Yaz Okulu Nedir?

0
856
Yaz Okulu Nedir?

Üniversite öğrencilerinin tatil planları mahveden, yaz tatillerinin korkulu rüyası olan Yaz Okulu Nedir? Yaz okulu bir nevi 3. Dönem gibi düşünülebilir. Zayıf olan dersleri yükseltmek için veya alttan alınan dersleri vermek için isteğe bağlı hızlandırılmış bir dönemdir. Yaz okulunda ders açmak hocalara bağlı bir durumdur. Bu nedenle her üniversitede her zaman açılacağının garantisi verilmemektedir. Peki gelelim öğrencilerin en çok merak ettiği birkaç soruyu cevaplamaya.

Yaz Okulu Ücretli Midir? Ücreti Ne Kadardır?

Yaz okulu ücretlidir. Birinci öğretim olmanız bu gerçeği değiştirmez. Yaz okulundan ders almak için kredi veya ders saati başına ücret ödersiniz. Yaz okulunun ücreti ise okuldan okula hatta dersten derse değişiklik göstermektedir. Ödemeyi yapacağınız platform ya da sistem üniversiteniz tarafından duyurulur. Farklı bir üniversiteden de eğer ders o üniversitede aynı AKTS kredisine sahipse ders alabilirsiniz. Ancak YÖK bu ücretlendirmeye karışmadığı için bu ücreti de başvuracağınız okul belirlemektedir.

Yaz Okulunda Kaç Ders Alabilirim?

Yaz okulunda alacağınız ders sayısı üniversiteniz tarafından belirlenmektedir. Öğrenci işlerinin duyurularını düzenli olarak takip etmelisiniz. Ayrıca kimi üniversitelerde derslerin açılabilmesi için en az 10 ya da 20 öğrenci gerekmektedir. Yani eğer kaydolduğunuz dersi 9 kişi seçtiyse ders açılmayabilir. Bu durumda derse kaydolmak için yatırdığınız ücret size iade edilecektir.

Başka Üniversiteden Ders Alabilir Miyim?

Birçok üniversite artık kendisinden üstte olan üniversitelerden ders seçmenize izin veriyor. Yani başka bir üniversiteden ders almak için ÖSYM sıralamanızın o üniversiteye yerleştirme puanıyla karşılaştırıp daha iyi ise o okuldan ders alabilirsiniz. Buna ek olarak alacağınız dersin %70 – %80 oranında uyum sağlanıyorsa dersi alabilirsiniz.

Yaz Okulunda Dersler Nasıl İşleniyor?

Genellikle 8 haftalık ders programları bu sistemde 4 – 5 haftaya düşürülüyor. Dersler haftada 8 saat kadar olabilir. Bu nedenle verimli bir ders işlenmesini çok beklememek gerekiyor. Üniversitelerin neredeyse tamamı derslerde %80 devam zorunluluğu koymuştur. Yaz okulunda da devamsızlıktan kalabilirsiniz.

Yaz Okulu Kredi ve Bursu Etkiler mi?

Bazı burslar öğrenci yaz okuluna kaldığında kesilebilmektedir.

Yaz Okulu Nedir?, Yaz okuluna kalınca bizi neler bekliyor, ücreti ne kadar, burs etkilenir mi, başka üniversiteden yaz okulu olur mu bunların cevaplarını verdik umarız yararlı olmuştur. Bir başka yazıda görüşmek dileği ile…

CEVAP VER

Lütfen yorum yapmadan önce diğer yorumları inceleyin.
Please enter your name here