Üniversite Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli

0
254
Üniversite Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli

Üniversite seçimi öğrencinin hayatını şekillendiren önemli bir aşamadır. Üniversiteler öğrencinin yalnızca mesleki olarak değil psikolojik ve sosyal anlamda da gelişmelerini sağlarlar. Bir üniversiteden ne beklediğinizi biliyorsanız tercih süreciniz oldukça kolay olur. Araştırmadan bir üniversiteyi tercih etmeniz okula başladığınızda kötü birkaç sürprizle karşılaşmanıza neden olabilir. Özellikle iş hayatınızın ilk yıllarında seçtiğiniz üniversite fazlasıyla sizi etkileyecektir. Üniversite seçerken nelere dikkat edilmeli neler göz önünde tutulmalı bunları yazımızda derledik.

Üniversitenin Mesleki Başarısı

Tercih döneminde öğrencilerin en çok dikkat etmesi gereken kriterlerden birisi seçilen okulun mesleki başarısıdır. Üniversitenin hocalarının çalışma alanları, içerisinde bulunduğu ya da yürüttüğü projeler sayesinde okulun başarılı olup olmadığını anlarsınız. Bunun yanı sıra üniversite içerisinde bulunan laboratuvarlar, araştırma ve uygulama merkezleri de ilgili alandaki başarıyı gösterir. Tercihinizi yaparken size uygulamalı araştırma ortamı sağlayan, başarılı hocalardan oluşmuş bir kadroyu barındıran bir okul tercih etmeye özen gösterin.

Fiziksel ve Sosyal Olanaklar

Bir üniversite öğrencisi için okuldaki öğrenci kulüplerinin aktiviteleri, sosyal sorumluluk projeleri ve fiziksel koşulları çok önemlidir. Bu sayede kendinizi farklı alanlarda geliştirebilir çok değişik arkadaşlıklar edinebilirsiniz. Hem üniversite hayatınız boyunca hem de mezun olduktan sonraki hayatınız boyunca sosyal ağınızın geniş olmasını sağlarsınız. Özellikle mezun olduktan sonra sosyal ağınızın geniş olması sizin çok işinize yarayacak. Bu yüzden ilgili olduğunuz sosyal kulüplere mutlaka üye olmalısınız.

Staj İmkanı

Üniversitenin bölümünün size nerelerde staj imkanı tanıdığını araştırmalısınız. Üniversite eğitiminin önemli bir parçası olan stajı ne kadar iyi bir yerde yaparsanız sizin için o kadar iyi olur. Kariyer hedefinizin gerçeğe dönmesini istiyorsanız üniversitenin staj olanaklarını araştırın. Özellikle yurt dışında staj imkanı bulunan üniversiteleri tercih listesinin en başına yazabilirsiniz.

Yurtdışı Bağlantıları

Üniversitede yalnızca akademik eğitim alınmaz. Aynı zamanda kişi dünya ile nasıl iletişim kuracağını da öğrenir. Bu yüzden tercih edeceğiniz üniversitenin bölümü uluslar arası öğrenci değişim programlarını desteklemelidir. Bu sayede çok zenginleştirici bir deneyim kazanırsınız.

Üniversite seçerken nelere dikkat edilmeli hepsini sıraladık. Hepinize kolay gelsin.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapmadan önce diğer yorumları inceleyin.
Please enter your name here