın belirli bir şartı yok ama unutmaman gereken yaz okulunda aldığın notun senin geçerli notun olacağı. Şartlı geçtiğin bir dersi yaz okulunda alıp dersten tümden kalırsan, daha önce şartlı geçmiş olmanın bir önemi kalmıyor.

Ders içerikleri uyuştuğu takdirde yaz okulunu okuduğun üniversite dışında başka bir üniversiteden de alabilirsin. Bunun önünde herhangi bir engel yok. Danışman hocana uğramayı unutma ama :)

Aklınıza takılan sorular var ise yorum yazarak sormaktan çekinmeyin. Size cevap vermek için sabırsızlanıyorum.

Aşağıdaki linke tıklayarak ilgini çekeceğine inandığım içeriğimize göz atabilirsin.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapmadan önce diğer yorumları inceleyin.
Please enter your name here